• 0232 407 19 54
 • Atatürk Cad. No: 384/10 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

BEN TEDAVİSİ

Benler tıbbi adıyla nevuslar melanin denilen pigmentin bazı hücrelerde aşırı toplanması ile oluşan tümörlerdir. Vücudun her yerinde görülebilir. Şekilleri ve renkleri çok çeşitli olabilir. Sıklıkla kahverengi oval ya da yuvarlak iyi huylu tümörlerdir. Deriye renk veren melanini melanosit denen hücreler oluşturur. Benlerde bu melanositlerden kaynaklanır. Benlerin oluşumunda kişinin genetik yapısınında önemi fazladır. Genelde araştırılırsa babada veya annede de aynı benler görülebilir.

Benlerin bir kısmı doğuştandır ve yaş ilerledikçe büyür. Fakat bir kısmı da sonradan gelişir. Genetik yatkınlık varsa ömür boyu yeni benlerin oluşma olasılığı vardır.

Benler vücudun çeşitli yerlerinde ve çeşitli şekil ve renkte bulunabilirler. Deri renginden pembe, kahverengi, bazen de koyu siyah renkte olabilirler. Bazıları deri düzeyinde, bazıları deriden kabarık, bazılarının üzerinde kıllar olabilir.

Benler zaman içinde büyürler. Ergenlik dönemi, gebelik, fazla miktarda güneşte kalma sonucu büyümeler artar, hatta yeni benler oluşabilir. Sonradan ortaya çıkan benlerde kıllanma daha fazla görülmektedir.

Ben Alma İşlemi İle İlgili Sık Sorulanlar

Ben Aldırmak Riskli midir?
Ben aldırmanın herhangi bir riski yoktur.

Ben Alındıktan Sonra Tekrar Çıkar mı?
Ben alınan yerde yeniden ben oluşması çok nadirdir.

Ben Tedavisi Fiyatı Nasıl Belirlenir?
Benin büyüklüğüne, koyuluk derecesine göre ve sayısına göre fiyat değişir.

Ben aldıktan sonra iz kalır mı?
Alınan benin tipine bağlıdır. Nadiren alınan yerde bir çöküklük kalabilir.

Kanserli Ben Nasıl Teşhis Edilir?

Benlerin kanserlileri bilinen en hızlı büyüyen en kısa zamanda metastaz yapan kanserlerdir. Fakat sıradan benlerde kanser görülme olasılığı çok azdır. Fakat melanomlarda renkte bir asimetri vardır. Benin rengi alacalıdır ve bir yarısı diğerine benzemez. Sınırları düzensizdir. Normal benlerde sınırlar çok düzenlidir. Melanomların büyümesi hızlıdır. Çapları genelde 5mm den büyüktür. Bazı benler bu iki grubun arasında yer alır. Bu tür benlere sahip kişilerin mutlaka uzman kontrolünde olması gerekir. Doğuştan olan benlerde melanom gelişme olasılığı daha fazladır. Kuşkulanılan vakalarda mutlaka punç biopsi alınmalıdır. Erken tanı melanomda temel koşuldur.

Cildde çeşitli oluşumlar benlerle sonuçlanabilir. Bunların başında çiller gelir. Yüzde, sırt ve omuz gibi güneşe çok maruz kalınan yerlerde fazladır. Orta yaşlı hastalarda görülen seboreik keratoz veya ileri yaşlarda görülen yaşlılık lekeleri de benlerle karışabilir.

Bazı benler hastalar tarafından beğenilir. Bunlarda sorun yoktur. Bazı benler ise hastaların estetik olarak sinirlerine dokunur. Bu benlerin ise alınması gerekir. Mevcut benin şeklinde, renginde veya boyutunda bir değişiklik olursa, ben kanamaya, kaşınmaya başlamışsa bu benlerden mutlaka biyopsi alınmalıdır. Bunların melenom olma riski fazladır. Eğer patoloji raporu kuşkulu veya melenom olarak gelirse bunlar cerrahi olarak çıkarılır. Bunun için önce lokal anestezi yapılır. Sonra kuşkulu ben eliptik bir kesi ile çevrede normal cilt olacak şekilde çıkarılır. Patoloji raporu melenom gelirse daha ileri tedavilerine geçilir.

Halk arasında yaygın bir söylenti benlere dokunmayın şeklindedir. Bu çok yanlıştır. Ameliyatla alınan ben kanserleşmez. Hatta tam tersi erken tanı şansı yaratır.

Uyguladığımız Ben Tedavi Yöntemi?

Bazı benlerde hastalar tarafından estetik olarak istenmez. Bu tür benlerde cerrahi girişim çok kötü izler bırakır. Bu nedenle bunların cerrahi olarak alınması önerilmez. Bu benlerde muayenehanemizde radyofrekansla buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Radyofrekans radyo dalgaları ile beni buharlaştırır. İşlemden sonra o bölgede bir kabuklanma olur. Kabuk yaklaşık 2 haftada düşer sonra yerinde bir kırmızılık olur. Kırmızılığın düzelmesi 2-3 ayı bulur. İz kalma olasılığı benin derinliğine göre hemen hemen yoktur.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 407 19 54
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Ömer Fatih Bilginoğlu
  Cevapla

  Randevu almak istiyorum yeriniz nerede adresiniz ben yenigoçada oturuyorım

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Merhaba yerimiz, Atatürk Cad. No: 384/10 Alsancak, İzmir’de Randevu numaramız: 0537 215 94 38

 2. Hülya okur
  Cevapla

  Merhabalar bölgesel uyusturma yapiyormusunuz? Derin benleride aliyormusunuz. Ben yüzümdeki benler icin bu yönzemi uygulattim fakat sonradan tekrar cikti bazi benler hic gitmedi.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Benlerde bölgesel anestezi altında rafyofrekans( buharlaştırma) yöntemi uyguluyoruz. İşlem sonrası benler tamamen alınır

 3. Oğuzhan ışık
  Cevapla

  Yuzumde yaklaşık 25 tane derı altı benler var 1seansta alınabılırmi iz kalırmı sonra güneş lekesi şeklinde benlerim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Merhaba, görmeden bir şey demek zor. WhatsApp’tan fotoğraf atabilir veya ücretsiz muayeneye gelebilirsiniz. Daha net bir bilgi verebiliriz.

 4. Serap kösemen
  Cevapla

  Burnumda bir ben var 20 yaşlarında farkettim çok küçüktü zamanla büyüdü et beni halini aldı lazer tedavisi ile aldırabilirmiyim yaklaşık kaç tele ye alıyorsunuz

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, beninizin fotoğrafını whatsapp tan bize atarsanız veya muayeneye gelirseniz daha net bir bilgi alabilirsiniz.

 5. Cevapla

  Merhabalar,yüzümde yaklaşık 20 ile 30 arasında ben var büyüklükleri değişiyor ama hiçbiri et beni şeklinde değil tedavi sonunda iyleşim süresi ne kadar ve iz kalmama garantisi veriyor musunuz?

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Radyofrekans buharlaştırma yöntemini kullanıyoruz. Tedavi sonrası alınan yerde bir kabuklanma olur. Kabuk ortalama 2 hafta içinde düşer. Sonra orada bir kırmızılık oluşur. Bunun cilt rengini alması 2 ayı bulur. İz kalma ihtimalini için görmedenbir şey söylemek zor. Benin yapısına göre değişir.

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi