• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Nasır Nerelerde Görülür ve Nasır Çeşitleri Nelerdir?

Nasır derinin tahrişe uğrayan, travmaya maruz kalan her yerinde oluşabilir. Örneğin makasla uğraşan terzinin el parmaklarında, marangozun avuç içinde, bahçıvanın yine ellerinde, masa başı çalışanların dirseklerinde oluşabilir.

 

Nasır başlangıçta o bölgede bir kalınlaşma şeklinde kendini gösterir. Bu kalınlık daha sonra derinlere inmeye başlar. İndikçe inen kısım sivrileşmeye başlar. Bu sivri kısım bir süre sonra üzerine basılınca ağrı yapmaya başlar. En sonunda baskıyla dayanılmaz bir ağrıya neden olur.

 

Ellerde görülen bir diğer nasır şekli siğillerdir. Siğiller virütik bir hastalıktır. Travmayla ilgisi yoktur. Hpv virüsünün bir çeşidinin yaptığı siğillerdir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda daha çok görülür. Siğile neden olan virüsun kurbağalar tarafından taşındığı söylenmektedir.

 

Fakat bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. Bunlar yakın temasla veya enfekte kişinin eşyaların başka biri tarafından kullanılması ile oluşmaktadır.

Nasır En Çok Nerelerde Görülmektedir?

Nasırlar en çok ayaklarda görülmektedir. Özellikle ayak kenarında, ayak tabanında parmakların üzerinde veya parmak aralarında görülür. Nasırların boyutları ayağa gelen travmanın süresi ve şiddeti ile doğru orantılıdır. Çok sıkı ayakkabı giyilmesi, yalınayak dolaşılması, ayaklarda ortopedik şekil bozukluğu olması nasır oluşumunu tetiklemektedir.

 

Nasırda en belirgin semptom basmakla oluşan ağrılardır. Ağrı dışında kaşıntı, basarken orada bir fazlalık hissetmek gibi yakınmalar olabilir. Ayak ve ellerdeki nasırlar bazen çatlayabilirler. Bu durumda enfeksiyonlara davetiye çıkar. Enfekte nasırda kötü bir görünüm vardır. Hastada kaşıntı, batma, şiddetli ağrı gibi yakınmalar olur. Ayağın her hareketi ağrılıdır. Dar ve naylon şeklinde ayakkabılar, çıplak ayakla dolaşma, yandaş olarak ayaklarda mantar olması ayaklardaki anatomik deformasyon  yürüyüş bozukluğu ve damar hastalığı nasırlarda enfeksiyon gelişimine neden olmaktadır. Ayaklara uygun ayakkabı epsom tuzlu ayak banyoları, ponza taşı ile törpüleme tedavide esastır. Bu arada enfenksiyon içinde tedavi verilmektedir.

Çocuklarda Nasır Problemi

Çocuklarda da sürtünen yerlerde nasır oluşabilir. En çok parmak iç yüzeylerinde, el içinde topukta oluşur. Çocuklardaki siğiller bu arada nasırdan ayrılmalıdır. En çok okul çağı çocuklarda görülür. Koşmak, top oynamak uzun süre sıkı ayakkabıları çıkarmamak nasır oluşumuna neden olmaktadır. Sürtünme ve basınç ortadan kaldırılırsa nasır genelde kendiliğinden düzelir. Bu arada nasır bantarının da yararı olabilir.

Nasır İçin Tedavi Yöntemleri

Nasır tedavisinde çeşitli yöntemler vardır. Günümüzde bunlar pek kullanılmamaktadır. Bunların başında kriyoterapi(dondurma) yöntemi gelir. Sıvı azot ile nasır dondurulur. Fakat nidüs dediğimiz kök kısmı çıkmadığından tam tedavi mümkün olmaz. Günümüzde asıl tedavi radyofrekans denen buharlaştırma yöntemidir. Bunda nasır köküyle birlikte buharlaştırılır. Virütik bir hastalık olan siğillerde de yine aynı radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi