• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANAL STENOZ (ANÜS DARLIĞI) TEDAVİSİ

Anüs darlığı doğuştan veya sonradan oluşan günlük yaşamı oldukça bozan sıkıntılı bir hastalıktır. Hastalarda ağrılı ağır rahatsızlığa iş ve güç kaybına yol açan bir durumdur. Normalde anüsün genişleyebilir bir yapısı vardır. Bu özellik çeşitli faktörlerin etkisiyle kısıtlayıcı ve skatrizan bir yapı halini alarak bozulur. Böylece dar bir anal kanal oluşur. Bölgenin fonksiyonları kısıtlanır. Dışkılamayı zor ve ağrılı bir hale getirerek kanama, büyük abdest yapmakta zorluk, dışkı kaçırma gibi yakınmalara yol açar. Bu rahatsız edici yakınmaların yanı sıra hastaların utanmaları nedeniyle sosyal aktivitelerinde kısıtlamalar gelişir.

Anal stenozlar doğumsal olabilir. Bunlar doğuştan anüsün olmaması veya anüsün yetersiz olması şeklinde görülür. Bebek kakasını güçlükle yapar. Anne dışkının şerit şeklinde ince olduğundan yakınır. Dilatasyon veya cerrahi işlem genellikle gerekir.

Sonradan olan anüs darlıklarında Alzheimer hastalığı, uzun süreli laksatif kullanımı diğer bir nedendir. Anüs çevresindeki sfinkter dediğimiz adelelerde atrofi olması nedeniyle hastalarda istemsiz gaz-gaita kaçırmaları olabilir.

Bunun dışında anüs bölgesine gelen çeşitli travmalar veya bu bölgeye yapılan radyoterapi uygulamalarına bağlı olarak darlıklar oluşabilir.  Anal darlıkların en önemli nedenlerinden biri bu bölgede yapılan cerrahi işlemlerdir. Cerrahi dışı olarak ise bu bölgedeki kondilom (siğillerin) koterize edilmesi sırasında, tüberküloz ve diğer enfeksiyonlara bağlı olarak da darlık görülebilir. Gaitanın sıvı veya yarı katı olması hastaların uzun süre bunun farkında olmamasına yol açabilir. Müshil ilaçlarının bilinçsizce sürekli kullanılması gaitanın anüsden katı bir şekilde geçişini seyrekleştirerek bu bölgenin çapının azalmasına yol açar.

Hemoroid ameliyatı sırasında fazla miktarda doku çıkarılırsa anal darlık kaçınılmazdır. Hemoroid pakeleri çıkarılırken aralarda mutlaka normal mukoza bırakılmalıdır. Özellikle akut atak gösteren hastalık mevcutsa doku ödemi de göz önünde bulundurularak tüm hemeoroidlerin opere edilmesinden kaçınılmalıdır. Anüs darlıkları stappler hemoroidopeksiden sonrada sık görülen bir durumdur. Hemoroid tedavisinde kliniğimizde kullanılan lastik band ligasyon, infrared koagülasyon, THD gibi tekniklerden sonra anüs bölgesinde darlık oluşması söz konusu değildir. Tanı genellikle kolaydır. Hastalar zorlukla ve ağrılı olarak dışkılama yaptıklarından yakınırlar. Dışkılama sırasında ve sonrasında kanama ve dışkı çapında azalma genellikle mevcuttur. Feçes tıkacı ve ağrı korkusu ile laksatif (müshil) kullanımı oldukça sıktır. Hastalar tam boşalabilmek için parmakla dışkılarını dışarı atmaya çalışır. Biriken dışkı taşarak anüsden akıntıya, anüs ıslaklığını ve diyareye yol açabilir.

Muayenede anal bölgede darlığa yol açan neden genellikle görülür. Ayrıca bu tür hastalar iyice sorgulanmalıdır. Darlığın nedeni ortaya konduktan sonra buna yönelik tedavi planlanır. Tedavide darlığın nedeni kadar darlığın yerleştiği bölge, darlığın ciddiyeti, hastanın bu durumu kabullenme derecesi önemlidir. İleri yaşlı yandaş hastalıkları olan, yakınmaları az olan hastalarda takip ve çeşitli ilaçların kullanımı yeterlidir. Daha ciddi rahatsızlıkları olan, genç bir hastada cerrahi daha uygun bir yaklaşım olabilir. Tedavide cerrahi dışı uygulanacak yaklaşımlar gaitanın yumuşatılması, bölgesel çeşitli ilaçların uygulanması şeklindedir. Hastalarda sıvı alımı arttırılmalıdır. Posa bırakan diyet ve özellikle sebze, meyve ve salata özendirilmelidir. Ağrıyı azaltmak için lokal anestezik kremler verilir. Hastalara ya elle ya da çeşitli gereçlerle dilatasyonlar denenir. Bu tedavilerden yarar görmeyen vakalarda ameliyat yapılır. Bu amaçla özel uzmanlık gerektiren çeşitli ameliyat yöntemleri vardır. Bunların bir proktoloji kliniğinde uygulanması gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi