• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANAL FİSSÜR (MAKAT ÇATLAĞI) TEDAVİSİ

 Anal fissürler halk arasındaki adıyla makat çatlakları anüs arka duvarında, coccygys denilen kuyruk sokumu kemiği üzerinde dikine oluşan yırtıklardır. Anüsün bu bölgesi damar, sinir yüzünden çok zengindir. Burada oluşacak bir patoloji veya yapılacak herhangi bir cerrahi girişim şiddetli bir ağrı doğurur. Bunun dışında en içte bulunan anüs kası istemsiz, bunun dışındaki kas istemli olarak çalışır. Gaz-gaita çıkışının kontrolünden sorumludurlar. Anal bölgede oluşan bir spazm burada dışkılama sonrası yırtıkların oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle kabızlık durumunda fazla ıkınmak veya tam tersi makatın tahriş olduğu ishal durumlarında bu bölge yırtılır. Spazma bağlı olarak bu bölgedeki kan dolaşımının bozulması yırtığın iyileşme şansını da azaltır.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda en belirgin semptom dışkılama sırasında ve sonrasında olan şiddetli ağrı ve yanmadır. Hastalar anal bölgeden küçük cam parçaları çıkarıyormuş gibi bir his olduğunu söylerler. Dışkılama sonrası ağrı 4-5 saat daha sürebilir. Hastalarda bu durum önemli ölçüde iş ve güç kaybına yol açar.

Halk arasında utanma duygusu nedeniyle doktora gidilmemesi nedeniyle yanlış olarak hemoroid veya mayasıl diye tanımlanır. Kulaktan dolma ilaçlarla hastalar kendilerini tedavi etmeye uğraşırlar.

Fissür Çeşitleri

Anal fissürler kendi aralarında akut ve kronik olarak ayrılır. Muayene sırasında bunun sorgulanması gerekir. Hastanın herhangi bir kalın bağırsak sorunu olup olmadığı, dışkılama alışkanlığı, tuvalet durumu, beslenme düzeni, cinsel tercihi sorgulanmalıdır.

Fissür oluşumunda en büyük neden kronik kabızlıktır. Bunun dışında kronik ishaller, anal bölgede geçirilen travmalar, bayanlarda zorlu hamilelik dönemi ve bu bölgede geçirilen ameliyatlar etkilidir. Hasta sorgulamasında bunlar tek tek araştırılmalıdır.

Akut fissürler bebekler dâhil her yaş grubunda görülebilir. Kabızlık veya ishal sorunu çözülürse çoğu kendiliğinden düzelir. Tedavide önemli olan kronik fissürlerdir. Fissürün kronikleşmesinin nedeni artan anal basınç nedeniyle oluşan fissür tabanındaki iskemidir. Hasta dışkılama sırasında çok ağrı duyduğundan tuvalete gitmeye korkar ve tuvaletini tutar.

Fissür ve Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Operasyonun riski var mı?
Fissürde yapılan LİS ameliyatı sonrası gaz kaçırma, büyük abdest kaçırma olabilir.

Tedavi sonrası nüks eder mi?
Tedavi sonrası önlemlere dikkat edilmezse kabızlık devam ederse nüks olabilir.

Basit Önlemler Nelerdir?
Kabız kalmamak için bol su içilmesi, posa bırakan bir diyet, acı ve baharattan uzak durulması gerekir.

Fissür Neden Olur?
Fissür fazla ıkınmaya bağlı olarak anüs derisinde yırtılma sonucu oluşur.

Kansere Dönüşür mü?
Fissürler kansere dönüşmez, bu konuda tereddüt etmenize gerek yok ancak yaşam kaliteniz açısından en kısa sürede tedavi olmanız gerekir.

Bu kabızlığın daha da artmasına, dışkının daha da katılaşmasına yol açar. Hasta bir kısır döngü içine girer. Anüste oluşan ağrı, ağrıdan dolayı oluşan spazm ve spazm sonucu oluşan anal iskemi olayın kronikleşmesine neden olur. Ağrılar ve fissür 1 ay içinde iyileşmemişse artık olayın kronikleştiği kabul edilmeli tedavi ona göre planlanmalıdır.

Kronik anal fissürlerde muayenede diz-dirsek pozisyonunda anüs arka duvarında dik şekilde bir yırtık saptanır. Yırtığın zemininde içteki anüs kasının lifleri görülür. Ayrıca anal kanal dışında deri kıvrıntısı (skin tag), anal kanal içinde büyümüş, ödemli papilla (hipertrafik papilla) saptanır. Bazı hastalarda bu papilla ele gelir ve yanlışlıkla hemoroid sanılır.

Tedavisi Nasıldır?

Akut anal fissürler tıbbi olarak tedavi edilir. Hastaların kabızlık problemi ortadan kaldırılır bu amaçla posa bırakan bir diyet önerilir. Hastalara sebze yemekleri, kepekli yiyecekler ve bol meyve verilir. Günlük aldığı su miktarı en az 3 litreye çıkarılır. Hastaların baharatları ve özellikle acıdan uzak durması istenir. Sabah akşam 10 dakikalık oturma banyoları verilir. Banyo sonrası anestejik madde içeren pomadlar verilir. Bu tedaviyle düzelmeyen ve yakınmaların 1 ayı geçen hastalarda olay artık kronikleşmiştir.

Kronik vakalarda günümüzde anal spazmı ortadan kaldırmak için dolgu enjeksiyonları yapılır. 100 ünite dolgu internal sfinkter içine uygulanır. %90-95 sonuç alınmaktadır.

2.kez dolgu yapılan vakalarda yine sonuç alınmıyorsa LİS ameliyatına başvurulur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  İzmir’de oturuyorum.73 yaşındayım,Rektum kanseri tedavisindeyim 19.02.2018 tarihinde ameliyatla rektum alındı,metastas yok,ameliyattan kısa bir süre sonra anal fissür oluştu,ilaçlı tedavilerle iyileşme sağlanamadı,şu anda kıronik anal fissür hastasıyım,zor durumdayım. Sizler nasıl yardımcı olursuuz,saygılarımla.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kronik anal fissürlerde çeşitli tedavi yöntemlerimiz var. Muayene etmek gerekir. Buyrun gelin. Muayenelerimiz ücretsiz. Gelirken epikriz ve patoloji raporunuzuda getirin. Selamlar

 2. Cevapla

  Hocam 33 yaşındayım hem hemoroid var hem de çatlak oluşmuş ağrılara dayanamıyorum ameliyatı yok mu bunun Ağrı kesici ignelerle ayakta durabiliyorum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Ameliyatsız olarak lazer ve radyofrekans ile kliniğimizde tedavisi mümkündür, iletişim numaralarımızdan randevu alıp bize ulaşabilirsiniz.

 3. Cevapla

  Merhabalar doktor bey.23 yaşındayım iki aya yakın tuvaletimi yaparken sadece başlangıç kısmında bir acı hissediyorum ve sonrasında gün içinde veya devam eden bir ağrı acı olmuyor.Genel cerrahi uzmanı muayenesinde çatlak yok dendi gaitada gizli kan araması temiz çıktı fakat bu acı geçmek bilmiyor.Kabızlık yaşıyorum bunun İçin debridat kullanıyorum fakat acı hala devam ediyor ve tuvaleye gitmek istemiyorum.Sizce çatlak mı var ne yapmalıyım bana yol gösterirseniz çok memnun olurum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Derinde bir çatlak olabilr. Bir proktoloji uzmanına görünür. Anismus dediğimiz klinik tabloda olabilir.

 4. Cevapla

  Hocam iyi çalışmalar, muayene sonrasında anal fissür tanısı kondu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Ameliyatsız tedavi kesin sonuç verir mi yoksa geçici rahatlama mı sağlar? Lazerli ameliyat olmak istiyorum ama onun da sonrası sancılı geçiyor diye duydum sizce ne yapmalıyım? Normal ameliyat mı yoksa lazeri mi tavsiye edersiniz? Muayenehanenizde ameliyat yapıyor musunuz?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anal fissür vakalarında öncelikle ameliyatsız yöntemlerini tercih ediyoruz. Çok iyi sonuçlar alıyoruz. Ameliyatın komplikasyonları fazla. Muayenehanede ameliyat yapmıyoruz. Lazer ve radyofrekans yöntemlerini kullanıyoruz

 5. Cevapla

  Hocam 12 aydan bugunedek makataki sorunlarla yasiyorum bana yardimci olun apese bosaltildi yeniden 10 gundur makatta iltapli akintim var oturuyorum cok korkuyorum cozum istiyorum iyi calismalar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Apseli dönem bittikten sonra yaklaşık 1 ay sonra muayene edip bakmak lazım. Fistül olabilir

 6. Cevapla

  Hocam annemde makatta kronik çatlak tespit edildi yaklaşık bir Aydır ilaç ve krem tedavisi görüyor ama sonuç bulamadık annem memur emeklisi lazer tedavisi yada ne önerirsiniz ameliyat kesin çözüm mü?saygılar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kronik fissürlerde laser tedavisi yapıyoruz. Ameliyatta ise anüs kaslarına işlem yapıyoruz. Sonuçlarımız iyi buyrun muayeneye gelin, detaylı görüşelim.

 7. Cevapla

  Merhaba hocam ben halil 39 yaşındayım makaktan iç çamaşırı ıslatan bir sıvı geliyor ağrı acı yok. Genelde yürüdüğüm zamanlarda artıyor birde namaz esnasında neden olabir genel cerrahi bölümüne gitim. İlaçlı emar çektiler birsey yok diyor başka ne olabilir acaba

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyük ihtimalle bir fistülünüz var. Fistüller MR’da çıkmayabilir. Gelin muayene edelim, detaylı bilgi verelim.

 8. Cevapla

  hocam iyi günler. Bende 2 3yıl önce basur vardı. fitil krem VS. ilaçlarla geçmişti. taki geçen haftaya kadar. sabah uyandığımda iç çamaşırımda kan görmüştüm. bu Bi kaç gün devam etti. kanama azalıyordu ama Bi sıvı çıkıyor gibi. hem kokudan, hemde arada yürürken makatıma cam kesiyormuş gibi acı girmesinden şikayetçiyim ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Hemoroidden ziyade sanıyorum sizde fissür dediğimiz makat çatlağı var. Muayene ve tedavi olmanız gerekir.

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi