• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

Hemoroidlerde cerrahi tedavi hemoroidin derecesine bağlıdır. Ayrıca hastanın durumu yandaş hastalığının olup olmaması tedaviyi yönlendirir.

Hemoroid ameliyatı öncesi barsakların boşaltılması hem hastaya hem de doktora ameliyat sırasında ve sonrasında konfor sağlar. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararı bile olabilir. Çünkü bazı hastalarda ishal ameliyat sonrasında devam ettiğinden çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

Hemoroid ameliyatlarında ameliyatın tipine göre lokal anestezi, epidural anestezi veya spiral anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi altında olacağı için rahattır. Ağrı duymaz.

Yapılacak işlemin tipine göre ameliyat süresi değişir. Bu amaçla ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri kesilerek cerrahi olarak çıkarılır. Operasyonda en önemli konu hemoroid denen toplardamara kan getiren atardamarın bağlanmasıdır. Atardamarı bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda biri band ligasyon denen lastik bantla boğma işlemidir. Genelde kanayan 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memesi cihaz içine alınır. Cihazda bulunan lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki arterin giriş yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

Kullanılan Yöntemler

Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Burda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160° derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma ve çökme oluşturur.

Yukarıda anlatılan ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler alınır. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon hastada anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat içinde alınır. Bu işlem ligasure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makatta darlık olasılığı daha fazladır. Ayrıca pahalı bir yöntemdir.

Hemoroidle birlikte çıkarılacak doku cerrahın tecrübesine bağlıdır. Az doku çıkarılırsa hastalık nüks eder. Fazla doku çıkarılırsa makad darlığı gelişilebilir.

İyileşme Süresi:

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal yaşama dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına mutlaka uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3 litre) ve posa bırakan diyet almalıdır.

Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bir leğene ılık su koyup hasta oturur. 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3 litre su almalıdır. Posa bırakan lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllardan yeteri kadar almalıdır.

Hemoroid ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anüsten kan gelmesi, tromboze hemoroid oluşması, anüste fissür oluşması(özellikle ligasure ile ameliyatta) gibi durumlardır. Bazen spinal anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar biraz da cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Merhaba ben laser ameliyatı oldum üçüncü günüm makatta şişlik var orayı kapatıyor gibi büyük tuvalete çıkamadım ne yapmam lazım tavsiye verebilir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisi hemoroid nedeni ile yapılmışsa bazen ilk anda hemoroidlerde şişmeler olabiliyor. Zamanla tedaviyle düzeliyor

 2. Cevapla

  Merhaba ben 15 gun once laser ile ameliyat oldum..bazen kabizlik yaşıyorum ve zorlamadan sonra kan geliyor bu normalmi…tuvalet sonrası makatta agri hala hissediyorum bide makatta darlik oluşup oluşmadığıni nasil anlarim çünkü tuvalette gercekten zorluk cekiyorum bu iyilesme suresi gecene kadar devam etmesi normalmidir.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Her ameliyattan sonra belli bir nekahet dönemi normaldir. Aklınıza takılan konularda kendi doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur kanısındayım . Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam babam hemoroid ameliyati oldu ama 4 gün geçmesine rağmen halen ağrı ve yanma var normal midir

 4. Ferhan Albayrak
  Cevapla

  Merhaba
  Ben THD yöntemi ile ameliyat oldum.
  Dışarıda şişlikler var . Tuvalete çıkarken korkuyorum.
  Bugün ameliyat olalı 4. günüm bitti. Ameliyatı Toronto
  Kanads da oldum. Keşke Tr de olabilseydim.
  Şişlikleri nasıl indirebilirim ? Bu şişlikler normal mi ?
  Çok teşekkür ederim
  Ferhan

  • altankaran
   Cevapla

   THD yönteminde atardamarları bağlıyoruz. Başlangıçta hemoroidler toplardamar olduğu için biraz şişme olur. Normaldir. Onların tam geri çekilmesi 2-3 ayı bulur.

 5. Cevapla

  Merhabalar ben hemoroidden lazer ile ameliyat oldum makatta hala küçük bi kalıntı var zamanla geçiyor mu

 6. Cevapla

  Merhaba hocam, bana 6gün önce Belçikada hemoroide band ligasyonu yapıldı, anüsün dışındaki hemoroid dahada büyüdü bu ligaasyondan sonra ve çok ağrı yapıyor, içine yitiyorum tekrar çıkıyor, tuvaletimi yaparkende çok zorlandığım için ufakta olsa başka bir yeni şişlik olıştu makatta, uyku düzenim günde 2 yada 3 saate düştü, bu şişlik ve ağrı geçermi yoksa, cerrahi müdahale gerekirmi tekrardan?
  Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyonda ağrı ve şişlik pek görmüyoruz. Sizde başka bir problem olmalı. Doktorunuza gösterin

 7. Kadir Doğan
  Cevapla

  lazerle saat 12 ve 5 6 yönünde dış basur alındı anal fissur yarası çıkarıldı büyük abdest yeri sağ taraf şişlik olmuş makat kapatiyor gibi hocam ne zaman gecer kaç ay sürer sagolun

 8. Cevapla

  Hocam ben hemoroid ameliyatı oldum 8 gün geçti ama agrım bitmedi. Dışkı çıkarırken halen daha kan geliyor, sanki dikişleri elimle hissedebiliyorum dokununca normal mi, ne zaman iyi olur,

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı ve zaman zaman kanama olması normaldir

 9. Mehmet özdemir
  Cevapla

  Merhaba hocam 12gun once hemoroid ameliyati oldum ani olarak lavabo ihtiyaci gelince gaz ile birlikte diski kaçırma oluyor bu zamanla gecer mi

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra gaz gaita kaçırma pek görmeyiz. İsterseniz Dr.unuzla konuşun

 10. Ahmet Haluk
  Cevapla

  Merhabarlar Hocam ben 3 ay önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum ara hafif ağrım oluyor ve genelde makat bölgesi içinde ıslaklık hissi bu rahatsız edici bunla alaka ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisini 1. Ve bazen 2. Derece hemoroidlerde uyguluyoruz. Dışarı çıkan 4. Derece hemoroidiniz varsa ıslaklık olabilir

 11. Mustafa çelik
  Cevapla

  İyi günler hocam 2. derece hemoroidim vardı, bir hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrı ve azda olsa kanama yapmaya devam ediyor. Hemoroid memeleri dışarda ve biraz daha sismis gibi geliyor . Bu geçici bir durummudur ? Memelerin tamamen kaybolması tahmini ne kadar sürer ? Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisinden sonra memelerde ödem ve dışarı çıkma normaldir. Tam düzelmeniz 1-1.5 ayı bulabilir

 12. Cevapla

  Merhaba hocam benim 4. Evre basurum var. Kasıklarım , sol bacağım, belim ve karnıma ağrı vuruyor. Hemoroid ağrısı bahsettigim bölgelere vurur mu ?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ağrısı o bölgelere vurmaz. 4. Evre hemoroidlerde anüs çevresinde ağrı ve kanama olur. Yandaş başka bir hastalık olabilir. Görmek lazım

 13. Cevapla

  Hocam 1 hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum aynı zamanda fissür çatlağında vardı onada müdahale edildi fakat ağrılarım hiç azalmadı özellikle tuvaletimi yaptığım zaman çok şiddetli ağrı ve zonklama oluyor bu normalmidir ve bu hemoroid memeleri ne zaman inecek teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle yapılan işlemi tam yazmamışsınız ama her tür laser girişimlerinde iyileşme süresi 1-1.5 ayı bulur. Bu sürede yapılacak tedaviyi doktorunuz vermiştir. Onları uygulayın

 14. Cevapla

  MERHABA HOCAM ANNEM 71 YAŞINDA KASIM 2019DA MİDESİ ALINDI ÇOK ÖNCEDEN BERİ BASUR SORUNU VARDI AMA ONUN İÇİN DR A GİTMEMİŞTİ MİDESİ ALINDIKTAN SONRA SÜREKLİ İSAL OLMASI BASURU KANAMALI Bİ HALE GETİRDİ BAYA KAN GELİYORDU KAKASINDAN KASIM 2020 DE HEMOROİD BAĞLAMA OPERASYONU GEÇİRDİ
  KANAMA DURDU AMA MAKATTAN DIŞARI BİKAÇTANE MEME ÇIKMIŞTI ZAMANLA GEÇECEĞİ SÖYLENDİ 8 AY GEÇTİ BUNLAR NE DÜŞTÜ NE İÇERİ GİRDİ BİRAZDA BÜYÜMÜŞ SANKİ YİNE BAYA RAHATSIZLIK VERMEYE BAŞLAMIŞ AĞRI TUVALETE ÇIKARKEN ZORLANMA GİBİ NEDEN BÖYLE OLDU NE YAPMAMIZ LAZIM
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum annenize THD yapılmış. THD sonrası hemoroidler genelde içeri çekilir. Annenizin yaşı var. Bence sıcak su banyoları, ağrı kesici merhemler ile rahatlatın. Çok zorlanırsa ağrı yapan meme cerrahi olarak alınabilir

 15. Cevapla

  Hocam bir hafta hemoroid ameliyatı oldum.Ağrıö geçmedi tuvalet ihtiyacında ölüyorum resmen normal midir bu acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı olması normaldir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. 1 hafta geçmiş 2 hafta daha sabır. Ağrılarınız 1 aydan fazla devam ederse bir problem vardır. Doktorunuza danışın. Selamlar

 16. Cevapla

  Hocam merhaba ben hemeroit amaliyatı olamak 3 ay oldu dışkılama sonra kanama ve ağrı oluyor bu tam iyileşme süresi 6 sürer diyolar ne kadar dogrudur

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonrası süre yapılan ameliyata göre 45 gün ile 3 ay arasında değişir.

 17. Cevapla

  Hocam merhaba ben 25 gün önce lazerle hemoroid ve lis yöntemiyle anal fissür ameliyatı oldum ağrılarım %80 kalmadı ama akıntım devam edıyor akıntımın olması normal mi ve bu akıntı ne zamana kadar devam eder fistül olmaktan korkuyorum acaba bu akıntılar fistülün habercisi mi

 18. Cevapla

  Merhaba hocam ben laser ameliyat oldum yaklaşık 2 hafta önce ağrım pek kalmadı fakat son 3 gündür tuvaletimi yaptıktan sonra belimde kuyruk sokumumda bir ağrı oluyor bunun sebebi ne olabilir

  • altankaran
   Cevapla

   Spinal anestezi yapıldı ise olabilir. Local anestezi ile işlem yapıldı ise ağrılar buna bağlı değildir

 19. Cevapla

  Merhaba hocam ben 10 ay önce hemoroid ve makat çatlağından lazer tedavisi oldum. Şuan makat bölgesinde 1 cm çapında şişlik var ve tuvalet sonrası akıntı birlikte hafif yanmalar kaşıntı oluyor. Bu normalmidir doktorum 5 ay önce kontrole gittiğimde geçer demişti 10 ay oldu fakat hala aynı. Bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

 20. Cevapla

  Merhabalar hocam annem 3 kez ameliyat oldu. Fakat son ameliyatında doktor o bölge çok kasılmış kaslardan birini kesip öyle bırakacam dedi şimdi yaklaşık 10 sene oldu ameliyat olalı fakat sürekli kanaması oluyor ve her sene demir takviyesi yapıyorlar. Son görüştüğümüz doktor ise orda hiç meme falan yok yalnız yara var iç kısımda olduğu içinde zor iyileşir dedi. O kadar Dr gezdik bir çare bulamadık hepsi suya otur deyip duruyor bu yarayı kapatacak bir çare yok mu yıllardır çekiyoruz bu hastalığı

  • altankaran
   Cevapla

   Ne ameliyatı olduğunu ve geçirdiği süreci tam yazmamışsınız. İsterseniz varsa önceki operasyonlarla ilgili epikrizlerle birlikte muayeneye gelirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 21. Cevapla

  Merhaba hocam, 18 gün önce lazerle hemoroid tedavisi oldum. Bir tanesi 4. Evreydi ve kesmek zorunda kaldılar. Dikişlerim yakın zamanda alındı ve ameliyat sonrası oluşan ödemim yok olmak üzere. Bu şekilde iyileşme görürken azalmayan, 2 saat süren tuvalet sonrası ağrılarım oluyor. Her seferinde içimde bekleyen gazım bile makat ağzına yaklaştıkça sancılara sebep oluyor. Besinlerime dikkat ediyorum ve dışkılarımı kontrol ettiğimde gayet yumuşak ve küçükler. Fakat onları çıkarmak bile kabız hissi yaratıyor. Sıcak suya oturup bekliyorum ama ağrının azalmaması beni korkutuyor. Tuvaletimi yapmadığım sürece hiç bir ağrım ya da akıntım yok.

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon yerinde bir fissür oluşmuş olabilir. Görmek gerekir. Söylediğiniz tedavininde yararı olur

 22. Cevapla

  Merhaba hocam ben hemeroid ameliyatı oldum ve ertesi günü taburcu oldum makatta bulunan tampon duruyordu

  Çok lavabo istiyacım olduğu için çıkarmak istedim kontrol günüme de 3 gün var
  10 cm den fazla içeride olan gazlı bezi yavaş yavaş çıkardım o kadar içeride olduğunu bilmiyordum ve mavi bir ip vardı sanki dikiş gibi

  Ayrıca çok fazla acım ve ağrım olmaya başladı sonrasında lavabo istiyacımı da yapamadım sadece kan ve biriken pislik geldi

  • altankaran
   Cevapla

   Konulan dikişlerden biri olabilir. Hemoroid aneliyatları ağrılı ameliyatlardır. Hastalar genelde 2 ay cıvarında sıkıntı yaşıyorlar

 23. Cevapla

  Hocam 4. Evre hemeroid ameliyatı sonrasımakat darlığı olup olmadığını nasıl anlarım? 5 tane ceviz büyüklüğünde başvurun vardı keserek aldılar çok ama çok dikkat etmeme rağmen kabızlık sorunu var tuvalet gözüme cehennem gibi gözüküyor bu sorun geçer mi? 4 hafta oldu ameliyat olali

 24. Cevapla

  Hocam 2 ay önce hemeroid ve anal apse den lazer ameliyatı oldum. Tam geçer gibi oluyor. Fakat tuvaletteki tutarsız dışkılamadan mı nedir otururken yanma ve ağrı oluyor. Tam olarak iyileşme ne kadar zaman alır

  • altankaran
   Cevapla

   Anal apse ile hemoroid çok farklı şeyler. Öncelikle anal apseniz drene edilmiştir. Bu düzeldikten sonra laser ile hemoroid tedavisi oldunuz sanıyorum. Tuvalet sırasındaki yanma ve ağrı için muayene etmek gerekir. Yandaş bir fissür olabilir

  • Cevapla

   Ne tesadüf ki ikimizin de adı Yusuf.. Ben de sizin gibi hem anal apse hemde lazerli basur ameliyatı oldum.. Tuvalet sonrası genelde otururken ağrı ve yanma oluyor.. Sizin durum geçti mi veya başka birşey öğrenebikdiniz mi yazarsanız çok memnun olurum

 25. Cevapla

  merhabalar hocam 2 gun once hemoroid esliginde fissur ameliyati oldum bir devlet hastanesinde..yedigime ictigime cok dikkat ediyorum elimden geldigince doktorumun tavsiyelerinede uyuyorum..bagirsaklar calisiyor orda sikinti yok ama cikista problem var..dikisten dolayi sertlik sislik ve agrilar var muhtemelen o yuzdendir..bu sertlik sislik dikiş olayi ne zaman gececek ins..cunku ben gazimi cikaramayinca kalbime vuruyor acikcasi nefes alamiyorum hissiyati oluyor..bu surec ne kadar daha devam edebilir hocam …cook tesekkur ediyorum simdiden

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra tam rahatlama 2 ay cıvarında oluyor. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak biraz sabır

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi