• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Yağ Bezesi İçin Krem veya Tedavide Bitkisel Yol Varmıdır?

Yağ bezeleri vücutta 2 şekilde görülmektedir. Biri lipom dediğimiz bir kapsülle çevrili içinde katı yağ hücreleri olan bezelerdir. Bunlar cilt altında bulunur. Gittikçe büyümeleri dışında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bir diğeri ise kist sebase , epidermal kist dediğimiz yağ kistleridir. Bunların içinde sebum dediğimiz sıvı yağ bulunur. Bunlar en çok saçlı deride, kulak arkasında, yüzde görülür. Bunlarda içine yağ toplanmasına bağlı çok yavaş büyüme olur. Bazen bunlar enfekte olabilirler ve apseleşebilirler. Acil tedavileri gerekir.

 

Yağ Bezelerinin (Lipomların) Yapısı

Bu bezeler parmakla yerinde oynatılabilir, serttir cilt rengindedirler. Ağrı yapmazlar. Kist sebaseler aslında cilde yağ sağlayan hücrelerin salgı kanallarının tıkanması ile oluşan bir durumdur. Bu salgı kanalları çeşitli yollarla açılabilirse, şişlik kendiliğinden iyileşebilir. Bunun için çeşitli bitkisel ürünler önerilmiştir. Fakat her ne olursa olsun mutlaka doktora göründükten sonra bunları kullanmakta yarar vardır.

 

Küçük kist sebaselerde salgı kanallarının açılması için evde uygulanabilecek birkaç yöntem vardır:

  1. Buhar banyosu: Buhar ısı ve nem kist sebasenin yolunun açılmasına yardımcı olan en büyük unsurlardan biridir. Sık sık sıcak duş almak çok yararlıdır. Bunu sıcak kompres uygulayarak da yapabiliriz. Sıcak kompres günde 3-4 kez yarım saat süre ile uygulanmalıdır.
  2. Aleo vera: Sarısabır otuda denir. Yapraklarında jelatinimsi bir yapı vardır. Vitamin ve mineralden zengindir. Aleo vera jeli kanallardaki tıkaçların açılmasında, kist sebase içindeki sebumun yumuşamasına yardımcı olur. Bu jel düzenli olarak bezenin üzerine sürülür. Ayrıca aleo veranın antibakteriyel özelliğide vardır.
  3. Sirke: Özellikle elma sirkesi iyi bir antibakteriyel solüsyonudur. Asidik yapıda olduğundan cilt üzerindeki mevcut tıkaçları çok kolay ortadan kaldırır. Sirke bir beze emdirilip beze üzerine koyulur. 1-2 saat sonra çıkarılır ve sabunla temizlenir. Bu uygulama beze iyice yumuşayınca kadar devam ettirilmelidir.
  4. Hint yağı: Etkisi diğerleri kadar yoktur. Hint yağı bir pamuğa emdirilerek beze üzerine koyulur. Bunun üzerinede sıcak bir kompres uygulanır. 30 dakika bekletilir. Sonra kompres ve pamuk alınıp, yüz yıkanır. Bunu gün içinde 3-4 kez tekrarlamak gerekir.
  5. Çeşitli endüstriel merhemler: Bunlar reçetesiz olarak satılan ürünlerdir. Doktorunuza danışıp bu ürünlerden de yararlanılabilir.

Dikkat edilecek konu bu önlemler sadece kist sebase hastalarında uygulanmalıdır. Lipomlarda bunların hiçbir yararı olmaz. Aksine cilde zarar bile verebilirsiniz. Lipomlarda tedavi cerrahidir. Kist sebaselerde olduğu gibi bir kanalın tıkanması söz konusu değildir. Yağ hücrelerinin lokal olarak toplanması ve beze yapması söz konusudur.

 

Kist sebaseler eğer enfekte olmuşsa veya apseleşmisse yine tedavi cerrahidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi