• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANAL APSE VE FİSTÜL TEDAVİSİ

Anal apseler makat çevresinde oluşan apselerdir. Zamanında drene edilmezlerse fistül dediğimiz ciddi sorunlara yol açan bir durumdur. Hastalarda apse tedavisi sonrası %40 oranında anal fistül gelişmektedir. Anal kanalda bulunan 2 kas tabakası arasında anüsün kayganlığını sağlayan bezler vardır. Bunlar aynı zamanda dışkılamayı kolaylaştırır. İşte bu bezlerin enfekte olması veya kanallarının tıkanması sonucu apseler gelişir. Apse oluşumunda Crohn gibi iltihabi hastalıklar, uzun süren diyare veya kabızlık nöbetleri, kanserler, şişmanlık, diabet, anüse sokulan yabancı cisimler, radyoterapi, anüsün çeşitli ameliyatları sorumlu olabilir. Bazı hastalarda da anüs apselerinde hiçbir neden bulunmayabilir.

Apselerde makat çevresinde şişlik ve şiddetli bir ağrı vardır. Hasta oturamaz. Tuvaletini yapamaz. Etraf cilt kızarmıştır. Hastada sistemik olarak üşüme, titreme ve halsizlik mevcuttur. Apsenin kendiliğinden açılması ile akıntı başlar ve mevcut şiddetli ağrı bir anda kaybolur. Tanıda hastanın yakınmaları önemlidir. Diz-dirsek pozisyonunda yapılacak bir muayene ile tanı konabilir. Bazı hastalarda altta yatan nedeni araştırmak için endoskopi, ultrason ve MR tetkikleri gerekebilir. Bu görüntüleme yöntemleri ile apsenin nerede yerleştiği, büyüklüğü, anüs kasları ile olan ilişkisi araştırılır.

Tedavi Yöntemi Nedir?

Tedavide cerrahi drenaj esastır. Anüs kenarında ciltten yapılan bir kesi ile pü boşaltılır. İltihabın boşalması için apsenin üzerindeki ciltten kapak şeklinde bir kısmın çıkarılması drenajı kolaylaştırır. Daha sonra apse posu yıkanır ve gerekirse içine drene konur. Bu dren birkaç gün içerisinde çekilir. Apse boşluğunun iyileşmesi 1-1.5 ayı bulabilir.

Boşaltılan apselerde sonra gelişebilecek en önemli komplikasyon makat fistülleridir. Fistül gelişen vakalarda yeniden ameliyat gerekir. Fistüllerin bir ağzı anüs derisinde diğer ağzı anüs içerisindedir. Bu iki delik arasında oluk şeklinde bir kanal oluşmuştur. Genelde apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan kanaldır. Anal fistüllerde en önemli konu makatta gaz-gaita kontrolünü sağlayan kaslar ile fistüllerin ilişkisidir. En çok görülen intersfinkterik fistüllerde yol makatı kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçer. Bunun dışında sfinkterleri tamamen keser. Sfinkterlerin dışında seyreden çeşitli fistül şekilleri vardır ve daha nadirdir.

Fistülde tedavi çok önemlidir. Çünkü yetersiz bir girişim fistülün tekrarlamasına yol açar ya da yanlış yapılan bir ameliyat sonucu adelelerin kesilmesine bağlı hasta büyük abdestini tutamaz. Bu nedenle ilk girişim çok önemlidir. Sonraki ameliyatlarda başarı şansı gittikçe düşer.

Fistül Nasıl Anlaşılır?

Fistül tanısı genelde fiziki muayene sonucu konur. Dış delikten sokulan bir stile yardımıyla iç delik bulunabilir. Dış delikten verilen metilen mavisinin iç delikten geldiği görülür. Bunun dışında hastalara ultrason ve MR tetkikleri yapılarak fistülün sfinkterlerle ilişkisi araştırılır. Eskiden yapılan fistülografinin günümüzde değeri azdır.

Sfinkterlerle ilgisi olmayan basit perianal fistüllerde tedavi fistülotomi+ küretaj şeklinde yapılır. Fistül yolu bir stile yardımıyla bulunur. Koterle tüm fistül yolu açılır ve kürete edilir. Sonra ikincil iyileşmeye bıakılır.

Adeleleri kesen vakalarda seton uygulanabilir. Bunun için iki delik arasında ip, naylon, lastik veya bugün kullandığımız misina kullanılır. Gevşek ve kesici şeklinde 2 tipi vardır. Gevşek seton iltihabın boşalmasını sağlar. Kesici seton dışkı kontrolünü sağlayan kasların kademeli kesilmesini sağlar.

Son zamanlarda popilarize olan lazerle fistül yolunun kapatılması işlemi vardır. Önce iç ve dış delik bulunur. Fistül yolu kürete edilir. Sonra iç delik sfinktere kadar eksize edilir ve sfinkter düzeyinde kapatılır. Dış delikten sokulan lazer probu tüm fistül yolunu yakar ve fistülü kapatır. %80 başarı oranı olan bir yöntemdir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hekim-hasta ilişkisi çok önemlidir. Çünkü fistül tedavisi uzun bir süreçtir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Mehmet Murat SOYDAN
  Cevapla

  Fistül oluşumu 1 haftadır devam ediyor önceki oluşumlarda 2 veya 3 günde geçiyordu ayrıca fistül kanalı önceki olüşumlarda kalınlığı 1 santim kadardı şimdiki ise kalınlığı 2 veya 3 santim oluştu ne yapmam gerekiyor emekli sandığı emeklisiyim ameliyat nekadara bilgi verirseniz
  sevinirim bana malolur

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Fistül vakalarında tedavi fistülün yolu, anüs kasları ilişkisine göre değişir. Genelde seton ve laserle tedavi ediyoruz. Görmek lazım. Ücretsiz olan muayeneye gelin.

 2. Ahmet akar
  Cevapla

  Hocam kolay gelsin. Kasımın 7 sinde ameliyat oldum 8 ocakta seton aldırmaya gittim doktorum ipin istenileni yaptığını belirtti fakat farklı bir iltihap olduğunu önemli olanın fistülün kaybolması gerektiğini söyledi daha sonra 2 kere daha gittim doktor korkulacak birşey yok sadece apse oluşmuş kıl köküne denk gelen bir iltihaptan akı tı olduğunu belirtti. Martın 24ündeyiz bende hala akıntı ve apse devam ediyor ayrıca iltihaba bastırdığımda anüsten akıntı geliyor. Benim fistülüm nüks etmiş olabilir mi?

  • altankaran
   Cevapla

   Seton anüs dışında ve içinde olan delikler arasına konur ve drenajı sağlar. Sizde bir problem oluşmuş herhalde. Seton yenilenmeli ve drenaj işlemi bittikten sonra fistül yolu laserle kapatılmalı.

 3. Cevapla

  Hocam benim apse yaptı ve 3 gün sonra patladı çok acı verici bi süreçti hafta sonuna denk geldiği için hastaneye gidemedim, sonra gittiğimde ilgisiz bir cerrah sorularıma cevap bile vermeden fistül oluşmuş ameliyat olman gerek ama şimdi değil 1 2 ay sonra dedi ve gönderdi beni, ben bayağı araştıdım ama normal ameliyat gözümü korkuttu açıkcası, lazerle tedavi olmak istiyorum apse patlayalı 2 gün oldu antibiyotik kullanıyorum, ve hala akıntı geliyor bu akıntı nezaman geçer , ve mesela antibiyotik bitmeden yarın gelsem aynı gün içinde tedavi uygularmısınız?

  • altankaran
   Cevapla

   Önce seton uygulayarak apsenin tam drenajını sağlıyoruz. Sonra fistül yolunu laserle kapatıyoruz. Hemen gelin setonu takalım.

 4. Cevapla

  Merhaba ben 3 ay önce hemoroid ameliyatı oldum ameliyattan iki hafta sonra yoğun ağrılar ateş titreme yaşadım doktoruma gittim apse oluştuğunu hemen boşalmamız gerektiğini söyledi ve boşaltım yapıldı örnek aldı ve boşaltımdan 4 gün sonra tekrar yoğun ağrılar yaşadım emar istedi emarı beklerken ağrıdan bayıldım doktorum kripsella olduğunu daha donanımlı bir hastaneye gitmemi söyledi gittiğim yerdede hemen bir boşaltım yapıldı 7 gün yatış yaptım taburcu oldum bir hafta sonra tekrar hastaneye yatışım istendi tekrar etmişti 10 gün daha yoğun antibiyotik tedavisi aldım 10 günde damar yoluyla 50 tane antibiyotik verirdi oradaki şişliğin zamanla geçeceği söylendi ama geçmedi ve fistül oluşmuş yeniden emar ve ameliyat istiyorlar ne yapmalıyım çok yorucu ve ağır bir süreç geçildim ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olabilir misiniz Hocam 🙏

  • altankaran
   Cevapla

   anal apselerden sonra fistül oluşumu olabilir. Fistüllerde tedavi fistülün anüs kasları ile olan ilişkisine göre değişir. Komplike fistüllerde seton ve laser ile kapama uyguluyoruz. Muayene etmek lazım. Muayenelerimiz ücretsiz.

 5. Cevapla

  Merhaba hocam, bazen gün aşırı, bazende 3 veya 4 günde makatta sarı renkte akıntı ve pis koku geliyor. Genel cerrahi uzmanına muayene oldum ve ilaç yazdı, ilacı kullan ve geçmezse gel dedi. İlacı 3 gündür kullanıyorum ve 1 saatlik yürüyüşten geldiğimde yine iç çamaşırını kirletecek şekilde akıntı olmuş. Sanki ilacın hiç bir etkisi olmamış gibi geldi. Tedavi için sizin yorumunuz nedir ve ilacın hepsini kullanınca mı muayene olayım?

  • altankaran
   Cevapla

   Akıntının kaynağına bakmak gerekir. Fissür veya fistül olabilir. İlaca başlamışsınız Bitirin yeniden muayene olun.

 6. Cevapla

  Doktor bey merhaba. İsmim Burak 15 yaşındayım. Makatımın hemen yanında 1cm büyüklüğünde fistül mevcut. Henüz ağız vermiş değil. Herhangi ağrı, ateş ve halsizlik gibi şikayetlerim yok. Bu tanı mr sonucu koyulmuştu. Sizce nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı. Ameliyat olmadan çözülebilirmi. Açıkcası yaşım gereği ameliyattan biraz tırsıyorumda.

 7. Cevapla

  Hocam öncelikli iyi günler, Kasım 2019 da ameliyat oldum. Boşaltılan iltihabın yeri daha sert bir durum aldı. Akıntı halen devam ediyor ve 5 veya 6 ufak iltihap kesecikleri oluştu. Yalnız makat kenarında değil sol kalçada bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz. Kolay gelsin.

  • altankaran
   Cevapla

   Ameliyat sonu patoloji raporunu paylaşmamışsınız. Sanıyorum sizde kıl dönmesi değilde hidradenit denen hastalık var. Görmek gerekir

 8. Cevapla

  Merhaba ben 5 Haziran’da ameliyat oldum. Fistül gelişti. İki ya da üç ameliyat olabileceğim söylendi. Çok endişeliyim. Başka yolu var mıdır çok korkuyorum ve bu fistülün tekrarlaması olur mu?şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  • altankaran
   Cevapla

   Bu tür fistüllerin tedavisi zordur. Dışkının fistül yolundan geçmemesi için saptırıcı bir ostomi ameliyatı yarar sağlar ve fistülün kapanmasına neden olabilir. Histerektomiyi neden geçirdiğinizi ve sonrasında radyoterapi gibi bir işlem geçirip geçirmediğinizi yazmamışsınız. O nedenle nüx konusunda birşey söyleyemiyeceğim

 9. Cevapla

  Hocam merhabalar, yaklaşık 4 gündür makatımda ağrı yaşıyorum. Anüsün üst kısmına -yani anüs ile penis arasındaki bölge- bastırınca ağrı daha da şiddetleniyor. Herhangi bir akıntı söz konusu değil. Bugün sağlık kuruluşuna başvurdum ve antibiyotik, ağrı kesici hap, ağrı kesici merhem ve iki tane de antibiyotik bileşenli merhem yazdı. Öncelikle anal apse olabileceğinden şüphelendim ama hem akıntının olmaması hem de bir cerahatlı uç verme durumu göremediğimden ne olduğunu kestiremiyorum. Bana bu konuda bildiklerinizi yazarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar..

  • altankaran
   Cevapla

   Anlattığın kadarı ile anal apse başlangıcı var. Kullandığın antibiotiklerle o toplar. Sonra o apsenin açılması lazım. Açılmazsa fistüle döner

 10. Şaban çiftçi
  Cevapla

  Bende fistül oluşmuş şişiyor ondan sonra patlatiyirum rahatlıyorum bunun bir çaresi varmı yanlız yanninda kemik oluşmuş içinde yani doktor bey kemikten geliyor ama kan ve nem geliyor patlatigimda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında fistülün iç deliğinin durumuna göre çeşitli tedaviler uyguluyoruz. Kasları çaprazlayan vakalarda seton ve laser tedavisi yapıyoruz Muayene için gelin, detaylı bilgi verelim.

 11. Cevapla

  Kolay gelsin lazer tedavisi her fistül e uygulanıyor mu birde iyileşme süreci ve ücreti nekadara maal olur önümüzdeki hafta gelmeyi düşünüyorum tesekürler

  • altankaran
   Cevapla

   Fistül vakalarında laser fistülün yerine,tipine ve anüs kasları ile olan ilişkisine göre uygulanıyor. Bazı vakalarda direkt laser bazı vakalarda önce seton sonra laser uyguluyoruz. Görmek lazım

 12. Cevapla

  Hocam bende devamlı kanama oluyor 2 veya3 gün ara ile ben 2008 yılında hemoridden de amaliyat olmuştum ama büyük abdesten sonra ara ara kanama oluyor ben en son gastorolojiye gittiğimde makat içersinde memeler oluşmuş hemoroid dedi hatta kolon grafiği ve kolonoskopi yaptırdı ben şuan hangi birime gideyim bana o zaman güzel amaliyat teknikleri var dedi işte boğma tekniği verayire hocam sizden ricam ne önerirsiniz şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

  • altankaran
   Cevapla

   Kanamalı nüx hemoroid vakalarında ameliyatsız THD yöntemini uyguluyoruz. Bu yöntemde hemoroidlere kan getiren atardamarları bağlıyoruz

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi