• 0232 407 19 54
  • Atatürk Cad. No: 384/10 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

NASIR TEDAVİSİ

Nasır cildin bir reaksiyonudur. Cilt sürtünme, baskı veya mikro travmalar nedeniyle bir bölgede tahriş hissettiğinde kalınlaşarak tepki vermektedir. Bu kalınlaşma o bölgede nasır oluşumuna neden olmaktadır. Nasırların en çok görüldüğü yer ayaklardır. Çünkü ağırlığı taşırken bu bölgedeki deri fazla miktarda travmaya uğramaktadır.

Dar ve sıkı ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, iki ayak parmağının birbirine sürtünmesi ve baskısı nasır oluşumunu tetikler. Ayakta en sık yürürken parmakların üst kısmının ayakkabıya sürtündüğü yerde oluşur. Sürtünme sonucu oluşan basınç nasır oluşumundaki en büyük faktördür.

Nasır oluşumunun önlenmesi için nasırlı bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Ayak derisindeki ölü dokular ponza taşı veya törpü ile alınmalıdır. Ayakkabılar ayak yapısına uygun olmalıdır. Ortopedik ve ayağı sıkmayan cinsten olmalıdır. Parmak arası nasırları için geniş ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılar çorapla giyilmelidir. Ayaklar kurulanmalıdır. Nemli kalan ayaklar tahrişe açıktır ve nasır oluşumuna açık bir hedeftir. Çıplak ayakla birlikte kullanılan mekânlarda yürümemelidir ve ortak çorap, terlik veya ayakkabı kullanılmamalıdır. A ve E vitamini eksikliği ve potasyum noksanlığı nasıra neden olduğu söylenmektedir. Şeker hastaları veya damar hastalığına bağlı yaraları olan hastalar kendi kendine nasırlarını kesmemelidir. İyileşmesi çok zor olmaktadır.

Nasır tedavisi Kliniğimizde Nasıl Yapılır?

Nasırın iyileşmesi için sürtünme ve basıncın ortadan kaldırılması gerekir. Cerrahi olarak alınabilen nasırlarda günümüzde en çok kullanılan yöntem radyo frekanstır. Bununla nasır köküne kadar alınmaktadır. Alınma işlemi lokal anestezi altında yapılır. Nasır radyo frekansla buharlaştırılır. Alınan bölge sekonder iyileşmeye bırakılır. Hasta operasyon sırasında hiç birşey hissetmez. Operasyon süresi 5-10 dk. gibi kısa bir süredir. Nasır alındıktan sonra batikon ile bölge pansuman edilerek kapatılır ve operasyon sona erer.

Nasır Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Nasır Bakımı Nasıl Olmalı?
Nasırda travmadan uzak durmalı, sıkı ayakkabılar giyilmemelidir. Akşamları ılık su banyoları yapılmalı ve ponza taşı ile törpülenmelidir.

Hamilelikte Nasır Tedavisi Mümkün mü?
Hamilelikte nasır tedavisinin sakıncası yoktur. Bebeğe ve anneye bir zararı olmaz.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?
Ayakkabılar ayakları sıkmayan, yürüme fizyolojisini bozmayan türde olmalıdır.

Ağrı Yapar mı?
Nasırda en büyük problem oluşan ağrılardır. Bu nedenle vakit geçirmeden aldırmanız gerekir.

Fakat nasırın sadece alınması sorunu çözmez. Hastanın bir daha çıkmaması için alacağı önlemler ve yapması gereken işlemler vardır. Deri iyileşirken yapılacak işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

PONZA TAŞI: Deri defekti kapatırken ölü ve sertleşmiş kısımlar ponza taşı sürtülerek ortadan kaldırılır. Bu ağrıyı da azaltır. Önce ayaklar 10 dakika süre ile sıcak suda tutulur. Sonra kurulanır ve lezyon bölgesine ve 2-3 dakika ponza taşı sürülerek ölü doku alınır. Alttaki derinin normal çıkması sağlanır. Sonra o bölgeye batticon sürülerek temiz bir tamponla kapatılır. Hasta günlük işine dönebilir ve özellikle üzerine basar. Tabi bu arada giydiği ayakkabının da rahat, yumuşak olması gerekir.

BEYAZ SİRKE: Sirkenin asidik özelliğinden yararlanılır. Hem bölgede enfeksiyon oluşumunu önler hem de cildin yumuşamasına, boşluğun rahat bir şekilde dolmasına neden olur. Ayrıca mantarlara karşıda etkilidir. Bir bardak suya bir miktar beyaz sirke karıştırılarak iyileşmekte olan nasır bölgesine sürülür. Üzeri kapatılarak günlük yaşama dönülebilir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 407 19 54
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi