• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

HEMOROİD (BASUR) AMELİYATI SONRASI VE İYİLEŞME SÜRESİ

Hemoroidlerde cerrahi tedavi hemoroidin derecesine bağlıdır. Ayrıca hastanın durumu yandaş hastalığının olup olmaması tedaviyi yönlendirir.

Hemoroid ameliyatı öncesi barsakların boşaltılması hem hastaya hem de doktora ameliyat sırasında ve sonrasında konfor sağlar. Fakat şartta değildir. Hatta bazı vakalarda zararı bile olabilir. Çünkü bazı hastalarda ishal ameliyat sonrasında devam ettiğinden çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

Hemoroid ameliyatlarında ameliyatın tipine göre lokal anestezi, epidural anestezi veya spiral anestezi uygulanır. Ağrı en çok ameliyattan sonraki 2-3 saatlik dilimde olur. Hasta bu dönemde anestezi altında olacağı için rahattır. Ağrı duymaz.

Yapılacak işlemin tipine göre ameliyat süresi değişir. Bu amaçla ya ofis tedavileri kullanılır ya da hemoroid memeleri kesilerek cerrahi olarak çıkarılır. Operasyonda en önemli konu hemoroid denen toplardamara kan getiren atardamarın bağlanmasıdır. Atardamarı bağlamak için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlarda biri band ligasyon denen lastik bantla boğma işlemidir. Genelde kanayan 1. ve 2. derece hemoroidlerde kullanılır. Bu iş için dizayn edilmiş özel bir cihaz yardımıyla, bir aspiratörle vakum oluşturarak hemoroid memesi cihaz içine alınır. Cihazda bulunan lastik bant hemoroid memesinin başlangıç kısmındaki arterin giriş yerine yerleştirilir. Kan akışı engellenen hemoroid memesi yaklaşık 7-10 gün içinde nekroze olup düşer.

Kullanılan Yöntemler

Damar bağlamada 2. yöntem THD dediğimiz yöntemdir. Burda hemoroid memelerine kan getiren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur. Kan taşıyan ve genelde 3 tane olan bu atardamarlar hemoroid memesinin 5-6 cm üzerinden emilebilir bir sütur yardımıyla bağlanır. Kan akımı kesilen meme yaklaşık 2-3 ay içinde küçülür ve anüs içine çekilir.

Bunun dışında lazerle hemoroid memeleri söndürülebilir. Diğerleri kadar etkili bir yöntem değildir. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroidlerde kullanılabilir. Lazer ışınları 80-160° derece ısıya ulaşarak hemoroid memesinde pıhtılaşma ve çökme oluşturur.

Yukarıda anlatılan ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda hemoroid memeleri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatta sarkan memeler alınır. Oluşan açıklık kapatılarak anüs bütünlüğü sağlanır. Bölgeye kanamaması için vazelinli bir tampon konur. Bu tampon hastada anestezi etkisi geçmeden 1-2 saat içinde alınır. Bu işlem ligasure denen özel bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemini aynı anda yapar. Kansız ve hızlı bir ameliyattır. Fakat diğerlerine göre makatta darlık olasılığı daha fazladır. Ayrıca pahalı bir yöntemdir.

Hemoroidle birlikte çıkarılacak doku cerrahın tecrübesine bağlıdır. Az doku çıkarılırsa hastalık nüks eder. Fazla doku çıkarılırsa makad darlığı gelişilebilir.

İyileşme Süresi:

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olursa hastaların normal yaşama dönmeleri o kadar kolay olur. Hasta operasyondan sonra lokal anestezi de hemen, spinal anestezi de ertesi günü ayağa kalkar. Fakat iş ve sosyal yaşama dönmesi 7-10 günü bulabilir. Bu kişiye göre, hastalığa göre değişen bir durumdur. Ameliyat sonu iyileşme döneminde hasta hijyen kurallarına mutlaka uymalıdır. Hasta oturma banyolarını aksatmamalı, fazla ayakta durmamalı, dışkının yumuşak çıkması için günlük su miktarını arttırmalı (tercihen 3 litre) ve posa bırakan diyet almalıdır.

Ameliyat sonu ağrılar için analjezikler verilir. İlk birkaç gün ağrılar fazla olabileceğinden analjezik hapların yanı sıra, gece hastalara analjezik iğneler verilir. Bu hastaların geceyi rahat geçirmesini sağlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresini kısaltmak için hastalara oturma banyoları verilir. Bunlar 10 dakika süreli banyolardır. Bir leğene ılık su koyup hasta oturur. 10 dakika sonra anal bölgeyi kurulayıp analjezik içeren merhemler sürer. Hasta günde en az 3 litre su almalıdır. Posa bırakan lifli gıdalardan bol miktarda tüketmelidir. Bu amaçla meyve, sebze ve tahıllardan yeteri kadar almalıdır.

Hemoroid ameliyatından sonra çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anüsten kan gelmesi, tromboze hemoroid oluşması, anüste fissür oluşması(özellikle ligasure ile ameliyatta) gibi durumlardır. Bazen spinal anestezi sonrası işeyememe sorunu olabilir.

Hemoroid ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar biraz da cerrahın tecrübesine bağlıdır. Kliniğimizde hemoroid ofis tedavileri ve gerekli vakalarda ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Merhaba ben laser ameliyatı oldum üçüncü günüm makatta şişlik var orayı kapatıyor gibi büyük tuvalete çıkamadım ne yapmam lazım tavsiye verebilir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisi hemoroid nedeni ile yapılmışsa bazen ilk anda hemoroidlerde şişmeler olabiliyor. Zamanla tedaviyle düzeliyor

  • Cevapla

   Selamlar hocam . Hemoroid ameliyatı oldum şişlik dışardaydı lokal anestezi ile ameliyat oldum 3 gün sonra aşırı kanamadan tekrar ameliyat oldum şuan 2 hafta falan oldu sarı akıntı başladı bu nedir ? Teşekkür ederim

 2. Cevapla

  Merhaba ben 15 gun once laser ile ameliyat oldum..bazen kabizlik yaşıyorum ve zorlamadan sonra kan geliyor bu normalmi…tuvalet sonrası makatta agri hala hissediyorum bide makatta darlik oluşup oluşmadığıni nasil anlarim çünkü tuvalette gercekten zorluk cekiyorum bu iyilesme suresi gecene kadar devam etmesi normalmidir.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız. Her ameliyattan sonra belli bir nekahet dönemi normaldir. Aklınıza takılan konularda kendi doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur kanısındayım . Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam babam hemoroid ameliyati oldu ama 4 gün geçmesine rağmen halen ağrı ve yanma var normal midir

 4. Ferhan Albayrak
  Cevapla

  Merhaba
  Ben THD yöntemi ile ameliyat oldum.
  Dışarıda şişlikler var . Tuvalete çıkarken korkuyorum.
  Bugün ameliyat olalı 4. günüm bitti. Ameliyatı Toronto
  Kanads da oldum. Keşke Tr de olabilseydim.
  Şişlikleri nasıl indirebilirim ? Bu şişlikler normal mi ?
  Çok teşekkür ederim
  Ferhan

  • altankaran
   Cevapla

   THD yönteminde atardamarları bağlıyoruz. Başlangıçta hemoroidler toplardamar olduğu için biraz şişme olur. Normaldir. Onların tam geri çekilmesi 2-3 ayı bulur.

 5. Cevapla

  Merhabalar ben hemoroidden lazer ile ameliyat oldum makatta hala küçük bi kalıntı var zamanla geçiyor mu

 6. Cevapla

  Merhaba hocam, bana 6gün önce Belçikada hemoroide band ligasyonu yapıldı, anüsün dışındaki hemoroid dahada büyüdü bu ligaasyondan sonra ve çok ağrı yapıyor, içine yitiyorum tekrar çıkıyor, tuvaletimi yaparkende çok zorlandığım için ufakta olsa başka bir yeni şişlik olıştu makatta, uyku düzenim günde 2 yada 3 saate düştü, bu şişlik ve ağrı geçermi yoksa, cerrahi müdahale gerekirmi tekrardan?
  Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyonda ağrı ve şişlik pek görmüyoruz. Sizde başka bir problem olmalı. Doktorunuza gösterin

 7. Kadir Doğan
  Cevapla

  lazerle saat 12 ve 5 6 yönünde dış basur alındı anal fissur yarası çıkarıldı büyük abdest yeri sağ taraf şişlik olmuş makat kapatiyor gibi hocam ne zaman gecer kaç ay sürer sagolun

 8. Cevapla

  Hocam ben hemoroid ameliyatı oldum 8 gün geçti ama agrım bitmedi. Dışkı çıkarırken halen daha kan geliyor, sanki dikişleri elimle hissedebiliyorum dokununca normal mi, ne zaman iyi olur,

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı ve zaman zaman kanama olması normaldir

 9. Mehmet özdemir
  Cevapla

  Merhaba hocam 12gun once hemoroid ameliyati oldum ani olarak lavabo ihtiyaci gelince gaz ile birlikte diski kaçırma oluyor bu zamanla gecer mi

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra gaz gaita kaçırma pek görmeyiz. İsterseniz Dr.unuzla konuşun

 10. Ahmet Haluk
  Cevapla

  Merhabarlar Hocam ben 3 ay önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum ara hafif ağrım oluyor ve genelde makat bölgesi içinde ıslaklık hissi bu rahatsız edici bunla alaka ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisini 1. Ve bazen 2. Derece hemoroidlerde uyguluyoruz. Dışarı çıkan 4. Derece hemoroidiniz varsa ıslaklık olabilir

 11. Mustafa çelik
  Cevapla

  İyi günler hocam 2. derece hemoroidim vardı, bir hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrı ve azda olsa kanama yapmaya devam ediyor. Hemoroid memeleri dışarda ve biraz daha sismis gibi geliyor . Bu geçici bir durummudur ? Memelerin tamamen kaybolması tahmini ne kadar sürer ? Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisinden sonra memelerde ödem ve dışarı çıkma normaldir. Tam düzelmeniz 1-1.5 ayı bulabilir

 12. Cevapla

  Merhaba hocam benim 4. Evre basurum var. Kasıklarım , sol bacağım, belim ve karnıma ağrı vuruyor. Hemoroid ağrısı bahsettigim bölgelere vurur mu ?

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ağrısı o bölgelere vurmaz. 4. Evre hemoroidlerde anüs çevresinde ağrı ve kanama olur. Yandaş başka bir hastalık olabilir. Görmek lazım

 13. Cevapla

  Hocam 1 hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum aynı zamanda fissür çatlağında vardı onada müdahale edildi fakat ağrılarım hiç azalmadı özellikle tuvaletimi yaptığım zaman çok şiddetli ağrı ve zonklama oluyor bu normalmidir ve bu hemoroid memeleri ne zaman inecek teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Laserle yapılan işlemi tam yazmamışsınız ama her tür laser girişimlerinde iyileşme süresi 1-1.5 ayı bulur. Bu sürede yapılacak tedaviyi doktorunuz vermiştir. Onları uygulayın

 14. Cevapla

  MERHABA HOCAM ANNEM 71 YAŞINDA KASIM 2019DA MİDESİ ALINDI ÇOK ÖNCEDEN BERİ BASUR SORUNU VARDI AMA ONUN İÇİN DR A GİTMEMİŞTİ MİDESİ ALINDIKTAN SONRA SÜREKLİ İSAL OLMASI BASURU KANAMALI Bİ HALE GETİRDİ BAYA KAN GELİYORDU KAKASINDAN KASIM 2020 DE HEMOROİD BAĞLAMA OPERASYONU GEÇİRDİ
  KANAMA DURDU AMA MAKATTAN DIŞARI BİKAÇTANE MEME ÇIKMIŞTI ZAMANLA GEÇECEĞİ SÖYLENDİ 8 AY GEÇTİ BUNLAR NE DÜŞTÜ NE İÇERİ GİRDİ BİRAZDA BÜYÜMÜŞ SANKİ YİNE BAYA RAHATSIZLIK VERMEYE BAŞLAMIŞ AĞRI TUVALETE ÇIKARKEN ZORLANMA GİBİ NEDEN BÖYLE OLDU NE YAPMAMIZ LAZIM
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum annenize THD yapılmış. THD sonrası hemoroidler genelde içeri çekilir. Annenizin yaşı var. Bence sıcak su banyoları, ağrı kesici merhemler ile rahatlatın. Çok zorlanırsa ağrı yapan meme cerrahi olarak alınabilir

 15. Cevapla

  Hocam bir hafta hemoroid ameliyatı oldum.Ağrıö geçmedi tuvalet ihtiyacında ölüyorum resmen normal midir bu acaba?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık hemoroid ameliyatlarından sonra 2-3 hafta ağrı olması normaldir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayın. 1 hafta geçmiş 2 hafta daha sabır. Ağrılarınız 1 aydan fazla devam ederse bir problem vardır. Doktorunuza danışın. Selamlar

 16. Cevapla

  Hocam merhaba ben hemeroit amaliyatı olamak 3 ay oldu dışkılama sonra kanama ve ağrı oluyor bu tam iyileşme süresi 6 sürer diyolar ne kadar dogrudur

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonrası süre yapılan ameliyata göre 45 gün ile 3 ay arasında değişir.

 17. Cevapla

  Hocam merhaba ben 25 gün önce lazerle hemoroid ve lis yöntemiyle anal fissür ameliyatı oldum ağrılarım %80 kalmadı ama akıntım devam edıyor akıntımın olması normal mi ve bu akıntı ne zamana kadar devam eder fistül olmaktan korkuyorum acaba bu akıntılar fistülün habercisi mi

 18. Cevapla

  Merhaba hocam ben laser ameliyat oldum yaklaşık 2 hafta önce ağrım pek kalmadı fakat son 3 gündür tuvaletimi yaptıktan sonra belimde kuyruk sokumumda bir ağrı oluyor bunun sebebi ne olabilir

  • altankaran
   Cevapla

   Spinal anestezi yapıldı ise olabilir. Local anestezi ile işlem yapıldı ise ağrılar buna bağlı değildir

 19. Cevapla

  Merhaba hocam ben 10 ay önce hemoroid ve makat çatlağından lazer tedavisi oldum. Şuan makat bölgesinde 1 cm çapında şişlik var ve tuvalet sonrası akıntı birlikte hafif yanmalar kaşıntı oluyor. Bu normalmidir doktorum 5 ay önce kontrole gittiğimde geçer demişti 10 ay oldu fakat hala aynı. Bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

 20. Cevapla

  Merhabalar hocam annem 3 kez ameliyat oldu. Fakat son ameliyatında doktor o bölge çok kasılmış kaslardan birini kesip öyle bırakacam dedi şimdi yaklaşık 10 sene oldu ameliyat olalı fakat sürekli kanaması oluyor ve her sene demir takviyesi yapıyorlar. Son görüştüğümüz doktor ise orda hiç meme falan yok yalnız yara var iç kısımda olduğu içinde zor iyileşir dedi. O kadar Dr gezdik bir çare bulamadık hepsi suya otur deyip duruyor bu yarayı kapatacak bir çare yok mu yıllardır çekiyoruz bu hastalığı

  • altankaran
   Cevapla

   Ne ameliyatı olduğunu ve geçirdiği süreci tam yazmamışsınız. İsterseniz varsa önceki operasyonlarla ilgili epikrizlerle birlikte muayeneye gelirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 21. Cevapla

  Merhaba hocam, 18 gün önce lazerle hemoroid tedavisi oldum. Bir tanesi 4. Evreydi ve kesmek zorunda kaldılar. Dikişlerim yakın zamanda alındı ve ameliyat sonrası oluşan ödemim yok olmak üzere. Bu şekilde iyileşme görürken azalmayan, 2 saat süren tuvalet sonrası ağrılarım oluyor. Her seferinde içimde bekleyen gazım bile makat ağzına yaklaştıkça sancılara sebep oluyor. Besinlerime dikkat ediyorum ve dışkılarımı kontrol ettiğimde gayet yumuşak ve küçükler. Fakat onları çıkarmak bile kabız hissi yaratıyor. Sıcak suya oturup bekliyorum ama ağrının azalmaması beni korkutuyor. Tuvaletimi yapmadığım sürece hiç bir ağrım ya da akıntım yok.

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon yerinde bir fissür oluşmuş olabilir. Görmek gerekir. Söylediğiniz tedavininde yararı olur

 22. Cevapla

  Merhaba hocam ben hemeroid ameliyatı oldum ve ertesi günü taburcu oldum makatta bulunan tampon duruyordu

  Çok lavabo istiyacım olduğu için çıkarmak istedim kontrol günüme de 3 gün var
  10 cm den fazla içeride olan gazlı bezi yavaş yavaş çıkardım o kadar içeride olduğunu bilmiyordum ve mavi bir ip vardı sanki dikiş gibi

  Ayrıca çok fazla acım ve ağrım olmaya başladı sonrasında lavabo istiyacımı da yapamadım sadece kan ve biriken pislik geldi

  • altankaran
   Cevapla

   Konulan dikişlerden biri olabilir. Hemoroid aneliyatları ağrılı ameliyatlardır. Hastalar genelde 2 ay cıvarında sıkıntı yaşıyorlar

 23. Cevapla

  Hocam 4. Evre hemeroid ameliyatı sonrasımakat darlığı olup olmadığını nasıl anlarım? 5 tane ceviz büyüklüğünde başvurun vardı keserek aldılar çok ama çok dikkat etmeme rağmen kabızlık sorunu var tuvalet gözüme cehennem gibi gözüküyor bu sorun geçer mi? 4 hafta oldu ameliyat olali

 24. Cevapla

  Hocam 2 ay önce hemeroid ve anal apse den lazer ameliyatı oldum. Tam geçer gibi oluyor. Fakat tuvaletteki tutarsız dışkılamadan mı nedir otururken yanma ve ağrı oluyor. Tam olarak iyileşme ne kadar zaman alır

  • altankaran
   Cevapla

   Anal apse ile hemoroid çok farklı şeyler. Öncelikle anal apseniz drene edilmiştir. Bu düzeldikten sonra laser ile hemoroid tedavisi oldunuz sanıyorum. Tuvalet sırasındaki yanma ve ağrı için muayene etmek gerekir. Yandaş bir fissür olabilir

  • Cevapla

   Ne tesadüf ki ikimizin de adı Yusuf.. Ben de sizin gibi hem anal apse hemde lazerli basur ameliyatı oldum.. Tuvalet sonrası genelde otururken ağrı ve yanma oluyor.. Sizin durum geçti mi veya başka birşey öğrenebikdiniz mi yazarsanız çok memnun olurum

 25. Cevapla

  merhabalar hocam 2 gun once hemoroid esliginde fissur ameliyati oldum bir devlet hastanesinde..yedigime ictigime cok dikkat ediyorum elimden geldigince doktorumun tavsiyelerinede uyuyorum..bagirsaklar calisiyor orda sikinti yok ama cikista problem var..dikisten dolayi sertlik sislik ve agrilar var muhtemelen o yuzdendir..bu sertlik sislik dikiş olayi ne zaman gececek ins..cunku ben gazimi cikaramayinca kalbime vuruyor acikcasi nefes alamiyorum hissiyati oluyor..bu surec ne kadar daha devam edebilir hocam …cook tesekkur ediyorum simdiden

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroid ameliyatlarından sonra tam rahatlama 2 ay cıvarında oluyor. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak biraz sabır

 26. Cevapla

  Hocam basur 4 evre amalıyat oldum hocam dikişlerin de var dedi 1 ay oldu agrı yok gibi yalnız tufalette biraz kan geliyo

 27. Cevapla

  Hocam 10 gun önce anal skin taglerimi lazerle doktor aldı ve dikiş attı o bölgeye ama ınanılmaz agrım ve şişliğim var nezaman iyileşir acaba tesekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Ağrı olmaması lazım. İşlem yerinde enfeksiyon olabilir. İşlemi yapan doktora bir göster istersen

 28. Cevapla

  Hemoroid ameliyatı oldum 5 gün önce her gün düzenli pansumanımı yaptım ve duş alarak temiz şekilde tuttum bölgeyi ama açık yara şeklinde açılma var makatın yanında sizce bu neden olur ne yapmalıyım

  • altankaran
   Cevapla

   Konulan dikişlerde açılma olmuş olabilir. Kanama yoksa korkmayın. Kendiliğinden kapanır. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin

 29. Cevapla

  Hocam merhabalar!
  Ben Tokyo da yaşıyorum, bu ayın 3. de hemoroid ameliyatı oldum, 4. Evre hemoroid vardı, hangi yöntem ile olduğunu bilmiyorum ama iki adet olduğunu ve keserek aldığını söyledi doktorum, eriyen dikiş ile diktiğini ve bir hafta on gün içinde dikişin kendiliğinden düşeceğini söyledi, dokuz gün sonra tuvalete çıktıktan sonra kanama başladı ve ne yaptıysam durduramadım, acil hastaneye geldim, beni yatırdılar ve tekrar bu kez lokal anestezi ile bir operasyon daha yaptılar bu kez bir cihazla damarları yaktılar sanıyorum ( öyle sesler çıktı). Bir daha dikişlerimin açılma ihtimali var mı? Yada aynı şeyi yaşamamak için ne yapmalıyım, şimdiden çok teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatı olmuşsunuz. Bu ameliyatlarda komplikasyon olarak kanama olabilir. Sanıyorum kanayan yeri koterize etmişler. Bundan sonra çok büyük bir kanama geçireceğinizi sanmıyorum. Hafif akıntılarınız olabilir

 30. Cevapla

  Hocam ongün ünce lazerle tedavi oldum. Ve akıntım. Hala devam ediyor. Ve. Çok kaşıntı ve aynı zamanda. Ciddi anlamda pişik oluyorum. Bunlar normalmi

  • altankaran
   Cevapla

   Akıntılar kaşıntı ve kızarmaya yol açıyor olabilir. Size verilen tedaviye devam edin ve doktorunuza danışın

 31. Cevapla

  Merhaba hocam.4. evre hemoroid hastasıydım.1 hafta önce iç dış hemoroidlerim lazerle keserek alındı.Aynı anda fissure de müdahale edildi.Normalde ağrı fazla yok ama tuvalet biter bitmez çok ağrı yapıyor.Tuvalet sonrası ağrılar ne kadar sürer acaba?

 32. Cevapla

  Merhaba hocam
  2 gün önce hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyatım 10-15 dk sürdü. Doktorum lazer yapmadığını kapalı ameliyat yaptığını söyledi. Şimdi arkadaşların yorumuna baktığımda onlara göre çok kolay bi süreç geçirdiğimi farkettim. Fakat henüz tuvalete çıkmadım. Kontrol ettiğimde makatta bulunan memelerin hala orda olduğunu görüyorum . Bunlar ameliyat esnasında neden gitmedi. Zamanla mı gidecek yoksa kapalı ameliyat dediği işlemde bunlar kalıyor mu? bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim .

  • altankaran
   Cevapla

   Kapalı ameliyattan ne demek istendiğini anlamadım. THD yapılmışsa memeler birsüre sonra geri çekilecektir.THD işleminde atardamarlar doppler denen aletle bulunarak bağlanır. Damarların bağlanmasından 2-3 ay sonra hemoroidler söner

 33. İsa demir
  Cevapla

  Hocam hayırlı çalışmalarınız olsun,3 hafta önce Ankara’da bağlama yöntemi ile operasyon geçirdim,(iç hemoraid)hala ağrı yanma ve kaşıntı var,iltihap geliyor anüsün içinde ağrılı şişlik oluyor akıntı olunca rahatlıyorum,bu durum süreçte normalmi ve şu anda doktorumu aradım bana bir ilaç tavsiyesinde bulunmadı,İstanbul’da ikamet ediyorum,3 4 haftada geçer dedi kendisi,tekrar bir doktora gözükmem gerekir,teşekkür ediyor,saygılar sunuyorum

  • altankaran
   Cevapla

   THD ameliyatlarından sonra nadirde olsa anal apseler oluşabiliyor. Böyle birşey olabilir. Muayene olasız iyi olur. Bu tür vakalarda tam iyileşme 1-1.5 ayı bulabiliyor

 34. Cevapla

  Merhaba ben 4 ay önce laserli hemoroid ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası anal bölgede hafif ödem vardı. Şimdilerde ise zor dışkılama (ameliyat öncesi günlerdeki gibi) ve yine iki çıkıntı ele geliyor hafifçe. Bu operasyon sonrası normal mi yoksa yeni bir basur mu? Yoksa hekim yeterli tedavi uygulamadigindan nuks mu etti?

 35. Ahmet Soykan
  Cevapla

  Merhaba hocam. Dışkı sonrası kanama üzerine kolonoskopi oldum. Bağırsaklar temiz çıktı fakat 2. dereceden iç hemoroidlerim varmış. Kanama da baya fazla oluyordu. Band ligasyon yöntemiyle 3 tane iç hemoroid 17-18 gün kadar önce tedavi edildi. İlk günlerde biraz ağrı oluyordu, şimdi ise büyük abdeste sıkışınca zonklama oluyor, bunun dışında dışkıya sürülü kan görmekteyim. Acaba band ligasyon sonrası 17 gün geçmesine rağmen kanama ve hafif ağrı mümkün müdür?
  Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Olabilir. Genelde band ligasyon sonucu 10. günden sonra hastalar rahatlar. Sizde biraz uzun sürmüş. Devam ederse doktorunuza başvurun

 36. Veysel Sadan
  Cevapla

  Merhaba hocam
  11gün önce dış hemoroidi ameliyatı oldum.Yara iyileşme süreci normal gidiyor.Ancak büyük tuvaletimi yapmakta zorluk çekiyorum.Tuvaletimi kesik kesik yapıyorum.Birazcık yapıyorum sanki bir şey kapatıyor gibi oluyor.Sanki içerde yumru gibi bir şey var gibi.Dıştaki ameliyat olduğum yerde herhangi bir fazlalık bi şey yok.Normal yapıda.Benim sorum.Ameliyat sonrası iç hemoroid oluşur mu.Veya tampon parçaları içeri kaçıp orada bi yumru oluştururmu.Tuvaletimi engelleyen nedir.

  • altankaran
   Cevapla

   Dedikleriniz olmaz. İçte ödem olabilir. Tedaviye devam edin. Kısa sürede düzelecektir

 37. Cevapla

  Hocam ben 1 hafta önce dış hemoroid ameliyat oldum trombosit leşmisti fakat 1 hafta geçti o bölgede şişlik var sanki aynı hemoroid duruyor gibi şişlik var birde büyük tuvalete çıkınca canm aciyor kesik acıları şeklinde bu sorunlar geçicimi nekadar surede geçer Sanki hiç geçmeyecek gibi can skiyor

  • altankaran
   Cevapla

   1 haftalık süre çok erken. Doktorunuzun verdiği tedaviye devam edin. Tam iyileşme 1-2 ayı bulabiliyor

 38. Cevapla

  Hocam merhaba,
  2 hafta önce THD yöntemi ile operasyon geçirdim. Hemoroid lerim ileri safhada idi. 10.günden sonra tromboze olan hemoroid ler patlatı ve indiler. Şuan görüntü gayet iyi. Sadece dışkılama esnasında ufak şişlik oluyor ama 1-2 dk ya normale dönüyor. Ayrıca tuvalet sonrası az ağrı ve makat içinde dolgunluk ( tuvaletim bitmemiş gibi) hissi oluyor. Bu durumum normal midir?
  Not: doktor 1 ay içinde hemoroid ler tekrrlamaz ise %95 olasılıkla iyileşmiş olursun dedi

 39. Cevapla

  Merhaba, hocam
  6 gün önce ameliyat oldum ameliyattan 2 gün sonra parça parça dışkılama yapabildim aşırı ağrı ve şişlik mevcut olduğundan 6 gün sonra lavman yapıldı acı çok olduğundan kendimi kasmak durumunda kaldım çok az dışkı geldi tuvalete çıkamıyorum şuan ne yapmam gerekli

  • altankaran
   Cevapla

   Oturma banyoları, birde ağızdan sizi ishal yapmayacak dozda takviye isteyin doktorunuzdan.

  • altankaran
   Cevapla

   Evet, Bir rektoskopi yapıp içerdeki patolojiyi görmek lazım. 38 günde düzelme olması gerekir.

 40. Asiye terzi
  Cevapla

  Hocam 1 ay önce cerrahi yöntemle iç hemoroid lerim alındı.ilk 3 hafta işkence gibi ağrılarım ve yanma vardı şimdi ise içerde yumru gibi şişlik var tam tuvaletimi yapcağım zaman orayı komple kapatıyo yapmama engel oluyor bu durum normalmi ne yapmam lazım

  • altankaran
   Cevapla

   Hemoroidlerde açık cerrahi sonrası bunlar olabiliyor. Genelde operasyondan sonra 2-3 ay beklemek gerekiyor

 41. Cevapla

  Merhaba hocam ben 3 ay önce lis ve hemoroid ameliyatı oldum aman aman bi ağrım yok ama lavabo sonrası yine ağrım oluyor ve ele hafif bir şişlik geliyor doktor ödem dedi ama ben çok korkuyorum bebeğim de var 7 aylık kendiliğinden geçer mi acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyondan sonra 3 ay geçmiş. Yakınmalarınızın geçmesi gerekir. Bir komplikasyon varmı? Görmek lazım

 42. Cevapla

  1.5 ay önce lazer yöntemiyle ameliyat oldum.çok sıkıntı yaşamadım.tuvalette sıkıntım yok.işim gereği ayaktayım.ama şişlik geçmedi.zananla geçermi.doktorum kanama olmadıktan sonra gelme dedi.şimdiden teşekürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Şişlikler laserle pakenin çöktürme derecesine göre değişiyor. Zamanla bir miktar daha azalabilir

 43. Cevapla

  Hocam 4.evre Hemoroid normal ameliyatı oldum bir hafta sonra kanamam oldu gittim yatırdılar sabahı kanamam durdu kolonoskopide baktılar birşey yoktu eve gönderdiler bugün 15.gunum ve makatta dışarda dikişin yanında mercimek şeklinde küçük şişlikler var sanki büyüyorlar nedir bunlar hocam bilgilendirir misiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Dikiş konan hemoroid pakelerinden kalan parçalardır. Başlangıçta ödem nedeni ile ele gelebilir. Sonra geri çekilir

 44. Cevapla

  Hocam lazerle ameliyat oldum bugün 8. günüm. Sancılar falan bildiğim kadarıyla normal. Ama ameliyatın 4. gününde kanama oldu tekrar hastaneye gittim. Normal dendi tekrar devam ederse gelin dediler. Ondan sonra kanama kesildi ama bugün yine kanama oldu damla damla baya kanadı. Büyük abdestim var zannettim ama baş bayağı kan kütlesi geldi. Tehlikelimi yoksa biraz daha beklemelimiyim. Hafiften kanama yine var. Kanın içeri akması gibi bir durum olabilirmi. Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Kanamalarınız devam ediyorsa doktorunuza başvurun. Kanayan hemoroid pakesine dikiş atıp bağlamak gerekebilir

 45. Cevapla

  Merhaba. 4 ay önce lis ve yüzeysel fistül fistülotomi ameliyatı oldum. Ağrılar azalsada geçmedi. Bazen beni rahatsız edecek türden ağrılarım oluyor. Rahat oturamıyorum. Muayene bulguları normal mr çekildi tekrar oda normal ama anlamsız bir ağrı var. Bu süreç normal mi sizce. Bu ağrılar ne kadsr sürer.

  • altankaran
   Cevapla

   LİS ameliyatından sonra fissüre bağlı ağrı ve yanmalar geçer. Muayene ve MR’da birşey çıkmamış. Biraz daha belemenizi öneririm

 46. Metin Akyüz
  Cevapla

  Hocam merhaba. 4. Evre hemoroid ve makat sarkmasinda 10 gün önce longo yöntemi ile ameliyat oldum. Bir gün yattıktan sonra taburcu oldum. dışkılama günde iki üç kez olacak şekilde ağrılı oluyordu. Ancak katlanilabilir olup bıçak batması gibi bir acı sürekli eşlik etti. Şimdi ise 7 ile 10. Gün arasında dışkılama süreci benim için cehennem azabı gibi. Batma inanılmaz seviyelerde oluyor. Ve gün boyu o bölgenin kasılması vs esnasında şiddetini tekrar gösteriyor. Öyle bir acı yaşatıyor ki keşke olmasaydım diyorum. Ayrıca sürekli anüs ağzında şişlik var. Batma ve bu şişlikler yüzünden idrara çıkarken bile kırk takla atıyorum. Normal mi acaba
  Şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Longo yönteminde bu tür yakınmalar olabiliyor. Ameliyat sonrası bir fissürde eşlik etmiş olabilir. Görmek lazım. Doktorunuza danışın. Çünkü bir komplikasyon oluşursa anal darlığa kadar gidebilir

 47. Ahmet coskun
  Cevapla

  Bir ay önce 4. evre hemoroid ameliyatı oldum. Anal delik etrafında 2 adet hafif ağrılı çıkıntı hissediyorum( meme kalıntısı ? ) Makat deliği de tamamen bu iki ağrılı yapı arasında , parmaklarımla dilate etmek istiyorum, ama ağrılı olduğu için delik açılmıyor. benim sorum şu hocam günde 4-5 kez büyük abdest isteğim geliyor . Gidiyorum bazan çıkıyor bazen çıkmıyor. Kalınlığı 2-3 cm civarında . Tabii zorlanıyorum çıkarırken. Sayfalarda hep anal stenoz dan bahsedildiği için korkuyorum da . Bu tarz dışkılama şimdilik normal mi? Daha önce ameliyat olan arkadaşlarımda da böyle uzun süre devam etmiş.

  • altankaran
   Cevapla

   Analstenoz hemen 1 ayda gelişecek bir olay değildir. Sizdeki durum sanıyorum yapılan işleme bağlı bir ödemdir. Kendiniz çok zorlamayın. Doktorunuz sanıyorum oturma banyoları vermiştir. Banyo sırasında onları hafif ovalama hareketleri ile içeri itmeye çalışın

   • Ahmet coşkun
    Cevapla

    Cevap için teşekkür ederim hocam. Anal stenoz var diyebilmek için , yani anal stenoz tanısı için Ameliyattan ortalama ne kadar süre geçmesi gerekiyor ?

    • altankaran
     Cevapla

     Anal stenozun belli bir süresi yok. Kişinin durumuna, oluşan komplikasyona bağlı uzun sürede gelişen bir durum

 48. Ahmet Tahir
  Cevapla

  Hocam Ankarada 3 farklı cerraha muayene oldum. 20 gündür acı çekiyorum. 1 adet ceviz büyüklüğünde tromboze dış hemoroid memesi var. Doktorlar ameliyat dediler, ancak ısrarla memenin inmesi için su tedavisi veriyorlar. Dayanacak gücüm kalmadı, yarın özel bir cerraha gidip ameliyat isteyeceğim. Sorum şu: şişik tromboze memeyi önce boşaltıp sonra kesmek ve dikmek aşırı zor bir ameliyat mıdır? Hem ameliyat hem sonrası için? İyileşme süresi ne kadar sürer ortalama? İç hemeroide göre daha mı zordur?

  • altankaran
   Cevapla

   Tromboze hemoroidlerde önce trombüsü çokarıyoruz. Sonra kesmeden laser ablasyon uyguluyoruz. Artık tromboze pakeyi ameliyatla almıyoruz. Sizede onu öneririm

 49. Cevapla

  21 yasindayim. Eksternal hemoroid lazerle alındı 8. Gündeyim iki gündür günboyu geçmeyen şiddetli ağrım var ve bugun anüsün arkaya bakan tarafında şişlik oluşmuş sıcak suya oturuyorum azalıyor ama kalkar kalkmaz tekrar şiddetleniyor yürümeye bazen acıdan konuşmaya bile zorlanıyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum tek pake alında. 10 gün cıvarında o bölgede ödem ve ağrı oluşuyor. Sonra yavaş yavaş azalıyor. Tam düzelme 3 ayı buluyor. Verilen tedavi uygun devam edin

 50. Cevapla

  İyi günler hocam. Hollanda’da bir ay önce hemoroit ameliyatı oldum. ve hala tuvalete çıkarlen çok zorlanıyorum. Özellikle sabahları 4,5 defa ard arda tuvalete çıkmak zorunda kalıyorum ve bu süreç ağrılı oluyor. Daha sonra gün boyu anus de baskı halinde ağrı oluyor. Geçen gün yapılan kontrolde basurun da şişme ve iltihap oluştuğu tespit edildi. Doktorum tarafından antibiyotik verildi ama bununda bir faydasını göremedim. Bilmek istediğim yaşadığım bu süreç bu tür ameliyatlar da görülebilecek komplikasyonlar mı. Bir de Anuş bölgesine banyoda sıcak su sıktığım zaman kalan dışkıyı çıkarıp bir rahatlıyorum. Bunun tedavi süreci açısından bir zararı olur mu.

  • altankaran
   Cevapla

   Hangi yöntemle ameliyat olduğunuzu yazmamışsınız. Hangi yöntem olursa olsun tam düzelme 3 ayı buluyor. Sizde birde enfeksiyon eklenmiş. Süre biraz daha uzayabilir. Her ameliyattan sonra komplikasyon çıkabilir. Kalan dışkıyı parmakla çıkarmaya uğraşmayın. Bunun yerine dışkı yumuşatıcı laksatifleri ishal olmayacak şekilde bir süre kullanın

 51. Cevapla

  Hocam tam 1 ay önce 4.evredeyken lazerle hemoroid ameliyatı oldum. Ağrılarım azaldı ama tuvalet sırasında ve sonrasında çok rahatsız hissediyorum, hala biraz ağrılarım oluyor, bu yüzden tuvalet sonrası tek eylemim yatmak oluyor. 2-3 gün önce de kanamam oldu tuvalet sırasında. Bu durum normal midir? Teşekkürler.

 52. Cevapla

  Hocam verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler. Doktoruma ulaşma imkanım yok size sormak istedim. Bana band ligasyon yapıldı. Kaç tane yapıldı bilgim yok ama en az 3 4 vardır diye biliyorum. 1 hafta oldu. Dokunduğumda nohut kadar bir sertlik hissediyorum. Acaba normal midir? Şimdiden çok teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Bant ligasyon ameliyatlarından sonra band konulan pake elinize geliyordur. O yaklaşık 1 ay cıvarında düşecek

 53. Cevapla

  Merhaba hocam 1 ay once klasik hemoroid ameliyati oldum 4. evre iç hemoroid . Ameliyat sonrasi dayanilmaz agrilar ve ağri kesiciler, İğne ağri kesiciler sonrasi ağrinin siddeti ayni . Cok zorlaniyorum bu yetmezmis gibi 3 hafta sonra dış hemoroid olusmus tekrar ameliyat olmak zorunda kaldim . Ağrilarim ayni ne yapabilirim ne tavsiyede bulunabilirsiniz ? Teşekkürler..

  • altankaran
   Cevapla

   Klasik hemoroid ameliyatlarından sonra 30-45 gün kadar ne yazıkki ağrılar oluyor. Oturma banyoları, yumuşatıcı merhemler, ağrı kesiciler ve dışkı yumuşatıcılarla bu dönemi geçireceksin. Geçmiş olsun

  • altankaran
   Cevapla

   Makat sarkmalarının derecesine göre, hastanın yaşına göre yapılacak tedaviler farklı olmakta. Görmek gerekiyor, randevu oluşturup gelebilirsiniz.

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi