• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

YAĞ BEZESİ (LİPOM) TEDAVİSİ

Yağ bezeleri diğer adıyla lipomlar vücutta yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. Kafa derisi hariç vücudun her yerinde görülmektedirler. Genelde estetik kusur dışında fazla bir yakınmaya neden olmaz. Fakat bazen iltihaplanarak ağrı ve kızarıklığa neden olmaktadırlar.

Büyüklükleri çok değişkendir. Çok yavaşta olsa sürekli büyürler. Birde liposarkom denen kötü huylu yağ dokusu kanseri vardır. Bunlar hızla büyürler. Oluşumunda genetik yatkınlık önemli bir yer tutar. Anne veya babasında lipom olan çocukların lipom olma olasılığı yüksektir.

Yağ hücrelerinin fazla yağ depolamasıyla oluşan tümörlerdir. Yumuşak, mobil, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezelerinin çeşitli farklı türü vardır. Cilt altında bulunan, ağrısız ve hareketli çevresinde bir kapsülle ciltte ayrılmış kitleler lipom olarak değerlendirilir. Genelde başta görülen, içinde sebum denilen bir sıvı barındıran, çevresi kapsüllü gene hareketli kistlere sebase kist denir. Bunlar bir nevi yağ kistidir. Sinir lifleri, bağ dokuları ve sinir hücrelerinden oluşan neurom’lar, bağ dokusu hücrelerinden oluşan fibromlar yine bu gurupta mütalaa edilebilir.

Vücutta Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Yağ bezelerinin çıkma nedeni hücrelerin fazla yağ depolamasıdır. Yağ bezeleri sadece cilt altında oluşmaz. Bazen eklemlerde, bağırsaklarda, sindirim sisteminde, karın boşluğunda da oluşabilir. Buralarda görülen bezelerde genelde iyi huyludur. Bağırsakta oluşanlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklarına yol açabilir.

Teşhis kolaydır. Vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler ele gelir. Büyüklükleri çok fazladır. Sayıları çok fazla olabilir. Bu kitleler muayene sırasında kolayca hareket ettirilebilir. El altından kaçabilirler. Yağ bezeleri ağrısız kitlelerdir. Muayene sırasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Fakat eğer lipom iltihaplanmış ise veya liposarkom gibi kötü huyluysa hem hareketleri kısıtlıdır hem de ağrılı kitlelerdir. Birde apselerin yaptığı şişlikler vardır. Bunlar çok ağrılıdır.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yağ bezelerinin riskleri nelerdir?
Yağ bezelerinin estetik kusur dışında iltihaplanma ve hareket kusuru yapma riskleri vardır.

Göz çevresinde neden olur?
Belli bir nedeni olmamakla birlikte, lipomlar vücudun her yerinde oluşabilir.

Kansere döner mi?
Yağ bezeleri kansere dönmezler, tamamen zararsızdırlar. Sadece estetik açıdan problem yaratırlar.

Ne zaman tedavi olunmalı?
Ne kadar küçük opere edilebilirse oluşacak iz ve estetik kusur o kadar az olur.

Ağrı Yapar mı?
Yağ bezeleri çok büyük hacime ulaşmadıkça veya iltihaplanmadıkça ağrı yapmaz.

Yapısı Nasıldır?
Yumuşak, deri altında oynatılabilen,ağrısız kitlelerdir.

Kendiniz Çıkarmaya Çalışmayın!
Yağ bezelerinin sıkılması kapsülün parçalanmasına neden olur. Buda operasyonun zor olmasına ve nükse neden olur.

Basmakla üzerindeki deri yumuşaktır ve kırmızıdır. Sıcaklık vardır. Lipoma göre daha yumuşaktır. Kafada olan şekilleri yağ kisti denilen kist sebaselerdir. Bunların bir kapsülü vardır ve içinde sebum denilen jel kıvamında bir sıvı içerirler. Lipomlardan bu yönleri ile ayrılırlar. Kafa derisinde lipom pek görülmez. Lipomlar daha çok boyun, omuz, sırt ve kollarda görülür.

Lipomlar normal koşullarda kitle dışında herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Tek sıkıntılı tarafı bazı hastalar tarafından estetik yönden istenmemesidir.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaçla veya bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Hastanın lipom olan yeri steril olarak boyanarak örtülür. Sonra lokal anestezi yapılır. Lipomun üzerine eliptik bir insizyon yapılır. Lipom çevre dokudan kapsülü ile birlikte total olarak çıkarılır. Kanama kontrolü yapılarak cilt subkütan olarak kapatılır ve ciltte steril stripler konur. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. 10 gün sonra kontrole çağırılır. Herhangi bir komplikasyon var mı diye bakılır. Çıkan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadirde olsa liposarkom olma olasılığı vardır.

Lipom ameliyatları tarafımızdan lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla alınmaktadır. Hastalar aynı gün işinin başına dönebilir. Estetik olarak onu rahatsız eden kitleden kurtulmuş olur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Meraba hocam benim kulagimum arkasindada bir findiktan kucuk doku var doktora gittim kotu bisey olmadigjni soyledi ama agri yapiyor ve kulagimin kenarinda iltihap gibi bir seyin akmasina neden oluyor sizce ne olabilir

 2. Cevapla

  Yumurtalıklarda çıkan yağ bezeleri zamanla çoğalmaya başladı..ilk başta korktugum için doktora gittim yağ bezesi olduğunu söyledi..ama o günden sonra büyümeye başladı..bu estetik haricinde hayatıma bi etki edermi.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yumurtalıklardaki bezeler kistik oluşumlardır. Bir jinekoloğa başvurun.

 3. Kuzey kartal
  Cevapla

  Merhaba hocam benim karın bölgesinde deri altında ve yer yer kollarimda benim tespitim en buyugu fındık büyüklüğünde yağ bezeleri oluşmaya başladı nasıl bir tedavi uygulamamız gerekmektedir .

 4. Cevapla

  Merhaba hocam annemin kafasinda yag kisti var iki kez aldirdik ucuncuye yine cikti cok agri yapiyor ve rengi kirmizi tekrar aldirmalimiyiz patoloji sonucunda ne iyi nede kotu yaziyor kesin bir sonuc yok plastik cerrahi bize bununla yasamalisin yapacak birsey yok dedi ne yapmaliyiz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmek lazım. Bazen cerrahi operasyonlardan sonra keloid denen oluşumlar olur. Ağrı ve kaşıntı yapar. Bu ise yapacak birşey yoktur. Kendi kendine geçmesini beklemek gerekir.

 5. Cevapla

  Merhaba hocam kafamın üstünde 1 senedir takip ettiğim küçük (fındık büyüklüğünde) bir şey var ilk gittiğimde doktor yağ kist’i olabilir demişti ağrı vs yok bu sene tekrar elledim kafamda çok çok az büyümüş gibi yani aman aman artmamış acaba bu ilaç ile geçer mi geçmez ise ameliyatı çok acıtıyor mu? Sanırım lokal anestezi iğne ile uyuşturuyorlar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Evet local anestezi ile alıyoruz. Yağ kistleri çok yavaş büyür. Büyümesini farketmeyebilirsiniz.

 6. Cevapla

  hocam iyi günler vücudumda iki adet yağ bezesi var ve bunlar biraz büyüdü beni rahtasız ediyor nasıl ve hangi bölğmde bi operasyon yaptırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Local anestezi altında alınabilir. Sanırım kist sebase denilen yağ kistleridir. Apseleşirse size sıkıntı verir.

 7. Cevapla

  merhaba hocam benim vücudumun bacak ve karın göğüs sırt bölgesi kol ve koltuk altlarında 50 den fazla var ve sürekli çoğalıyor kesi izleri rahatsız edici lokal op aldırmakla olmayacak kadar çok ve birkaç tane aldırdım görsel olarakta hoş olmayan izler oluyor bunun ile ilgili yurt içi veya dışında herhangi bir çalışma yokmu en azından yenilerinin çıkmaması için yağ oranını dengeleyici tedavi falan

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomların oluşumu genelde genetik yapıya bağlıdır. Sizi rahatsız edenleri aldırmak dışında bir tedavisi yok.

 8. Cevapla

  Merhaba , benim göz altımda kalın tabakalı küçük kabarcık şeklinde yağ bezesi var görüntü olarak rahatsız oluyorum nasıl bir tedavi yolu izlemem gerekiyor . Rica etsem bilgi verir mısınız.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek zor. İsterseniz fotoğraf gönderin whatsapp numaralarımıza

 9. Cevapla

  Merhaba hocam benimde boynuma yakin bi yerde kucuk bi beze vardi faka t son 3 gunde biraz buyudu ve agri yapmaya basladi.buyumeden once emar cekilmistim radyasyonun bi etkisi olabilir mi ? Ga da kotu bi durum teskil eder mi ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   MR çekiminde radyasyon olmaz. O büyük olasılıkla lenf bezidir. Ağrılı şişlikleri genelde iltihaba bağlıdır. Gelin muayene edelim

 10. Cevapla

  Merhaba,hocam benimde 1,5 sene önce sağ yanağımda bir yağ bezesi çıktı sert ve etrafı morarıktı 1 sene sonra felan geçmişti ama şimdi tekrar çıktı dokunduğumda acıyor ve etrafı kızarık şekilde ne yapmaliyim amrliyatsız geçmesi mümkünmü? Yada dikiş izi kalırmı? Polis olmak istediğim için suratimda dikis izi olması biraz sıkıntılı 🙁

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız kitle büyük ihtimalle yağ kistidir. Zaman zaman iltihaplanabilir. O dönemde sertleşip morarabilir. Onu ameliyatla almak gerekir. İşlem sonrası yüzünüzde dikiş izi kalır.

 11. Cevapla

  15 senedir sırtımda ilk cıktıgından cok az büyüdü düğünüm var aldırmak istiyorum hareket ettirebiliyorum ana doktor fobim var ya kötü bsyse diye bu kdr sene durdu bana hiç bi zararı yok ama cok korkuyorum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sırttaki lipomları 10 dakikalık bir operasyonla, local anestezi ile o bölgeyi uyuşturarak alıyoruz. Korkmanıza gerek yok.

 12. Cevapla

  Mrb hocam benim sağ göz kapağımda yaklaşık 8 yıldır bi kist var ağrı yok içinde oynayabiliyorda kaydırabilirum yani şişlik var ne yapılabilir?amelyatlamı alınır yoksa başka alternatif varmı?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklüğüne bağlı ya cerrahi olarak yada radyofrekansla alınabilir

 13. Cevapla

  El bilegimde yag bezesi var ameliyat olsam ne kadar sürede iyileşir ameliyat sonrası ne kadar süre elimi kullanamam ne kadar süre elimle agır bişey kaldıramam sporu ne zaman yapabilirim bilgi verirmisiniz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   El bileğindeki şişlikler genelde higromadır. Muayene etmek lazım. Sorduğunuz soruları muayene sonucu konuşabiliriz.

 14. Cevapla

  Merhaba hocam belimde deri altında ele gelen şişlik var hamilelikte farkettim 9 10 ay oluyor Dr gittim dokundu yağ bezesi dedi Ultrason çekmedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen kaşnıp ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı kesildi Çok sertte değil aşırı yumuşakta değil sizce nedir lütfen cevap verin hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Enfekte olmuş bir yağ kisti olabilir. Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Yumuşak doku US yaptırın

 15. Döndü Tamgüç
  Cevapla

  Merhaba hocam benimde gogsumun hemen ucunun yanında lipom çıktı üzerine vastirdigim zaman gogsumden süt geliyor ve acıyor ne yapmam gerekir kotuye donusurmu acaba hocam cokda korkuyorum cvp verirseniz sevinirim hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlara basınca süt gelmez. O başka bir durumdur. Görmek lazım, İletişim numaralarından iletişime geçin lütfen.

 16. Cevapla

  Merhaba Hocam! Benim sağ kaburga üstünde 2 yıldır bir şişlik var boyutu ceviz gibi felan dokunduğum zaman sert değil yumuşak ve hareket ediyor gibi bunun sebebi ne olabilir herhangi bir acı olmuyor ama yine de fikrinizi almak istedim. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyük bir ihtimalle lipom kitlesidir. Local anestezi ile 10 dk.da alınabilir. Selamlar

 17. Cevapla

  Hocam hayada sağ tarafta beze var ve ara ara çıkıyor ve patlıyor kanlı irin akiyor bu operasyon ister mi ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Hidradenit olabilir. Görmek lazım. Eğer böyleyse local anestezi altında almak lazım

 18. Cevapla

  Hocam merhaba benim 6 yaşındakı kızımin barsak ve karın bosluğunda 7 buyukluğünde yay bezesi var surekli kontrol altindayiz ultrason kan idrar bir ara 4e dusmustu yine 7 olmus nasil bir yol izlememiz gerek lütfen bilgilendirirseniz cok sevinirim cok uzuluyorum kizim surekli karnim agriyor diyor özellikle yemek yerken şimdiden çok tesekkurederim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri karın ağrısı yapmaz. Kızınızda sanıyorum çok miktarda lipom var. Yaş ilerledikçe yenileride çıkabilir. İzlemek yeterli. Yalnızca rahatsızlık verenler alınabilir.

 19. nesrin sipahi
  Cevapla

  Merhaba Doktor Bey benim önce sol kalçamda ceviz büyüklüğünde bir şişlik oluştu.Kondüsyon bisikletinden olduğunu zannettik.Giderek yumurta büyüklüğüne geldi ve dokununca ağrı yapmaya başladı.Zaman
  içinde sol dirsek ve sol bacak diz altında şişlik farkettim.Ağırlaştıkca sürekli olmasa da ağrı da yapmaya başladı.Ulturason çekildi. Sonucu şöyle:Sol kalça lateralde sol dirsek ve sol bacak superiorda kitle tanımlanan lokalizasyonlarda belirgin kapsül-kontur oluşturmaksızın yağlı dokuda hipertrofi izlenmektedir.Lipom teşhisi kondu.yağlanma olmadığı söylendi. Bu durumda ne yapmalıyım?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlar çok büyük boyutlara ulaşmadıkça veya kişiyi estetik olarak rahatsız etmedikçe almayı uygun bulmuyoruz, durumdan rahatsız iseniz muayene için buyrun gelin detaylı inceleyelim.

 20. Cevapla

  Hocam bu yağ bezeleri sistematik olarak sürekli çıkıyor. Vücut sürekli üretiyor ve her seferinde cerrahi operasyon olmaz diye düşünüyorum. Dengesiz yağ yakımından kaynaklı olarak çok fazla sivilce de çıkıyor vücudumda. Bunun için ne yapabilirim? Kaç kere cildiyeye gittim akne deyip çeşitli kremler yazıyorlar ama nafile.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Genetik yapıya bağlı bir durum. Çok fazla olan vakalarda cerrahi işlem yapmıyoruz.

 21. Cevapla

  Hocam merhaba 3 ay gibi bir zamanda kollarımda bacağımda sırtımda karnımda bir çok küçük kitleler çıktı bunlar dışardan belli olmuyor elle dokununca anlaşılıyor kitleler derinde ve hareket etmiyor sabit hafif ağrı yapıyor büyümüyor gibiler karın bölgemde çok fazla var küçük küçük elimle karnıma bastırıca hissediyorum hocam cildiyeye gittim hiç elini sürmediler genel cerraha git dediler gittim şimdide yine hiç bakmadan plastik cerraha git dediler nereye gideceğimi şaşırdım sürekli çoğalıyorlar genel cerrah lipom olabilir dedi bukadar çoğalması mümkünmü hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlar genetik yapıya bağlı olarak çok sayıda olabilir. Görmek lazım. Çok fazla olan ve herhangi bir rahatsızlık vermeyen lipomları ellemiyoruz.

 22. Cevapla

  Hocam merhaba benim yumurtam da yağ bezesi var hareket etmeyen cinsten . Ve beni çok rahatsız ediyor . Bana yardımcı olur musunuz. Herhangi bir problem yaratır mi .

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Muayenelerimiz ücretsiz. Gelin bakalım.

 23. Cevapla

  İyi günler, kalça da çıkan yağ bezesi son iki gündür ağrımaya ve acımaya başladı. Ve kızardı. Gittiğim doktor bir krem verdi ve kendiliğinden patlayacağını söyledi. Fakat bu krem normal cildine zarar verebilirmiş bu yüzden tedirginim. Tekrar muayeneye gidip operasyonla mı alınması gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yap bezesi enfekte olmuş olabilir. Görmek lazım. Apse varsa açmak lazım.

 24. Füsun öztürk
  Cevapla

  Merhaba hocam Benim karın boşluğumda hareket halinde çok ağrılı sert ve büyüyen ve beni halsiz bırakan bir cisim var ama gittiğim bütün doktorlar bunu bulamadi ultrasonla gözükmüyor bu ne olabilir yağ bezesi olabilirmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri US’da görülür. Adele kaynaklı bir patoloji olabilir.

 25. Cevapla

  hocam iyi günler benim kafamın sol tarafında kulağın hemen üstünde 2 tane fındık gibi yağ bezesi var tuttummu sağa sola kayıyor. bir tanıdığım kafasındaki yağ bezelerini aldırmış ve 3 ay sonra vefat ettiği söylenince açıkcası bende cerrahi müdahaleden çekindim. şimdilik bekliyorum ne yapmamı önerirsiniz.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezelerinin vefatla ilgisi olmaz. Bunlar kalırlarsa giddikçe büyürler, enfekte olabilirler. Cerrahi olarak almak gerekir.

 26. Hüseyin Baytar
  Cevapla

  Doktor bey benim alnımda minik yağ bezeleri var.ve sürekli çıkmaya devam ediyor acaba ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Küçük yağ bezelerini radyofrekans ile alıyoruz. Buyrun randevu alıp gelin, tedavinizi gerçekleştirelim.

 27. Cevapla

  Mrb hocam benim kalçanın sağ tarafın yag bezesine benzer yumusak bir et parçası oluştu.tam ne olduğunu bende bilmiyorum.bu zamanla büyüdü.bunun için hangi bölüme gitmem hangi tedavi uygulamam gerekiyor

 28. Cevapla

  Merhaba,
  Boynumun sol tarafından kulak ve boyun ortasında yağ bezesi vardı aldırdım fakat amaliyatın ortalama 6. ayında ufak bir şekilde sanıyorum çıkmaya başladı. Öneriniz ne olur? Teşekkürler

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri kapsülü ile birlikte alınmazsa nüx edebiliyor. Yeniden bir cerrahi işlem gerekiyor sanırım

 29. Sema karatas
  Cevapla

  Hayırlı günler hocam benimde bir sorum olcak b nim.sirtimda kürek kemiğinin yanında yağ bezesi var bı çok Dr gösterdim ulturason falan çekildim alalım diyo drlar yağ bezesi kötü bişey değil.diyorlar bense çok korkuyorum.alindiktan sonra kötü birşeye dönerse diye ne olur bana yardımcı olun çok rica ediyorum ilk ultorasonda 4 büyüklüğünü demişlerdi şimdi iae9olmus dediler napmaliyim hocam lütfen yardımcı olun çok tsklr simdiden

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri iyi huylu tümörlerdir. Kapsülü ile birlikte alınması yeterlidir. Alınan parça zaten patolojiye gönderilip araştırılır. Aldırmanızda yarar var

 30. Cevapla

  Hocam sağ kulağımın yanın da yüzümde bi tane yag bezesi vardı tıraş olurken patladı bende sıktım 1 hafta sonra tekrar büyüdü etrafı kızardı ve ateş veriyor.ne yapmalıyım.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri kapsülü ile birlikte ameliyatla alınmalıdır. Sizdeki sanıyorum enfekte olmuş. Görmek lazım.

 31. Gülsüm golcuk
  Cevapla

  Hocam benim bacağında t1 t2 diye yazıyor 15×11 lipom kas ici çıktı büyüme yok fakat her zaman mr mi cektirmeliyim büyüme olursa alınırmı teşekürler kolay gelsin

 32. Cevapla

  Kızımın koltuk altinda 3ayri küçük yağ bezesi çıkmış ağrı yok kasinmiyor ne olabilir

 33. Ayşegül
  Cevapla

  22 yasindayim benim göz altlarımda küçük küçük yağ benzerleri var sağ gözümün altında daha çok var bunda cerrahi operasyon yaptrrsan iz kalır mı operasyondan sonra.bide tekrar edip çoğalma durumu olur mu ya da opresyondan başka çözümü varmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Küçük olanları radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alıyoruz.

 34. Cevapla

  Hocam merhaba benim sormak istedigim goz kapagimda kirpik dibimde beze var ve 1 ay icinde buyuyor gittikce agrisi sizisi yok sadece buyuyo ve cok gorunmeye basladi kirpiklerimi kaybetmeden biseyler yapilabilirmi

 35. Cevapla

  Merhaba benim de iki kolumun altında çibana benzer bisey çıktı doktor sulu yağ bezesi dedi . Başka da bisey demedi. Bisey olur mu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sulu yağ bezesi diye birşey yok. Hidradenit olabilir. Görmek lazım.

 36. Cevapla

  Merhaba! Hocam benim sağ omuz üst kısmı boynuma yakın şişlik var ortapedi ultrason da yağ bezesi dedi yıllardır var. Oynamıyo sert. Kötü huylu olabilirmi ameliyat olmam gerekirmi

 37. Cevapla

  Hocam benimde vücudumun pek çok yerinde yağ bezesi var en küçüğü fındık en büyüğü portakal kadar belki dahada büyük kalın bacağımda her ikisinde de sol göğsünün altında yani bir sürü bunlar tek serefde alınması zor gibi yani şöyle söyleyeyim hocam 40,50 tane vardır irili ufaklı bu arada kalçamdakileride yazmadım onlarda tuttuğum zaman avcumun içini dolduruyorlar bunları kaç zamana temizleriz acaba bölge bölgemi yaparsınız bir yer iyleştikten sonramı diğer tarafa geçersiniz .

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Bir seferde almak komplikasyon yönünden zararlı olabilir. Size zarar vermeyenleride almak gerekmez. Muayene etmek lazım, buyurun gelin yüzyüze konuşalım.

 38. Cevapla

  hocam 15 20 yıldır sırtımda beze var yumurta büyüklüğünde 2 haftadır hassasiyet ve etrafında hafif sert şişlik oluştu enfektemidir yoksa sarkom olabilirmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyük ihtimalle enfekte olmuş bir lipomdur. Görmek lazım, randevu alıp gelebilirsiniz.

 39. Cevapla

  Göz çevresindeki yağ bezelerinin tedavisi de cerrahi midir? Başka şekilde tedavisi yok mudur?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Göz çevresindeki bezeler eğer uygunsa radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alınabilir

 40. Cevapla

  Altan hocam merhaba yaklaşık 1 yıldır kafamın arka kısmında saç derisinde bazen inip bazende şişen bir beze var.
  Son 3 gündür çok sertleşti ve canım çok yanıyor üzerine yatamıyorum normalde de ağrı yapıyor dokunamıyorum nedir bu nasıl yardımcı olabilirsiniz.Saygılar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sanıyorum başında kist sebase dediğimiz yağ kisti var. Bunlar enfekte olup apseleşirse şişer ve ağrı yapar. Bir an önce bu kisti almak lazım. Local anestezi altında yapılan 10 dk.lık bir işlem

 41. Cevapla

  Hocam omzumda sivilceden biraz büyük şişkinlik çıktı. Kızarıklık ve ağrı var. Bu hastalığın lipom olma ihtimali var mıdır? Kolumu oynattığımda ağrısı bariz hissediliyor. Yaklaşık 3.5 gündür bu durumda. Dokunduğumda sert olduğunu hissedebiliyorum. Yumru gibi bir anda çıktı ama görüntüsü o kadar da yumru değil.

 42. Cevapla

  Hocam merhaba benim sol gözümün altında 1 ay hatta daha da önce bir yağ bezesi cıktı gittikce buyudu ben de sivilce gibi patlar belki diye hafif sıktım. Ama su an cok kotu bir hal aldi. Cevresi kırmızı ortası beyaz ve acıyor . Ne yapmam gerekiyor . Bu zamanda doktora da gidemem .

 43. Cevapla

  sağ kalçanın üzerinde elime gelen ceviz büyüklüğünde bir şişlik var ve bu şişlik ortaya çıktıktan sonra belimde fıstıkta vardı ayaklarının damarlarını çektirmeye ve hareket edemeyecek kadar aşırı ağrılarım olmaya başladı acaba yağ bezesindir o bölgede görülürdü ne yapmam lazim

  • altankaran
   Cevapla

   O bölgenin MR görüntüsünü görmek lazım. MR çekildikten sonra raporunu gönderirseniz yardımcı oluruz.

 44. Cevapla

  Merhaba benim burnumun ve gözüme yakın olan tarafta 1 haftada büyüyen 1 adet yağ bezesi çıktı nasıl bir tedavi olur acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Küçükse radyofrekans yöntemi ile büyükse cerrahi olarak alınarak tedavi olabilir

 45. Cevapla

  Günaydın Hocam
  Geçen yıl mayıs ayında bir dermatoloji uzmanına çenemin sağ alr tarafindaki yağ bezesi için gittim yapılacak bir şey yok zararsızdır dedi fakat 1 haftadır bu beze şişti, kızardı ve ağrıyor bu durumda ne yapmalıyım yine cildiyeye mi yoksa cerraha mı gitmeliyim.? Sizce genel cerraha mı plastik cerraha mı gidilmeli?

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum kitle enfekte olmuş. Cerrahi olarak alınması gerekir. Gelirseniz yardımcı oluruz.

 46. Muaz kartal
  Cevapla

  Mrb hocam belimde sağ tadında subuktan yerleşimi yağ ile izoekoik solid kitle leziyonu var ultrasyonla lipom dediler kitle lin olduğu yerdegil de kolunçlarim kaburgalarim da ağrı var sancı var ağrı sancı sızıntı nin olduğu yerde de bir şişmiş

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar ağrı yapmaz. Büyük ihtimalle enfekte bir kistiniz var. Kitle alınması yakınmalarınızı ortadan kaldırır

 47. Cevapla

  Benim dudak üzerinde orta boyuta küçük bir yağ bezesi var yalnız doktorum 18 yaşına gelince alınabilir dedi. Kullandığım epilepsi ilaçlarıda yağ bezesi oluşumuna etkili midir. Bide ben bu yağ bezlerinin alınımından korkuyorum. Benim dudak üstü olduğu için acı din içinden şırıngaylamı alınır?

  • altankaran
   Cevapla

   Yaşınızı yazmamışsınız. Epilepsi ilaçlarının yağ metebolizmasına etkisini tam bilmiyorum. Bir nöroloji uznanına danışın. İğneyle lipom tedavisi yapılmaz

 48. Cevapla

  İyi günler yüzümdeki yağ bezeleri 2 yildiz söz konusu yüzümde yerleri inip tekrar şişebiliyor
  kendi kendine beyaz bazen kanamli akma yapabiliyor
  yerleri belli istedigi zaman kabarip istedigi zaman iniyolar elleme dokunma aninda agri yapiyo bazilari nedir bunun cevabi hocam anlayamadim delircem
  yaş 18

  • altankaran
   Cevapla

   Ya bir resim gönderin yada muayeneye gelin. Görmeden birşey söylemek mümkün değil.

 49. Cevapla

  Merhana benim sağ omuzumda 1 seneyi geçkin bir kitle var ilk.baslarda hafif küçük boyutlar da idi fakat şimdi dokunuyorum sert ve büyük doktora gitmiştim iyi huylu herhangi bir sakıncası olmaz alınmasa da dedi alınmadı fakat şimdi korkmaya başladım herhangi kötü bi sonuç doğurur mu kolum kesilir mi.ilerlemis işe çok korkuyorum ne yapmam lazım?

  • altankaran
   Cevapla

   Kitleler çok büyümeden, çevre dokulara zarar vermeden, iyi huylu bile olsa almak gerekir. Alınan kitlede patolojiye gönderilmeli.

 50. Cevapla

  Merhaba.Venim sağ elimin üst kısmında hareketli bir beze var.agri yok ..elimi hareket ettikçe o da hareket ediyor.dun doktora gittim kist dedi zararsız olduğunu söyledi rahatsız olursan gel alırım dedi.merak ettiğim yağ bezesi elde olur mu.yogun spor yapıyorum ve elime çok yük biniyor acaba ondan olabilir mi

  • altankaran
   Cevapla

   Elinizdeki sanıyorum yağ bezesi değil higroma dediğimiz bir kitle. Alınması gerekir

 51. Cevapla

  Selam hocam benımde sol bacakta ve sırtımda 7 tane fındık böyöklüğünde yağ vezesi var ama rahatsızlık vermiyor almama gerek varmı amelyatla aldığında izkalırmı saygılar

  • altankaran
   Cevapla

   yağ bezelerinde estetik olarak veya konumu nedeniyle sıkıntı varsa alıyoruz. Alınan yerde bir dikiş izi kalır.

 52. Cevapla

  merhaba hocam, yanağımda dışardan görünmeyen sadece dokununca hissedilen nohut büyüklüğünde,sert, ama hareket edebilen bir kitle farkettim dün . Ve bugün de boynumda kas ağrısına benzer bir ağrı başladı. Lipom mudur sebebi ?

 53. Cevapla

  Merhaba sol kasığımda beze oluştu ağrılıydı doktor antibiyotik verdi ağrılarım geçti ama hala duruyor küçülüp küçülmediğini zararlı olup olmadığını bilmiyorum bu nasıl anlaşılır yada siz bu konuda yardımcı olur musunuz teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Lenf bezindeki iltihap geçtikten sonraki bezedir muhtemelen. Ama bir yumuşak doku US çektirmenizde yarar var. Büyüme olursada o bezenin alınıp patolojiye gönderilmesi gerekir.

 54. Cevapla

  Merhaba hocam kızım diyaliz hastası dirseğinde 2 yıl oldu bir beze var biraz kızarmış ve acıdığını söylüyor salı günü aldırıcaz bir sakıncası olurmu diyaliz ve kızarması yönünden teşekkür ederim.

 55. Cevapla

  hocam 19 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır bacağımda rastgele elimle farkettiğim gözle görülemeyen sert bir kitle var . Boyutu aynı sizce kötü birşey olabilir mi? Aynı şekilde karnımda da var sertler

 56. Cevapla

  Merhaba hocam 50 yaşındayım 10 yılı aşkın süredir kafamin üstünde beze var ve patladı, içinden katı parcalar çıktı ve yarısı çıktı. Ne yapmam gerekiyor, enfeksiyon kapar mı?

  • altankaran
   Cevapla

   Baştaki yağ kistleri mutlaka kapsülü ile birlikte çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa nüx eder ve zaman zaman apseleşir.

 57. Cevapla

  Sol dirseğimin iç kısmında ve kıvrılan bölgede 28×6 mm lipom tespit edildi, kolumu katlarken hafif ağrı oluyor. Aldırmaz isem sorun olurmu, aldırır isem risklimi ?

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar çok yavaş büyüyen iyi huylu yağ kitleleridir. Hareket kusuruna yol açmıyorsa bekleyebilirsiniz

 58. Cevapla

  Merhabalar hocam, benimde yüzümde elmacık kemiklerinin üzerinde küçük küçük yağ bezeleri oluştu gittikçe çoğalıyor ne yapmam lazım

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden bir şey söylemek güç. İsterseniz 05339635445 nolu telefona bir resim gönderin

 59. Fatih & Adile
  Cevapla

  Merhabalar eşimin sol el baş parmak ucu alt kısmında (parmak izi alınan bölge) nohut tanesinden küçük bir beze var ağrı sızı yok çok bastirirsa ağrıyor zararı varmı acaba bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim başarılar dileriz

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden ne desek boş. İltihabi bir görelim, yabancı cisim reaksiyonu, fibrom gibi bir kitle olabilir. Gelin bakalım. Muayenelerimiz ücretsizdir

 60. Yağmur Güven
  Cevapla

  Merhabalar hocam..benim şikayetim sağ kaburga üzerinde sağa sola hareket eden bişey var.elimi dokununca kayıyor..cok rahatsiz edici bir agrisi yok..hafif agri diyebilirim.karın bölgesinden ultrasyon,tomogrofi cekindim temiz..bağırsaklardan bile gittim hatta kolonoskopi oldum oda temiz..bütün organlar temiz çıkıyor.çok baskı uygulanirsa bölgelerde böyle şişlikler oluşabilirmi? Ne yapmam lazım hangi bölüm ilgilenir.zaten kovid var kafalarımız allak bullak.yanıtlarsanız çok sevinirim.

  • altankaran
   Cevapla

   O bölgede lipom olabilir. Yumuşak doku US ile çıkar. Local anestezi altında bu tür kitleleri alıp patolojiye gönderiyoruz

 61. Cemal DOĞAN
  Cevapla

  Merhaba hocam,
  Benim vücudumun heryerinde var bir dönem 8,9 tane aldırdım ama sürekli elime farklı bölgelerde geliyor. Büyüklükleri ortalama nohut büyüklüğünde. Yalniz son 1 yılda göğüs kafesinin hemen altında diyafram kası bölgesinde çok fazla olustu. Ve yine sürekli kas krampları yaşıyorum. Ama son dönemlerde diyafram bölgesinde ancak 3.4 dk kendimi geriye esneterek acabildigim anı kas toplanması şeklinde kramplar oluyor. Ben lipomların o bölgede çok aşırı oluşumuna bağlıyorum (kas arasında oluşma ihtimali). Bu sebep olabilirmi? Tedavi ne önerirsiniz.
  NOT: ultrasonla devlet hastanesinde baktirdim, dr. Aşırı lipom var dedi .. Ama kramplarin sebebi olduğunu düşünmüyorum dedi..

  • altankaran
   Cevapla

   Buna lipomatozis diyoruz. Sana zarar vermeyenleri ellemenin faydası yok. Genetik yapına bağlı gelişiyor. Lipomlar kramp yapmaz. Başka bir patoloji olmalı

 62. Cevapla

  Göz çevresinde minik minik yağ bezileri var bunlar için ne yapmalıyım? Önceden 2 3 tane vardı şimdi 15 20 tane kadar arttı biraz 1 yıl içinde bunun için ne yapmalıyım?

 63. Gökhan KILINÇ
  Cevapla

  Hocam benim babamın sağ kolunda omuz kısmına yakın bölgede çıktı 4 senedir var son 4, 5 aydır sancılı ağrısı var sağ elinde hafif uyuşma var adiyamandaki hastenelere gitti riskli bölge denildi sinirlere ve damarlara baskı yapiyormus ameliyat sonrası hafıza kaybı ve kolda his kaybı yaşarmış ne yapalım

  • altankaran
   Cevapla

   yumuşak doku MR’ı çektirip gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız

 64. Cevapla

  Hocam merhaba, benim boynumda şah damarımın hemen yanında beze var ve arada ağrı yapıyor. Aldırmak istiyorum ama şah damarının yanında olduğu için sıkıntı olacağı söyleniyor. Antalya da oturuyorum biraz korktum açıkçası. Gerçekten sıkıntılı bir durum mu?

 65. Cevapla

  Merhabalar hocam benim yağ bezem kaşlarımın ortasında fındık büyüklüğünde ameliyatın herhangj bir zorluğu olur mu iz kalır mı ?

 66. Cevapla

  Merhaba bende bir soru sormak istiyorum izniniz olursa benimde sırtımda ceviz buyuklugunde lipomum vardı iltihaplandı şişti kızardı agrı yaptı doktorum alınması gerektigini soyledi fakat iltihapin gecmesini beklemeden lokal anestezi ile aldılar alınan bolgeye dikiş atılmadı bu normal midir?henhangi bir sıkıntısı olur mu?

  • altankaran
   Cevapla

   Dikiş atılmıştır. Çünkü açılan yeri kapatmak başka türlü mümkün olmaz. Gizli dikiş dediğimiz subcutan dikiş atılmıştır

 67. Mustafa ugurlu
  Cevapla

  Sayın hocam merhabalar sol el bilegimin iç kısmındaki tam baş parmagı n hizasında ganglion kisti diye tespit edilen kist aldırdım hemde 2 defa ilkini ortapedi doktor u 2cisini ise plastik cerrahi doktor u aldı. Plastik cerrahi doktoru kist in torbasıyla beraber alınması gerektiğini ve o şekilde aldığını söyledi ama ne yazıkki tekrarladı ve şimdi tekrar büyüdü ne yapmam lazım teşekkür ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Bu ortapedinin işi. Başka bir branşa gitmeyin. Anladığım kadarı ile nüx etmiş

 68. Gürşah Durmaz
  Cevapla

  Hocam merhabalar, sırt bölgemde ense kökünde ceviz büyüklüğünde yağ bezesi aldırdım akıntı oldu ennihayet gizli dikiş yerleri kapandı şu an hafif şişlik var bu normal midir?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar sevgiler…

 69. Cihat Gürşah Durmaz
  Cevapla

  Hocam, 9 gün önce ense kökünün sağ tarafından ceviz büyüklüğünde yağ bezesi aldırdım gizli dikiş atıldı akıntı oldu ve dikiş yerleri kapandı fakat hafif şişlik oluştu normal midir?
  Saygılar sevgiler…

 70. Cevapla

  Merhaba Hocam benim sorum bendeki liponlar tam kalbin üzerindeler biraz rahatsiz ediyor kalp üstü olunca aldırmaya korktum aldırsam acaba kalp icin sorun olurmu Hocam birde kalp ritimim de cok hızlı atiyor bu liponlardan olabilirmi hocam
  teşekkür ederim .

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomların kalp ritmi ile ilgisi yok. Lipom alınmasının kalbe zararı olmaz

 71. Cevapla

  Hocam merhaba. Annemin sol taraf sırtının alt kısmında yağ bezesi olduğunu söyledi genel cerrahi doktoru. Ağrı yaptığı için doktor bey alalım dedi. Lipomlar iltihaplı olduğunda mı ağrı yapar, bir de ağrılar cerrahi olmadan geçirilebilir mi? Ameliyatın herhangi bir riski olabilir mi, ağrılar ameliyattan sonra geçer mi?
  Teşekkür ederim..

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar yerine göre hareket sırasındada ağrı yapabilir. Ameliyatlar local anestezi altında yapılıyor. Yaklaşık 10 dk. Sürüyor.

 72. Cevapla

  Hocam merhaba,

  Dudağımın kenarında lipom var.Estetik cerrah epidermal kist olduğunu söyledi.Fakat yüzümün 3-4 yerinde daha ondan küçük ve hareketsiz oluşumlar var.Çok uzun süredir geçmiyor,derimle yapışık bir halde. Sürekli çıkıyor, cerrahi olarak aldırırsam ne kadar iz kalabilir ? Dudak bölgemdeki kistin boyutu yaklaşık 1 cm,kapsüllü tutulumu var, bazen kızarıyor ve ağrı yapıyor.Ne yapmam gerekiyor , fikir verirseniz sevinirim.

  • altankaran
   Cevapla

   Epidermal kistlerin kapsülü ile birlikte alınması gerekir. Fakat küçük olanların bazılarını RF ile ameliyatsız alabiliyoruz. Görmek lazım. Çünkü cerrahi olarak alınırsa kesin iz kalır

 73. Cevapla

  Merhaba Doktor Bey öncelikle yorumlara verdiğiniz önem için teşekkür ederim. Ben de size şikayetimi anlatmak isterim cevap verebilirseniz çok sevinirim. Kasık bölgemde, alt karın bölgemde, bel kenarlarımda elle bastırdığımda küçük oval yapıda olduğunu düşündüğüm kitleler hissediyorum. Mobil ve biraz sert gibi hissediyorum. US çektirdiğimde gözükmedi doktorum 2 ay sonra tekrar gelmemi muhtemel yağ bezesi olabileceğini söyledi. Bende biraz endişeliyim bu endişem yersiz midir, us da görülmeme nedeni ne olabilir? Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Onlar büyük bir ihtimalle lipom kitleleridir. Bazen yumuşak doku US’da görünmeyebiliyorlar. Çok endişeniz varsa bir MR çektirmenizde yarar var

 74. Cevapla

  Merhabalar,
  benim size sormak istediğim benim bebeklikten beri yağ bezelerim var. normalde herhangi bir sıkıntım olmadı ancak son 2 senedir iltihaplanıp ağrıya neden oluyor. sürekli aldırmam gerekiyor ya da doktorun iltihabı patlatıp daha çok yayılmasına neden oluyor. ben bunun çözümünü merak ediyorum. yani herhangi bir organ bunu tetikliyor mu? mesela karaciğer gibi.. olanlar için değil ama yenisi oluşmaması için, bunun çıkmasını engelleyebiliyor muyuz? yada bunun için hangi bölüme gidilmesi gerekiyor.

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum köpek memesi denen hydradenitis suppurativa hastalığınız var. Size yapılan tedavi dışında şu an için bir tedavi seçeneği ne yazıkki yok

 75. Cevapla

  Hocam merhabalar internetten takip ediyorum sizi çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz ve her soruya yanıt veriyorsunuz tikler İstanbul da ikametgah ediyorum ama sizi çok olumlu takip ediyorum
  Benim de çok 5-6 seneden beri 20 fen fazla yerimde yağ kistleri var ağrısı falan yok dokunduğum da hareket falan ediyor önceden çok kafama takmıyordum ama pandemi döneminden beri çok kafaya takmaya başladım korktum baya bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Öncelikle hakkımdaki düşünceleriniz için teşekkür ederim. Vücuttaki lipomlar genetik yapıya bağlı gelişen yağ kitleleridir. Normal koşullarda çok yavaş büyür ve iyi huyludur. Sizi estetik olarak rahatsız eden varsa, sizde hareket kusuru yapan varsa veya enfekte olmuşsa cerrahi olarak alınır. Diğerlerini ellemenin bir anlamı yoktur

 76. Cevapla

  Hocam merhaba benim yaşım 37 us sonuçlarına göre sağ skapula altında kosta ile kas doku arasında en kalın bölgesi 14mm çapı 60mm varan bir kitle görüldü 1 ay sonrasına mr verildi mr sonucu ise en kalın yeri 27mm çapı 90 mm ölçüldü bu kadar hızlı büyüme mümkünmüdür kötü huylu olma ihtimali varımdır patolojiye yonlendirilmedim ancak kısa süre içinde ameliyat olmam gerektiği söylendi

  • altankaran
   Cevapla

   En kısa zamanda ameliyat olmanız ve ameliyat sonrası çıkan parçanın patolojiye gitmesi gerekir

 77. Kadir Yılmaz
  Cevapla

  Merhaba hocam benim bel bölgemde 5 ay önce fıstık büyüklüğünde yağ bezesi çıktı ondan sonra sağ bacağım kasmaya başladı sabah kalktığımda topuğun çok acı yapiyo beyin sinir cerrahına gittim fıtık yok dedi siz ne önerirsiniz hocam

  • altankaran
   Cevapla

   Şikayetlerinizin yağ bezesinden olduğunu sanmıyorum. Bir nöroloji uzmanına görünmenizi öneririm

 78. Cevapla

  Merhaba doktor bey vucudumda birçok yerde lipom var benim sayabildigim 60 civarı ama bunun yaklaşık 45 -50 tanesi karın bölgesinde ama bunlar 1 cm ve altında sanıyorum en büyükleri sırtımda karacigerin alt ve ist tarafına den gelen şekilde iki tane 3 , 4 cm büyüklüğünde benim merakım bu karın bolgesindekiler bir kerede alınır mı ve hepsi için onlarca kesik atılarak mı çıkarılacak başka bir yöntem yok mu tek bi yerden girip liposaction yöntemi gibi yada daha farklı öyle çok fazla kesik olmayan bir yöntem şimdiden cevabınız için teşekkür ederim saygılarımla

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomları local anestezi altında alıyoruz. Bir seferde çok miktarda alabiliriz. Sayıyı muayene sonrası söyleyebilirim. Hepsi ayrı kesilerden alınmakta. Liposuctin ile lipom tedavisi yok. Alınan yerde küçük bir kesi izi kalacak

 79. Ahmet Rasim
  Cevapla

  Hocam merhabalar, 23 yaşındayım yaklaşık 3-4 senedir saçlarımı uzatıyorum. Bu süreç zarfında saçlı bölgem yani kafamda büyüklüğü 1cm’i bile bulmayan, sivilce kadar bir sertlik oluştu. Bu 3-4 senelik süreçte hiçbir şekilde büyüme olmadı, renk olarak bir kızarıklık, ağrı vs. söz konusu değil. Biraz araştırdığımda yağ bezesi olabileceğini düşündüm. Bana herhangi bir sıkıntı yaratmamakta, ancak benim sorum saç diplerimin hava almaması bu tip bir şeye neden olabilir mi? Ayrıca ne kadar boyutlarda olduğunda bu lipomların alınmasını öneriyorsunuz. İyi çalışmalar.

  • altankaran
   Cevapla

   Büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kistidir. Çok yavaş büyüdüğü için size ayni ölçülerde gelebilir. İlhihaplanırsa sıkıntı verir. Bunun saç dipleriyle ilgisi yok. Local anestezi altında aldırmanızı öneririm

 80. Cevapla

  Hocam merhabalar öncelikle herkesin sorusuna eksiksiz cevap verdiğiniz için teşekkürler sorum şu: benim ense kökümde tam 15 senedir hemen hemen ceviz büyüklüğünde bir şişlik vardı. Geçenlerde oynadım biraz büyüdü ve ağrı yapmaya başladı. Cildiye ye gittim içinin bosalmasi lazım dedi ve sağlık memuruna sıktırdı. Hiç bişey değişmedi. Plastik cerraha gittim enfeksiyon kapmış dedi antibiyotik verdi bitir bunları gel alalım dedi kullanıyorum antibiyotik neredeyse bitti ama akıntı yapmaya başladı ve hafifte ağrı var ptesi doktora gittiğimde acaba almasında sıkıntı olurmu.

 81. Cevapla

  Hocam benim boynumun sol tarafında 6,7 senedir 53mm×14mm boyutlarında derin yerleşimi lipom var ilk ultrason 5 senelik ultarsonum arasında pek fark yok aldırmam gerekir mi risk varmidir sinir hücrelerime zararı olurmuş ve aldırmadan büyürmü, teşekkürler.

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar çok yavaş büyüyen iyi huylu kitlelerdir. Herhangi bir komplikasyonu yoksa ve estetik olarak sizi rahatsız etmiyorsa acil alınması gerekmez

 82. ŞafakKUŞ
  Cevapla

  Merhaba hocam ben 30 yaşındayım yaklaşık 5-6 senedir kolumda ve bacaklarımda ufak olarak yağ bezeleri vardı fakat şimdi karın bölgemde ve çokça çıkmaya başladı büyümeye başladılar ve benim karnımda sürekli şişlik hissi son zamanlarda da sanki iğne batırıyomuşsun gibi ağrılar meydana geliyor yatarken rahatsız ediyor ne yapmalıyım?

 83. Cevapla

  Merhaba, ensemin sağ tarafında yıllar içinde giderek büyüyen, deri altında bir şişlik vardı. 2-3 haftadır kötü bir koku gelmeye başladı. Nedeni be olabilir?

 84. Cevapla

  Merhabalar hocam benim yüzümde yanak kısmındaki sertlik şişti kızardı antibiyotik kullanmama rağmen hiçbir faydasını görmedim şişmeye devam ediyor bu zamanla patlar mi birde endokrin bölümüne gitsem iğneyle içini boşaltıyorlarmış yüz kısmı olduğu için kesi izi kalmasını istemiyorum

 85. Cevapla

  yaklasik 2,3haftadir yuzumde ozellikle sag yanak ve cene bolgemde sert kitleler oluyor dokununca agriyorlar yuzumun icinde geziyor gibiler ciktigi yerden kendigilinden kaybolup baska biyerde sert sekilde cikiyor. anlam veremedim 5tane faln oldu kucuklu buyuklu geciyor ama geri cikiyor döngü icerisine yani nedeni nedir bunun

 86. Cevapla

  Hocam merhaba, size sorum, koltuk altımda kıl kökünde yağ toplanması oluyordu ben de sıkıyordum. Daha sonra sanırım biraz ara verdim şimdi sıkılmıyor biraz da sanki büyüdü belki zorlasam sıkılır ama zorlamak istemiyorum. Merkezindeki kıl kökünü görüyorum. Ne olabilir acaba? Şimdiden teşekkürler.

 87. Cevapla

  Merhabalar Hocam. Benim sol omzumun arkasında yaklaşık 1 ay önce bir sislik vardı bu aniden bir günde çıktı .Doktora gittim ultrason çekti daha iyi anlamak için mr da çekti 5.5 cm büyüklüğünde lipom dedi ama kapsülü yok sende dedi hafif bir morlukta var çevresinde 1 ay sonra için tekrar çağırdı.Acaba Siz ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar hemen çıkan kitleler değildir. Mutlaka yandaş bir patoloji vardır. Muayene etmek gerekir. Gerekirse MR tekrarlanmalı

 88. Murat Berkörs
  Cevapla

  Hocam kolay gelsin benim bacağım da 3 tane kolumda da 2 tane yağ bezesi var elleyince sağa sola oynuyor bacağımda bulunan yağ bezesi bazen kenarında kızarıklık oluşuyor nasıl yapmalıyım
  Saygılar

 89. Cevapla

  mrb hocam cevaplarsanız çok.sevinicem endişeliyim çünkü sol.omuz bölgemde anı çıkan bir şişlik farkettim ultrasonda sınırlardı net belli olmayan lipom denildi ilaçlı mr gönderildim mr sonucum 15.*5*49*38.mm boylarında belirgin konstatlama göstermeyen lipomla uyumlu benign lezyon mevcut dendi 15 gün sonra doktor bu sefer ilaçsız mr istedi 4.5 çapında bir alanda kitlesel form olusturmaksizin t2a seride hiperintens nonspesifik /ödematöz hiperintens patalojik sinyal değişikliği izlenmektedir diyor klinik.ve usg eşliğinde değerlendirme isteniyor diyor ama ağrılarım var omuzumda değil koltuk altında agrım oluyor ara ara bir lipom 5 ayda bukadar buyurmu bana lipom diyorlar ne yapmam gerekiyor akıl verin lütfen…

  • altankaran
   Cevapla

   Lipom bir anda büyümez. Ağrılı ve ani büyüyen kitlelerde başka patolojiler düşünmek gerekir. Biopsi öneririm. Ya tamamı alınır yada ufak bir parça alınıp patolojiye gönderilir. Sonuca göre hareket etmek gerekir

 90. Reyhan Gurdogan
  Cevapla

  Yuzumde sol yanagimda 3 4 yil once leblebi kadar bir yag kitlesi olustu zamanla ve hamilelik suresinde baya büyudi suanda findiktan az daha buyuk bir hal aldi estetik olarak inanilmaz kotu duruyor.Dermataloga gittigimde kremlerle tedavi verildi fakat ise yaramadi.baska bir dr gittigimde ufak bir kesiyle alinicak fakat kis mevsimi daha uygun bunun icin dendi emzirme donemi bitiminde onerdikleri icin 3 yildir bu beze ile yasiyorum artik gercekten kurtulmak istiorum nasil yardimci olabilirsiniz

 91. Cevapla

  Hocam merhaba 6 hafta önce eşim alındaki yağ bezesini aldırdı fakat hala şişlik var iyileşme sürecinden dolayı şişlik var diye düşündük ama geçmiyor neden olabilir. Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Operasyon yerinde ödem olabilir. Uzun zaman şişlik sürerse bir yumuşak doku US tetkiki yapmak gerekir

 92. Cevapla

  Merhaba, hocam sırtımda bir yağ bezesi vardı enfeksiyon kaptı ve apseleşti cerrahi operasyonla alındı sonra bir sene sonra tekrar aynı yerde çıktı ve yine apseleşti tekrar aldırdım ve tekrar olmayacağı kapsülünüde aldıklarını söylemelerine rağmen aynı bölgede şimdi tekrar bir yağ bezesi mevcut bu illetten nasıl kurtulacağız sırtım haritaya döndü resmen kapsül alınmasına rağmen tekrar çıkmasının nedeni ne olabilir acaba.

  • altankaran
   Cevapla

   Kapsül tam alınmamıştır. Apse olmadığı zaman alınması daha uygun olur. Birde gerçekten lipommu?. Çıkan parça patolojiye gittimi?

 93. Döne Çoban
  Cevapla

  Hocam merhaba, göğsümun tam kökünde yaklaşık 10 yıldır ortalama 1 cm çapında, dokununca elimin altında oynayan bir doku vardı. Son olarak iki ay önce şiddetli ağrı ile Dr ye gittim almamız gerek dedi. O gün belli sebeplerden dolayı aldırmadım ama bu ay tam regl döneminde hem ağrı hem de çok hızlı büyüme ile ceviz kadar oldu. Elimi bile suremiyorum. Sorum şu, acaba kötü huyluya dönüşmüş olma ihtimali var mı. Memeye zarar verir mi? Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Memedeki iyi huylu kitleler sonradan kanserleşmez. Ama başlangıçtan beri kanser olabilir. Araştırmak gerekirse ince iğne biopsisi yapmak gerekir

 94. Alparslan yazcicek
  Cevapla

  Hocam iyi günler bende bir taneyle başlayan yağ bezesi şuanda irili ufaklı belkide 20 fen fazla oldu bu da 4 veya 5 sene içinde olan bir zaman ve geneldede büyüme oluyor sol göğüs kafesinde cıkan iki tanesi agrı ve büyüme yapıyor bunların büyükleri ceviz kadar olanlarda var yaptığım görüşmelerde alınması gerekiyor diye cevaplar alıyorum bunları aldıktan sonrada olumsuz sonuçlar cıkarmı veya daha cok üreme yaparmı insan korkuyor sizden ricam bana bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz iyi günler

  • altankaran
   Cevapla

   Yağ bezeleri genetik yapıya bağlı iyi huylu kitlelerdir. Alınmazsa giddikçe olduğu yerde büyürler. Size rahatsızlık verenleri aldırın

 95. Cevapla

  Dr bey güven verici insancıl yaklaşım ve hekimliğiniz için teşekkür ederim .benim de sağ Scapula üstü 5.5 ..6 cm arasi bir kitle var bir yıl önce bi anda gördüm hiç farketmemistim ama aynı boyutta gibi 1 yıldır .. ilaçlı emar bilgisayarlı tomografi USG yapıldı lipom ?? Olabilir dendi hepsinde …hep sabrettim almamak için ancak sağ kolda hareket Kısıtligi ve ağrı var o bölgeyi kapsayan yerde… cerrahi işlemde lokal anestezi doğru bir tercihmidir? aynı zamanda Fv leiden faktör 8 im yüksek! beynimde pıhtı oldu geçmişte… böyle bir öyküsü olan hasta icin zararli olur mu operasyon? ve lokal mi olmalı ? Saygılar

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden birşey söyleyemem. Cilt altında, kolay ulaşılacak yerdeyse lokal anestezi altında alınabilir. Operasyon önceside bir hematoloji konsültasyonu gerekir

 96. Cevapla

  slm hocam iki yıl önce boynumun arkasında biraz sağ omzuma doğru ceviz büyüklüğünde oluştu. Doktora gittim,hemen alalım dedi,ve amaliyat oldum.Amaliyattan 5-6 ay sonra tekrar aynı yerde , aynı büyüklükte yine çıktı.Şimdi ağrı yok ama bazen baya kaşıntı oluyor.Tekrar amaliyat olsam yine aynı yerden çıkarmı.Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar bazen sağa sola dallanıp budaklananiliyorlar. Bir MR çektirip bakmak lazım

 97. Cevapla

  Merhabalar doktor bey,
  Eşimin sağ üst bacağında yıllardır büyümeyen sert bir kitle var, hareket etmiyor.Yağ bezesidir diye düşünüyorum, ailesinde de oldukça fazla. Vücudunun farklı yerlerinde hareket eden ağrısız yağ bezeleri de var, hareket etmeyen biraz aklımı karıştırıyor onun da yağ bezesi olma ihtimali var mıdır? Herhangi bir ağrı kızarıklık yok. Teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Daha önceden enfekte olup tedavi edimeden kaldıysa çevreye yapışmış olabilir. O nedenle hareketsiz olabilir. Yumuşak doku US yapıp bakmak lazım

 98. Cevapla

  Hocam merhabalar sağ arka bacağım eklem yerinde iyi huylu yağ bezesi bulunmakta doktorlar riskli olduklarını söylüyorlar ve iltihap kaptırdıktan sonra günden güne ağrıması artıyor gibi hissediyorum ne dersiniz bu duruma hocam

 99. Kenan çolakkahraman
  Cevapla

  Merhabalar hocam sol böbrek kısmımım deri altında 2 adet 5mm lipom var iltihaplaşmış şekilde şuan iğneler oldum o bölgeden, gün içinde ağrı yaşamıyorum fazla, ama üzerine yatınca sabaha karşı şiddetli ağrılar oluyor o bölgede ve sırta doğru gidiyor ağrılar, doktorum fizik tedavi ve iğnelere devam edeceğiz geçmezse ameliyatla aldırmak istersem sonrasında sıkıntı yaşar mıyım birde benim kanım pırtılaşmıyor x faktör eksikliği var

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar ağrı yapmaz ve iltihaplanmaları nadirdir. Bir yumuşak doku MR’ı çektirin. Teşhisi teyid edin. Ağrının kaynağı başka bir patoloji olabilir

   • Cevapla

    Merhaba kalçamda sürekli apseli şekilde tekrarlayan yağ bezesi vardı yaklaşık 5 kere falan. En son çareyi kisti almakta bulduk. Ancak kist enfekte olduktan iki hafta sonra alındı. Dikiş vs atıldı. Bu süreçte orada bi şişkinlik hissediyordum. Doktorum da bana iyileşme dokusu olduğunu söyledi. Ancak sorum şu ki 5 ay geçmesine oradaki şişkinlik azaldı ama tam anlamıyla geçmedi hala içinde bir sertlik mevcut. Patoloji sonuçlarındada epidermal kist olarak çıktı. Acaba içinde kist yeniden tekrarlamış olabilir mi?

    • altankaran
     Cevapla

     Epidermal kistler kapsülü ile birlikte alınmazsa bazen tekrarlayabilir. Sizdeki iyileşmeye bağlı skar dokusuda olabilir. Görmek gerekir

 100. Cevapla

  MERHABA HOCAM BEN YILLARDIR İLTİHAPLANIP ABZELEŞEN YAĞ BEZELERİ İE UĞRAŞIYORUM SORUN ŞUKİ NİSAN AYINDA İKİ GÖĞÜS ARAMDA ÇIKAN ABSE YAPMIŞ BEZEYİ ALDIRDIM ŞİMDİ İSE AYNI YERDE ONDAN DAHA HIZLI VE ACILI OLAN BİR BEZE YİNE ÇIKTI İÇİMDE ÇIBAN BÜYÜYOR GİBİ BANA NE ÖNERİRSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM

 101. Elif Canöz
  Cevapla

  Hocam selamlar, kardeşimin alnında 5 yıl önce darbeye dayalı bir şişlik oluştu. O zamandan bu yana da acı vs. vermeden duruyor. Ultrason çektirdik ve “20×9 mm’lik belirgin hipereoik oluşum izlendi. Öncelikli olarak lipomatöz yönünden değerlendirilmelidir.” sonucu çıkmış. Doktor, yağ bezesi ve herhangi bir sıkıntı yok isterseniz alabiliriz dedi. Sonuç dahilinde kötü bir durum çıkma ihtimali var mıdır? Size gelmek istiyoruz.

  • altankaran
   Cevapla

   Sanmıyorum. Darbe ile alakalı olduğunuda sanmıyorum. Yağ bezesi ise local anestezi altında alınabilir

 102. Cevapla

  Hocam merhabalar, yanağımın burnuma en yakın olduğu kısımda küçük bi sivilce vardı uzun zamandır, dün duştan sonra neredeyse gözüme 1.5 cmlik bir şişlik oluştuğunu fark ettim. Burnumun bitiminden gözüme doğru bir şişlik. Ağrı yok. Sivilce olan kısımda çok az bi kızarıklık var. Güldüğümde falan o şişliği hissedebiliyorum. Deri altında değil yani. Şişlik birden oldu. Öncesinde yoktu. Size danışmak istedim, teşekkür ederim şimdiden.

  • altankaran
   Cevapla

   Enfekte olmuş olabilir. Görmek lazım. Eğer enfekte ise antibiotik kullanmanız gerekebilir

 103. Cevapla

  İyi günler hocam benim göğüs kafesimin ucunda yağ bezesi vardı iki kere aldırdım ayni yerde tekrar oluştu bu sefer vucudumada dağıldı bunun sebebi nedir tekrar aldırsam diye düşünüyorum sizin görüşleriniz nedir size ameliyat olsam ayni yerlerden cikarmu

  • altankaran
   Cevapla

   Yağ bezelerinin çevre kapsülü ile birlikte alınması gerekir. Genelde ilk operasyonda kapsülü ile birlikte alınır. Sonraki operasyonlarda geniş alınarak nüx önlenir. Yeniden opere olmanız gerekir

 104. ECEVİT AYAŞLI
  Cevapla

  Hocam merhaba,
  1,5 ay önce sırt sağ bölgesinden hastanede ameliyatla yağ bezesi aldırdım. ameliyattan 1 ay sonra sırtımda farlı yerlerde 2-3 tane daha olduğunu anladım. Ellediğimizde belli olmaktadır. Bu kadar kısa sürede bu şişliklerin oluşması normal midir. Bunlar normal midir Ne yapmamız gerekiyor.. Teşekkür ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Onlar sanıyorum daha önceden vardı. Siz farkına varmadınız. Onlarıda almak gerekir

 105. salih çelebi
  Cevapla

  hocamNörofibromatozis hastasıyım boynumda vede karın bölgemde yağ bezleri var yapabileceğiniz bir şeyler varmı sayğılar allaha emanet

  • altankaran
   Cevapla

   Nörofibromatosis genetik bir hastalıktır. Sizde rahatsızlık verenler cerrahi olarak alınabilir. Fakat tekrarlama olasılığı yüksektir

 106. Cevapla

  Hocam benim annemin sırtında 15 cm büyüklüğünde bir beze var senelerdir ertelemiş ağrı yapmaya başladı önce minicik çıkmış seneler geçincede bu raddeye kadar gelmiş annemlerde kanser genetik kansere çevirmesinden korkuyorum kanser riski taşır mı ?

  • altankaran
   Cevapla

   İyi huylu kitleler kansere dönmez. İstersen local anestezi altında alınabilir

 107. Cevapla

  Hocam iyi günler benim iki üst bacağım da 2 3 tane ufak bezeler cikti bakınca belli olmuyor dokununfa belli oluyor agri yok sadece bastirinca hafif acı oluyor yağ bezesi midir acaba.

 108. Cevapla

  Merhabalar Hocam benim iki yaşındaki oğlumun tam omuz bölgesinde bir şey çıktı önce ufak bir kırmızılıktı sonra siğile benzeyen bşr hal aldı aile hekimimize gösterdim bölge çok kuru nemlendirin diyerek hametan verdi sabah akşam kullandım tabiş cildiyeden randevu almamı da söylemişti. Ama üç dört gün kremi sürdüm ve oğlum srekli kaşıdı bir kaç kere içerisinden irin çıktı sonrasında en son bu akşam yine kaşıyordu ve kan ile birlikte bir parça beyaz sert bir doku çıkardım. Biraz ağladı ve uyudu ne yapmamı önerirsiniz? Tekrar hametan sürdüm. O bölgedeki şişlik de indi.

  • altankaran
   Cevapla

   Bir dermatoloji uzmanına göstermenizde yarar var. Enfekte olmuşsa iyileşirken iz kalabilir.

 109. Cevapla

  İyi günler hocam kalçamın altında uzun süredir bir yağ bezesi vardı bir kaç gün boyunca iltihaplandı büyüdü ve ağrıdan sonra patladı ve tüm iltihap boşaldı fıstık büyüklüğünde bi parça kaldı ama derinin üstünde ufak bi yara kaldı ve sürekli sıvı akıyor yara kapanmıyor yaranın kapanması iltihaplanmayı önlemek için napmamı önerirsiniz

 110. Murat Berkörs
  Cevapla

  Hocam kolay gelsin ben iki gün önce 5 adet yağ bezesi aldırdım doktor el ele kontorol etti bunlar yağ bezesi dedi genetik dedi hatta. Yağ bezelerini çıkarınca baktı evet bunlar yağ bezesi dedi kötü birşey değil dedi korkmana gerek yok dedi pqtalojiye göndericem dedi yağ bezesi zararsız dedi ama ben tedirgin oldum

 111. Naz yazıcı
  Cevapla

  Burnumun sol tarafında derinin altında burun deliğimin üstünde nohut büyüklüğünde bir kitle var aynadan baktığımda görebiliyorum ve elle hissediliyorum yapısı sert geçen sene çıktı sanırım ilk başta bu kadar belli değildi ancak sanırım büyüdü yağ bezesi olabilirim?Sanki dokununca arada yeri oynuyor gibi geliyor gerçekten çok endişeleniyorum bunun için hangi uzmana gitmeliyim?

 112. Cevapla

  Hocam iyi günleriniz olsun. Benım sağ kulağımın arkasında yağ bezesi çıkıyor neredeyse her sene çıkıyor ve ceviz büyüklüğünde oluyo ağrılı Bi süreç 10 gün falan sürüyor ve antibiyotikler iğneler falan kullanıyorum sonrasında kendi parlıyo ve öle iyileşiyor.
  Gittiğim uzman hekim ameliyat sıkıntılı olabilir yüzde felçe neden olabilir dediği için çok korkmaya başladım bunun Bi tedavisi varmı yoksa ben bunu böle çekicekmiyim

  • altankaran
   Cevapla

   Büyük ihtimalle kist sebase denilen yağ kistidir. Onun kapsülü ile birlikte alınması gerekir. Kendisi patlarsa kapsül yerinde kaldığı için nüx eder

 113. Cevapla

  hocam merhaba 2 3 sene önce kalçamın sağ altında şişip inen fındık büyüklüğünde bir sertlik vardı. şimdi şişlik büyük ve yayılmalı halde. 10 gün ağrı yapıyor sonra kayboluyor ve bazen kalçamın sol tarafında da oluyor aynı şey. Bu nedir?

 114. Emre erkorur
  Cevapla

  Merhaba Dr bey az önce asistaninizla gofustum başımın içinde yağ bezesi gibi sert bir şey var ağrı yapmıyor bazen çok nadir birde sıkıntı yapıyor bilgi alabilirmiyim

  • altankaran
   Cevapla

   Baştaki kitleler genelde kist sebase denilen yağ kistleridir. Local anestezi altında alınabilir. Herhangi bir iş ve güç kaybına yol açmaz

 115. Cevapla

  merhaba hocam
  ben 5 ay önce yağ bezi ameliyatı oldum sırtımda fındık büyüklüğünde bir yağ bezesi vardı fakat ben ameliyat olduktan sonra yağ bezesinin olduğu yerde çukurlaşma oldu bu normal mi yada doktur fazla mı aldı bir ameliyat hatası mı ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

  • altankaran
   Cevapla

   Yağ kitlesi alındıktan sonra çukurluk olması normaldir. Fakat zamanla vücut o çukurluğu dolduruyor

 116. Cevapla

  Merhaba hocam
  Sağ ve sol üst bacağımda tahmini 100 civarı yağ bezesi var ortalama büyüklüğü fasulye tanesi gibi. Sağ ve sol alt kolumda da 4 5 tane oldu. Popo ve pelvis kemiği civarında da elime gelmeye başladı. Nasıl durdurulur artışı? Ya da ameliyat gerekli midir? Tüm vücudumu sarmasından korkuyorum. İç organlara da sıçrıyor mu? Ne yapmalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bunlar genetik yapıya bağlı yağ tümörleri. Çıkmaması için yapacak birşey yok. Tedavide yalnızca seni rahatsız edenler alınabilir

 117. Dilek evcan
  Cevapla

  Merhaba hocam benim eşim vücudunun farklı yerlerinde deri altında nohut büyüklüğünde oynayan bezeler var yıllardır ama bitanede kafasında var sert hareketsiz ağrısız kızarık ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim ve esimin ailesinde hepsinde var bı durum ve bana yağ bezesi veya yağ kisti olduğunu soyluyolar ama eşimi ikna edemiyorum doktora gitmek için ne olduğu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler….

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğiniz doğru. Onlar yağ kistleri. Bunlar bazen enfekte olup sertleşirler ve ağrı yaparlar. Local anestezi altında almak gerekir

 118. Cevapla

  Hocam iyi gunler kalcadan yag bezesi ameliyati oldum kapsul hersey alindi denildi dikis yerinden hic bitmeyen bir akinti basladi seffaf enfeksiyon degil ama akinti hic durmadi sonra tekrar ameliyat oldum tekrar kapsul parcalari alindi ama halen o akinti devam ediyor ya dikis yerinden akiyor yada sislik yapiyor sonra akiyor bir cozumu bulamadik ne yapacagiz bilemiyorum ilk yag bezesi oldugunda kapsulde degil parca parca cikmisti

  • altankaran
   Cevapla

   Kalça bölgesinde ameliyat yerinde enfeksiyon oluşmuş. Yağ dokusu fazla bir bölge olduğu için geç iyileşir. Tabi bu arada diabet hastlığınız varsa iyileşme uzar. Size local pansuman öneririm

 119. Cevapla

  Merhaba Hocam, sol bacak arasında testisimin altından makat kısmına yakın bölgede yağ bezesi teşhisi konuldu.
  Mesleğimin büyük bölümünü oturarak icara ediyorum, uzun süreli oturduğumda ağrı ve sızı yapıyor. Nasıl bir yol izlemem doğru olur.

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğiniz gerçekten lipomsa, yapılan yumuşak doku US’nu bunu destekliyorsa local anestezi altında alınabilir

 120. Cevapla

  Öncelikle Merhaba benim belimde kuyruk sokumuna yakın bölgede 2.5 santim büyüklüğünde lipom saptandı fakat lipom anne karnında oluştuğu icin ve sinir ile kemiğe yapıştığı için sinirleri kuyruk sokumuna yakın bir bölgeye kadar uzatmış sol ayağimda %50 sinir kaybi var sagda %16 sol ayağimda yoğun olmak üzere kas spazmları geçiriyorum ve 8 9 saatlik uykudan sonra ağrı ile uyanıyorum bazen ağrı oluyor bazen olmuyor gittiğim doktor ameliyat önerdi fakat ben ameliyat olmak istemiyorum bunu farklı bir yöntem ile alma şansımız varmidir yoksa bu ameliyat ne kadar riskli bir ameliyat öğrenmek istiyorum genelde başarı orani nedir

  • altankaran
   Cevapla

   Beldeki lipomların dediğiniz şikayetleri yapması mümkün değil. Sinir kayıpları ve ağrılarınız için bir beyin cerrahına başvurmalısınız. Bende lipom tesadüfen bulunmuş. Asıl hastalık başka

 121. Cevapla

  Hocam merhaba ;
  Yaklasık ıki sene once başımın arkasında tepe noktasına yakın sağ tarafında ilk basta sivilce görünümlü olup şuan leblebi buyuklugune ulasan bazen agrı verip kızaran dokunduğumda saga sola hareket eden bir kitle mevcut. Bu şişkinlik üzerinde saç da cıkmıyor hocam. Benı asıl endişelendiren durum ise şu hocam bu kitle son 3 ayda bu büyüklüğe ulaştı ve ilgisi varımdır bilmiyorum ama yıne yaklaşık 3 aydan bu yana yakını görmekte ciddi bir şekilde zorlanmaya başladım yakın yazıları okumaya calıstıgımda yazı bulanıklaşıyor ve gözlerim sulanıyor hemen. Yaş 42 hocam. Başımdaki bu şişkinliği basit bir yağ bezesi olmama ihtimali varımdır acaba.

  • altankaran
   Cevapla

   Sanmıyorum. O basit bir yağ kistidir. Görme ile ilgili yakınmalarınız için bir göz uzmanına başvurun

 122. Cevapla

  HOCAM POPOMDA GÖZLE GÖRÜLMEYEN AMA ELLE HİSSEDİLEN YAĞ BEZESİ VAR YILLARDIR. SÜRESİNİ BİLE HATIRLAMAYORUM. SON GÜNLERDE O BÖLGE DE HAFİF AĞRI HİSSEDİYORUM SANKİ. SANKİ HAFİF GERME GİBİ HİSSEDİYORUM. ACI ŞEKLİNDE DEĞİL AĞRI
  SİZCE NEDİR MUAYENE OLMAM GEREKİR Mİ. HANGİ DOKTORA GİTMEM GEREKİYOR.

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar enfekte olursa ağrı yapabilir. Bir yumuşak doku US çektirip genel cerrahi uzmanına başvurun

 123. Cevapla

  23 Aralık 2022 de sağ kaşımın üstünde sert yağ bezdi aldrdım 3 ay oldu e nabızda işlem acıklamsı (kist veya benign tümör cıkarılması derin,1,3adet )yazıyor .bezenin olduğu tarafa dogru yukarı doğru ağrı dokunduğumda elektriklenme hassastık uyuşukluk batma dikiş atılan yerde ısı hissetme vs bunlar neden oluyordur sanki dokundugumda kafamın tepesıne dogru damarlar oynuyo

 124. Cevapla

  Merhaba hocam, sol bacağımın iç kısmında 20-30 gündür elime gelen küçük kitleler vardı. Endişelendiğim için dahiliye doktoruna gösterdim, el ile muayene etti. Lipom dedi, kilo verirsen geçer dedi. Çok hızlı bir şekilde büyümeye ve yayılmaya devam ediyor. Diğer bacağımla üzerine baskı uygularsam ağrı oluşuyor. Sizce ne yapmalıyım, tekrar bir doktora görünmeli miyim? Çok endişeliyim

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar çok hızlı büyümeyen ve aniden çıkmayan kitlelerdir. Eğer hızlı bir büyüme varsa önce yumuşak doku MR tetkiki sonrada biopsi gerekir

 125. Cevapla

  Hocam merhaba boynumda lenf bezi şişmesi oldugunu söyledi kbb doktoru ve burnumda kıkırdakta et olduğunu ameliyat söyledi burnum için ama lenf bezi şişmesi için bir tedavi vermedi sadece ultrason istedi onda çıktı zaten biraz evhamlı biriyim daha sonra sol koltuk altımda bir şişlik hissettim ve obada ultrason yaptılar kıl kökü iltihabı dediler ama sanki ben nereme dokunsam beze geliyor elime kollarıma dokununca lenf kanseri falan mıyım diye çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Bezelerin kanserle ilgisi olduğunu sanmıyorum. Ama çok endişeli iseniz bir onkoloji uzmanına başvurabilirsiniz

 126. Cevapla

  Hocam merhaba ayağımda ve sirtimda yağ bezlerini aldırdım 3gun sonra bant açıp duş alabilirsiniz dediler 15 gün sonra dikisleri aldırın dediler dikişler alınana kadar pansuman yapılacakmı.yag bezesi sirtimda olduğu icin bantı çıkardım sırtım üstününe yatmam da bir sıkıntı olurmu hocam

 127. Cevapla

  Hocam merhaba,

  Yaklaşık 1 sene önce bulunduğum otobüsün aniden fren yapması sonucu omuzum döndü. Epey acımıştı. Daha sonra omuzumun üstünde bir kitle belirdi ve 1 yıldır var nerdeyse. Açıkçası bu tarama ile alakalı mı bilemiyorum ama orta yumuşaklıkta, kolayca hareket eden 2-3 cm çapında bir şişlik. Normalde hiç Ağrı yapmıyordu ama son bir kaç gündür hafif bir takım ağrılar var kolumda. Durumla alakalı olarak Nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz?
  Çok teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   O kitlenin yumuşak doku MR’ı ile araştırılması gerekir. Sonuca göre tekrar konuşuruz

 128. Cemali gürer
  Cevapla

  Hocam iyi günler benim sırtımda iki adet şişlik var yıllardan beri doktora gittigimde yag kisti dedi bunlar kendilinden şişip akıyodu yalnız bitanesi 2-3 günden bu yana sert ver dokunuldugunda acı veriyo sebebi ne olabilir hocam kötü bişey midir teşekkürler

 129. Cevapla

  Merhaba. Son bir yıldır alnımın tam ortasında 1-2 mm boyunda 1 tane yağ bezesi bulunuyor, kendiliğinden geçer diye umuyordum. Çünkü yıllar önce göz altımda 3-4 minik yağ bezesi vardı, kendiliğinden geçtiler hamilelikten sonra. Ama şu geçmiyor. Onu da mı ameliyatla alıyorsunuz? Ücretini öğrenebilir miyim?

 130. Cevapla

  Hocam benim sol kalçamda sert bir kitle var ufaktı büyüdü doktora gittim ultrason sonucu yağ bezesi olduğunu söyledi.Ama birsx sert bir kitle korkuyorum.

  • altankaran
   Cevapla

   Yağ bezeleri iltihaplanmışsa sertleşenilirler. Local anestezi altında alıp patolojik tetkik yapmak lazım

 131. Cevapla

  Hocam annemin gögüsünde meme ucunun 5 parmak aşağısında önce böyle nohut kadar bir şişlik idi doktora gösterdik iltihaplanmış yap bezesi gibi bir şey dedi hemen bir çizik attı sıktı içinden iltihabi şeyler çıktı sonra bunu günde 3 kere sıkıp içindekini akıtıp sabunla yıkayın dedi o günden beri annem hergün 3 kere sıkıyor ancak o bölge artık morardı içinden çok bişi çıkmıyor ama neredeyse bitti ceviz kadar bir şişlik var elleyince
  Sizce sıkıntılı bir şey olabilir mi ? Ben biraz tedirgin oldum bilemedim

  • altankaran
   Cevapla

   Dediğiniz şekilde bir tedavi yok. Öncelikle kitlenin olduğu yere bir yumuşak doku US’nu yaptırın. Ordan çıkacak sonuca göre hareket etmek gerekir

 132. Cevapla

  Meraba hocam benim bacaklarimda ve kollarimda iki kol ve iki bacakta ayni yerlerde şişlikler mevcut beze gibi ama ne olduğunu bilmiyorum kollarimda da bacakalarimdada cok ağrı yapiyor simetrik olarak ayni yerlerdeler ne olabilir

 133. Yusuf Akdemir
  Cevapla

  Merhaba hocam benim sağ bacak uylukta deri altında 15mm×7mm lipomatoz saptandı diyor ultrasonda. Ancak 10 gündür çok sancı yapıyor öyle ki sancı bazen kalçaya ve bele kadar yayılıyor. Acaba bu kadar sancı yapması normal mi.

  • altankaran
   Cevapla

   Sancı yapıyorsa o kitle ya enfekte olmuştur. Yada lipom değil başka bir patoloji vardır. Muayene olmanız gerekiyor

 134. Sinan Yiğit
  Cevapla

  Hocam merhaba benim yaklaşık 20 gündür ortalama 2 günde bir özellikle geceleri sırt bolgemden 4 5 cm lik sert şişmeler oluyor sayıları hep 3 4 den fazla oluyor ve özellikle omurga ve kaburga bölümde çıkıyor 20 gündür sürekli oluyor yapıları sert ve kizarikli bunlar yağ bezesi olabilirmi başka bir sorun varsa hangi bölümden randevu almaliyim

 135. Cevapla

  Hocam merhaba,
  Ensemde soltarafdan orta kisma dogru 2015 te 6 cm olan suan son cektirdigi
  Mr da ise 10 cm buyukluge ugramis derinligi 2 cm bir lipom var. Ozellikle soguk havalarda beni rahatsiz ediyor. Ayni bolgede c5c6 bolgesinde fitikta var. 2015 de dr belirti vermedigi durece alinmasi gerek yok demisti , simdi ise 10 cm genis bir alana yayili multilobuler lipom oldugu soyleniyor. Lokal anestesi ile degil , tam narkoz altinda alinmasi gerek dediler. Ayni bolgese fitik oldugu icin emin degilim sikayetlerimin lipom ile ilgisi var mi fakat buyudugu icin alinmasi gerektigini dusunuyor. Hem icimde rahatlar.
  Ne dersiniz?

  • altankaran
   Cevapla

   Lipom vakalarını local anestezi altında yapıyoruz. Lipom fıtık seviyesine inmez sanmıyorum. Genede muayene edip ona göre karar vermek gerekir

 136. Cevapla

  Hocam merhabalar. 1 sene önce çene altımda çıktı zamanla büyüdü yağ bezesi. 3 gün önce 20’lik dişim şişti antibiyotik kullandım şişlik geçti, ama bu sefer yağ bezemde şişme, kızarıklık ve acı oluşmaya başladı sanırım iltihap kaptı, hemen aldırılabilir mi bu yağ bezesi.

 137. Sultan ermeydan
  Cevapla

  Hocam kızım 2.5 yaşında sakral Gamze için emar çektik Omurilikte iki tane yağ bezesi var. Gelişimini etkiler mi ne yapmamiz lazim

 138. Cevapla

  Merhaba hocam omzumda yumurta büyüklüğünde yağ bezesi var bunların ameliyatı ne kadardır acaba fiyat olarak ağrı oluyor doktor antibiyotik verdi ameliyat la alınabilir dedi.. çok teşekkür ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Onları local anestezi altında alıyoruz. Fiat olarak büyüklüğüne göre değişiyor. Buyrun gelin muayenelerimiz ücretsiz. Fiatı muayene sonucu belirliyelim

 139. Cevapla

  Hocam merhabalar, yaklaşık 5-6 yıldır omurgama yakın, hemen sol tarafında hafif ağrı hissediyordum. Fakat yaklaşık 1 sene önce belirttiğim noktada elimle hissettiğim kayan kitleyi fark ettim. İstirahat,yürüyüş, dik oturuş halide herhangi bir ağrı hissetmiyorum fakat eğildiğim zamanlarda bazen hafif ağrı hissediyorum. Sizce lipom olabilir mi hocam?

  • altankaran
   Cevapla

   Olabilir ama ağrının kaynağının o olduğunu sanmıyorum. MR çektirin

 140. Cevapla

  Hocam merhaba sırtımda omurgamin hemen yaninda hareket eden bi sislik vardi omurilige yakın oldugu icin beyin cerrahisine gitmistim ultrason cektiler ultrason raporunda cilt altinda 16×3 mm boyutlarında yağ ekojenitesinde alan izlendi yaziyoruz doktor bana derinde yağ bezesi olusmus estetik cerraha gidebilirsin ama bizim alanimiz degil dedi o yuzden emin olamadim ne olabilir sizce

  • altankaran
   Cevapla

   Vücudun çeşitli yerlerinde lipomlar oluşabilir. Bunlar çok yavaş büyür. Belirti vermediği sürece alınmayabilir. Cilt altındaki lipomları local anestezi altında alıyoruz

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi