• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

Hemoroidlerde cerrahi tedavi hemoroidin derecesine bağlıdır. Ayrıca hastanın durumu yandaş hastalığının olup olmaması tedaviyi yönlendirir.

Hemoroid ameliyatı öncesi barsakların boşaltılması hem hastaya hem de doktora ameliyat sırasında ve sonrasında konfor sağlar. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararı bile olabilir. Çünkü bazı hastalarda ishal ameliyat sonrasında devam ettiğinden çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

Hemoroid ameliyatlarında ameliyatın tipine göre lokal anestezi, epidural anestezi veya spiral anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi altında olacağı için rahattır. Ağrı duymaz.

Yapılacak işlemin tipine göre ameliyat süresi değişir. Bu amaçla ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri kesilerek cerrahi olarak çıkarılır. Operasyonda en önemli konu hemoroid denen toplardamara kan getiren atardamarın bağlanmasıdır. Atardamarı bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda biri band ligasyon denen lastik bantla boğma işlemidir. Genelde kanayan 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memesi cihaz içine alınır. Cihazda bulunan lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki arterin giriş yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

Kullanılan Yöntemler

Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Burda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160° derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma ve çökme oluşturur.

Yukarıda anlatılan ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler alınır. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon hastada anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat içinde alınır. Bu işlem ligasure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makatta darlık olasılığı daha fazladır. Ayrıca pahalı bir yöntemdir.

Hemoroidle birlikte çıkarılacak doku cerrahın tecrübesine bağlıdır. Az doku çıkarılırsa hastalık nüks eder. Fazla doku çıkarılırsa makad darlığı gelişilebilir.

İyileşme Süresi:

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal yaşama dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına mutlaka uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3 litre) ve posa bırakan diyet almalıdır.

Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bir leğene ılık su koyup hasta oturur. 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3 litre su almalıdır. Posa bırakan lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllardan yeteri kadar almalıdır.

Hemoroid ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anüsten kan gelmesi, tromboze hemoroid oluşması, anüste fissür oluşması(özellikle ligasure ile ameliyatta) gibi durumlardır. Bazen spinal anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar biraz da cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Merhaba ben laser ameliyatı oldum üçüncü günüm makatta şişlik var orayı kapatıyor gibi büyük tuvalete çıkamadım ne yapmam lazım tavsiye verebilir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisi hemoroid nedeni ile yapılmışsa bazen ilk anda hemoroidlerde şişmeler olabiliyor. Zamanla tedaviyle düzeliyor

   • Cevapla

    Merhaba hocam kızım 14 yasinda ve çok acı çekiyor hemoroid olduğunu söylediler tuvaletten sonra çok acı ve yanma oluyor diyor illa ameliyat şart mı ilaçlarla gecer mi yaşı küçük korkuyoruz zor bir ameliyat diyorlar cevaplarsanız çok iyi olur ne yapmalıyız?

    • altankaran
     Cevapla

     Çok ağrı varsa hemoroidden ziyade fissür dediğimiz çatlak olabilir. Çatlaklarda artık ameliyat yapmıyoruz. Çok kronik olmayan vakalarda iyi sonuç alıyoruz

     • Hocam dikişli hemoroıd ameliyatı oldum bugn tam 7.gnüm fakat büyük tuvalete çıktığımda kıyamet koparıyorum o derece ağrıyor. Bugn birde ekstra dikişten bir parça elime geldi tüm bakımlarada uyuyorum oturma banyosu gnde 3 defa kremler ilaçlar vs ama hala düzelmedim

   • Ayşenaz kahveci
    Cevapla

    Merhabalar eşim 12 gün önce anal fissür yani çatlak ameliyatı oldu. Aynı an da da 4. Evre hemoroidlenden bir tanesi alındı. Hala acı zonklaması var. Acıdan kıvranıyor özellikle wc ye gittiğinde Ne yapmak lazım

    • altankaran
     Cevapla

     Ağrılar 10. günden itibaren azalmaya başlar. Ağrılar için ağrı kesici, oturma banyosu ve merheminizi kullanacaksınız

  • Cevapla

   Selamlar hocam . Hemoroid ameliyatı oldum şişlik dışardaydı lokal anestezi ile ameliyat oldum 3 gün sonra aşırı kanamadan tekrar ameliyat oldum şuan 2 hafta falan oldu sarı akıntı başladı bu nedir ? Teşekkür ederim

  • Cevapla

   Hocam eşim 1.5 ay içerisinde hemoroid den 10 ar gün aralıkla ameliyat oldu son ameliyatı olması 3 ay geçti hala makatta smeliyat yarası kapanmamıştır her gün sıcak su ya oturmaktadır Anrecta adlı krem kullanıyoruz yara 1.5 cm çapındadır yardımcı olurmusunuz teşekkürler

   • altankaran
    Cevapla

    3 ayda ameliyat yarasının kapanması gerekir. Yandaş bir patoloji olabilir. Bakmak lazım. Ayrıca kullandığınız krem nitrogliserinlidir. Şiddetli baş ağrısı ve kardiak yakınmalar yapar ve biz genelde fissür tedavisinde kullanıyoruz. Uzun süre kullanılmamalı

  • Cevapla

   Hocam ben 33 gün oldu bahsur ameliyatı oldum yani hemorod ameliyatı iç bahsur ameliyatı oldum 33 gün oldu akıntılarım oluyor iyi bir ameliyatım olmadığından dolayımı oluyor acaba beslenmeme hijyenliğime çok çok dikat ediyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ilk lazer oldum sonra dikişli ameliyat oldum 33 gün oldu akıntılarım ara ara oluşuyor çok rahatsız oluyorum ara ara olmasındanda geçicekmi yoksa böylemi devam edicek

   • altankaran
    Cevapla

    Genelde ameliyatlardan sonra tam iyileşme 3 ayı buluyor. 3 aydan sonra yakınmalarınız sürerse bir komplikasyon var demektir. Muayene olmanız gerekir

 2. Cevapla

  Merhaba ben 15 gun once laser ile ameliyat oldum..bazen kabizlik yaşıyorum ve zorlamadan sonra kan geliyor bu normalmi…tuvalet sonrası makatta agri hala hissediyorum bide makatta darlik oluşup oluşmadığıni nasil anlarim çünkü tuvalette gercekten zorluk cekiyorum bu iyilesme suresi gecene kadar devam etmesi normalmidir.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Her ameliyattan sonra belli bir nekahet dönemi normaldir. Aklınıza takılan konularda kendi doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur kanısındayım . Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam babam hemoroid ameliyati oldu ama 4 gün geçmesine rağmen halen ağrı ve yanma var normal midir

    • altankaran
     Cevapla

     Ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Genelde 3 ay zaman zaman yakınmalarınız olabilir

     • Merhabalar hocam .bn iki ay önce hemoroid ameliyatı oldum.çok fazla meme çatlaklar ve iç kısmında da memelerin fazla olduğunu öğrendim doktorumdan .lazere bile cok gec kalmışım.ve iki ay olmasına rağmen normal hayatıma dönemedim hala dısında da iki tane meme duruyor bunun sebebi nedir acaba.sürekli şurup kullanmam gerekiyo ve kanamalarım devam ediyo bu normalmi.lütfen yardımcı olurmusunuz.birde en cok korktuğum ameliyattan sonra ellerim ve bacaklarım titriyor bu geçicimi acaba.lütfen beni aydınlatırmısınız.

     • altankaran

      Nasıl ameliyat olduğunuzu yazmamışsınız. Eğer laserle tedavi oldu iseniz 1 ay daha beklenip, şikayetler devam ederse görmek ona göre yeni bir tedavi uygulamak gerekir.

   • Mustafa bielik
    Cevapla

    Merhaba hocam ben 5 gün önce makat darlığı ve füssür den amalşyat oldum hala ağrı ve batma var

 4. Ferhan Albayrak
  Cevapla

  Merhaba
  Ben THD yöntemi ile ameliyat oldum.
  Dışarıda şişlikler var . Tuvalete çıkarken korkuyorum.
  Bugün ameliyat olalı 4. günüm bitti. Ameliyatı Toronto
  Kanads da oldum. Keşke Tr de olabilseydim.
  Şişlikleri nasıl indirebilirim ? Bu şişlikler normal mi ?
  Çok teşekkür ederim
  Ferhan

  • altankaran
   Cevapla

   THD yönteminde atardamarları bağlıyoruz. Başlangıçta hemoroidler toplardamar olduğu için biraz şişme olur. Normaldir. Onların tam geri çekilmesi 2-3 ayı bulur.

 5. Cevapla

  Merhabalar ben hemoroidden lazer ile ameliyat oldum makatta hala küçük bi kalıntı var zamanla geçiyor mu

 6. Cevapla

  Merhaba hocam, bana 6gün önce Belçikada hemoroide band ligasyonu yapıldı, anüsün dışındaki hemoroid dahada büyüdü bu ligaasyondan sonra ve çok ağrı yapıyor, içine yitiyorum tekrar çıkıyor, tuvaletimi yaparkende çok zorlandığım için ufakta olsa başka bir yeni şişlik olıştu makatta, uyku düzenim günde 2 yada 3 saate düştü, bu şişlik ve ağrı geçermi yoksa, cerrahi müdahale gerekirmi tekrardan?
  Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyonda ağrı ve şişlik pek görmüyoruz. Sizde başka bir problem olmalı. Doktorunuza gösterin

 7. Kadir Doğan
  Cevapla

  lazerle saat 12 ve 5 6 yönünde dış basur alındı anal fissur yarası çıkarıldı büyük abdest yeri sağ taraf şişlik olmuş makat kapatiyor gibi hocam ne zaman gecer kaç ay sürer sagolun

 8. Cevapla

  Hocam ben hemoroid ameliyatı oldum 8 gün geçti ama agrım bitmedi. Dışkı çıkarırken halen daha kan geliyor, sanki dikişleri elimle hissedebiliyorum dokununca normal mi, ne zaman iyi olur,

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı ve zaman zaman kanama olması normaldir

 9. Mehmet özdemir
  Cevapla

  Merhaba hocam 12gun once hemoroid ameliyati oldum ani olarak lavabo ihtiyaci gelince gaz ile birlikte diski kaçırma oluyor bu zamanla gecer mi

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra gaz gaita kaçırma pek görmeyiz. İsterseniz Dr.unuzla konuşun

 10. Ahmet Haluk
  Cevapla

  Merhabarlar Hocam ben 3 ay önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum ara hafif ağrım oluyor ve genelde makat bölgesi içinde ıslaklık hissi bu rahatsız edici bunla alaka ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisini 1. Ve bazen 2. Derece hemoroidlerde uyguluyoruz. Dışarı çıkan 4. Derece hemoroidiniz varsa ıslaklık olabilir

 11. Mustafa çelik
  Cevapla

  İyi günler hocam 2. derece hemoroidim vardı, bir hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrı ve azda olsa kanama yapmaya devam ediyor. Hemoroid memeleri dışarda ve biraz daha sismis gibi geliyor . Bu geçici bir durummudur ? Memelerin tamamen kaybolması tahmini ne kadar sürer ? Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisinden sonra memelerde ödem ve dışarı çıkma normaldir. Tam düzelmeniz 1-1.5 ayı bulabilir

 12. Cevapla

  Merhaba hocam benim 4. Evre basurum var. Kasıklarım , sol bacağım, belim ve karnıma ağrı vuruyor. Hemoroid ağrısı bahsettigim bölgelere vurur mu ?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ağrısı o bölgelere vurmaz. 4. Evre hemoroidlerde anüs çevresinde ağrı ve kanama olur. Yandaş başka bir hastalık olabilir. Görmek lazım

 13. Cevapla

  Hocam 1 hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum aynı zamanda fissür çatlağında vardı onada müdahale edildi fakat ağrılarım hiç azalmadı özellikle tuvaletimi yaptığım zaman çok şiddetli ağrı ve zonklama oluyor bu normalmidir ve bu hemoroid memeleri ne zaman inecek teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle yapılan işlemi tam yazmamışsınız ama her tür laser girişimlerinde iyileşme süresi 1-1.5 ayı bulur. Bu sürede yapılacak tedaviyi doktorunuz vermiştir. Onları uygulayın

 14. Cevapla

  MERHABA HOCAM ANNEM 71 YAŞINDA KASIM 2019DA MİDESİ ALINDI ÇOK ÖNCEDEN BERİ BASUR SORUNU VARDI AMA ONUN İÇİN DR A GİTMEMİŞTİ MİDESİ ALINDIKTAN SONRA SÜREKLİ İSAL OLMASI BASURU KANAMALI Bİ HALE GETİRDİ BAYA KAN GELİYORDU KAKASINDAN KASIM 2020 DE HEMOROİD BAĞLAMA OPERASYONU GEÇİRDİ
  KANAMA DURDU AMA MAKATTAN DIŞARI BİKAÇTANE MEME ÇIKMIŞTI ZAMANLA GEÇECEĞİ SÖYLENDİ 8 AY GEÇTİ BUNLAR NE DÜŞTÜ NE İÇERİ GİRDİ BİRAZDA BÜYÜMÜŞ SANKİ YİNE BAYA RAHATSIZLIK VERMEYE BAŞLAMIŞ AĞRI TUVALETE ÇIKARKEN ZORLANMA GİBİ NEDEN BÖYLE OLDU NE YAPMAMIZ LAZIM
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum annenize THD yapılmış. THD sonrası hemoroidler genelde içeri çekilir. Annenizin yaşı var. Bence sıcak su banyoları, ağrı kesici merhemler ile rahatlatın. Çok zorlanırsa ağrı yapan meme cerrahi olarak alınabilir

 15. Cevapla

  Hocam bir hafta hemoroid ameliyatı oldum.Ağrıö geçmedi tuvalet ihtiyacında ölüyorum resmen normal midir bu acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı olması normaldir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. 1 hafta geçmiş 2 hafta daha sabır. Ağrılarınız 1 aydan fazla devam ederse bir problem vardır. Doktorunuza danışın. Selamlar

 16. Cevapla

  Hocam merhaba ben hemeroit amaliyatı olamak 3 ay oldu dışkılama sonra kanama ve ağrı oluyor bu tam iyileşme süresi 6 sürer diyolar ne kadar dogrudur

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonrası süre yapılan ameliyata göre 45 gün ile 3 ay arasında değişir.

 17. Cevapla

  Hocam merhaba ben 25 gün önce lazerle hemoroid ve lis yöntemiyle anal fissür ameliyatı oldum ağrılarım %80 kalmadı ama akıntım devam edıyor akıntımın olması normal mi ve bu akıntı ne zamana kadar devam eder fistül olmaktan korkuyorum acaba bu akıntılar fistülün habercisi mi

 18. Cevapla

  Merhaba hocam ben laser ameliyat oldum yaklaşık 2 hafta önce ağrım pek kalmadı fakat son 3 gündür tuvaletimi yaptıktan sonra belimde kuyruk sokumumda bir ağrı oluyor bunun sebebi ne olabilir

  • altankaran
   Cevapla

   Spinal anestezi yapıldı ise olabilir. Local anestezi ile işlem yapıldı ise ağrılar buna bağlı değildir

 19. Cevapla

  Merhaba hocam ben 10 ay önce hemoroid ve makat çatlağından lazer tedavisi oldum. Şuan makat bölgesinde 1 cm çapında şişlik var ve tuvalet sonrası akıntı birlikte hafif yanmalar kaşıntı oluyor. Bu normalmidir doktorum 5 ay önce kontrole gittiğimde geçer demişti 10 ay oldu fakat hala aynı. Bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

 20. Cevapla

  Merhabalar hocam annem 3 kez ameliyat oldu. Fakat son ameliyatında doktor o bölge çok kasılmış kaslardan birini kesip öyle bırakacam dedi şimdi yaklaşık 10 sene oldu ameliyat olalı fakat sürekli kanaması oluyor ve her sene demir takviyesi yapıyorlar. Son görüştüğümüz doktor ise orda hiç meme falan yok yalnız yara var iç kısımda olduğu içinde zor iyileşir dedi. O kadar Dr gezdik bir çare bulamadık hepsi suya otur deyip duruyor bu yarayı kapatacak bir çare yok mu yıllardır çekiyoruz bu hastalığı

  • altankaran
   Cevapla

   Ne ameliyatı olduğunu ve geçirdiği süreci tam yazmamışsınız. İsterseniz varsa önceki operasyonlarla ilgili epikrizlerle birlikte muayeneye gelirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 21. Cevapla

  Merhaba hocam, 18 gün önce lazerle hemoroid tedavisi oldum. Bir tanesi 4. Evreydi ve kesmek zorunda kaldılar. Dikişlerim yakın zamanda alındı ve ameliyat sonrası oluşan ödemim yok olmak üzere. Bu şekilde iyileşme görürken azalmayan, 2 saat süren tuvalet sonrası ağrılarım oluyor. Her seferinde içimde bekleyen gazım bile makat ağzına yaklaştıkça sancılara sebep oluyor. Besinlerime dikkat ediyorum ve dışkılarımı kontrol ettiğimde gayet yumuşak ve küçükler. Fakat onları çıkarmak bile kabız hissi yaratıyor. Sıcak suya oturup bekliyorum ama ağrının azalmaması beni korkutuyor. Tuvaletimi yapmadığım sürece hiç bir ağrım ya da akıntım yok.

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon yerinde bir fissür oluşmuş olabilir. Görmek gerekir. Söylediğiniz tedavininde yararı olur

 22. Cevapla

  Merhaba hocam ben hemeroid ameliyatı oldum ve ertesi günü taburcu oldum makatta bulunan tampon duruyordu

  Çok lavabo istiyacım olduğu için çıkarmak istedim kontrol günüme de 3 gün var
  10 cm den fazla içeride olan gazlı bezi yavaş yavaş çıkardım o kadar içeride olduğunu bilmiyordum ve mavi bir ip vardı sanki dikiş gibi

  Ayrıca çok fazla acım ve ağrım olmaya başladı sonrasında lavabo istiyacımı da yapamadım sadece kan ve biriken pislik geldi

  • altankaran
   Cevapla

   Konulan dikişlerden biri olabilir. Hemoroid aneliyatları ağrılı ameliyatlardır. Hastalar genelde 2 ay cıvarında sıkıntı yaşıyorlar

 23. Cevapla

  Hocam 4. Evre hemeroid ameliyatı sonrasımakat darlığı olup olmadığını nasıl anlarım? 5 tane ceviz büyüklüğünde başvurun vardı keserek aldılar çok ama çok dikkat etmeme rağmen kabızlık sorunu var tuvalet gözüme cehennem gibi gözüküyor bu sorun geçer mi? 4 hafta oldu ameliyat olali

 24. Cevapla

  Hocam 2 ay önce hemeroid ve anal apse den lazer ameliyatı oldum. Tam geçer gibi oluyor. Fakat tuvaletteki tutarsız dışkılamadan mı nedir otururken yanma ve ağrı oluyor. Tam olarak iyileşme ne kadar zaman alır

  • altankaran
   Cevapla

   Anal apse ile hemoroid çok farklı şeyler. Öncelikle anal apseniz drene edilmiştir. Bu düzeldikten sonra laser ile hemoroid tedavisi oldunuz sanıyorum. Tuvalet sırasındaki yanma ve ağrı için muayene etmek gerekir. Yandaş bir fissür olabilir

  • Cevapla

   Ne tesadüf ki ikimizin de adı Yusuf.. Ben de sizin gibi hem anal apse hemde lazerli basur ameliyatı oldum.. Tuvalet sonrası genelde otururken ağrı ve yanma oluyor.. Sizin durum geçti mi veya başka birşey öğrenebikdiniz mi yazarsanız çok memnun olurum

 25. Cevapla

  merhabalar hocam 2 gun once hemoroid esliginde fissur ameliyati oldum bir devlet hastanesinde..yedigime ictigime cok dikkat ediyorum elimden geldigince doktorumun tavsiyelerinede uyuyorum..bagirsaklar calisiyor orda sikinti yok ama cikista problem var..dikisten dolayi sertlik sislik ve agrilar var muhtemelen o yuzdendir..bu sertlik sislik dikiş olayi ne zaman gececek ins..cunku ben gazimi cikaramayinca kalbime vuruyor acikcasi nefes alamiyorum hissiyati oluyor..bu surec ne kadar daha devam edebilir hocam …cook tesekkur ediyorum simdiden

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra tam rahatlama 2 ay cıvarında oluyor. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak biraz sabır

 26. Cevapla

  Hocam basur 4 evre amalıyat oldum hocam dikişlerin de var dedi 1 ay oldu agrı yok gibi yalnız tufalette biraz kan geliyo

 27. Cevapla

  Hocam 10 gun önce anal skin taglerimi lazerle doktor aldı ve dikiş attı o bölgeye ama ınanılmaz agrım ve şişliğim var nezaman iyileşir acaba tesekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Ağrı olmaması lazım. İşlem yerinde enfeksiyon olabilir. İşlemi yapan doktora bir göster istersen

 28. Cevapla

  Hemoroid ameliyatı oldum 5 gün önce her gün düzenli pansumanımı yaptım ve duş alarak temiz şekilde tuttum bölgeyi ama açık yara şeklinde açılma var makatın yanında sizce bu neden olur ne yapmalıyım

  • altankaran
   Cevapla

   Konulan dikişlerde açılma olmuş olabilir. Kanama yoksa korkmayın. Kendiliğinden kapanır. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin

 29. Cevapla

  Hocam merhabalar!
  Ben Tokyo da yaşıyorum, bu ayın 3. de hemoroid ameliyatı oldum, 4. Evre hemoroid vardı, hangi yöntem ile olduğunu bilmiyorum ama iki adet olduğunu ve keserek aldığını söyledi doktorum, eriyen dikiş ile diktiğini ve bir hafta on gün içinde dikişin kendiliğinden düşeceğini söyledi, dokuz gün sonra tuvalete çıktıktan sonra kanama başladı ve ne yaptıysam durduramadım, acil hastaneye geldim, beni yatırdılar ve tekrar bu kez lokal anestezi ile bir operasyon daha yaptılar bu kez bir cihazla damarları yaktılar sanıyorum ( öyle sesler çıktı). Bir daha dikişlerimin açılma ihtimali var mı? Yada aynı şeyi yaşamamak için ne yapmalıyım, şimdiden çok teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatı olmuşsunuz. Bu ameliyatlarda komplikasyon olarak kanama olabilir. Sanıyorum kanayan yeri koterize etmişler. Bundan sonra çok büyük bir kanama geçireceğinizi sanmıyorum. Hafif akıntılarınız olabilir

 30. Cevapla

  Hocam ongün ünce lazerle tedavi oldum. Ve akıntım. Hala devam ediyor. Ve. Çok kaşıntı ve aynı zamanda. Ciddi anlamda pişik oluyorum. Bunlar normalmi

  • altankaran
   Cevapla

   Akıntılar kaşıntı ve kızarmaya yol açıyor olabilir. Size verilen tedaviye devam edin ve doktorunuza danışın

 31. Cevapla

  Merhaba hocam.4. evre hemoroid hastasıydım.1 hafta önce iç dış hemoroidlerim lazerle keserek alındı.Aynı anda fissure de müdahale edildi.Normalde ağrı fazla yok ama tuvalet biter bitmez çok ağrı yapıyor.Tuvalet sonrası ağrılar ne kadar sürer acaba?

 32. Cevapla

  Merhaba hocam
  2 gün önce hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyatım 10-15 dk sürdü. Doktorum lazer yapmadığını kapalı ameliyat yaptığını söyledi. Şimdi arkadaşların yorumuna baktığımda onlara göre çok kolay bi süreç geçirdiğimi farkettim. Fakat henüz tuvalete çıkmadım. Kontrol ettiğimde makatta bulunan memelerin hala orda olduğunu görüyorum . Bunlar ameliyat esnasında neden gitmedi. Zamanla mı gidecek yoksa kapalı ameliyat dediği işlemde bunlar kalıyor mu? bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim .

  • altankaran
   Cevapla

   Kapalı ameliyattan ne demek istendiğini anlamadım. THD yapılmışsa memeler birsüre sonra geri çekilecektir.THD işleminde atardamarlar doppler denen aletle bulunarak bağlanır. Damarların bağlanmasından 2-3 ay sonra hemoroidler söner

 33. İsa demir
  Cevapla

  Hocam hayırlı çalışmalarınız olsun,3 hafta önce Ankara’da bağlama yöntemi ile operasyon geçirdim,(iç hemoraid)hala ağrı yanma ve kaşıntı var,iltihap geliyor anüsün içinde ağrılı şişlik oluyor akıntı olunca rahatlıyorum,bu durum süreçte normalmi ve şu anda doktorumu aradım bana bir ilaç tavsiyesinde bulunmadı,İstanbul’da ikamet ediyorum,3 4 haftada geçer dedi kendisi,tekrar bir doktora gözükmem gerekir,teşekkür ediyor,saygılar sunuyorum

  • altankaran
   Cevapla

   THD ameliyatlarından sonra nadirde olsa anal apseler oluşabiliyor. Böyle birşey olabilir. Muayene olasız iyi olur. Bu tür vakalarda tam iyileşme 1-1.5 ayı bulabiliyor

 34. Cevapla

  Merhaba ben 4 ay önce laserli hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası anal bölgede hafif ödem vardı. Şimdilerde ise zor dışkılama (ameliyat öncesi günlerdeki gibi) ve yine iki çıkıntı ele geliyor hafifçe. Bu operasyon sonrası normal mi yoksa yeni bir basur mu? Yoksa hekim yeterli tedavi uygulamadigindan nuks mu etti?

 35. Ahmet Soykan
  Cevapla

  Merhaba hocam. Dışkı sonrası kanama üzerine kolonoskopi oldum. Bağırsaklar temiz çıktı fakat 2. dereceden iç hemoroidlerim varmış. Kanama da baya fazla oluyordu. Band ligasyon yöntemiyle 3 tane iç hemoroid 17-18 gün kadar önce tedavi edildi. İlk günlerde biraz ağrı oluyordu, şimdi ise büyük abdeste sıkışınca zonklama oluyor, bunun dışında dışkıya sürülü kan görmekteyim. Acaba band ligasyon sonrası 17 gün geçmesine rağmen kanama ve hafif ağrı mümkün müdür?
  Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Olabilir. Genelde band ligasyon sonucu 10. günden sonra hastalar rahatlar. Sizde biraz uzun sürmüş. Devam ederse doktorunuza başvurun

 36. Veysel Sadan
  Cevapla

  Merhaba hocam
  11gün önce dış hemoroidi ameliyatı oldum.Yara iyileşme süreci normal gidiyor.Ancak büyük tuvaletimi yapmakta zorluk çekiyorum.Tuvaletimi kesik kesik yapıyorum.Birazcık yapıyorum sanki bir şey kapatıyor gibi oluyor.Sanki içerde yumru gibi bir şey var gibi.Dıştaki ameliyat olduğum yerde herhangi bir fazlalık bi şey yok.Normal yapıda.Benim sorum.Ameliyat sonrası iç hemoroid oluşur mu.Veya tampon parçaları içeri kaçıp orada bi yumru oluştururmu.Tuvaletimi engelleyen nedir.

  • altankaran
   Cevapla

   Dedikleriniz olmaz. İçte ödem olabilir. Tedaviye devam edin. Kısa sürede düzelecektir

 37. Cevapla

  Hocam ben 1 hafta önce dış hemoroid ameliyat oldum trombosit leşmisti fakat 1 hafta geçti o bölgede şişlik var sanki aynı hemoroid duruyor gibi şişlik var birde büyük tuvalete çıkınca canm aciyor kesik acıları şeklinde bu sorunlar geçicimi nekadar surede geçer Sanki hiç geçmeyecek gibi can skiyor

  • altankaran
   Cevapla

   1 haftalık süre çok erken. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin. Tam iyileşme 1-2 ayı bulabiliyor

 38. Cevapla

  Hocam merhaba,
  2 hafta önce THD yöntemi ile operasyon geçirdim. Hemoroid lerim ileri safhada idi. 10.günden sonra tromboze olan hemoroid ler patlatı ve indiler. Şuan görüntü gayet iyi. Sadece dışkılama esnasında ufak şişlik oluyor ama 1-2 dk ya normale dönüyor. Ayrıca tuvalet sonrası az ağrı ve makat içinde dolgunluk ( tuvaletim bitmemiş gibi) hissi oluyor. Bu durumum normal midir?
  Not: doktor 1 ay içinde hemoroid ler tekrrlamaz ise %95 olasılıkla iyileşmiş olursun dedi

 39. Cevapla

  Merhaba, hocam
  6 gün önce ameliyat oldum ameliyattan 2 gün sonra parça parça dışkılama yapabildim aşırı ağrı ve şişlik mevcut olduğundan 6 gün sonra lavman yapıldı acı çok olduğundan kendimi kasmak durumunda kaldım çok az dışkı geldi tuvalete çıkamıyorum şuan ne yapmam gerekli

  • altankaran
   Cevapla

   Oturma banyoları, birde ağızdan sizi ishal yapmayacak dozda takviye isteyin doktorunuzdan.

  • altankaran
   Cevapla

   Evet, Bir rektoskopi yapıp içerdeki patolojiyi görmek lazım. 38 günde düzelme olması gerekir.

 40. Asiye terzi
  Cevapla

  Hocam 1 ay önce cerrahi yöntemle iç hemoroid lerim alındı.ilk 3 hafta işkence gibi ağrılarım ve yanma vardı şimdi ise içerde yumru gibi şişlik var tam tuvaletimi yapcağım zaman orayı komple kapatıyo yapmama engel oluyor bu durum normalmi ne yapmam lazım

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroidlerde açık cerrahi sonrası bunlar olabiliyor. Genelde operasyondan sonra 2-3 ay beklemek gerekiyor

 41. Cevapla

  Merhaba hocam ben 3 ay önce lis ve hemoroid ameliyatı oldum aman aman bi ağrım yok ama lavabo sonrası yine ağrım oluyor ve ele hafif bir şişlik geliyor doktor ödem dedi ama ben çok korkuyorum bebeğim de var 7 aylık kendiliğinden geçer mi acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyondan sonra 3 ay geçmiş. Yakınmalarınızın geçmesi gerekir. Bir komplikasyon varmı? Görmek lazım

 42. Cevapla

  1.5 ay önce lazer yöntemiyle ameliyat oldum.çok sıkıntı yaşamadım.tuvalette sıkıntım yok.işim gereği ayaktayım.ama şişlik geçmedi.zananla geçermi.doktorum kanama olmadıktan sonra gelme dedi.şimdiden teşekürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Şişlikler laserle pakenin çöktürme derecesine göre değişiyor. Zamanla bir miktar daha azalabilir

 43. Cevapla

  Hocam 4.evre Hemoroid normal ameliyatı oldum bir hafta sonra kanamam oldu gittim yatırdılar sabahı kanamam durdu kolonoskopide baktılar birşey yoktu eve gönderdiler bugün 15.gunum ve makatta dışarda dikişin yanında mercimek şeklinde küçük şişlikler var sanki büyüyorlar nedir bunlar hocam bilgilendirir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Dikiş konan hemoroid pakelerinden kalan parçalardır. Başlangıçta ödem nedeni ile ele gelebilir. Sonra geri çekilir

 44. Cevapla

  Hocam lazerle ameliyat oldum bugün 8. günüm. Sancılar falan bildiğim kadarıyla normal. Ama ameliyatın 4. gününde kanama oldu tekrar hastaneye gittim. Normal dendi tekrar devam ederse gelin dediler. Ondan sonra kanama kesildi ama bugün yine kanama oldu damla damla baya kanadı. Büyük abdestim var zannettim ama baş bayağı kan kütlesi geldi. Tehlikelimi yoksa biraz daha beklemelimiyim. Hafiften kanama yine var. Kanın içeri akması gibi bir durum olabilirmi. Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Kanamalarınız devam ediyorsa doktorunuza başvurun. Kanayan hemoroid pakesine dikiş atıp bağlamak gerekebilir

 45. Cevapla

  Merhaba. 4 ay önce lis ve yüzeysel fistül fistülotomi ameliyatı oldum. Ağrılar azalsada geçmedi. Bazen beni rahatsız edecek türden ağrılarım oluyor. Rahat oturamıyorum. Muayene bulguları normal mr çekildi tekrar oda normal ama anlamsız bir ağrı var. Bu süreç normal mi sizce. Bu ağrılar ne kadsr sürer.

  • altankaran
   Cevapla

   LİS ameliyatından sonra fissüre bağlı ağrı ve yanmalar geçer. Muayene ve MR’da birşey çıkmamış. Biraz daha belemenizi öneririm

 46. Metin Akyüz
  Cevapla

  Hocam merhaba. 4. Evre hemoroid ve makat sarkmasinda 10 gün önce longo yöntemi ile ameliyat oldum. Bir gün yattıktan sonra taburcu oldum. dışkılama günde iki üç kez olacak şekilde ağrılı oluyordu. Ancak katlanilabilir olup bıçak batması gibi bir acı sürekli eşlik etti. Şimdi ise 7 ile 10. Gün arasında dışkılama süreci benim için cehennem azabı gibi. Batma inanılmaz seviyelerde oluyor. Ve gün boyu o bölgenin kasılması vs esnasında şiddetini tekrar gösteriyor. Öyle bir acı yaşatıyor ki keşke olmasaydım diyorum. Ayrıca sürekli anüs ağzında şişlik var. Batma ve bu şişlikler yüzünden idrara çıkarken bile kırk takla atıyorum. Normal mi acaba
  Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Longo yönteminde bu tür yakınmalar olabiliyor. Ameliyat sonrası bir fissürde eşlik etmiş olabilir. Görmek lazım. Doktorunuza danışın. Çünkü bir komplikasyon oluşursa anal darlığa kadar gidebilir

 47. Ahmet coskun
  Cevapla

  Bir ay önce 4. evre hemoroid ameliyatı oldum. Anal delik etrafında 2 adet hafif ağrılı çıkıntı hissediyorum( meme kalıntısı ? ) Makat deliği de tamamen bu iki ağrılı yapı arasında , parmaklarımla dilate etmek istiyorum, ama ağrılı olduğu için delik açılmıyor. benim sorum şu hocam günde 4-5 kez büyük abdest isteğim geliyor . Gidiyorum bazan çıkıyor bazen çıkmıyor. Kalınlığı 2-3 cm civarında . Tabii zorlanıyorum çıkarırken. Sayfalarda hep anal stenoz dan bahsedildiği için korkuyorum da . Bu tarz dışkılama şimdilik normal mi? Daha önce ameliyat olan arkadaşlarımda da böyle uzun süre devam etmiş.

  • altankaran
   Cevapla

   Analstenoz hemen 1 ayda gelişecek bir olay değildir. Sizdeki durum sanıyorum yapılan işleme bağlı bir ödemdir. Kendiniz çok zorlamayın. Doktorunuz sanıyorum oturma banyoları vermiştir. Banyo sırasında onları hafif ovalama hareketleri ile içeri itmeye çalışın

   • Ahmet coşkun
    Cevapla

    Cevap için teşekkür ederim hocam. Anal stenoz var diyebilmek için , yani anal stenoz tanısı için Ameliyattan ortalama ne kadar süre geçmesi gerekiyor ?

    • altankaran
     Cevapla

     Anal stenozun belli bir süresi yok. Kişinin durumuna, oluşan komplikasyona bağlı uzun sürede gelişen bir durum

 48. Ahmet Tahir
  Cevapla

  Hocam Ankarada 3 farklı cerraha muayene oldum. 20 gündür acı çekiyorum. 1 adet ceviz büyüklüğünde tromboze dış hemoroid memesi var. Doktorlar ameliyat dediler, ancak ısrarla memenin inmesi için su tedavisi veriyorlar. Dayanacak gücüm kalmadı, yarın özel bir cerraha gidip ameliyat isteyeceğim. Sorum şu: şişik tromboze memeyi önce boşaltıp sonra kesmek ve dikmek aşırı zor bir ameliyat mıdır? Hem ameliyat hem sonrası için? İyileşme süresi ne kadar sürer ortalama? İç hemeroide göre daha mı zordur?

  • altankaran
   Cevapla

   Tromboze hemoroidlerde önce trombüsü çokarıyoruz. Sonra kesmeden laser ablasyon uyguluyoruz. Artık tromboze pakeyi ameliyatla almıyoruz. Sizede onu öneririm

 49. Cevapla

  21 yasindayim. Eksternal hemoroid lazerle alındı 8. Gündeyim iki gündür günboyu geçmeyen şiddetli ağrım var ve bugun anüsün arkaya bakan tarafında şişlik oluşmuş sıcak suya oturuyorum azalıyor ama kalkar kalkmaz tekrar şiddetleniyor yürümeye bazen acıdan konuşmaya bile zorlanıyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum tek pake alında. 10 gün cıvarında o bölgede ödem ve ağrı oluşuyor. Sonra yavaş yavaş azalıyor. Tam düzelme 3 ayı buluyor. Verilen tedavi uygun devam edin

 50. Cevapla

  İyi günler hocam. Hollanda’da bir ay önce hemoroit ameliyatı oldum. ve hala tuvalete çıkarlen çok zorlanıyorum. Özellikle sabahları 4,5 defa ard arda tuvalete çıkmak zorunda kalıyorum ve bu süreç ağrılı oluyor. Daha sonra gün boyu anus de baskı halinde ağrı oluyor. Geçen gün yapılan kontrolde basurun da şişme ve iltihap oluştuğu tespit edildi. Doktorum tarafından antibiyotik verildi ama bununda bir faydasını göremedim. Bilmek istediğim yaşadığım bu süreç bu tür ameliyatlar da görülebilecek komplikasyonlar mı. Bir de Anuş bölgesine banyoda sıcak su sıktığım zaman kalan dışkıyı çıkarıp bir rahatlıyorum. Bunun tedavi süreci açısından bir zararı olur mu.

  • altankaran
   Cevapla

   Hangi yöntemle ameliyat olduğunuzu yazmamışsınız. Hangi yöntem olursa olsun tam düzelme 3 ayı buluyor. Sizde birde enfeksiyon eklenmiş. Süre biraz daha uzayabilir. Her ameliyattan sonra komplikasyon çıkabilir. Kalan dışkıyı parmakla çıkarmaya uğraşmayın. Bunun yerine dışkı yumuşatıcı laksatifleri ishal olmayacak şekilde bir süre kullanın

 51. Cevapla

  Hocam tam 1 ay önce 4.evredeyken lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrılarım azaldı ama tuvalet sırasında ve sonrasında çok rahatsız hissediyorum, hala biraz ağrılarım oluyor, bu yüzden tuvalet sonrası tek eylemim yatmak oluyor. 2-3 gün önce de kanamam oldu tuvalet sırasında. Bu durum normal midir? Teşekkürler.

 52. Cevapla

  Hocam verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler. Doktoruma ulaşma imkanım yok size sormak istedim. Bana band ligasyon yapıldı. Kaç tane yapıldı bilgim yok ama en az 3 4 vardır diye biliyorum. 1 hafta oldu. Dokunduğumda nohut kadar bir sertlik hissediyorum. Acaba normal midir? Şimdiden çok teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyon ameliyatlarından sonra band konulan pake elinize geliyordur. O yaklaşık 1 ay cıvarında düşecek

 53. Cevapla

  Merhaba hocam 1 ay once klasik hemoroid ameliyati oldum 4. evre iç hemoroid . Ameliyat sonrasi dayanilmaz agrilar ve ağri kesiciler, İğne ağri kesiciler sonrasi ağrinin siddeti ayni . Cok zorlaniyorum bu yetmezmis gibi 3 hafta sonra dış hemoroid olusmus tekrar ameliyat olmak zorunda kaldim . Ağrilarim ayni ne yapabilirim ne tavsiyede bulunabilirsiniz ? Teşekkürler..

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatlarından sonra 30-45 gün kadar ne yazıkki ağrılar oluyor. Oturma banyoları, yumuşatıcı merhemler, ağrı kesiciler ve dışkı yumuşatıcılarla bu dönemi geçireceksin. Geçmiş olsun

  • altankaran
   Cevapla

   Makat sarkmalarının derecesine göre, hastanın yaşına göre yapılacak tedaviler farklı olmakta. Görmek gerekiyor, randevu oluşturup gelebilirsiniz.

 54. Cevapla

  Merhaba hocam
  Lazer ameliyatı sonrası iç basur ve fissüre mudahale edildi yanlız bugün 4ncü gün be ne yürüyebilirum nede oturabiliyorum yatarak rahat acı yok tuvalet ten sonra inanınlamaz bir ağrı ardından iğne yaptırıyorum mecburen ve makatın yanında hemen şişme var ve dokunduğumda orası sıcak ve sert bir dolgu gibi bugun de makata doğru yaslandı şişlil buda Bana inanılmaz rahatsızlık veriyor acaba bu durum ne kadar sürer.

 55. Cevapla

  Merhaba hocam ben hemoroid ameliyetı olucam sgk var ameliyat ücreti alınırmı teşekkür ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Bizim SGK ile bağlantımız yok. Ücret yapılacak tedaviye göre değişiyor. Laser, bant ligasyon, THD vs.

 56. Cevapla

  Merhaba hocam, ben bir ay önce klasik cerrahi yöntemiyle hemoroid ameliyatı oldum. 4. evre 5-6 hemoroid çıkarıldı. hala agrilarim var, hiç sifirlanmiyor, tuvalete çıkınca artıyor. bir de sürekli tuvaletim var hissi oluşturuyor, ameliyattan sonra makat çevresinde çok fazla ödem vardı, odemler azaldı ama hala inmeyen odemler var. tuvalette zorlanınca büyüyebiliyor. Bu durumlar normal mi , ne zaman geçer ? şimdiden teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatlarından sonra tam iyileşme 3 ayı buluyor. Verilen tedaviye devam etmenizi öneririm

 57. Cevapla

  Hocam babam 4.evre hemoroid ten ligasure yöntemi ile 1 ay önce ameliyat oldu.Wc den sonra çok agrilari oluyor. Yara yeri de tam iyilesmedi ayrıca dışkı yumuşatıcı da kullanıyor. Bu ağrıları daha çok sürer mi yara yeri ne kadar sürede iyileşir.Tesekkurler…

  • altankaran
   Cevapla

   Tam iyileşme genelde 3 ayı buluyor. Zaman zaman ağrılarınızın olması normal

 58. Ozan karan
  Cevapla

  Hocam merhaba. Hangi yöntem daha başarılı sizce? Bant ligasyon mu THD mi?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroidin derecesine bağlı. THD’yi biraz daha ileri vakalarda uyguluyoruz. Band ligasyon daha basit bir işlem

 59. Serap kocadag
  Cevapla

  Hocam Merhaba , Ben 11 gün önce longo methode ile Almanyada 4. derece hemoroidden ameliyat oldum.gün icindeki agrilarim azalma var. Fakat tuvalet ihtiyaci sonrasi dayanilmaz bir aci oluyor.Ayrica üc gün önce makat bölgesinde yaptin kus agzi seklinde aciklik olustu. Tekrar gidip sordugumda hemoroidlerin hepsini almadiklarini birini biraktiklarini ondan dolayi olabilecegini söylediler. Bu aciklik hep makat disinda kalicakmi .

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 60. Ali Müjdat
  Cevapla

  Merhaba hocam ben 22 gün önce band ligasyon operasyonu geçirdim operasyon sonra 10. Günde bir kanama oldu bunla birlikte pıhtı şeklinde parça ile sonra 4-5 gün geçtikten sonra aynı şekilde bir daha oldu ve bu gün 23-24 gününde yine aynı şekilde bir kanamam daha oldu bu güne kadar genel olarak şişlik ve ödem var gibi sürekli bir doluluk hissi vardı ve tuvalete günde 4-5 kez gitmem gerekiyordu. Birde dış şişlikler büyük bir fındık gibi 2-3 tane var bunlar operasyondan sonra 1 hafta kadar yoktular sonra yavaş yavaş geri geldiler . 2 veya 3 tane iç hemoroid bağlandı diye biliyorum. Bu süreç normalmi son kanamam da yine aynı şekilde büyük bi parça pıhtı geldi. Bu kanamalardan sonra ağrı ve doluluk hissi de geçiyor bir kaç gün

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 61. Cevapla

  Merhaba hocam ben 28 gün önce hemeroit ameliyatı oldum lokal anesti lazerle
  Şişkinlikler halen geçmedi bazen ağrım da oluyor ne zaman şişkinlikler geçer peki hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 62. Cevapla

  Hocam merhaba 1 ay önce cerrahi yöntemle basur ameliyatı oldum 2 tane catlakta vardı şimdi makat önünde bayağı büyük delik var sanırım çatlak açılmış büyümüş bu normal mi sizce

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 63. Cevapla

  Hocam merhaba. 2 gün önce Lazer ile birlikte Doppler ameliyat ı oldum dışkılsma yaparken normale gore daha az bir dışkılama oluyor bununla birlikte dışkılama esnasında kanama da oluyor bu normal midir ? Tahminen kaç günde geçer ? .

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 64. Cevapla

  Hocam merhabalar 25gun once hemoroid ameliyati oldum 4gece hastanede kaldım çok sancim oldu 20 gün oturma banyosu , krem ve hemoroid ilacı kullandim. Makat bölgemde 3 tane meme halen duruyor bugün ise kanamam oldu tuvalet esnasında bu memeler ne zaman geçer yada gecermi şimdiden teşekkür ediyorum

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

 65. Cevapla

  Mrb ben füstül ameliyatı oldum yara acık bırakıldı 3 hafta oldu ağrılarım hiç dinmedi hiç oturamıyom hala normal mi acaba özellikle ayaga kalkınca baskı şeklinde ağrılarım oluyor

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül yolunun kapanması 1-2 ayı bulabilir. 2 aydan sonra yakınmalarınız devam ederse bir komplikasyon var demektir

 66. Cevapla

  Merhabalar. Boylesine guzel bi forum olusturdugunuz ve cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. 4 derece hemoroid ameliyati oldum. Yöntemi : miligan morgan yontemi. Bugun 8.gunum tuvaletler agrili ama katlaniyorum ama benim sorunum su hocam surekli tuvalet ihtiyacim var gibi hissediyorum. Veyahut gaz yapma ihtiyaci aklim surekli orada. Bu tuvalet hissi normalmidir acaba. Ameliyati polonyada oldum dolayisiyla bizim doktorlarimizin soyledikleriyle burda uygulananlar cok farkli. Mesela hic agri kesici bi krem vermedi doktorum. o yuzden turk bir doktorumuzdan bilgi almak isterim

  • altankaran
   Cevapla

   Milligan morgan yöntemi açık cerrahi yöntemdir. Operasyon sonrası hastanın en az 2 hafta ağrısı olur. Doktorunuz vermemiş ama bence ağrı kesici kullanmanız daha konforlu bu süreyi geçirmenizi sağlar. Dışkılama hissi ve gaz yakınmalarınız operasyon bölgesindeki ödemdendir. Geçer. Ama bir komplikasyon çıkmazsa tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 67. Cevapla

  Hocam Merhaba komplike hemoroid ve çatlak var 10 yıldır ameliyat dendi fakat sonrasında oluşacak darlık, dışkı kaçırma risklerinden korkuyorum sizce bunun olasılığı nedir yaş 35K bi süre daha bekleyeyim mi

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat dışı yöntemlerimiz var. Muayeneye gelin, bakalım ona göre konuşalım. Muayenelerimiz ücretsizdir

 68. Hasan Saltık
  Cevapla

  İyi akşamlar Hocam. Ben 7 gün önce hemeroid ve lazer fistül ameliyatı oldum. Yapılan işlem 3 hemeroid memesi lazer ile yakıldı. 1 hemeroid kesilerek alındı. Fistül ise iki ucu yakılarak kapatıldı. 7 gün içerisinde ağrılarım gün gün azaldı. Şauan çok bir ağrım yok ancak. 7 gündür makat ve fistül bölgesinden sızıntı şeklinde kanama ve akıntı var. 6. gün dr kontor etti. Kanama ve akıntının bir süre daha devam etmesi normal dedi. Bu durum normal midir?

 69. Cevapla

  Hocam merhaba. İki hafta önce4. Derece açık hemoroid ameliyatı çatlak tedavisi ve Lis ameliyatı oldum . 10. Günde aşırı yanma ve kaşıntı ile iltihap enfeksiyon olduğu anlaşıldı. Dr iltihabı cerrahi yöntem ile boşalttı. Çok ağrı ve yanma oluyor. Normal hayata ve ya işe dönmem ne kadar sürer. Tekrar iltihaplanmadan çok korkuyorum. Haftaya raporum bitiyor lütfen cevap verin teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Enfeksiyonun ve apsenin derecesini görmeden birşey söylemek mümkün değil. Doktorunuzun tedavisine devam edin

 70. Yücel Odabaş
  Cevapla

  Hocam merhaba, 3 ay önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. 2 adet hemoroid alındı. Hiç ağrım yok, fakat açık sarı renkte bir sıvı gelmeye devam ediyor ve cok nadiren de olsa tuvalet kağıdında pembe nokta seklinde kan oluyor. Ayrıca tatlı tatlı kaşıntı oluyor. Bunlar normal mi? Doktorum ameliyat sonrası ilk 1 hafta hap tedavisi haricinde birsey vermedi. Baska bir tedaviye devam etmeme gerek olmadığını söyledi.

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra oluşan akıntılar normaldir. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 71. Cevapla

  Hocam selamlar. Ameliyat olalı 1 ay oldu. Giresun devlet hastanesinde ameliyat oldum. Doktorum çok ilerleme olduğunu kanserli hücre olsaydı açtığı gibi kapatıcağını söyledi. İkinci ameliyat gerekli dedi. 15gün sonra kontrole gittim beklentisinin %50-60 daha iyi olduğunu söyledi. Sabahları wcden sonra şişlikler oluyor ve inmesi 3-4 saat sürüyor. Bu hep bu şekilde devam mı edecek ? çünkü bu şekilde çalışmam mümkün değil gibi. Psikolojimde bozulmuş durumda.

  • altankaran
   Cevapla

   Ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Eğer hemoroid ameliyatı ise genelde tam düzelme süresi 3 ayı buluyor. Size önerilen ameliyat sonrası tedaviye devam edin

 72. Cevapla

  merhaba hocam.
  ismim Murat.
  3 hatfa önce Longo tekniği ile Hemoroidlerim alındı.
  aclı bir süreç geçirdim ama şükür bir nebze azaldı ağrılar.
  fakat kanama devam ediyor.
  kaşıntı çok fazla kaşıntı olduğu için kanama olabileceği söyleniyor.
  siz nasıl yorumlarsınız.
  teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Longo tekniğinde bir aletle işlem yapılıyor. Kanama ve kaşıntı yakınmaları olmaması gerekir. İşlem sonrası muayene etmek gerekir.

 73. Cevapla

  Hocam merhaba bende lazerle hemoroid ameliyatı oldum bazı hemoroid ler çok büyük olduğundan cerrahi islem de uygunmis büyük tualeti yapınca çok zorlanıyorum 3 hafta oldu hala kanama oluyor ve daralma düzelir mi zamanla teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Tam düzelme 3 ayı buluyor. Bu süre zarfında kanama ve ağrılarınız olabilir. Verilen tedaviyi uygulamak lazım

 74. Cevapla

  Hocam merhaba ben 1 hafta önce hemoroit ameliyati oldum , dr bey lazerle yapalım dedi lazerle 3 tane işlem yaptığını 1 tanede büyük olanı bağlama yöntemi ile yaptığını söyledi, hastaneden çıkalı 3 gün oldu tuvaletimden sonra baktığımda yine 1 meme görüyorum normalmidir bu meme geçer mi yoksa atlanilan birsey mi var ne yapmam lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyonu olalı çok kısa süre geçmiş. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur. 3 ay sonra yakınmalarınız devam ediyorsa bir komplikasyon var demektir

 75. Cevapla

  Hocam merhaba. Yıllardır hemoroidim vardı yılda 1-2 defa kanama olurdu 2 gün sonra düzelirdi. Geçen ay yoğun bir kanama oldu ve sonrasında bir aydır sancım ve ağrım azalmıyor. Tüm kremleri fitilleri kullandım kabızlık sorununu da çözdüm. Kanama olmuyor ama gün boyu ağrı ve sancı çekiyorum. Bu kadar uzun sürmesi normal midir? Bir türlü düzelmedi. Biraz daha mı sabretmeliyim. işimi ve sosyal hayatımı çok etkiliyor bu. Ameliyat sonrası yazılanlar korkutuyor. Ne önerirsiniz.

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid vakalarında kanama olur ama çok ağrılı olması yandaş bir patoloji olduğunu gösteriyor. Görmek gerekir

 76. Cevapla

  Merhaba hocam 12 kasımda ligasure yöntemi ile ameliyat oldum beş ay geçti bazen damla şeklinde kana oluyor genelde günde iki kez tuvalete giderken bu gün dahi günde 5-6 kez tuvalette çıkıyorum, tuvaletimi ve gazı tutamıyorum.kiloda gayka bulasıkları oluyor lütfen yardımcı olur musunuz çok teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Opere olalı epey olmuş. Düzelmeniz gerekirdi. Bir komplikasyon varmı? Muayene olmanız gerekir

 77. Cevapla

  Hocam merhaba ben 20 gün önce frekans yöntemiyle hemoroid ameliayatı oldum. Ayrıca çatlak için doktor kasa müdahale ettiğini söyledi. Kanama oluyor ve hala acıma ve kaşıntı hissediyorum. Makatta hemoroide benzer şişlikler var acaba bütün bunlar geçer mi zamanla?

  • altankaran
   Cevapla

   Radyofrekans yöntemi ile olduysanız oradaki ödemin ve akıntının geçmesi 3 ayı bulur. Verilen tedaviye devam edin

 78. Hasan saltık
  Cevapla

  İyi günler Hocam. Ben. 1.5 ay önce hemeroid ameliyatı oldum. 3 hemeroid pakesi lazer ile yakıldı. Bir tane hemeroid pakesi kesilerek dikildi. 1.5 aylık süre içerisinde ilk bir hafta hafif kanama harici sonraki 40 günde hiç kanama olmadı. Tuvalet yaparken herhangi bir ağrı olmuyor. Rahat yapabiliyorum. Wc sonrası da 10-40 gün arasında çok bir yanma olmamıştı. Ancak son bir haftadır özellikle dikiş yerinde sızı, yanma başladı. Ameliyat olduğum hekime tekrar kontrole gittim. Elle muayene etti. Hemoroid ameliyatlarından sonra fissür oluşur normal. Bunlar amliyat yarası çatlakları dedi. Anormal birşe yok dedi. Fitil krem verdi. Ancak Bazı dr. yorumlarında amliyatın 3-4. haftalsından sonra fissür varsa darlık başlıyor olabilir diye okudum. Elle muayene de darlık olsa doktorum anlardı sanırım. Bu anlattıklarım normal bir süreç midir? Tşkler..

 79. Cevapla

  Hocam ameliyat olalı 23 gün oldu doktorum hemoroidleri frekans yöntemiyle yaptığını, olan yırtığı ise kasa müdahale ederek düzeltiğini söyledi. Şu anda yanma, acı ve özellikle kaşıntı oluyor. Bu kaşıntı normal mi? Ayrıca hemoroide benzeyen bir şişlik var. Doktorum başta şişlik geçer dedi ama geçen gün gittiğimde geçebilir de geçmeyebilir de dedi?? Kafam karıştı açıkçası. Teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Fissür için yapılan LİS ameliyatından sonra anal spazm ortadan kalktığı için hemoroidleriniz geriler. Yanma ve kaşıntılar akıntı nedeniyle olabilir. Normalde 1-1.5 ay içinde düzelmeniz gerekir

 80. Cevapla

  Merhaba hocam ben 28 gün önce klasik hemoroid ameliyati oldum 3 tane hemoroid den sadece birini aldılar makat darligi olmasin diye diğerleride küçüldü ama hala tuvalete çıkarken zorlanıyorum yediğime dikkat etmeme rağmen dışkim sert kesik kesik yapıyorum ilaçsız olmuyor 1 ay önce doğum yaptım birde bu kqbizlik yapamamk normal mi arada az kanamada oluyor makatim daralmış olabilir mi yoksa ameliyat daha yeni diye mi oluyor acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Sizde bir pake alınmış. Darlık olmaz. Dışkınız sert geliyorsa bir laksatif kullanabilirsiniz

 81. Cevapla

  Merhabalar hocam.bende 11gun önce lazarle amaliyat oldum.ic ve dış ve kanama için.son 2gundur dışarıda memeler hissediyorum 1tanesi çok sertlesmis.tekrar hemorid olmuş olabilir miyim?akıntı var hafif antibiyotiğin bitti fakat krem ve temizleme suyuna devam ediyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle hemoroid ameliyatlarından sonra laserlenen pakelerde ödem olabilir. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin. Bunların geçmesi 3 ayı bulabilir. 3 ayı geçen vakalarda komplikasyondan bahsedilir

 82. Cevapla

  Merhaba hocam
  ben 45 gün önce longo tekniği ile hemoroid ameliyatı oldum.ameliyattan sonra 10-15 gün ciddi ağrı ve sancılı geçti. bu süreçte 2 kez doktoruma muayene oldum.
  benim sorum şu şekilde kanama var burun damlası gibi oluyor ve ağrı oluyor tuvalete çıktıktan sonra ve bu ağrı yaklaşık 8 saat sürüp sonra azalıyor ve bu hergün oluyor.
  doktorum daflon verdi kullanıyorum 3 gündür, kanama durdu ama ağrı aynı şekilde devam ediyor.
  bu ağrılı ve kanamalı süreç sizce doğrumu hocam?
  teşekkür ediyorum…

  • altankaran
   Cevapla

   Longo yönteminden sonra genelde yakınmalar 3 ayda geçiyor. 3 aydan sonra devam eden yakınmalarda bir komplikasyon var demektir. Ya hemoroidlerin hepsi alete girmemiştir yada yandaş bir fissür oluşmuştur

 83. Semih erdinç
  Cevapla

  Hocam merhaba 2 hafta önce dış hemoroid ameliyatı oldum. 3 adet meme radyo frekansla yakıldı. 1 meme ligasure ile kesildi. Ameliyat sonrası çok ağrım var 10. Günde iyileşmiştim fakat biraz baharatlı ve acı bir yemek yememden dolayı dışkılarken ligasure ile kesilen yer açıldı ve kanadı şişti, doktorum normal dedi dikkat etmediğim için ameliyet sonrası iyileşme sürecinin başa sardığını fakat herhangi bir işem yapmaya gerek olmadığını belirtti. 14. Gündeyim şu an wc sonrası 30-40 dk acılar çekiyorum, yataktan gün boyu kalkmıyorum çünkü yara açık bir şekilde duruyo ve şişiyo kalkınca. Ne yapmalıyım, süreç normalmidir

 84. Hayrettin apaydın
  Cevapla

  Hocam iyi günler, öncelikle bu platform üzerinden insanlara yardimci olduğunuz için çok teşekkürler. İtalya’da 4. Evre olan rahatsızlığım longo yöntemi ile alındı.Disardan ve içerden olmak üzere 4 parça alındığını ama içerde kaldığını belirttiler. makat kısmı şiş ve sürekli olarak ıkınma halinde gibi. Dışkılama yaptıktan sonra inanılmaz ağrı oluyor , ya acile gidip iğne yaptırıyorum yada damar yoluyla ağrı kesici yapıyorlar. Ayrıca idrar yapmakta çok zorlanıyorum, ama asıl sorum ne kadar sürer bu ağrıların geçmesi?
  Ayrıca mesane üzerine koyduğum sıcak Su torbası agrimi resmen sıfırlıyor. Devam etmeli miyim yoksa herhangi bir zararı olur mu.
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Ne kadar önce opere olduğunuzu yazmamışsınız. Longo yönteminde bir aletle hemoroidlerin olduğu kısım çepeçevre alınıp, sonra kalan doku birbirine zımbalanır. Hastanın tam iyileşmesi yaklaşık 3 ayı bulur. 3 ayı geçen ve yakınmaları süren vakalarda bir komplikasyon olmasından kuşkulanılmalıdır. O zaman muayeneniz gerekir

 85. Ahmet cebir
  Cevapla

  Hocam merhaba 40 gün önce hemoroid ameliyatı oldum pake ligasure ile çıkarıldı. Kesi makatın hemen içe girdiği yerde görünüyor. Sıkıntım şu büyük abdestten sonra yaranın altından makatın dışına doğru 1-2 cm şişme oluyor. 2-3 saat sonra patlayıp gün boyu hafif hafif irin akıyor. Fistüle mi çevirmiştir? Ameliyata bağlı bir süreç midir? Biraz daha Beklemelimiyim normal midir? Yardımlarınıza muhtacım

 86. Cevapla

  Hocam merhaba. 4 gün önce saat 3-7 ve 11 hizasındaki hemoroid pakeleri koter ve ligasure yardımı ile eksize edilen genel anestezi altında bir hemoroid ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonrasında sürekli kontrollü gaz cikariyorum rahatca ama hala tuvalete cikamadim. Bu normal midir? Bir de makatımda surekli ıkınma seklinde bir acıklık hissediyorjm. Farkına vardıgımda iceri cekip kapatıyorum ıkınma acıklıgını. Bu nedir? Uzun süre hemoroidle yasamaktan kaynaklı psikolojik bir durum mudur yoksa bir rahatsızlık mıdır gecer mi? Tesekkur ederim simdiden. Kolaylıklar dilerim

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyatınız çok yeni. Ikınma açıklığını anlamadım. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin

 87. Cevapla

  Hocam merhabalar 3 mayıs 2023 de cerrahi yöntemle spinal anesteziyle fisür hemoroid çatlak ameliyatları oldum. Doğumdan sonra yırtık oluşması sonrası kronik vaka olduğumu öğrendim doktorumun verdiği bilgi bukadar hangi yöntemle olduğumu bile bilmiyorum. Cerrahi operasyonla alındı bugun 16. Günüm 8.günde gördüğüm kadaryla 2 dikişim düşmüştü. Ancak hala düşmeyen dikişlerim var fissür dikişleri sanırım. Ne zaman düşer? Birde metobolizmam hızlı olduğu için günde 3-4 kez lavaboya çıkıyorum bazen katı bazen ishal şeklinde. Sıcak suyun içerine oturup dışkılama yapyorum diğer türlüsü benim için eziyet oluyor. İlk 4 gün o şekilde çok acı çekmiştim bu yöntemi uyguluyorum. 1 hafta sonra kontrole gittim doktorum herşey normal gözüküyor diyor ama ben halada bazen çok acı çekiyorum ameliyat bölgem de şişlikler var kanama akıntı bazen dışkım kaçıyor.sıcak su kremlerime ağrı kesici içmeye hala devam ediyorum. Çok ağrı acı çekiyorum psikolojik olarak çok yıprandım sanki hiç iyileşemiycem gibi ümitsizliğe kapılıyorum. 16. Gün oldu bazen gaz sıkışmaları oluyor gaz çıkarmakta zorlanıyorum çok acı çekiyorum sonra çıkmaya başlıyor bitkli çayları falan içiyorum vucudumu rahatlatsın diye. Diğer hastalara Yazdıklarınz benim için çok ümit verici oluyor gece bile ağrım olnca msjlarınıza bakıp iyi oluyorum. Şimdiden teşekkür ederim allaha emanet olun ..

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra hastanın iyileşmesi 3 ayı buluyor. Kaç pake alındığını yazmamuşsınız. Ayrıca fissür ameliyatıda olmuşsunuz. Bunda yandan anüsü kasan iç kası kesiyoruz. Buda başlangıçta bazen gaz-gaita kaçırmaya neden olabiliyor. Bekleyeceksiniz ve tedaviye devam edeceksiniz

 88. Cevapla

  Hocam merhaba
  15 gün önce 4. Evre hemeroid ameliyati oldum. Kullanılan yöntem ligasure idi. Ara sıra kabızlık sorunu yaşıyorum. Aşırı zorlu geçiyor dışkılama süreci. Bunun için dulcolax kabızlık ilacı kullanıyorum. Sıcak su banyoları vs. Her şeyi doktorumun söylediği şekilde uyguluyorum. Ancak dışkılama esnasında ve sonrasında halaa ağrılar oluyor. Tam olarak bu ağrıların geçmesi ne kadar süreyi alır. Teşekkürler.

 89. Serkan Demir
  Cevapla

  Hocam merhaba, 2 ay önce hemoroidden lazer ile ameliyat oldum. İçeride 4 dışarıda 1 adet olmak üzere 4 meme ve 1 adet eski bir çatlak vardı. Şuan ağrım sızım kalmadı ancak günde 5 ten fazla tuvalete çıkıyorum ve tuvaletimde zorlanıyorum. Doktorum anüs daralması olduğunu soyledi. Bu süreç ne kadar süre içinde geçer ve bir sakıncası var mı?
  Bu süreçte ne yapmalıyım?
  Bu anüs daralmasinda kaynaklı tuvaletimi yaparkan istenmede olsa vücudum ıkınma yapıyor bu bir sıkıntı yaratır mı?
  Teşekkür Ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Anüs daralmalarında düzelme yapılan işleme, kişiye göre değişir. Doktorunuzun verdiği banyo ve ekzersizleri yapın.

 90. Cevapla

  Hocam merhaba, ben 1 ay önce longo tekniği ile ameliyat oldum ameliyattan 1 hafta sonra kabız olmamama rağmen iki-üç meme hissettim, ilk kontrole gittim ameliyat sonrası şişkinlik olabilir dedi doktor ilaç verdi ama geçmedi. 1 ay boyunca ortalama iki kez çok az kanamam da oldu ve her tuvalete çıktığımda inanılmaz ağrım oluyor 1 ay boyunca bu şekilde devam etti halen de devam etti. Tekrar bir operasyon gerekir mi acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Görmek lazım. Longo yönteminde bazen tüm pakeler alete girmiyor. Bence 3 ay bekleyin. Yakınmalarınız devam ederse muayene olun

 91. Cevapla

  Hocam merhabalar 3-4 hafta önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum.3 pake alındı.10.günde kanamalarım durdu.3.haftada da akıntım bitti.ama korkudan hala sıcak suyun içinde tuvaletimi yapıyorum.ve dıskılar hep ince çıkıyor.herhangi bir daralma ya da problem var mıdır sizce?sıcak sudan kurtulup normal tuvalete alısmam icin tavsiyeniz nedir?yoksa sıcak suya devam mı etmeliyim? Kolaylıklar dilerim.

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatlarından sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. Normal tuvaletinizi yapın. Tuvalet bittikten sonra oturma banyosu yapın

 92. Esra Akdemir
  Cevapla

  Tam bir ay önce lazerle ameliyat oldum. Orda lazer sonrası bir boşluk oldu. Doktor buna normal dedi. İyileşecek dedi ama daha yeni şişlik oluştu. Tam lazer yapılan yere. Baloncuk gibi. Kan gelmiyor tuvalete gidince ama galiba o baloncuk yüzünden oturunca hafif bir sızı hissediyorum. Bunun çıkması normal mi ?

 93. Cevapla

  Selamlar
  3.derece iç hemoroid tanısı sonrası lazer ile ameliyat oldum . Ameliyat öncesi memeleri içeri iterdim, rahat ederdim . Şimdi ameliyat oldum ikinci günüm , makat sağ tarafında iki küçük (eskiye göre çok küçük) meme var .
  Tam söndürülememiş olabilir mi ?
  Ameliyat kaynaklı şişlik olabilir mi ?
  Ameliyat öncesi sol tarafta da , sağ tarafta da mene vardı . Şimdi ameliyat sonrası Sol tarafta hiç bir mene yok ama sağ tarafta var . Şüphelendim . Ne olabilir acaba ?

 94. Cevapla

  Merhabalar. Lazerle hemoroit ameliyatı oldum ve ameliyatın ertesi günü bir meme gibi ameliyat yerim şişti. O ameliyatta oluşan şişlik yada meme geçer mi? Neredeyse bir ay oldu. Şişlik biraz indi ama tamamen yok olmadı.

  • altankaran
   Cevapla

   Şişlik ve ödem 1 ayda geçmesi gerekir. Bir komplikasyonmu var? Muayene etmek gerekir

 95. Cevapla

  Hocam 45 gün önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. Makatta ıslaklik ve sarı akıntı geliyor. Bu akıntı ne zaman geçer

 96. Cevapla

  Merhaba babama 1 gün önce iki tane iç hemoroidi için lastik bant ligasyonu uygulandı.ama bugün 1 gün geçmesine rağmen iki tane ipin düştüğünü söyledi. Bu normal midir? Doktora sordum normal dedi düşmesi. 1 hafta içinde düşmesi gerekmez mi? Bu işe yaramadıgi anlamına mı geliyor? Ağrısı da var hâlâ uyusturmadan yapıldı. Hemoroidlerden kayıp düşmüş mü bant acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Band ligasyonda genelde pakenin beslenmesi bozulduktan sonra düşer. Sizdeki pakenin durumunu bilemiyorum

 97. Cevapla

  İyi akşamlar hocam ben 4 gün önce lazer ile hemoraid operasyonu geçirdim ilk gün lahman yapıldığı için tuvalete çıktım 2.gunde biraz yapabildim ama gündür yapamıyorum ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 98. Cevapla

  Hocam merhaba, 2 hafta önce THD yöntemi ameliyat oldum. tuvaletimde bazen kanama oluyor.Doktorum 2 3 hafta kanamanın süreceğini söyledi. fakat şimdi de elime şişlik geliyor, bu şişlik normal mi? ne zaman düzelir

  • altankaran
   Cevapla

   THD yönteminde atardamarlar bağlanmakta. İlk anda hemoroidlerde şişme normaldir. Kanamada olabilir. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 99. Emre Özgün
  Cevapla

  Hocam merhaba ben 3 gün önce cerrahi yöntemle hemoroid ameliyatı oldum hem iç hem dıştan parçaları aldılar. Dışta şuan 2 küçük parça bıraktı doktorlar. Makatın dar olmaması için dendi. Tuvalete çok zor çıkıyorum Ağrı aşırı çok oluyor. Tuvaletten sonra redekain kullanıyorum. Nelere dikkat etmem gerek iyileşme süreci nedir hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Açık ameliyatlardan sonra tam iyileşme 3 ayı buluyor. Bu sürede kabız kalmayın. Suyunuzu bol için, çıkamazsanız laksatif kullanın, oturma banyolarını ihmal etmeyin

 100. Cevapla

  Hocam merhaba, 2 hafta önce hemoroidektomi operasyonu oldum. İçeriden iki tane dışarıdan bir tane damar aldığını söyledi hoca. Perine bölgesinin altında anüsün üstünde bir boşluk var orası acıyor ve akıntı geliyor peçeteyi bastırdığımda. Anüsle beraber iki tane delik varmış gibi duruyor. Hekime sorduğumda açık yara normal akıntı gelmesi bir buçuk aya kapanır dedi fakat ben ben o boşluğun içinde dikiş göremiyorum nasıl kapanacak anlamadım, perine bölgeme zarar verilmiş olabilir mi? Bu geçici bir durum mudur ? Son olarak, hemoroidektomi operasyonu sonrası gebelik planlasam 1 yıl içinde normal doğum yapabilir miyim ıkınmalar sorun teşkil eder mi ?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra perinede boşluk oluşmaz. Sizin gördüğünüz alınan pakenin yeri olabilir. Bu ameliyatlardan sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. 3 ay sonra akıntılarınız sürüyorsa bir komplikasyon var demektir. Komplikasyon gelişmezse normal doğum yapabilirsiniz

 101. Cevapla

  Hocam iyi günler. 5 gün önce lazerle üçüncü derecede hemoroid ameliyatı oldum. 3 tane hemoroid memesi vardi. Doktorumun bana söylediği tedavileri uyguluyorum. Size sorum, ameliyat sonrası hemoroid memesine benzer bir şişkinlik var ne olabilir bu? Bir de ameliyat sonrası makatta daralma görülebilir mi ve bunu nasıl anlarız. Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle yapılan ameliyatlardan sonra oluşan şişlikler genelde ödeme bağlıdır. Darlık olursa dışkıyı zor yaparsınız. Anüs gevşemez. Tam düzelme 3 ayı buluyor. 3 aydan sonra darlıktan sözedilebilir

 102. Cevapla

  Selam hocam bir hafta oldu hemoroid band ligasyon oldum 2 saatte bir lavaboya gidiyorum aşırı acı çekiyorum ilaçlarımı bile etki etmiyor bukadar lavaboya gitmem normalmidir

 103. Cevapla

  Hocam dikişli hemoroid yöntemi ile ameliyat oldum. doktor sadece hemoroid lerim büyüktü dedi 1 tane hemoroidide bıraktığını yoksa makat kapanacağını söyledi. 40 gün oldu tuvalete cıkarken kanama ve acı hissi hala geçmedi enfeksiyon akıntısı geçmedi hala yeşil geliyor.
  Tuvalet sonrası sıcak duş iyi geliyor ama makatta acı ve yanma hissi 4-5 saati buluyor.

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra iyileşme süresi 3 ayı buluyor. 3 ayı geçen vakalarda komplikasyon düşünmek gerekir

 104. Cevapla

  Hocam merhaba. 4 gün önce lazer ile ameliyat oldum. Fisur varmış onu da tedavi etti doktor bey ve dikisler atildi. . Meme ise tamamen gitmis gibi ama yeri açık duruyor. Açık olan yerden kanama ve akıntı oluyor. Yaklasik 1 cm açıklık var ve ağrı tamamen oradan ibaret. Ilk günden beri yara yeri açık duruyor. Ne yapmam gerekir

 105. Cevapla

  Hocam Merhaba, 1 hafta önce lazer yöntemiyle ameliyat oldum. Anal fisur operasyonu da gerceklestiridildi. Hemoroid memesi tamamen gitmis durumda ama açıklik var 1 cm kadar. Makata dayanan aciklik kaniyor ve tuvalet sırasında aşırı agiriyor. Memenin gittiği bölgede aciklik yara yeri normal midir

 106. Cevapla

  Hocam merhaba. 3 gün önce ligasure yöntemi ile hemoroid ameliyatı oldum. Akıntı var. Tuvalete gittiğimde kanama oluyor ama en zoru da tuvalet sonrasında inanılmaz acım oluyor ve ağrı kesici iğne yaptırmasam ölecekmiş gibi hissediyorum. Ilık su oturma banyosu yapıyorum ve doktorumun verdiği merhemleri kullanıyorum. Bunların dışında ne yapmalıyım? Ağrı, kanama ve akıntılar ne kadar devam eder?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarının hepsinde özellikle ilk 10 gün ağrı olur. Sonra yavaş yavaş azalır. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 107. Ahmet Görür
  Cevapla

  hocam merhaba. herkese cevap yazdıgınızdan bende yazmak istedim. ben 45 gün önce longo tekniği ile hemoroid ameliyatı oldum. aynı zamanda ameliyat esnasında hocam 2 tanede dış pakeyi lazerle aldığını söyledi. ilk 1 ay felç ağrıları çektim. çok ağır ağrıkesiciler kullandım. şuan 45. günüm ve ağrılarım 10 üzerinden 5-6 gibi ama zaman zamanda 2 lere düşüyor. hocam bundan kurtulacakmıyım. inanın işlerime bakamıyorum. nedir bunun iyileşme süreci. ayrıca longo operasyonları makat darlıgı yaparmı yaparsa ne kadar zamanda düzelir? bilgi verirseniz çok memnun olurum

  • altankaran
   Cevapla

   Longo yönteminde hemoroidler bir aletle alınır. Ameliyatta laser uygulanmışsa tam olarak pakeler alet içine girmemiş demektir. Bu tür ameliyatlardan sonra genelde iyileşme süresi 3 ayı buluyor. Darlık olup olmadığınada 3 ay sonra karar vermek gerekir

 108. Cevapla

  Hocam selamlar,herkese tek tek yazmışsınız Allah sizin gibi hekimleri başımızdan eksik etmesin.Ben bir hafta önce lazer ve frekans yöntemi ile iç dış hemoroid amelyatı oldum ve darlıkta olduğu için genişletme işlemide yaptırdım aynı anda,ancak benim yıllar öncesinden kalan çatlak iyice açıldı elimle şerit şeklinde makat arka kenarında ki yerini resmen farkediyorum.wcden 2 saat öncesi dikoloron iğne vurarak girebiliyorum, yoksa gaz dışkı problemi olur diyor,sizce rectoderm yada rocafen krem çatlak üstüne tatbik etsem iyi gelirmi bu süreçte,saygılar.

  • altankaran
   Cevapla

   Şu anda gaz, gaita kaçırmanız yoksa birşey yapmayın. Şiddetli baş ağrısı çekersiniz. 3 ay civarında ağrı kesici, oturma banyoları ve anestol merhemle çatlağın küçülmesini bekleyin. 3 aylık sürede değişiklik olmazsa o zaman muayene edip ne gerekiyorsa yapılmalıdır

 109. Cevapla

  Doktor bey ben 8 gün önce iç ve diş açık hemoroit ameliyatı oldum ilk günler ağrım çok oldu bugün 8 gün ağrılarım azaldı fakat bu seferde işgal ile birlikte kanamalarım oluyor sizce ne yapmalıyım.tesekkur ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra ağrı ve kanama daha sonra akıntı olabilir. Bu durum şiddeti giddikçe azalarak 3 ay kadar sürebilir. Acele etmeyin

 110. Cevapla

  Merhaba hocam 4 sene önce hemoroid ameliyatı oldum hemoroidde boğulma olmuştu yuruyemiyordum 4 sene boyunca normal insanlar gibiydim ve malesef yine kanamalar oluyor yine hemoroid memeleri sarkıyor sanırım 3. Evreden devam ediyorum..2.kez ameliyat onerirmisiniz yani bu hastalık yüzünden bende artık bir cerrah kadar bilgi sahibi oldum 1.2.evredekileri tedavi eder duruma geldim artık..

 111. Cevapla

  Hocam 3 gün önce hemoraid operasyonu oldum oluşan yırtıktan dolayı ilk iki tuvalete çıkışta operasyon öncesi gibi tuvalet çıkışı cam kesiği gibi olmaya devam ediyor ve sonraki 7-8 saat bu yanma acı devam ediyor bunun geçme süresi nedir daha erken mi sonrasında geçecek mi

  • altankaran
   Cevapla

   Siz hemoroid değilde herhalde fissürden opere olmuşsunuz. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur. 3 ay sonrasında yakınmalarınız devam ediyorsa bir komplikasyon var demektir

 112. Cevapla

  Hocam merhabalar, 5 gün önce içten 3 hemoroid alındı ve bağırsak yırtığım dikildi. Dis hemoroid alındı mı hatırlamıyorum ama doktorum içteki hemoroidi yaktığını söylemişti. Kullandığı yöntem parça almak ve yakmak diye düşünüyorum. Bir de makat kasımi biraz açtığını söylemişti. Duphalac diye bir şurup kullanıyorum ve lifli gıdaları çoğunlukla meyve sebze tüketiyorum. Fakat ne ishalim ne kabız, buna rağmen çok agrım var hatta dış basurum şişti çok acı veriyor. Dışkılamaya çıkarken de tansiyonum düşüyor elim ayağım titriyor ağrıdan ve dışkılamayi yarıda kesmek zorunda kaliyorum. Gaz sancısı geldiginde çok agrim oluyor makatta ve sanki basur memelerim içe girip çıkar gibi keskin acı çekiyorum anlık. Bu anlattıklarım normal mi ne yapmam gerekir agrilarimin azalması için hocam lütfen yardımcı olur musunuz..

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra ağrı olması normal. Ağrılar genelde 10. günden sonra azalmaya başlar. Bu süre zarfında ağrı kesici kullanmanız gerekiyor

 113. Cevapla

  Merhaba hocam,
  eşim 2 gün önce lazerle hemoroid fissür operasyonu oldu. Hafif ağrı ve azda olsa kanama yapmaya devam ediyor. Daha önce dışarıda olmayan hemoroid memeleri şimdi dışarda ve şişkin görünüyor. Bu geçici bir durum mu? Doktorumuz fitil verdi ama bu hali ile kullanmak çok mümkün değil. Başka bir ilaç veya krem kullanılamaz mı? Memelerin tamamen kaybolması tahmini ne kadar sürer ? Bize kesinlikle ılık suya oturulmamalı denildi. Yorumlarda bunun aksini okuyorum. Tavsiyenizi rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum hemoroid değil fissür operasyonu geçirmişsiniz. Birlikte hemoroid varsa bunlar ilk zamanlar şişebilir. Ben oturma banyosu veriyorum. Memelerin gerilemesi 2-3 ayı bulur. Ama hemoroidlerin derecesine göre bunlar kalıcıda olabilir. Sadece ödeme bağlı şişlikler azalır. Hemoroidler ameliyat öncesi duruma döner. Ben anestol ve locafen merhem veriyorum.

 114. Cevapla

  Merhaba ben 38 gun once normal carrahi usulle hemoroid ameliyati oldum lazerle yakip dikisler koydugunu soyledi dr ..hala agrilarim devam ediyor ozlellikle dikis yerinde mercimek kadar sislik var ve hala sonmedi batiyor sanki..denarda bazi yerde deri ler disariyor cikiyor dr hemoroid deyil dedi kontrolde ama icim hic rahat degil tekrar olusmus ola bilirmi? Ameliyatdan sonra kananmam hic olmadi yaralarimda gorunurde yara yok

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. Dikiş yerindeki şişlikler, deri çıkıntıları önemli değil. Merak etmeyin

 115. Cevapla

  Merhaba. 5 gün önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. 3. devreye doğru giden, genelde şeffaf ama arada sarı-kahverengi akıntı yapan hemoroidlerim vardı. Doktor 3 hemoroid yaktığını, 2 tane başlangıç aşamasında olan hemoroide dikiş attığını ve bunların zamanla düzeleceğini söyledi. (Bu TDH yöntemi midir?) Dışkılarken acı duymuyorum. Ağrım yok. Arada batma ve yanma oluyor, oturup kalkarken bazen acı hissediyorum. Günde 3 tablet flagyl ve 2 tablet daflon kullanıyorum, 3 defa 15-20 dakikalığına sıcak suya oturuyorum. Ancak makattan sürekli olarak sarı-kahverengi bir akıntı geliyor. Kan olup olmadığından emin değilim. Dışkılamanın miktarına bağlı olarak akıntının miktarı artıp azalıyor. Bir defalığına kaşıntı yaptı. Bu akıntı nedir? Bir sorun olduğu anlamına mı geliyor? Eğer akıntı normalse geçmesi ne kadar sürer? Ve genel olarak iyileşmem ne kadar sürer? Teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser ameliyatlarından sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. THD’ ameliyatında atardamarları bağlıyoruz. Size yapılan THD değil. 3 ayın sonunda akıntılarınız geçmezse bir komplikasyon var demektir. Görmek gerekir

 116. Cevapla

  Hocam merhaba. Gerçekten herkese cevap vermişsiniz allah sizin gibi hekimleri başımızdan eksik etmesin. Bundan 25 gün önce hemoroid ameliyat olmuştum. İlk 15 gün cok sancılı geçti. Hemoridim 3. Evre tramboze hemoroiddi 3 tane alındı 2 si dısarda biri içerde olmak üzere. Şuan yine makat girişinde tramboze hemoroide benzer şişlik var 2 tane. 3 ay boyunca moder ilaç içeceğimi soledi doktorum. Bu şişlikler beni çok korkutuyor günde 2-3 kere tuvalete cıkıyorum ama ittirmeden hafif ıkınmadanda tuvaletim gelmiyor. Bu şişlikler neden olmuştur tekrar tramboze hemoroid olma durumu varmı nolur yardım edin

  • altankaran
   Cevapla

   Tromboze hemoroidler alındıktan sonra hemen tekrar oluşmaz. O bölgede ödem olabilir. 3 ay kadar bekleyin. Eğer hala şişlik varsa bir komplikasyon var demektir.

 117. Cevapla

  Merhaba. 12 gün önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. 3. devreye doğru giden, genelde şeffaf ama arada sarı-kahverengi akıntı yapan hemoroidlerim vardı. Doktor 3 hemoroid yaktığını, başlangıç aşamasında olan 2 tanesine dikiş attığını ve bunların zamanla düzeleceğini söyledi. (Bu TDH yöntemi midir?) Dışkılarken acı duymuyorum. Ağrım yok. O bölgede biraz hassaslık var. Günde 2 tablet daflon kullanıyorum, 3 defa 15-20 dakikalığına sıcak suya oturuyorum. Ancak makattan sürekli olarak sarı-kahverengi bir akıntı ve arada kan geliyor. Sıkça kaşıntı yapıyor. Bu akıntı nedir? Eğer akıntı normalse geçmesi ne kadar sürer? Ve genel olarak iyileşmem ne kadar sürer? Teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Öncelikle yapılan işlem THD değil. THD’de doppler denilen bir alet eşliğinde atardamarları bağlıyoruz. Hemoroidlere laser işleminden sonra akıntı olması normal. Tam düzelme 3 ayı bulur. 3 aydan sonraki akıntılarda bir komplikasyon düşünülmelidir

 118. Cevapla

  hocam ben 20 gün önce hemeroit ameliyatı oldum 10 gün sonra ağrı sızı geçti fakat tuvalete çıktığım zaman canım çok acıyor ve 2-3 tane daha şişlik bar şuan fakat dokununca acımıyor bu şişlikler nedir ve ne zaman geçer?

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonu ödemdir. Tamamen geri çekilmesi yapılan işleme göre değişir. 1-3 ay arası değişebilir

 119. Cevapla

  Merhabalar bir hafta önce RF ablasyonu denilen yöntemle fissur ve hemoraid ameliyatı oldum. Doktorum normal hayatına devam edebilirsin dedi. Fakat şu an büyük bir şişlik aşırı kaşıntı ve yanma var. Şişlik olması normal mi. Hemoraid bile bu kadar sis değildi. RF ablasyonu d deniken sistem nedir. Ameliyat sonrası ne yapmam gerekiyor.

  • altankaran
   Cevapla

   RF radyodalgaları ile dokunun yakılmasıdır. İlk günler bu yakınmalar olabilir. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur. 3 ayın sonunda hala hemoroid pakeleriniz varsa tedavi sonuç vermemiş demektir

 120. Cevapla

  hocam merhaba, ben 10 gün önce laserle hemoroid ameliyatı oldum. doktorum 1 hafta içinde ağrıların azalacağını söylemişti. 2 gün önce tuvalete çıktığımda cam ile anal bölgemi kesiyorlar gibi bir acı ile dışkılama yaptım. sonrada beyaz renkli bir şişlik oluştu makatımda. ağrı kesici iğne vuruldum ve ağrısı geçti. bu beyaz şişlik ödem midir? bir de bu tuvalet sonrası ağrılarım ne zaman geçecek acaba, çok şiddetli çünkü ve 4-5 saat sürüyor. bir diğer sorumda doktorum bana modet yazdı ilaç olarak, bir de dışkı yumuşatmak içinde duphalac içiyorum; ancak şişlik eğer ödemse onun içinde bir krem ya da ilaç var mı?

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon sonrası ağrılar azalarak 3 ayı bulabiliyor. Şişliklerin geçme süreside 3 ayı bulur. Beyazlığı anlamadım. Görmek lazım

 121. Cevapla

  Hocam merhaba oncelikle herseyi cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim.
  Ben yaklasik 25 gun once lazer ile ( skleroterpi+tromboze hemoroid eskizyonu) ameliyat oldum.
  Agrilarim buyuk oranda azaldi anca diskilama biraz sancili gecse de oturma banyosu rahatlatiyor.
  Ama diskilamadan 2 saat sonra o bolgedeki odemler kasiliyor ve tuvalet hissi olusuyor yaklasik 3-4 saat cok agri yapiyor bazen igne vurulmak zorunda kaliyorum aksama anca rahatlayabiliyorum. Bu neden olabilir? İlik su yerine sicak su ile mi oturma banyosu yapmaliyim ?
  Yada onereceginiz egzersizler var mi?
  Cok tesekkurler

  • altankaran
   Cevapla

   Tromboze hemoroid vakalarında tam düzelme 3 ayı bulabiliyor. Verilen tedaviye devam etmenizi öneririm

 122. Cevapla

  Merhaba ben 30 gün önce ligeşure lis yöntemiyle fissür ameliyatı oldum. İki adet çatlak mevcuttu ilk 1-2 hafta ağrısız geçti fakat kabız oldum bir süre ve sanki hastalığın en başındaymışım(ameliyattan öncesi) gibi hissetmeye başladım. Tuvalete çıktıktan sonra saatlerce husursuz edici orta derece ağrılar oluyor ve o bölge kasılıyor. Kabızlığımı düzelttim fakat tuvalet sonrası huzursuz edici ağrılar 1 haftadır devam ediyor.

  • altankaran
   Cevapla

   Ligasure yöntemi fissürlerde pek kullanmadığımız bir yöntem. Kendi doktorunuza başvurun

 123. Cevapla

  Hocam be 40 gün önce lazerle iç hemeroid ameliyatı oldum fakat dışkılama sırasında daralma olduğunu hissediyorum.Ve mercimek büyüklüğünde dokununca ağrı yapan sert bir şişlik var makatın ağzında doktoruma söyledim.Orası lazerle giriş yaptığımız yer dedi.Ama ara ara çok rahatsız ediyor geçermi acaba zamanla normal bir semptom mu?Teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon sonrası ağrılar azalarak 3 ayı bulabiliyor. Şişliklerin geçme süreside 3 ayı bulur. Beyazlığı anlamadım. Görmek lazım

 124. Cevapla

  Dördüncü evre hemoroitim vardı bir ay önce doppler yöntemiyle ameliyat oldum Şu anda balonu söndürsüz ya ayni öyle sönük şekilde sarkmalar var bu normal mi ya da iyileşmesi için zamanmı lazım

 125. Cevapla

  Doktor bey iyi günler. Tromboze homoroidimden dolayı 35 gün önce bir kısmını dikişli, bir kısmınıda yakarak ameliyat edildim. Dışkımı tutmıyorum. İş yerinde tuvalete yetişemeseydim neredeyse altıma yapacaktım. İdrarda normalde gün içerisinde tutabiliyorken ameliyat sonrası epey sıkışıyorum. Kullandığım ilaçlar ; doxium 1000 mg ve procto-glyvenol krem. Dışkımı tutamamam normal mi?

  • altankaran
   Cevapla

   Tromboze hemoroid tedavisinden sonra dışkıyı tutamama normal değil. Muayene etmek gerekir

 126. Cevapla

  Hocam merhaba ben normal hemoroid ameliyatı oldum (lazer olmayan bıçaklı) tam 3 hafta oldu tuvaletimi yaparken resmen çığlık atıyorum acıdan ve darlık hissediyorum doktorum içerden elma büyüklüğünde parça ve ya parçalar çıkarttım demişti bu arada tuvaletten sonra 1 saat ağrım azalsın diye suya oturma vs vs sürekli uğraşıp duruyorum normal hale ne zaman dönerim bilgi verir misiniz birde kanama devam ediyor ama az kan geliyor bilgi verir misiniz lütfen ?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık ameliyatlardan sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. Darlık hissi mevcut ödeme bağlı olabilir. Verilen tedaviye devam etmenizi öneririm

 127. mehmet hasret
  Cevapla

  hocam merhaba, ben 25 ekim 2023’te yani tam 45 gün önce 3.evre lazer ile yapılan bir hemoroid ameliyatı oldum.

  ilk 2-3 hafta tuvaletimden sonra kan geliyordu ve akıntılarım oluyordu. tuvalet sonrası ağrılarım 4-5 saat süren ağrılarım oluyordu.

  son bir hafta 2 kez tuvalete çıktım. kanama kesildi. akıntılarım da bitti, fakat şimdi de dışkılama da zorluk çekiyorum. ve tuvalet anında ağrı çok olmasa da sonrasında yine 4-5 saat süren ağrım oluyor.

  bu makat çatlağı mıdır? eğer öyleyse nasıl tedavi yöntemi bunun? tekrar ameliyat olmak istemiyorum keza

  • altankaran
   Cevapla

   Makat çatlağıda olabilir. Operasyon bölgesinde bir enfeksiyon vey derinde apse olabilir. Görmek lazım. Makat çatlaklarında çok kronik olmadıkça ameliyat yapmıyoruz

 128. Hasan balciogullari
  Cevapla

  Dr.bey merhaba 35 gün önce prontokoloji
  Uzmanı tarafından ameliyat oldum.
  Bana söylediği lazerli cerrahi dikişli 3 adet
  Basur memesi alındığı. 3gun yoğun ağrı
  Olacak bunun için 12 saat arayla iki iğne
  Novalgin ve arveles 12 adet flagyl bi profenid kullandım.agrilarim ve kanamam
  17gun sürdü.sonra ağrı orta derecede devam ediyor.tuvalet sırasında ve sonrası
  Yoğun oluyor.son 6 gündür tuvalet sırasında
  Kanama var normalmidir.tesekkurler

  • altankaran
   Cevapla

   Zaman zaman kanama ve ağrınız olması normal. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 129. gülten güneş
  Cevapla

  Hocam merhaba ben 14 gün önce lazerle İÇ hemoroid ameliyatı oldum. içerde 3 tane hemoroid yakıldı lazerle yani doktorum öyle söyledi. makattan büyükçe sarkan iki tane de meme vardı onları da kesti. yani tam olarak bilemiyorum sarkan memelere ne işlem yaptığını yakarak kesti sanırım . fakat sorum şu sarkan parça kesilmiş kesilmesine de geride kalan dokuyu dikmiş ve o dikili doku (hem şiş, hem de yine dış makat hemoroid gibi hissedilip görünüyor “taharet yaparken elime baya geliyor”). Bu arada dikişlerim de henüz düşmedi… bu dış anal bölgesindeki dikilen dokunun ödemi zamanla iner mi çünkü dikişler hala durduğu için hem sert ve şiş, hem de hemoroid gibi görünüyor.

  • altankaran
   Cevapla

   2 pake kesilerek klasik yöntemle alınmış. Onların düzelmesi 3 ayı bulur

 130. Cevapla

  Merhaba Hocam
  Klasik hemoroid ameliyatı oldum
  Yediklerime dikkat ediyorum bol lifli gıdalar tüketiyorum ama yine de şişlik az da olsa dışkıda sertlik oldu ve çok kanamam oldu (ameliyattan 7 gün sonra)
  Krem sürerken de elime dikişler geldi
  Dikişlerin açılması mümkün mü ve bir zararı olur mu?
  Şimdiden teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyattan 1 hafta sonra dikişlerin ele gelmesi normal. Zaman zaman kanamalarınız olabilir. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur. O dikişlerde kendi kendine atar. 3 ayın sonunda yakınmalarınız devam ediyorsa bir komplikasyon var demektir

 131. Cevapla

  Merhabalar hocam 10 gündür hemoroid lazer ameliyatı oldum 9 gün boyunca hiç birşey yoktu onuncu gününde tekrar şişlik ve ağrı var neden olmuştur tekrarladımi hemoroid acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Sizinde operasyon yerinde ödem vardır. Verilen tedaviye devam edin. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 132. Cevapla

  Merhaba hocam 10 gündür hemoroid lazer ameliyatı oldum iki gündür tekrar meme gibi şişkinlik var Ağrı’da var neden oldu acaba tekrarlamış olabilirmi

  • altankaran
   Cevapla

   Laser ameliyatlarından sonra o bölgede ödem olmuştur. Tam düzelmeniz 3 ayı bulur

 133. Mustafa Kemal Vatansever
  Cevapla

  Hocam ben tam 10 gün önce hem iç hem dış hemoreid ameliyatı oldum. Doktorum iyiydi ve yüzde 80 temizledik dışta bir tane bıraktım yoksa iyileşme süreci çok uzun ve ağrılı olur dedi şuan bir dış hemoredim var ağrılarında azaldı çok şükür. Fakat tuvaletten sonra kalan hemoreidin yanında ufak bir et parçası var şişiyor hemoreid gibi oluyor 7-8 saat huzursuzluk verdikten sonra birden yumuşayıp iniyor ve ağrı geçiyor. Bu olay sürekli tekrarlıyor nedir acaba lütfen cevaplarınızı bekliyorum saygılar ve başarılar diliyorum

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. O süreyi beklemek gerekir. 3 ayın sonunda hala şikayetler sürüyorsa muayene edip komplikasyonu bulmak gerekir

 134. Seda cebeci
  Cevapla

  Merhaba hocam. Ben 1.5 ay once doppler hemoroid ameliyati oldum. Ameliyattan 1 ay sonra asiri kanama gelince tekrar ameliyat oldum. Bu seferde girisinde 2 yaraol olusmus var onu yaktik dediler. Lazerle degil baska bir yontemle dediler hatirlayamiyorum.. sonrasindada disarida bir sert sislik olustu. Agri yanma kanama basladi.tromboze olmus dediler. 1 haftadirda modet hap ve pramofen krem kullaniyorum. Ama her tuvalet sonrasi agri yanma kanama devam ediyor.. normal mi bu surec?

  • altankaran
   Cevapla

   Baştan herhalde THD yapılmış. Sonra kanama olunca kanayan yeri herhalde yakmışlar. Sonrasındada tromboze hemoroid olmuş. Benim hastam olsaydınız o pakeyi alırdım. Şikayetleriniz devam ediyorsa o pake alınsa iyi olur.

 135. Cevapla

  Hocam merhaba,
  1)Bana 5 gün önce thd+mukopeksi uygulandı, yani atardamarı bağlayıp iç hemoroidleri astık dedi doktor. Bu asma ifadesini tam anlamadım. Bildiğim kadarıyla thd sadece atardamar bağlanması, diğer asma kısmı thd uygulamasının bir parçası mı yoksa başka bir işlem mi?
  2)Bana “ıkınma” dendi, ve her sabah aynı saatlerde bir wc düzeni oluşturmam söylendi. Sabahları erken kalkıp zeytinyağı,meyve salatası vs yiyorum, gün içinde de lifli gıda ve probiyotik ürünler tüketmeye çalışıyorum ancak dışkı yine de sert oluyor ve ıkınmak zorunda kalıyorum. Dışkının sert olması ameliyat sonrası süreçte ilk günlerde normal mi hocam? Bir de, bu ıkınma süreci ciddi bir zarar verir mi bu aşamada? Tedirginim bu konuda.
  3)Hocam kimi oturma banyosu öneriyor, kimi bunun faydası olmadığını hafif öne eğilir durumda ayakta o bölgeye duşla sıcak su tutulması gerektiğini söylüyor. Doktorum da bana 2. uygulamayı yapmamı söyledi. Ayrıca bi havluyu da sıcak suya tutup 15 sn boyunca o bölgeye baskı uyguluyorum, bu uygulamalar hakkında düşünceleriniz nedir?
  Biraz uzun oldu ama cevap verirseniz çok mutlu olurum hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   THD ameliyatı sırasında damara konulan dikişin altından birkaç dikişle asma işlemi yapılabilir. Kabızlık varsa dikişlere zarar verebilir. Kabızlık varsa laksatif kullanın. Oturma banyosu, ılık duş suyu tutma ayni şey. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın. Anal spazmı azalttığından ılık duşlar yararlıdır. Bende hastalarımda kullanıyorum

 136. Cevapla

  Hocam hayirli gunler ben 10 gun once ligasure ile acik ameliyat oldum 3 tane ic hemoroidim alindi ama agrilarim hala devam ediyo bide makatin dış kisminda nohut buyuklugunde şişlik var normalmidir acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Açık ameliyatlardan sonra tam düzelme üç ayda oluyor. Bu süre zarfında o bölgede ödeme bağlı şişlikler olabilir. Merak etmeyin

 137. Cevapla

  Merhaba hocam. Hemoroid de en avantajlı en az makat darlıgı ihtimali olan teknik lazermi, radyofrekansmı yoksa bant ligasyon yöntemiimidir bircok insan veben daha cok makat darlıgı yapıyor diyen ler yüzünden tereddüt içerisindeyiz

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğiniz yöntemler hemoroidlerin derecesine göre yapılan işlemlerdir. Darlık konusu herzaman gördüğümüz bir komplikasyon değil. Ama daha çok açık cerrahi veya longo yönteminde oluşabilir

 138. Cevapla

  Hocam merhaba, tam 3 ay önce iç ve dış hemeroid paketlerim ve çatlakdan dolayı hemeroidektomi ameliyatı oldum. ameliyat oldum. Doktorum tam iyileşmenin 2 ay bulacağını söyledi.Hatta tam 2. ayda kontrol olduğumda iyileşmenin nerdeyse tam olduğunu biraz ödem olduğunu söyledi. Kanamamında geçeceğini söyledi. ama 3 ay oldu halen damlar şekilde kanamam oluyor. Yumuşak kıvamda çıktığımda olmuyor veya çok azoluyor. ama biraz daha muz şeklinde ve dolu çıkınca kanamam çok. siz ne düşünüyorsunuz acaba. saygılarımla

  • altankaran
   Cevapla

   Başka bir kanama odağı olabilir. Şimdiye dek kanamalarınız geçmeli idi. Kolonoskopi yaptırın

 139. Cevapla

  Hocam merhaba;
  19 gün önce bant ligasyonu oldum sanırım birkaç hemeroid bağlandı. Wc’den sonra ağrı oluyor hâlâ, bir de hafif bir şişlik oluştu ödem olabilir mi ve ağrılar ne kadar daha devam edebilir?
  Şimdiden çok teşekkürler..

  • altankaran
   Cevapla

   Ağrılar genelde 10 gün içinde azalır. Ama tam düzelmeniz 3 ayı bulur. Şişliklerin geçme süreside ortalama 3 aydır

 140. Cevapla

  Hocam Merhabalar,
  Yaklaşık 6 ay önce klasik hemoroid ameliyatı oldum ağrı ve şişlik problemim kalmadı fakat dışkılamada bazen tam boşaltamama sorunu ve her tuvalet sonrasında azda olsa istemsiz dışkı akıntısı meydana gelmekte zamanla düzelirmi yoksa tekrar bir cerrahi müdahale gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra genelde tam düzelme 3 ayda oluyor. Sizde oluşan komplikasyon nedeni ile muayene olmanız gerekir. Öncelikle ameliyatı yapan dr. başvurun

 141. Cevapla

  Merhaba hocam iki ay önce klasik hemoroid ameliyatı oldum ağrım acım ilk zamanlar çok fazlaydı şuan yok menim sorunum lavabo sonrası hafif kan gelmesi

  • altankaran
   Cevapla

   Alınan pake sayısına göre çok kabız kaldığınızda kanama olabilir. Anoskopla bakmak gerekir

 142. Cevapla

  hocam merhabalar istanbulda olduğum için sizin görüşlerinizi almak isterim.bundan 4 ay önce 3-4 evre iç ve dış hemorid için ameliyat oldum.Ameliyatımı yapan hocamız lazer ve longo tekniği ile yaptığını söyledi. 20 nisan 2024 tarihi yani bugün itibari ile sabah tuvalette 2-3 damla kan klozete damladı. kendimde ıkındım ve birazda sertti.Bu zamana kadar beni çok rahatsız edecek ağrı sızı veya kanama olmamıştı fakat tuvaletlerim hep tam boşalamama hissi ile oluyordu.son 1 ayda o histe gitmişti.bir de bu ameliyattan sonra işeme zorluğu ve yan ağrısı yaşadım.üroloğa gittim ve sağ böbrekte 10 mm genişleme tespit ettiler velhasıl ürolog ilaç yazdı 1 ay kullandım ve takip etmem gerektiği söylendi. benim kendimce işeme zorluğuma bu longo tekniği prostattan geçen üretra yoluna baskı yaptığı ve işememi zorlaştırdığı bunun sonucunda da hidronefroz geliştiği kanısı oluştu ( zira taş düşürme ya da kum dökme gibi bir şey yaşamadım ve ameliyattan 20 gün sonra kan tahlilinde psa total değeri 4,6 çıkmıştı 1 ay sonra ürolog tekrar bakalım dediğinde normal değere geldi ve 0,57 psa total değeri ve idrar testi normal çıkmıştı. . )herhangi bir doktor böyle bir tespit yapmadı.sizce de bu ameliyatın böyle bir etkisi tıbben olabilir mi? diğer sorumda bu kanama normal midir.makat çatlağı yada başka bir hikaye (yeniden hemorid gibi) gelişmiş olabilir mi yoksa münferit midir ?ameliyattan önce de kolonoskopiye girdim ve bağırsaklarımın tertemiz olduğu söylenmişti bu 4-5 ay gibi kısa zamanda bağırsaklarda korkutan bir hastalık gelişme ihtimali var mı yaşım 41 bu arada ? bir kaç kelamla bana bir şeyler söylerseniz çok sevinirim.teşekkür ederim şimdiden….

  • altankaran
   Cevapla

   Longo yönteminde dediğiniz komplikasyon oluşmaz. Kolonoskopi yaptırmışsınız. Herhangi bir patoloji olsa çıkardı. Zaman zaman kabızlığa bağlı hafif kanamalar olabilir.

 143. Cevapla

  Hocam merhaba ben üç ay önce 4.evre hemoroid ve anal sissur amaliyati oldum son iki gündür lavaboya çıkmakta zorlanıyorum maktat darlığı oluşmuş olabilir mi

 144. Cevapla

  Merhaba hocam 3ay önce klasik hemoroid ameliyatı oldum iki gündür büyük tuvalete çıkamıyorum makat darlığı oluşmuş olabilir mi

  • altankaran
   Cevapla

   Sanmıyorum. Kabızlığa bağlı olabilir. Devam edecek olursa muayene olmanız gerekir

 145. Cevapla

  Merhaba hocam, 2 ay önce klasik acik hemoroid ameliyati oldum. 4. evre oldugu soylendi. Icte ve dista bulunuyordu. Her gun tuvalete cikmama ve yediklerime dikkat etmeme ragmen ilk cikis aninda sertlik ve kuruluk oluyor sonrasi ise yumusak devam ediyor ve esliginde kanama ve agri olusuyor. Agrilar siddetli ve rahatsiz ediyor bu surec normal mi yoksa yaralar tam kapanmadigi icin mi kanama ve agri devam ediyor. Iyilesmek icin ne kadar sure gecmeli. Simdiden tesekkur ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Açık ameliyatlardan sonra tam düzelme 3 ayı buluyor. 3 ayı geçen yakınmalarda bir komplikasyon var demektir. Görmek gerekir

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi