• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANÜS ESTETİĞİ

Bir kusur olarak görülmesi çoğu kişi tarafından önemsenmese de, bazı kişilerde ruhsal sorunlara yol açabilen bir durumdur. Bu nedenle anüs estetiği diğer görsel kusurlar kadar önemsenmez fakat günümüzde sık başvurulan güncel bir konudur. Her organ gibi anüsün normal dışı görünmesi bazı kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu rahatsızlık fiziki görünümde olabileceği gibi cinsel partnere karşı görselde olabilir.

Anüs estetik ameliyatı çeşitli anüsle ilgili problemlerin çözümünde başvurulan bir işlemdir. Bunlar çeşitli derecelerde hemoroidler çeşitli et benleri, değişik cilt kıvrımları ve çıkıntılar, daha önceden yapılmış hemoroid, fissür, fistül ameliyatlarına bağlı skar dokuları, yaralanmalar veya geçirilen travmalara bağlı görünümde bozukluk, kronik fissür anal vakalarında saptanan nöbetçi pili (sentinel pile) deformitesi şeklinde sayılabilir.

Yukarıda anlatılan durumlarda hastalar dışkılama sonrası anüs bölgesini yeterince temizleyemezler. Buna bağlı kaşıntılar görülür. Taharetlenme sırasında buradaki hemoroidler, et benleri ve makad çatlağındaki nöbetçi meme ele gelebilir. Hasta bundan rahatsızlık duyar. Ayrıca dışkılama tarzında ele gelen bu kitleler nedeniyle bunların arası yeterince temizlenemez. Buna bağlı hastaların çamaşırlarında kirlenmeler oluşur. Ayrıca sıcak mevsimlerdeki terlemeyle birlikte buradaki iç çamaşırlarının sürtünmesiyle cilt tahriş olur, buna bağlı akıntı, enfeksiyon, kötü koku, makadda ıslaklık görülür. En son olarak da cinsel partner bunları istemeyebilir. Görsel bir kirlilik söz konusudur. Bu durum özellikle homoseksüellerde sıktır.

Yakınmaları olan hastalarda ve hiçbir yakınması olmayan sadece görünüm olarak sorun teşkil eden durumlarda tedavi esastır. Bu durum hastalık olarak kabul edilmese de görüntüsü rahatsız eder. Bu patoloji ameliyatla düzeltilip görünüm eski haline getirilir. İşte bu işleme anal estetik denir.

Ameliyat genelde lokal anestezi altında yapılır. Daha sonra görülen gereksiz memeler ve çeşitli nedenlerle oluşmuş şekil bozuklukları ortadan kaldırılır. Bu doku fazlalıkları alındıktan sonra görüntünün orijinal şeklini alacak şekilde açılan dokular kapatılır. Burada kullanılan materyal emilebilir malzeme olmalıdır. Daha sonra dikiş alınması ağrıya çok duyarlı bir bölge olduğundan zordur.

Hemoroid memeleri olduğunda bunlar normal hemoroidektomi gibi çıkarılır. Burada dikkat edilmesi gereken anal darlığa yol açmamaktır. Çok fazla doku çıkarılırsa bu komplikasyon azımsanmayacak oranda görülebilir.

Kronik fissür anala bağlı sentinel pile ameliyatı sırasında fissür yerinde duruyorsa işleme mutlaka LİS ameliyatı denilen sfinkterotomiyide eklemek gerekir. Özellikle homoseksüel olan hastalarda bu önemlidir.

Fistül vakalarında eğer doku eksiği olursa bu durumda eksiklik derin dokuların yani kasların ve yağ dokusunun yandan çekilerek kapatılmasıyla düzeltilir.  Kondilom vakalarında öncelikle siğillerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu tedavi bittikten sonra oluşan deformiteler anal estetik operasyonu ile düzeltilir.

Anal bölgede estetiğe yakın yapılan bir diğer ameliyatsa makad daraltma ameliyatıdır. Daha çok anal seks yapan kişilerde, özellikle de sık ilişkiye giren homoseksüellerde veya anüse yabancı cisim sokanlarda zamanla anüsde gevşeme oluşur. Bu gevşeme gaz-gaita kaçırmaya kadar gidebilir. Bu hastalarda spinal anestezi altında sfinkter kaslarında daralma oluşturulur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Comments are closed.

Hemen Ara
Yol Tarifi