• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANAL APSE VE FİSTÜL TEDAVİSİ

Anal apseler makat çevresinde oluşan apselerdir. Zamanında drene edilmezlerse fistül dediğimiz ciddi sorunlara yol açan bir durumdur. Hastalarda apse tedavisi sonrası %40 oranında anal fistül gelişmektedir. Anal kanalda bulunan 2 kas tabakası arasında anüsün kayganlığını sağlayan bezler vardır. Bunlar aynı zamanda dışkılamayı kolaylaştırır. İşte bu bezlerin enfekte olması veya kanallarının tıkanması sonucu apseler gelişir. Apse oluşumunda Crohn gibi iltihabi hastalıklar, uzun süren diyare veya kabızlık nöbetleri, kanserler, şişmanlık, diabet, anüse sokulan yabancı cisimler, radyoterapi, anüsün çeşitli ameliyatları sorumlu olabilir. Bazı hastalarda da anüs apselerinde hiçbir neden bulunmayabilir.

Apselerde makat çevresinde şişlik ve şiddetli bir ağrı vardır. Hasta oturamaz. Tuvaletini yapamaz. Etraf cilt kızarmıştır. Hastada sistemik olarak üşüme, titreme ve halsizlik mevcuttur. Apsenin kendiliğinden açılması ile akıntı başlar ve mevcut şiddetli ağrı bir anda kaybolur. Tanıda hastanın yakınmaları önemlidir. Diz-dirsek pozisyonunda yapılacak bir muayene ile tanı konabilir. Bazı hastalarda altta yatan nedeni araştırmak için endoskopi, ultrason ve MR tetkikleri gerekebilir. Bu görüntüleme yöntemleri ile apsenin nerede yerleştiği, büyüklüğü, anüs kasları ile olan ilişkisi araştırılır.

Tedavi Yöntemi Nedir?

Tedavide cerrahi drenaj esastır. Anüs kenarında ciltten yapılan bir kesi ile pü boşaltılır. İltihabın boşalması için apsenin üzerindeki ciltten kapak şeklinde bir kısmın çıkarılması drenajı kolaylaştırır. Daha sonra apse posu yıkanır ve gerekirse içine drene konur. Bu dren birkaç gün içerisinde çekilir. Apse boşluğunun iyileşmesi 1-1.5 ayı bulabilir.

Boşaltılan apselerde sonra gelişebilecek en önemli komplikasyon makat fistülleridir. Fistül gelişen vakalarda yeniden ameliyat gerekir. Fistüllerin bir ağzı anüs derisinde diğer ağzı anüs içerisindedir. Bu iki delik arasında oluk şeklinde bir kanal oluşmuştur. Genelde apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan kanaldır. Anal fistüllerde en önemli konu makatta gaz-gaita kontrolünü sağlayan kaslar ile fistüllerin ilişkisidir. En çok görülen intersfinkterik fistüllerde yol makatı kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçer. Bunun dışında sfinkterleri tamamen keser. Sfinkterlerin dışında seyreden çeşitli fistül şekilleri vardır ve daha nadirdir.

Fistülde tedavi çok önemlidir. Çünkü yetersiz bir girişim fistülün tekrarlamasına yol açar ya da yanlış yapılan bir ameliyat sonucu adelelerin kesilmesine bağlı hasta büyük abdestini tutamaz. Bu nedenle ilk girişim çok önemlidir. Sonraki ameliyatlarda başarı şansı gittikçe düşer.

Fistül Nasıl Anlaşılır?

Fistül tanısı genelde fiziki muayene sonucu konur. Dış delikten sokulan bir stile yardımıyla iç delik bulunabilir. Dış delikten verilen metilen mavisinin iç delikten geldiği görülür. Bunun dışında hastalara ultrason ve MR tetkikleri yapılarak fistülün sfinkterlerle ilişkisi araştırılır. Eskiden yapılan fistülografinin günümüzde değeri azdır.

Sfinkterlerle ilgisi olmayan basit perianal fistüllerde tedavi fistülotomi+ küretaj şeklinde yapılır. Fistül yolu bir stile yardımıyla bulunur. Koterle tüm fistül yolu açılır ve kürete edilir. Sonra ikincil iyileşmeye bıakılır.

Adeleleri kesen vakalarda seton uygulanabilir. Bunun için iki delik arasında ip, naylon, lastik veya bugün kullandığımız misina kullanılır. Gevşek ve kesici şeklinde 2 tipi vardır. Gevşek seton iltihabın boşalmasını sağlar. Kesici seton dışkı kontrolünü sağlayan kasların kademeli kesilmesini sağlar.

Son zamanlarda popilarize olan lazerle fistül yolunun kapatılması işlemi vardır. Önce iç ve dış delik bulunur. Fistül yolu kürete edilir. Sonra iç delik sfinktere kadar eksize edilir ve sfinkter düzeyinde kapatılır. Dış delikten sokulan lazer probu tüm fistül yolunu yakar ve fistülü kapatır. %80 başarı oranı olan bir yöntemdir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hekim-hasta ilişkisi çok önemlidir. Çünkü fistül tedavisi uzun bir süreçtir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Mehmet Murat SOYDAN
  Cevapla

  Fistül oluşumu 1 haftadır devam ediyor önceki oluşumlarda 2 veya 3 günde geçiyordu ayrıca fistül kanalı önceki olüşumlarda kalınlığı 1 santim kadardı şimdiki ise kalınlığı 2 veya 3 santim oluştu ne yapmam gerekiyor emekli sandığı emeklisiyim ameliyat nekadara bilgi verirseniz
  sevinirim bana malolur

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Fistül vakalarında tedavi fistülün yolu, anüs kasları ilişkisine göre değişir. Genelde seton ve laserle tedavi ediyoruz. Görmek lazım. Ücretsiz olan muayeneye gelin.

 2. Ahmet akar
  Cevapla

  Hocam kolay gelsin. Kasımın 7 sinde ameliyat oldum 8 ocakta seton aldırmaya gittim doktorum ipin istenileni yaptığını belirtti fakat farklı bir iltihap olduğunu önemli olanın fistülün kaybolması gerektiğini söyledi daha sonra 2 kere daha gittim doktor korkulacak birşey yok sadece apse oluşmuş kıl köküne denk gelen bir iltihaptan akı tı olduğunu belirtti. Martın 24ündeyiz bende hala akıntı ve apse devam ediyor ayrıca iltihaba bastırdığımda anüsten akıntı geliyor. Benim fistülüm nüks etmiş olabilir mi?

  • altankaran
   Cevapla

   Seton anüs dışında ve içinde olan delikler arasına konur ve drenajı sağlar. Sizde bir problem oluşmuş herhalde. Seton yenilenmeli ve drenaj işlemi bittikten sonra fistül yolu laserle kapatılmalı.

 3. Cevapla

  Hocam benim apse yaptı ve 3 gün sonra patladı çok acı verici bi süreçti hafta sonuna denk geldiği için hastaneye gidemedim, sonra gittiğimde ilgisiz bir cerrah sorularıma cevap bile vermeden fistül oluşmuş ameliyat olman gerek ama şimdi değil 1 2 ay sonra dedi ve gönderdi beni, ben bayağı araştıdım ama normal ameliyat gözümü korkuttu açıkcası, lazerle tedavi olmak istiyorum apse patlayalı 2 gün oldu antibiyotik kullanıyorum, ve hala akıntı geliyor bu akıntı nezaman geçer , ve mesela antibiyotik bitmeden yarın gelsem aynı gün içinde tedavi uygularmısınız?

  • altankaran
   Cevapla

   Önce seton uygulayarak apsenin tam drenajını sağlıyoruz. Sonra fistül yolunu laserle kapatıyoruz. Hemen gelin setonu takalım.

 4. Cevapla

  Merhaba ben 3 ay önce hemoroid ameliyatı oldum ameliyattan iki hafta sonra yoğun ağrılar ateş titreme yaşadım doktoruma gittim apse oluştuğunu hemen boşalmamız gerektiğini söyledi ve boşaltım yapıldı örnek aldı ve boşaltımdan 4 gün sonra tekrar yoğun ağrılar yaşadım emar istedi emarı beklerken ağrıdan bayıldım doktorum kripsella olduğunu daha donanımlı bir hastaneye gitmemi söyledi gittiğim yerdede hemen bir boşaltım yapıldı 7 gün yatış yaptım taburcu oldum bir hafta sonra tekrar hastaneye yatışım istendi tekrar etmişti 10 gün daha yoğun antibiyotik tedavisi aldım 10 günde damar yoluyla 50 tane antibiyotik verirdi oradaki şişliğin zamanla geçeceği söylendi ama geçmedi ve fistül oluşmuş yeniden emar ve ameliyat istiyorlar ne yapmalıyım çok yorucu ve ağır bir süreç geçildim ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olabilir misiniz Hocam 🙏

  • altankaran
   Cevapla

   anal apselerden sonra fistül oluşumu olabilir. Fistüllerde tedavi fistülün anüs kasları ile olan ilişkisine göre değişir. Komplike fistüllerde seton ve laser ile kapama uyguluyoruz. Muayene etmek lazım. Muayenelerimiz ücretsiz.

 5. Cevapla

  Merhaba hocam, bazen gün aşırı, bazende 3 veya 4 günde makatta sarı renkte akıntı ve pis koku geliyor. Genel cerrahi uzmanına muayene oldum ve ilaç yazdı, ilacı kullan ve geçmezse gel dedi. İlacı 3 gündür kullanıyorum ve 1 saatlik yürüyüşten geldiğimde yine iç çamaşırını kirletecek şekilde akıntı olmuş. Sanki ilacın hiç bir etkisi olmamış gibi geldi. Tedavi için sizin yorumunuz nedir ve ilacın hepsini kullanınca mı muayene olayım?

  • altankaran
   Cevapla

   Akıntının kaynağına bakmak gerekir. Fissür veya fistül olabilir. İlaca başlamışsınız Bitirin yeniden muayene olun.

 6. Cevapla

  Doktor bey merhaba. İsmim Burak 15 yaşındayım. Makatımın hemen yanında 1cm büyüklüğünde fistül mevcut. Henüz ağız vermiş değil. Herhangi ağrı, ateş ve halsizlik gibi şikayetlerim yok. Bu tanı mr sonucu koyulmuştu. Sizce nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı. Ameliyat olmadan çözülebilirmi. Açıkcası yaşım gereği ameliyattan biraz tırsıyorumda.

 7. Cevapla

  Hocam öncelikli iyi günler, Kasım 2019 da ameliyat oldum. Boşaltılan iltihabın yeri daha sert bir durum aldı. Akıntı halen devam ediyor ve 5 veya 6 ufak iltihap kesecikleri oluştu. Yalnız makat kenarında değil sol kalçada bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz. Kolay gelsin.

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonu patoloji raporunu paylaşmamışsınız. Sanıyorum sizde kıl dönmesi değilde hidradenit denen hastalık var. Görmek gerekir

 8. Cevapla

  Merhaba ben 5 Haziran’da ameliyat oldum. Fistül gelişti. İki ya da üç ameliyat olabileceğim söylendi. Çok endişeliyim. Başka yolu var mıdır çok korkuyorum ve bu fistülün tekrarlaması olur mu?şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  • altankaran
   Cevapla

   Bu tür fistüllerin tedavisi zordur. Dışkının fistül yolundan geçmemesi için saptırıcı bir ostomi ameliyatı yarar sağlar ve fistülün kapanmasına neden olabilir. Histerektomiyi neden geçirdiğinizi ve sonrasında radyoterapi gibi bir işlem geçirip geçirmediğinizi yazmamışsınız. O nedenle nüx konusunda birşey söyleyemiyeceğim

 9. Cevapla

  Hocam merhabalar, yaklaşık 4 gündür makatımda ağrı yaşıyorum. Anüsün üst kısmına -yani anüs ile penis arasındaki bölge- bastırınca ağrı daha da şiddetleniyor. Herhangi bir akıntı söz konusu değil. Bugün sağlık kuruluşuna başvurdum ve antibiyotik, ağrı kesici hap, ağrı kesici merhem ve iki tane de antibiyotik bileşenli merhem yazdı. Öncelikle anal apse olabileceğinden şüphelendim ama hem akıntının olmaması hem de bir cerahatlı uç verme durumu göremediğimden ne olduğunu kestiremiyorum. Bana bu konuda bildiklerinizi yazarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar..

  • altankaran
   Cevapla

   Anlattığın kadarı ile anal apse başlangıcı var. Kullandığın antibiotiklerle o toplar. Sonra o apsenin açılması lazım. Açılmazsa fistüle döner

 10. Şaban çiftçi
  Cevapla

  Bende fistül oluşmuş şişiyor ondan sonra patlatiyirum rahatlıyorum bunun bir çaresi varmı yanlız yanninda kemik oluşmuş içinde yani doktor bey kemikten geliyor ama kan ve nem geliyor patlatigimda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında fistülün iç deliğinin durumuna göre çeşitli tedaviler uyguluyoruz. Kasları çaprazlayan vakalarda seton ve laser tedavisi yapıyoruz Muayene için gelin, detaylı bilgi verelim.

 11. Cevapla

  Kolay gelsin lazer tedavisi her fistül e uygulanıyor mu birde iyileşme süreci ve ücreti nekadara maal olur önümüzdeki hafta gelmeyi düşünüyorum tesekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında laser fistülün yerine,tipine ve anüs kasları ile olan ilişkisine göre uygulanıyor. Bazı vakalarda direkt laser bazı vakalarda önce seton sonra laser uyguluyoruz. Görmek lazım

 12. Cevapla

  Hocam bende devamlı kanama oluyor 2 veya3 gün ara ile ben 2008 yılında hemoridden de amaliyat olmuştum ama büyük abdesten sonra ara ara kanama oluyor ben en son gastorolojiye gittiğimde makat içersinde memeler oluşmuş hemoroid dedi hatta kolon grafiği ve kolonoskopi yaptırdı ben şuan hangi birime gideyim bana o zaman güzel amaliyat teknikleri var dedi işte boğma tekniği verayire hocam sizden ricam ne önerirsiniz şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

  • altankaran
   Cevapla

   Kanamalı nüx hemoroid vakalarında ameliyatsız THD yöntemini uyguluyoruz. Bu yöntemde hemoroidlere kan getiren atardamarları bağlıyoruz

 13. Mustafa bebek
  Cevapla

  Hocam iyi günler ben bundan 6 sene önce 3 defa fistül ameliyatı oldum şuan tekrarladı intahap devamlı geliyor şişlik bitmiyor her gün iç çamaşırı değiştiriyorum çekilmez oldu meslek olarak taksi şoförü olarak çalışan biriyim bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim bunu kesin bitirecek tedavisi yokmu bu 4 . Defa oldu saygılar

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında içteki sfinkter kasları ile olan ilişkisine göre açık yöntem, seton veya seton ile birlikte laser tedavileri uyguluyoruz. Görmek lazım

 14. Cevapla

  Hocam bende uzun yıllar önce Kendi zorlamam ile anüsümu catlatmistim yıllardır çok nadir görülen ağrı krizi hariç hafif bir meme veya çatlak hariç bu sıkın yoktu fakat son zamanlarda bir yıldır sarı bir akıntı nemli gaz ve sık diski hafif kağıtta kan oluyor ağrı acı yok ama akıntı çamaşır leke konu rahatsız edici nedir ne tedavisi nasıl yapılır bilgi rica ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Kronik fissür vakalarında b0 t0ks tedavisi ile birlikte laser ablasyon uyguluyoruz.sonuçlarımız iyi. Gelin görelim

 15. Cevapla

  Sayın hocam merhaba benim kemodan sonra hem idrar yolunda hem makatta füstül oluştu nefrostomi ve kolostami takıldı sıkıntım cok umarım tedavim sizdedir saygılarımla.

  • altankaran
   Cevapla

   Biz sadece anal fistüllerle ilgileniyoruz. Sizinkisi biraz komplike. Yapılacak işlemde sanıyorum yapılmış. Kendi doktorlarınızla irtibatta kalın. Selamlar

 16. Cevapla

  Hocam kolay gelsin hayırlı işler fistül tanisi konulup seten tedavisi konuldu amelyat oldum sorum şuki eldiven gibi bise konuldu bazen hafif kanamalar oluyo ve seten ne zaman düşer bazen agrilarim diniyo bazen cok siddetleniyo simdiden tesekkur ederim hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Düşmesi konulan setonun cinsine bağlı. Gevşek setonlar düşmez. Sıkı setonlarıda heray sıkmak gerekir. Size hangisi yapıldı bilemiyorum

 17. Cevapla

  Peranal bölgede posterior sol paramedian kesimde yüzeysel yerleşimli 2 cm uzunluğunda 5mm çapında ince fistül traktı izlendi.Apse yok.Akıntı yok nasıl bir yol izlemeliyim .Tşk

  • altankaran
   Cevapla

   Fistülün anal sfinkterlerle ilişkisi önemli. Eğer fistül onları kesmiyorsa basit bir fistülotomi ile düzelirsiniz. Anal sfinkterleri kesiyorsa seton, laser gibi teknikler kullanıyoruz

 18. Serkan Yıldız
  Cevapla

  Selam Hocam
  endorektal Mr ıma göre apse yok ama fistül görünüyor .Doktorum fistül tek uçlu dışta delik ve apse yok müdahale edemeyiz dedi.fistülü biz yaratmış oluruz dedi.Sizce ne yapmalıyım?

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül’ün her zaman 2 deliği vardır. Tek delikli ise o zaten fistül değildir. Bazen MR’da fistül tam görünmeyebilir. Akıntılarınız sürekli varsa yeniden fistül yoluna süt verilerek yeni bir ince kesit MR çektirin.

 19. Hüseyin Polat cezayirli
  Cevapla

  Hocak benim maktada şişkinlik kaşıntı dışkılamada kan rahat yapmam yaparekn cnm çok yaniyo rahat yapamıyorum rahatlatıyor um tuvaleten çıkınca üstüne zor oturuyom lütfen yardımcı olun

 20. Cevapla

  Hocam hayırlı günler. Anal fistül tanısı konuldu makatın sol çaprazında apse oluştu ilk daha sonra seton yerleştirildi 8 hafta kadar kaldı ve seton kendiliğinden düştü(kesici seton)(doktorum seton kendini bırakacak demişti) ameliyat oldum kanalın uçları kesilip bağlanıldığını söyle iyileşme süresi ne kadar zaman alıyor ve ameliyattan sonra kesim yapılan bölgeden akıntı zamanla kaybolmaya başladı fakat makat tarafından akıntı oluyor ve ufak kanama oluyor nedeni nedir. Teşekkürler şimdiden

  • altankaran
   Cevapla

   Seton sonrası fistül yolunu biz laserle yakıyoruz. Sizde sanıyorum sfinkterlerin dış tarafını açmışlar. Ben vakalarımda 3-4 ay bekliyorum. Akıntı devam ederse nüx kabul ediyorum. Sizdeki durumu bilemiyorum. İçten gelen akıntı ve kanamanın nedeni farklıda olabilir. Muayene etmek lazım.

 21. Cevapla

  selyam hocam bende perianal fistul var dedi doktorum lazer ameliyat dusunuyom acaba bir defasinda geçermi teşekurler

  • altankaran
   Cevapla

   Fistülün şekline, anüs çevresindeki kaslarla ilişkisine göre tedaviyi planlıyoruz. Görmek lazım.

 22. Cevapla

  Hocam merhaba ben 2 ay önce gevşek seton ameliyatı oldum 1 aydır hiç ağrım yoktu ama son 1 haftadır ameliyattan önceki ağrılar başladı. Sizce seton işlemini yaparken gerileme gibi yada başarısız mı oldu yoksa absemi oluştu bu durumun sebebleri ne olabilir teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bazen seton yolu ile bağlantısı olmayan apseler oluşabiliyor. MR çekip bakmak lazım

 23. Cevapla

  Hocam kolay gelsin makat bölgemde sert nohut tanesi kadar sertlik var doktora gittim muayene etti makat içinde egzama var artı anal fistül var dedi röntgrne saldı zor bir ameliyat dedi lazerle olma şansı varmı ve ameliyattan sonra tekrar çıkarmı anal fistül

  • altankaran
   Cevapla

   Anal fistüllerde anüs kasları ile fistülün ilişkisine göre açık cerrahi, laser veya seton tedavileri uyguluyoruz. Görmek lazım

 24. Cevapla

  Hocam kolay gelsin bende doğum esnasında rektovajinal fistül oluştu yaklaşık 10 yıldır var il oluşumunda çok kotuydum çok büyüktü ve iltap oluşmuştu oturma bonyosuyla ve antibiyotikle bu iyileşmeye başladı ama zamana bırakılmasıni geçebileceğini söyledi doktorum ya size nasıl anlatayım çok küçük iğne ucu kadar bile yok diye bilirim kaldı ve ben şu yönde zorlanıyorum tamam akıntım yok büyük abdestimi yaptıktan sonra o kanaldan pislik gelebiliyor amaliyat olsam diye düşünüyorum ama gittiğim doktorlar kesin ve net bir cevap vermedi tekrarlayabilir oradaki kasların durumuna bağlı ve eğer aksi takdirde amaliyat esnasında kaslara Zarar verilirse büyük abdestini tutamayabilirsin dediler bu durum beni çok korkutuyor tekrar amaliyat olursun diyorlar zaman gectikcede korkuyorum daha kötü sonuçlarla karşılaştım şeye 10 yıldır bı ilerleme yok sizce amaliyat olmalimiyim yoksa olmamalimiyim

  • altankaran
   Cevapla

   En zor tedavi edilen fistüller rektovaginal fistüllerdir. Anladığım kadarı ile çok yakınmanız yok. Durumu zamana bırakmanızı öneririm

 25. hüseyin Üçbaylar
  Cevapla

  Hocam merhabalar;
  geçirdiğim yutma zorluğu nedeniyle mideme ped takılmış ve tedavi bitince ped çıkarıldı fakat o noktada fistül oluşmuş endoskopi ile pens atıldı ama yine kapanmadı şimdi açık ameliyat onerdiler sizin tavsiyeniz nedir rica etsem.

 26. Cevapla

  Hocam merhaba ben yaklaşık 12 yıldır anal/ peri anal apse tanısıyla bu sıkıntıyı çekiyorum. 1 kez ameliyat oldum diğerlerinde antibiyotik sonrasında da drenaj ile boşaltım işlemi uygulandı.Bir süre 1 yıla yakın hiç rahatsızlanmadım öncesinde 5-6 ayda bir oluyordu.Şimdi yine aynı şekilde 3-4 ay önce oldum ve tekrarladı.Uygulayacağınız yöntem ile bundan kurtulma oranım nedir acaba Ankaradan geleceğim çünkü bilgi verirseniz sevinirim.

  • altankaran
   Cevapla

   Önce anal bölgeye yönelik ince kesit bir MR çektirin. Bu kadar apsenin nüx etmesinin altında bir fistül olabilir. MR sonucuna göre tekrar görüşelim

 27. Cevapla

  Sayın Hocam 2 ay kadar önce anal fistül teşhisiyle lazerle fistülotomi uygulandı. Akıntının daha da artması üzerine bir ay sonra doktora gittim. Bu sefer flep yöntemini uyguladı. 10 gün geçti akıntı devam ediyor. Operasyonlar işe yaramamış mı? Flep sonrası akıntı normal mi? Ne kadar daha sürer? Cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında nüx herzaman beklenen bir durumdur. Anüs kasları ile ilişkili fistüllerde seton tedavisi en iyi yöntem olarak görünüyor. Biz önce seton takıp fistülün anüs kasları ile ilişkisini kestikten yani basit fistül haline getirdikten sonra diğer laser, lay open, fleb gibi yöntemleri uyguluyoruz. Sizde fleb yöntemi yapılalı 10 gün olmuş. Direkt laser işe yaramamış. Fleb için ortalama 1 ay genelde beklenir. 1 aydan sonra akıntının devam etmesi durumunda nüxden bahsedilebilir

 28. İbrahim çetinkaya
  Cevapla

  Sayın hocam bendeki fistülmü bilmem benim şikayetim makattan yumurtalıklarıma kanal oluştuğunu söylediler yumurtalıkarım şişiyor ama tedavinin çokta başarılı olmadığını söylediler ne yapmam gerekiyor gel derseniz afyondan geleceğim şimdiden teşekkür ederim yaklaşık 10 yil önce basur ameliyatı oldum

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğinizi tam anlayamadım. O bölgenin ince kesit pelvik MR’ınızı çektirip gönderirmisiniz

 29. Cevapla

  Hocam fistül tanısı konuldu ve akıllı şeyin takıldı . 1 ay sonrada o bölgeyi açık yara halinde açarak bekledim . Açık yara kapanıyor ama apse yapıp şişiyor . Tekrar ameliyat oluyorum tekrar açıp bırakıyor doktor . Bu 5. Kez açıp bırakması . İlaç tedavisinde alıyorum bu süreçte ama bugün gittim tekrar açacağız dedi . Ama izin vermedim. Yardımcı olur musunuz lütfen

  • altankaran
   Cevapla

   Fistülün iç ağızı derindedir. Fistül yolu tam açılırsa gaz- gaita kaçırabilirsiniz. Bu tür vakalarda önce iç ve dış delik arasına seton uyguluyoruz. Seton her ay sıkılarak fistülün basit, sfinkterler dışında bir fistül haline gelmesini sağlıyoruz. Sonrada fistül yolunu laserle kapatıyoruz. Size bunu öneririm

 30. Cevapla

  Merhaba, bana ilk başta mr’ım da vardı ve anal fistül tanısı konmuştu. 15 Mart 2023 tarihinde olduğum ameliyatta fistülün iç ağzının olmadığını bu yüzden anal apse olarak değerlendirip tedavi uyguladıklarını söylediler. Ameliyatta, cildimde yarım cm gibi bir açık bırakıp kendi kendine kapanacağı söylenmişti ve dedikleri gibi kendi kendine kapandı o açık fakat ben tam o kısımda çok az bir sertlik hissediyorum ağrı sızı olmadan, bu sertlik sizce normal mi? Hala iyileşme sürecinde miyim?

  • altankaran
   Cevapla

   Açık bırakılan apse loju zamanla vücut tarafından doldurulur. Elinize gelen sertlik o dolan kısımdır. Orada akıntı olmadığı sürece korkulacak bir durum yoktur

 31. Cevapla

  Hocam iyi akşamlar benim sağ tarafta sivilce şeklinde çıktı şişlik oldu ve patladı apse olan sert yerler indi ama sivilce 1 günde meme yapıyor ve bastırınca makattan akıyor rahatlıyorum . Doktor dedi fiksül olmuşun bakılması lazım lazer yaptıra bilirsin dedi benim 6 ayı geçti orası şiştikçe içine akıyor yada sivilce kısmından patlıyor. Bazen kaz çıkarınca abse olmayınca gaz bile şişiriyor orayı lazer tedavisi mi gerekli bana teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğin gibi büyük ihtimalle fistül olmuşsun. Görmek lazım. Büyük ihtimalle laser öncesi seton takılması gerekir. Sıkı setonla fistül yolu düzeldikten sonra laser yapılmalı. Bizim uygulamamız bu şekilde

 32. Cevapla

  2022 eylül ayında atnalı fistül nedeniyle birisi sıkı diğeri gevşek olmak üzere 2 seton uygulaması yaptırdım hocam.sol tarftaki sıkı seton da herhangi bi akıntı yok.yaklaşık 1 ay önce gevşek seton yerine de sıkı seton yapıldı.akıntılar devam ediyor bugün doktorum tekrar muayene etti ve fistülatomi yani ameliyat gerekiyor dedi.setonlar bir yere kadar işe yarıyormuş.doktorum bi proktolok ve alanında iyi bi doktor ancak âmeliyat riskli olduğundan korkuyorum.sizcw setondan sonra ameliyat doğruu bi yöntem mi?yeni takılan setonun işe yaramasını beklemeliyim.ne yapacağımı bilemiyorum.bi yol gösterin hocam.

  • altankaran
   Cevapla

   Fistüllerde iç deliğin anüs kasları ile ilişkisi çok önemlidir. Ameliyat sırasında bu sfinkter denen kaslar kesilirse gaz- büyük abdest kaçırırsınız. Muayene etmek lazım. Biz seton sonrası fistüllere laser uyguluyoruz. Hemen ameliyat etmiyoruz

 33. refik ilhan
  Cevapla

  Hocam, ben 80 yaşındayım, yaklaşık 15-16 sene önceleri, makatım devamlı islanıyordu,hiçbir ağrı sızı yoktu, uzun bir süre pamuk kıstırarak dolaştım, daha sonra doktor iç fistül olabileceğinden şüphelenerek antibiyotik tedavisi uyguladı, tedavi fayda verdi ve iyi oldum.
  Aradan yukarıda da yazdığım gibi sorunsuz yıllar geçti, ama bir kaç yıldır da büyük tuvaletimi kalbim duracak gibi aşırı ıhınmarak, yapabiliyorum, Gastroenteroloji doktoruna gittim, bana bir kaç hap verdi onu kullandım fayda etmedi, her gün yapmazsam önceleri kabız gibi başlıyor sonra normala dönüyor ama çok sıkıntı çekiyorum. sonuçta şimdi de seneler önceki gibi makatım yine islanmaya başladı, bilhassa bu durum, yürüyüş sırasında daha çok oluyor.
  Ben Eskişehir’de yaşıyorum, ömrümün bu son zamanlarında bu sıkıntılı yaşamdan nasıl kurtulabilirim, ne yapmam gerekir bana yardımcı olurmusunuz.?
  Çok teşekkürler.

 34. Cevapla

  Merhabalar.. Şubat ayında başlayan anal bölgede apse, hastanede enjektör ile drene edildi, antibiyotik verildi. Çok geçmeden yine şişti, tekrar enjektör ile drene edildi. Srr çekildi fakat iç ağız oluşmamış görülmedi. Hazirandayız. Ara ara şişiyor dışarıya sivilce gibi 1 veya 2 uç verip patlıyor. Sonrasında ağrı gidiyor.. Fakat yürürken yine sürtündüğü için rahatsızlık veriyor. Herhangi makattan iltihap kan gelme olayı yok. Zaten iç kanal da oluşmamış gözüktü.

  • altankaran
   Cevapla

   Tekrarlayan apselerin altında mutlaka fistül çıkıyor. Bazende iç delik MR’da görünmüyor. Biz bazen dış delikten süt vererek hastalara MR çektiriyoruz. Onda bile çıkmıyor. Muayene etmek lazım. Genelde iç delik anal kripta düzeyinde oluyor. Fistül varsa onun tedavisini olmadan apseden kurtulamazsınız

 35. Cevapla

  Hocam merhabalar seton+lazer ameliyatı oldum. Doktorum başarılı olduğunu söyledi ancak akıntı gelmeye devam ediyor. Bu akıntı ne kadar sürer ve iyileşir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Seton ve laser uygulamalarında setonun çıkıp laser işleminin yapılma süresi kişiden kişiye değişir. İşlem tamamlandıktan sonra en geç 3 ay içinde akıntının bitmesi gerekir. Devam ediyorsa nüx var demektir. Biz sıkı setonla önce sfinkterleri geçiyoruz. Sonra laser yapıyoruz. Bu nedenle setonu sıkma süresi uzuyor. Bunda bile başarı yüzde 80 cıvarında

 36. Cevapla

  Hocam selamlar anal fistülüm vardı 7 mm uzunluğunda, önce seton takıldı, 1.5 ay bekledim, sonra çıkarıldı seton ve lazer uygulandı, yaklaşık 20 gün oluyor, gün içerisinde o delikten zaman zaman dışkı, zaman zaman sarı bir akıntı geliyor, ve şiddetli ağrılarım oluyor, ben makat kasının kasılı kalmasına bağlıyorum, voltaren ile ayakta duruyorum. Size sorum lazer sonrası 20 gün oldu delikten dışkı gelmesi normal midir ve bu kadar ağrı olması normal midir, tahmini ne kadar sürede bu ağrı ve akıntılar geçer, yoksa lazer başarısız mı olmuştur ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Laser tedavisinden sonra hafif akıntılar normaldir. Fakat dışkı gelmesi anormaldir. Laser tedavisinde iç deliği kapatıyoruz. Sizde dışkı geliyorsa açılmış demektir. Eğer nüx varsaki öyle görünüyor. Yeniden seton takmak gerekir

 37. Cevapla

  Merhabalar benim makat yanında büyük bir şişkinlik vardı sonra ağrısı oldu ve iltihaplı ucu göründü ben de konu hakkında bilgim olmadığı için boşalttım ardından bı hafta sonra tekrar dolmuştu yine boşalttım çok ağrı acı vs yok sadece şişlik var, bu şekilde devam edilirse ne olur düzelme ihtimali yok mu hic

  • altankaran
   Cevapla

   Sizin yaptığınız işlem doğru değil. O eğer bir apse ise fistüle döner. Bir progtoloji uzmanına görünün

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi