• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

Hemoroidlerde cerrahi tedavi hemoroidin derecesine bağlıdır. Ayrıca hastanın durumu yandaş hastalığının olup olmaması tedaviyi yönlendirir.

Hemoroid ameliyatı öncesi barsakların boşaltılması hem hastaya hem de doktora ameliyat sırasında ve sonrasında konfor sağlar. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararı bile olabilir. Çünkü bazı hastalarda ishal ameliyat sonrasında devam ettiğinden çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

Hemoroid ameliyatlarında ameliyatın tipine göre lokal anestezi, epidural anestezi veya spiral anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi altında olacağı için rahattır. Ağrı duymaz.

Yapılacak işlemin tipine göre ameliyat süresi değişir. Bu amaçla ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri kesilerek cerrahi olarak çıkarılır. Operasyonda en önemli konu hemoroid denen toplardamara kan getiren atardamarın bağlanmasıdır. Atardamarı bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda biri band ligasyon denen lastik bantla boğma işlemidir. Genelde kanayan 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memesi cihaz içine alınır. Cihazda bulunan lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki arterin giriş yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

Kullanılan Yöntemler

Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Burda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160° derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma ve çökme oluşturur.

Yukarıda anlatılan ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler alınır. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon hastada anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat içinde alınır. Bu işlem ligasure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makatta darlık olasılığı daha fazladır. Ayrıca pahalı bir yöntemdir.

Hemoroidle birlikte çıkarılacak doku cerrahın tecrübesine bağlıdır. Az doku çıkarılırsa hastalık nüks eder. Fazla doku çıkarılırsa makad darlığı gelişilebilir.

İyileşme Süresi:

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal yaşama dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına mutlaka uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3 litre) ve posa bırakan diyet almalıdır.

Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bir leğene ılık su koyup hasta oturur. 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3 litre su almalıdır. Posa bırakan lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllardan yeteri kadar almalıdır.

Hemoroid ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anüsten kan gelmesi, tromboze hemoroid oluşması, anüste fissür oluşması(özellikle ligasure ile ameliyatta) gibi durumlardır. Bazen spinal anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar biraz da cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Merhaba ben laser ameliyatı oldum üçüncü günüm makatta şişlik var orayı kapatıyor gibi büyük tuvalete çıkamadım ne yapmam lazım tavsiye verebilir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisi hemoroid nedeni ile yapılmışsa bazen ilk anda hemoroidlerde şişmeler olabiliyor. Zamanla tedaviyle düzeliyor

 2. Cevapla

  Merhaba ben 15 gun once laser ile ameliyat oldum..bazen kabizlik yaşıyorum ve zorlamadan sonra kan geliyor bu normalmi…tuvalet sonrası makatta agri hala hissediyorum bide makatta darlik oluşup oluşmadığıni nasil anlarim çünkü tuvalette gercekten zorluk cekiyorum bu iyilesme suresi gecene kadar devam etmesi normalmidir.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Her ameliyattan sonra belli bir nekahet dönemi normaldir. Aklınıza takılan konularda kendi doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur kanısındayım . Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam babam hemoroid ameliyati oldu ama 4 gün geçmesine rağmen halen ağrı ve yanma var normal midir

 4. Ferhan Albayrak
  Cevapla

  Merhaba
  Ben THD yöntemi ile ameliyat oldum.
  Dışarıda şişlikler var . Tuvalete çıkarken korkuyorum.
  Bugün ameliyat olalı 4. günüm bitti. Ameliyatı Toronto
  Kanads da oldum. Keşke Tr de olabilseydim.
  Şişlikleri nasıl indirebilirim ? Bu şişlikler normal mi ?
  Çok teşekkür ederim
  Ferhan

  • altankaran
   Cevapla

   THD yönteminde atardamarları bağlıyoruz. Başlangıçta hemoroidler toplardamar olduğu için biraz şişme olur. Normaldir. Onların tam geri çekilmesi 2-3 ayı bulur.

 5. Cevapla

  Merhabalar ben hemoroidden lazer ile ameliyat oldum makatta hala küçük bi kalıntı var zamanla geçiyor mu

 6. Cevapla

  Merhaba hocam, bana 6gün önce Belçikada hemoroide band ligasyonu yapıldı, anüsün dışındaki hemoroid dahada büyüdü bu ligaasyondan sonra ve çok ağrı yapıyor, içine yitiyorum tekrar çıkıyor, tuvaletimi yaparkende çok zorlandığım için ufakta olsa başka bir yeni şişlik olıştu makatta, uyku düzenim günde 2 yada 3 saate düştü, bu şişlik ve ağrı geçermi yoksa, cerrahi müdahale gerekirmi tekrardan?
  Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyonda ağrı ve şişlik pek görmüyoruz. Sizde başka bir problem olmalı. Doktorunuza gösterin

 7. Kadir Doğan
  Cevapla

  lazerle saat 12 ve 5 6 yönünde dış basur alındı anal fissur yarası çıkarıldı büyük abdest yeri sağ taraf şişlik olmuş makat kapatiyor gibi hocam ne zaman gecer kaç ay sürer sagolun

 8. Cevapla

  Hocam ben hemoroid ameliyatı oldum 8 gün geçti ama agrım bitmedi. Dışkı çıkarırken halen daha kan geliyor, sanki dikişleri elimle hissedebiliyorum dokununca normal mi, ne zaman iyi olur,

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı ve zaman zaman kanama olması normaldir

 9. Mehmet özdemir
  Cevapla

  Merhaba hocam 12gun once hemoroid ameliyati oldum ani olarak lavabo ihtiyaci gelince gaz ile birlikte diski kaçırma oluyor bu zamanla gecer mi

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra gaz gaita kaçırma pek görmeyiz. İsterseniz Dr.unuzla konuşun

 10. Ahmet Haluk
  Cevapla

  Merhabarlar Hocam ben 3 ay önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum ara hafif ağrım oluyor ve genelde makat bölgesi içinde ıslaklık hissi bu rahatsız edici bunla alaka ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisini 1. Ve bazen 2. Derece hemoroidlerde uyguluyoruz. Dışarı çıkan 4. Derece hemoroidiniz varsa ıslaklık olabilir

 11. Mustafa çelik
  Cevapla

  İyi günler hocam 2. derece hemoroidim vardı, bir hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrı ve azda olsa kanama yapmaya devam ediyor. Hemoroid memeleri dışarda ve biraz daha sismis gibi geliyor . Bu geçici bir durummudur ? Memelerin tamamen kaybolması tahmini ne kadar sürer ? Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisinden sonra memelerde ödem ve dışarı çıkma normaldir. Tam düzelmeniz 1-1.5 ayı bulabilir

 12. Cevapla

  Merhaba hocam benim 4. Evre basurum var. Kasıklarım , sol bacağım, belim ve karnıma ağrı vuruyor. Hemoroid ağrısı bahsettigim bölgelere vurur mu ?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ağrısı o bölgelere vurmaz. 4. Evre hemoroidlerde anüs çevresinde ağrı ve kanama olur. Yandaş başka bir hastalık olabilir. Görmek lazım

 13. Cevapla

  Hocam 1 hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum aynı zamanda fissür çatlağında vardı onada müdahale edildi fakat ağrılarım hiç azalmadı özellikle tuvaletimi yaptığım zaman çok şiddetli ağrı ve zonklama oluyor bu normalmidir ve bu hemoroid memeleri ne zaman inecek teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle yapılan işlemi tam yazmamışsınız ama her tür laser girişimlerinde iyileşme süresi 1-1.5 ayı bulur. Bu sürede yapılacak tedaviyi doktorunuz vermiştir. Onları uygulayın

 14. Cevapla

  MERHABA HOCAM ANNEM 71 YAŞINDA KASIM 2019DA MİDESİ ALINDI ÇOK ÖNCEDEN BERİ BASUR SORUNU VARDI AMA ONUN İÇİN DR A GİTMEMİŞTİ MİDESİ ALINDIKTAN SONRA SÜREKLİ İSAL OLMASI BASURU KANAMALI Bİ HALE GETİRDİ BAYA KAN GELİYORDU KAKASINDAN KASIM 2020 DE HEMOROİD BAĞLAMA OPERASYONU GEÇİRDİ
  KANAMA DURDU AMA MAKATTAN DIŞARI BİKAÇTANE MEME ÇIKMIŞTI ZAMANLA GEÇECEĞİ SÖYLENDİ 8 AY GEÇTİ BUNLAR NE DÜŞTÜ NE İÇERİ GİRDİ BİRAZDA BÜYÜMÜŞ SANKİ YİNE BAYA RAHATSIZLIK VERMEYE BAŞLAMIŞ AĞRI TUVALETE ÇIKARKEN ZORLANMA GİBİ NEDEN BÖYLE OLDU NE YAPMAMIZ LAZIM
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum annenize THD yapılmış. THD sonrası hemoroidler genelde içeri çekilir. Annenizin yaşı var. Bence sıcak su banyoları, ağrı kesici merhemler ile rahatlatın. Çok zorlanırsa ağrı yapan meme cerrahi olarak alınabilir

 15. Cevapla

  Hocam bir hafta hemoroid ameliyatı oldum.Ağrıö geçmedi tuvalet ihtiyacında ölüyorum resmen normal midir bu acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı olması normaldir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. 1 hafta geçmiş 2 hafta daha sabır. Ağrılarınız 1 aydan fazla devam ederse bir problem vardır. Doktorunuza danışın. Selamlar

 16. Cevapla

  Hocam merhaba ben hemeroit amaliyatı olamak 3 ay oldu dışkılama sonra kanama ve ağrı oluyor bu tam iyileşme süresi 6 sürer diyolar ne kadar dogrudur

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonrası süre yapılan ameliyata göre 45 gün ile 3 ay arasında değişir.

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi