• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

NASIR TEDAVİSİ

Nasır cildin bir reaksiyonudur. Cilt sürtünme, baskı veya mikro travmalar nedeniyle bir bölgede tahriş hissettiğinde kalınlaşarak tepki vermektedir. Bu kalınlaşma o bölgede nasır oluşumuna neden olmaktadır. Nasırların en çok görüldüğü yer ayaklardır. Çünkü ağırlığı taşırken bu bölgedeki deri fazla miktarda travmaya uğramaktadır.

Dar ve sıkı ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, iki ayak parmağının birbirine sürtünmesi ve baskısı nasır oluşumunu tetikler. Ayakta en sık yürürken parmakların üst kısmının ayakkabıya sürtündüğü yerde oluşur. Sürtünme sonucu oluşan basınç nasır oluşumundaki en büyük faktördür.

 

Nasır oluşumunun önlenmesi için nasırlı bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Ayak derisindeki ölü dokular ponza taşı veya törpü ile alınmalıdır. Ayakkabılar ayak yapısına uygun olmalıdır. Ortopedik ve ayağı sıkmayan cinsten olmalıdır. Parmak arası nasırları için geniş ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılar çorapla giyilmelidir. Ayaklar kurulanmalıdır. Nemli kalan ayaklar tahrişe açıktır ve nasır oluşumuna açık bir hedeftir. Çıplak ayakla birlikte kullanılan mekânlarda yürümemelidir ve ortak çorap, terlik veya ayakkabı kullanılmamalıdır. A ve E vitamini eksikliği ve potasyum noksanlığı nasıra neden olduğu söylenmektedir. Şeker hastaları veya damar hastalığına bağlı yaraları olan hastalar kendi kendine nasırlarını kesmemelidir. İyileşmesi çok zor olmaktadır.

Nasır tedavisi Kliniğimizde Nasıl Yapılır?

Nasırın iyileşmesi için sürtünme ve basıncın ortadan kaldırılması gerekir. Cerrahi olarak alınabilen nasırlarda günümüzde en çok kullanılan yöntem radyo frekanstır. Bununla nasır köküne kadar alınmaktadır. Alınma işlemi lokal anestezi altında yapılır. Nasır radyo frekansla buharlaştırılır. Alınan bölge sekonder iyileşmeye bırakılır. Hasta operasyon sırasında hiç birşey hissetmez. Operasyon süresi 5-10 dk. gibi kısa bir süredir. Nasır alındıktan sonra batikon ile bölge pansuman edilerek kapatılır ve operasyon sona erer.

Nasır Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Nasır Bakımı Nasıl Olmalı?
Nasırda travmadan uzak durmalı, sıkı ayakkabılar giyilmemelidir. Akşamları ılık su banyoları yapılmalı ve ponza taşı ile törpülenmelidir.

Hamilelikte Nasır Tedavisi Mümkün mü?
Hamilelikte nasır tedavisinin sakıncası yoktur. Bebeğe ve anneye bir zararı olmaz.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?
Ayakkabılar ayakları sıkmayan, yürüme fizyolojisini bozmayan türde olmalıdır.

Ağrı Yapar mı?
Nasırda en büyük problem oluşan ağrılardır. Bu nedenle vakit geçirmeden aldırmanız gerekir.

Fakat nasırın sadece alınması sorunu çözmez. Hastanın bir daha çıkmaması için alacağı önlemler ve yapması gereken işlemler vardır. Deri iyileşirken yapılacak işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

PONZA TAŞI: Deri defekti kapatırken ölü ve sertleşmiş kısımlar ponza taşı sürtülerek ortadan kaldırılır. Bu ağrıyı da azaltır. Önce ayaklar 10 dakika süre ile sıcak suda tutulur. Sonra kurulanır ve lezyon bölgesine ve 2-3 dakika ponza taşı sürülerek ölü doku alınır. Alttaki derinin normal çıkması sağlanır. Sonra o bölgeye batticon sürülerek temiz bir tamponla kapatılır. Hasta günlük işine dönebilir ve özellikle üzerine basar. Tabi bu arada giydiği ayakkabının da rahat, yumuşak olması gerekir.

BEYAZ SİRKE: Sirkenin asidik özelliğinden yararlanılır. Hem bölgede enfeksiyon oluşumunu önler hem de cildin yumuşamasına, boşluğun rahat bir şekilde dolmasına neden olur. Ayrıca mantarlara karşıda etkilidir. Bir bardak suya bir miktar beyaz sirke karıştırılarak iyileşmekte olan nasır bölgesine sürülür. Üzeri kapatılarak günlük yaşama dönülebilir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Feray benler
  Cevapla

  7 yaşındaki oglumun ayak bas parmağının altinda nasir cikti.nasir bandi yapistirdik ama tam çözüm olmadi içinde özü duruyordu.nasir bi sure sonra karardi.rengi siyah oldu.nedeni ne olabilir?bi problem bi kararması?

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, Görmek gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir. İletişim numaralarımızdan randevu alıp gelebilirsiniz. Muayene sonrası detaylı bilgi verebiliriz.

 2. Zuhal Uslu
  Cevapla

  Merhabalar, sitenize tesadüf rastladım. Çok sevindim. Yıllar önce Manisada sizin önerinizle bir operasyon geçirmiştim. Şimdi ki sorunum nasır. Ssk emeklisiyim.Anlaşmanız var mı ? İzmir numaranız var. Tekrar görüşmek isterim. Selam ve sevgilerimle…

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Merhaba, geçmiş olsun gerekli bilgilendirmeyi mail olarak yaptık, bilginize.

 3. Cevapla

  İyi günler sitenize tesadüfen rastladım.ayak altı Nasır problemi yaşıyorum devlet memuruyum .herhangi bir anlaşmanız var mı acaba ? İlginize şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile alıyoruz. SGK ile anlaşmamız yok. Fakat indirim yapıyoruz

 4. Erdal Osman yamaç
  Cevapla

  benim ayaklarımın bir çok yerinde var yürümekte çok zorlanıyorum tek korkum alınacağı zamanki duyacağım ağrı yeriniz nerde

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Geçmiş olsun, herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Tedavi öncesi bölgeye lokal anestezi yapılmakta. İletişim numaralarımızı arayıp detaylı bilgi alabilir ve adres tarifini öğrenebilirsiniz.

 5. Mahmut keleş
  Cevapla

  Merhabalar sağ ayağımda iki parmak arasına karşılıklı iki nasır var ve nasır bandı azot gazıyla yakma gibi yöntemleri denememw rağmen tekrar çıktı radyo frekansla kökünden alınınca iyileşme süreci ne kadar oluyo rapor alabilme şansım var mı ve bu sürede ayakkabı giyinmemde veya denize havuza girmeme Bi sakınca olur mu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile alıyoruz. Kökü alınmadan diğer yöntemlerle tam tedavi olmuyor. Özel kurum olduğumuzdan resmi rapor veremiyoruz. Nasır alındıktan sonra ayakkabı giyebilirsiniz ve denize girebilirsiniz.

 6. Cevapla

  Merhaba Dr.Burcin ben.her iki ayak tabanımda cok rahatsız edici nasırlarım var.bana yardımcı olabilir misiniz bi de fiyat ögrene bilir miyim randevu alacagım kolay gelsin

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Doktor hanım deontoloji denen bir şey var. Biz eskiler buna önem veririz. Gelin yardımcı oluruz.

 7. Dilşah Kara
  Cevapla

  Merhaba
  Benim ayak parmaklarının eklem yerlerinde nasırlarım var, işlem sonrası iz kalıyormu acaba?bir bayan olarak açık ayakkabı giyemiyorum:(

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Nasırlar iyileşirken arada skar dokusu oluşur. Buda beyaz bir iz bırakır.

 8. Ali BİTİKTAŞ
  Cevapla

  Merhaba. Sağ ayağımda 5 sol ayağımda 2 tane Nasır var. Ayakkabı giyemez oldum. Topallamaya başladım. Denizlide ikamet ediyorum. Tedavi olmak istiyorum. WhatsApp tan resim attım ama cevap gelmedi. Muayene olmak isterim. Sağdaki 5 nasırdan aynı anda kurtulmak mümkünmü. Ücret hakkındada mail yoluyla bilgi verirseniz sevinirim.

 9. Necmettin çakır
  Cevapla

  İyi günler iki yıldır topuğumda nasır var her türlü tedavi etmeye çalıştım bir ara küçülüyor sonra tekrar ediyor nasıl bir tedavi önerirsiniz ayrıca sekiz senedir basur da var bende oda geçmiyor

  • altankaran
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile köküne kadar alıyoruz. Basur için muayene şart. Muayenelerimiz ücretsiz.

 10. Cevapla

  Benimde ayağımın altında ve baş parmağımda vardı ameliyatla aldılar ama yine tekrarladı yürürken hafif sekmelerim oluyor çünkü ağrı yapıyor şimdi iki parmak arasında çıktı ne yapmam lazım tekrar aldırsam yine çıkar mı

  • altankaran
   Cevapla

   Radyofrekans yöntemi ile buharlaştırıyoruz. Ciltteki mikrotravma önlenmezse nüks edebilir.

 11. Cevapla

  Merhaba,
  Sağ ayağımda küçük parmağımın hizasında nasır oluştu düzenli yumuşatıp, törpülememe rağmen batma yapıyor. Nasır tedavisi ücretiniz nedir bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile alıyoruz. Ücreti muayene sırasında belirliyoruz. Muayenelerimiz ücretsizdir

 12. Cevapla

  Merhaba
  Sol ayağımın sağ ve sol köşelerinde 2 adet nasır var daha önce özel bir hastanede ameliyat oldum kökünden aldılar ancak tekrar aynı bölgeden nasır oluşumu sağlandı araştırmalarıma göre de çevremde ki insanlar ve sitenizde yapılan olumlu yorumlar beni etkiledi umarım size muayene ve ameliyat olduktan sonra tekrar çıkmaz.
  Konuyla ilgili iletişim numaralarınızla randevu alıp en kısa sürede görüşmek dileğiyle.
  Saygılarımla

  • altankaran
   Cevapla

   Düşünceleriniz için teşekkürler. Nasırlar cildin travmaya karşı bir reaksiyonu olarak ortaya çıkar. Nüxü önlemek için öncelikle bu mikrotravmanın ortadan kaldırılması gerekir. Geldiğinizde sizi daha etraflı aydınlatırım

 13. Cevapla

  Sağ ve sol küçük parmaklarımın dışlarinda nasır var yılardır herseyi denedim yine oluşuyor

 14. Cevapla

  Nasır sorunuyla ilgili profesyonel destek almadan çözüme kavuşturamayacağımı anladım. Önümüzdeki hafta sizinle iletişime geçmek istiyorum. Bu arada ok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

 15. Serpil bağış
  Cevapla

  Merhaba 2küçük ayak parmak arası nasır var 3kez aldırdım kesin çözüm varmı acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Onları radyofrekansla köküne kadar yakıp alıyoruz. Nasırlar cildin travmaya karşı bir reaksiyonudur. Nasır bölgesini travmadan korumalısınız

 16. Cevapla

  Merhaba küçük parmagimin arasında nasırim çok sertti doktor asit uygulaması yaptı nasırim şimdi şişti sanki su topladi….yürümekte zorlanıyorum sadece krem suruyorum ….sizce patlatmalimiyim 2.tedaviye 1 ay var

  • altankaran
   Cevapla

   O tür nasırlarda en iyi tedavi radyofrekansla buharlaştırma işlemidir. Asit çevre deriyide yaktığından ve nasırın köküne ulaşmadığından artık pek kullanmıyoruz.

 17. Cevapla

  Merhabalar,

  2. metatarsalimin tam altinda bir nasir var, yuruken ve kosarken aciya sebep oluyor. Aldirmak istiyorum, fakat benim icin en onemlisi iyilesme surecinin uzunlugu. Nasir alinma isleminden ne kadar sonra kosmaya geri donebilirim?

  tesekkurler

  • altankaran
   Cevapla

   Radyofrekansla alıyoruz. Alındıktan sonra 2-3 hafta şimdiki gibi ağrınız olur. Sonra giddikçe azalır. Tam iyileşme 3 ayı bulur. Spora sanırım 1 hafta veya 10 gün içinde dönebilirsiniz

 18. Cevapla

  Merhabalar sol ayağımda en küçük parmakta nasır var temizletiyorum fakat dışı dendi ve ne kadsr temizletsemde yine çıkıyor sizin uyguladığınız yöntem tam olarak çözüm olabilir mi ve de ücret nedir

  • altankaran
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile köküne kadar alıyoruz. Nasırlar travmaya karşı cildin bir reaksiyonudur. Operasyon sonrası neler yapmanız gerektiğini yüzyüze konuşuruz

 19. Cevapla

  Radyofrekansı denedik bizde… Ancak iyileşme olmadı. Hatta o kabuklu bölge tekrar eski haline döndü. Sorum şu cevaplarsanız mutlu olurum. Nasır durduğu yerde ağrırmı? Kızım yetişkin, çok k ilaç kullanıyor psikiyatri hastası… Ayrıca birde ağrı kesici almasını engelleyemiyorum. Zaten hareketli değil, durduk yerde bu kadar ağrı olurmu? Teşekkürler….

  • altankaran
   Cevapla

   Kişinin ağrı eşiğine göre ağrı olabilir. Biz kabuklanma döneminde ılık tızlu su banyoları ve ponza taşı ile oluşan kurut ve sertliklerin alınmasını öneriyoruz

 20. ali demiröz
  Cevapla

  merhaba benim ayak baş parmağımın tırnakla kenar eti arasında nasır oluşuyor ayda bir padologa gidiyorum .çok birşey değişmedi

 21. Adem Yücel
  Cevapla

  Merhaba .. Sağ ayak küçük parmak üst ikinci eklem üstünde müzmin nasırım var. Çok ağrı yapıyor. Ayakkabı ile yürümekte zorlanıyorum. Tamamen kurtulabilirmiyim?

  • altankaran
   Cevapla

   Nasırları radyofrekans yöntemi ile alıyoruz. Nasırlar derinin microtravmalara karşı oluşturduğu bir tepkidir. Oluşmaması için bu travmanın ortadan kaldırılması gerekir

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi