• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

YAĞ BEZESİ (LİPOM) TEDAVİSİ

Yağ bezeleri diğer adıyla lipomlar vücutta yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. Kafa derisi hariç vücudun her yerinde görülmektedirler. Genelde estetik kusur dışında fazla bir yakınmaya neden olmaz. Fakat bazen iltihaplanarak ağrı ve kızarıklığa neden olmaktadırlar.

Büyüklükleri çok değişkendir. Çok yavaşta olsa sürekli büyürler. Birde liposarkom denen kötü huylu yağ dokusu kanseri vardır. Bunlar hızla büyürler. Oluşumunda genetik yatkınlık önemli bir yer tutar. Anne veya babasında lipom olan çocukların lipom olma olasılığı yüksektir.

Yağ hücrelerinin fazla yağ depolamasıyla oluşan tümörlerdir. Yumuşak, mobil, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezelerinin çeşitli farklı türü vardır. Cilt altında bulunan, ağrısız ve hareketli çevresinde bir kapsülle ciltte ayrılmış kitleler lipom olarak değerlendirilir. Genelde başta görülen, içinde sebum denilen bir sıvı barındıran, çevresi kapsüllü gene hareketli kistlere sebase kist denir. Bunlar bir nevi yağ kistidir. Sinir lifleri, bağ dokuları ve sinir hücrelerinden oluşan neurom’lar, bağ dokusu hücrelerinden oluşan fibromlar yine bu gurupta mütalaa edilebilir.

Vücutta Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Yağ bezelerinin çıkma nedeni hücrelerin fazla yağ depolamasıdır. Yağ bezeleri sadece cilt altında oluşmaz. Bazen eklemlerde, bağırsaklarda, sindirim sisteminde, karın boşluğunda da oluşabilir. Buralarda görülen bezelerde genelde iyi huyludur. Bağırsakta oluşanlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklarına yol açabilir.

Teşhis kolaydır. Vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler ele gelir. Büyüklükleri çok fazladır. Sayıları çok fazla olabilir. Bu kitleler muayene sırasında kolayca hareket ettirilebilir. El altından kaçabilirler. Yağ bezeleri ağrısız kitlelerdir. Muayene sırasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Fakat eğer lipom iltihaplanmış ise veya liposarkom gibi kötü huyluysa hem hareketleri kısıtlıdır hem de ağrılı kitlelerdir. Birde apselerin yaptığı şişlikler vardır. Bunlar çok ağrılıdır.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yağ bezelerinin riskleri nelerdir?
Yağ bezelerinin estetik kusur dışında iltihaplanma ve hareket kusuru yapma riskleri vardır.

Göz çevresinde neden olur?
Belli bir nedeni olmamakla birlikte, lipomlar vücudun her yerinde oluşabilir.

Kansere döner mi?
Yağ bezeleri kansere dönmezler, tamamen zararsızdırlar. Sadece estetik açıdan problem yaratırlar.

Ne zaman tedavi olunmalı?
Ne kadar küçük opere edilebilirse oluşacak iz ve estetik kusur o kadar az olur.

Ağrı Yapar mı?
Yağ bezeleri çok büyük hacime ulaşmadıkça veya iltihaplanmadıkça ağrı yapmaz.

Yapısı Nasıldır?
Yumuşak, deri altında oynatılabilen,ağrısız kitlelerdir.

Kendiniz Çıkarmaya Çalışmayın!
Yağ bezelerinin sıkılması kapsülün parçalanmasına neden olur. Buda operasyonun zor olmasına ve nükse neden olur.

Basmakla üzerindeki deri yumuşaktır ve kırmızıdır. Sıcaklık vardır. Lipoma göre daha yumuşaktır. Kafada olan şekilleri yağ kisti denilen kist sebaselerdir. Bunların bir kapsülü vardır ve içinde sebum denilen jel kıvamında bir sıvı içerirler. Lipomlardan bu yönleri ile ayrılırlar. Kafa derisinde lipom pek görülmez. Lipomlar daha çok boyun, omuz, sırt ve kollarda görülür.

Lipomlar normal koşullarda kitle dışında herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Tek sıkıntılı tarafı bazı hastalar tarafından estetik yönden istenmemesidir.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaçla veya bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Hastanın lipom olan yeri steril olarak boyanarak örtülür. Sonra lokal anestezi yapılır. Lipomun üzerine eliptik bir insizyon yapılır. Lipom çevre dokudan kapsülü ile birlikte total olarak çıkarılır. Kanama kontrolü yapılarak cilt subkütan olarak kapatılır ve ciltte steril stripler konur. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. 10 gün sonra kontrole çağırılır. Herhangi bir komplikasyon var mı diye bakılır. Çıkan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadirde olsa liposarkom olma olasılığı vardır.

Lipom ameliyatları tarafımızdan lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla alınmaktadır. Hastalar aynı gün işinin başına dönebilir. Estetik olarak onu rahatsız eden kitleden kurtulmuş olur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Mehtap Çaylak
  Cevapla

  Benim sürekli bacak arkasında ve popo bölgesinde bu yağ bezelerinden çıkıyor.bazen iltihaplı ve şiddetli olmasada ağrılı olarak çıkıyor.bunun için doktora gitmeye korkuyorum…ailemde kimsede yok bunlardan burda gittiğim doktorlar strese bağlı olarak oluştuğunu ve sürekli hareket halinde olmamı söylediler…bunlardan kurtulmak için kesin çözüm cerrahi müdehale midir ve neden oluşurlar.?Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Lokal yağ bezeleri genelde genetik yapıya bağlı gelişen bir hastalık. Bunlarda cerrahi müdahale yalnızca estetik kusur durumunda, komplikasyona neden olduğunda uygulanır. Kendi halindeki bezelere dokunmuyoruz

 2. bedri yardımcı
  Cevapla

  hocam benim boynumda limon buyuklugunde uynak beze var agrısız elledigimde yumuşak oynuyor size gelmeyi düşünüyorum

   • Cevapla

    Hocam benim boynumun sağ orta kısmında ceviz büyüklüğünde lipom var. Yıllardır duruyor. Son yıllarda sağ kolda inanılmaz ağrı başladı. MR sonucları olağan. Fitik belirtisi yok. Kolda kireçlenme var. Acaba lipom boyun sinirlerine baskı yaptığından ağrı gelişmiş olabilir mi. Yani lipom sinirlere baskı yapar mı.

    • Op. Dr. Altan KARAN
     Cevapla

     Lipomun bası yapması ve oradaki sinirleri etkilemesi pek mümkün değil. Ağrıların nörolojik bir patolojiden olduğunu sanıyorum. Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam iyi gunlervucudumu ozellikle bacak bolgesinde 25
  30 kadar irili ufakli lipoller var bir seansta tamamini aldirabiliyormuyum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklük ve eklem yerlerine uzaklığına bağlı. Muayene sonucu belli olur.

 4. Cevapla

  hocam ben yeni yağ bezesi aldırdım ben bisey sorucam doktorum bana önemli olmayan bir kist olduğunu söyledi ama patolojiye yinede yollada peki bir doktor bunu anlaya bilirmi birde doktorum meme kanseri konusunda uzman biri ama benim bu kitle göğüs aramda oluştu sadece bir yerde dağılma yoktu sizce bisey varmıdır ve bana bir krem verdi her gün batikon ve sonra krem süre bilirsin dedi ama ben hergün banyo yapıp bunu kaç kere süre bilirim bilmiyorum soramadım da bunu sizce hergün 5 saat aralıkla sürsem ve batikon kullansam zarari olurmu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Göğüs arasındaki kitleler genelde yağ bezesi dediğimiz lipomlardır. Ben vakalarda sadece batticon kullanıyorum. Merhem sürdürmüyorum. Batticonu banyo sonrası bir kez sürmeniz yeterli.

 5. Koray Ögatlar
  Cevapla

  Hocam merhaba Tekirdağda yaşıyoruz ve annemin sol el bileğinde büyük bir lipom var doktorlar sinirlere yakın olduğu için ameliyattan korkuyorlar konu hakkında yardımcı olabilir misiniz bize ? 2 kere aynı yerden ameliyatta oldu

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Oradaki şişlik büyük olasılıkla higromadır. Lipom değildir. Bir ortapedi uzmanına başvurun. Selamlar

 6. Cevapla

  Sol göğsümde var nohut kadar mamagrofide sıkıntı yok denildi ama göğsümde diğerine göre küçük alırsam gogusum öteki gibi olur mu zararı varmı

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Lipomları almanın her hangi bir zararı yoktur, kalmasının da estetik dışında bir zararı yoktur. Muayenemiz ücretsizdir. Buyrun gelin detaylı konuşalım.

 7. Cevapla

  benim biyik bolgemde küçük bir yag bezesi var. Bunu aldirirsam iz kalirmi ameliyat olmadan da gecmesi mumkunmu? simdiden tesekurler

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Görmek lazım. Belki ameliyatsız radyofrekansla alabiliriz. Randevu numaralarından iletişim kurup randevu alabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 8. Lale Özçelik
  Cevapla

  Doktor bey iyi günler dilerim. Benim 2 üst bacağımda 4 büyük ama küçük bir çok yağ bezesi var. Ayrıca kollarımda da tek tük var. Bunların ameliyetı aynı anda mı oluyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Alınabilir. Local anestezi ile yapıyoruz. Herhangi bir istirahat gerektirmez

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipom olabilir, fotoğraf atabilirsiniz whatsapp’tan veya direk randevu alıp gelin muayenelerimiz ücretsizdir.

 9. Cevapla

  Hocam sağ arka bel kaba etin orada ele gelen sert bir beze var ve bunun hemen ćevresinde kızarıklık ve iltihap oluştu.Antibiyotik kullandım iltihap gećince doktor bunu alalım dedi. Aldırmasam riski varımdır.İltihabın tekrarlama olasılığı nedir.Teşekkürler.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Orada sanıyorum bir yağ bezesi var. Tekrar iltihaplanıp apseleşebilir. Alınması gerekir.

 10. Canan Zuhal
  Cevapla

  Dr. Bey benim ayağımın altında ayak çukurunda bir tane vardı. Ultrasonla baktılar lipom dediler birbuçuk sene önce. Yürürken yere değmediği için rahatsız etmiyor. Ancak son aylarda yavruladı. Daha çok büyümeden kurtulmak istiyorum. Opere edilse dikiş yerleri ilerde yürürken acı, batma yapar mı?

 11. ersin akgül
  Cevapla

  merhaba hocam boyumda 2 senedir bir şişlilk farkettim gecen sene hiç agrı olmadıgından aldırmadım şimdi ise agrı var kötü huylu olmasından korkuyorum aydın didimde yaşadıgımdan söke devlet hastanesinden genel cerhadan randevu aldım agrılı olan kitleyi hemen alınabiliyormu yoksa itihaplama warsa daha sonramı alınır? bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Boyundaki kitleler çok çeşitli olabilir. Lenf bezinden tutunda tiroid nodülüne kadar farklıdır. Öncelikle muayene edip en azından bir yumuşak doku US veya MR ile araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekir. Selamlar

 12. Cevapla

  Hocam annem beyin kanaması geçirdi 2011 yılında şuan iyi sayılır… Kaşının üstünde bir yağ bezesi var ucu siyah morumsu bir duruşu var bu beze büyük ihtimal nohut büyüklüğünde ve ağrı yaptığını belirtiyor… Bu beze küçük diye doktor almamış nasıl bir yol izlemeliyim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, randevu alıp ücretsiz muayeneye gelin detaylı inceleyelim alınabilecekse alırız. Boyut sorun değil, detaylı incelemek gerekiyor. Veya whatsapp numaramıza fotoğraf atın ordan inceleyip dönüş yapalım.

 13. Cevapla

  Merhabalar hocam benimde babamın boynunda var yağ bezesi us ve mr çekildi ameliyata karar kılınmış , fakat çevreden sürekli bir red geliyor alınmasa da geçiyormuş İzmir’de iğne vurup eritmişler gibi bir sürü yorum var ameliyat dışında tedavi mümkün müdür ? Birde kan tuttuğu için babamı bütün anestezi yiyecek sizce ne yapmalı?

 14. Cevapla

  Hocam selamlar bir konuda danışmak istiyorum sol yanağımın altında bir yağ bezesi vardı boyun kısmında dün çenemin altında bir şişlik hissettim dokunduğum zaman ağrıyor bende başta yeni çıktığını düşündüm sonradan hatırladım ki beze yer değiştirmiş olabilir diye düşündüm bu mümkün mü bezeler vücutta yer değiştirir mi? Doktora gitmeliyim?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Bezeler oynayabilir fakat çok yer değiştirmez. Bir lenf bezi iltihabı olabilir. Muayene olmanızı öneririm

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Merhaba, kliniğimizde tedavi olabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bize ulaşıp randevu alırsanız aynı gün kurtulabilirsiniz.

 15. Cevapla

  Ben Aydın Merkez de oturuyorum benim alnımdada yağ bezeleri var önce hastaneye gittim oradaki estetik cerrah uzmanı bana renkli ultrason çektirdi yağ bezesi denildi ameliyat olursa dikiş izi olur dedi peki iğneyle çekilse dedim gene küçük bir kesi atılacak gene iz kalır dedi başka bir hastaneye gittim ultrason çekildi oradaki sonuçta yağ bezesi çıktı oradaki doktorlarda aynı şeyi söylediler ne yapacağımı bilmiyorum görünüş olarak kötü görünüyor, yaşlı görünmeme sebep oluyor hocam sizden tavsiye bekliyorum ne yapabilirim kötü huylu bezeye dönme ihtimali korkutuyor beni cevabı nızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Yağ bezeleri kötü huylu tümöre dönmez. Fakat cerrahi olarak alınması dışında bir çaresi yoktur.

 16. Cevapla

  Merhaba hocam sag boyun kismimda bir
  Sag boyun kisminda iki adet misket buyuklugunde beze var agri yok sizce kotu huylu nasil anlasilir

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri iyi huyludur, beze olup olmadığından emin olmak için whatsapptan fotoğraf atabilir veya muayeneye gelebilirsiniz.

 17. Cevapla

  İyi gunler doktor bey, goz cevremde kucuk kucuk yag butonlar var kucuklugumden bu yana ve git gide cogaliyor. Goz cevresine nasil bir mudahale yapiyorsunuz ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Geçmiş olsun, uyguladığımız radyofrekans yöntemiyle tamamen kurtulabilirsiniz.

 18. Cevapla

  Merhaba hocam

  kafamın arka sag kısmında cevizden biraz daha büyük bir şişlik var. arada agrı yapıyor. ihmal ettim biraz büyüdü cerahi müdaheleden de korkuyorum. Yağ bezesi midir?

  tesekkürler

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, yağ bezeleri kötü huylu değildir. Aynı gün yaptığımız işlem sonrası tamamen kurtulabilirsiniz. Yağ bezesi olup olmadığına görmeden bir şey demek zor. Whatsapp’tan fotoğraf atın veya muayeneye gelebilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 19. Cevapla

  Hocam merhaba, benim sırtımda sol üstte 1 cm çapında bir yağ bezesi var ve bir tana de sırtımda sağ kürek kemiğinin orda çapı 3 cm olan bir yağ bezesi daha var. 3-4 yıldır varlar ve hiç ağrı yapmamışlardı. Şimdi 3 cm çapında olanın üstünde ya sivilce çıktı veya iltihaplandı.3 gündür ağrıyor, ağrı bugün biraz azaldı ama devam ediyor. Kırmızılaştı da tabi. Hiç dokunmadım ne sıktım ne başka bişey. Ağrısı da dayanılmayacak bir durumda değil şükür ama azalsa da orta şiddette devam ediyor.Bir staj programı nedeniyle 4 haftadır yurtdışındayım. 2 hafta sonra dönmüş olacağım. Programı yarıda bırakmak istemiyorum. Programı bitirince dönüp muayene olaym istiyorum. Beklemem de bir sakınca var mı?

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Sanıyorum onlar yağ kisti. Fakat enfekte olmuşlar. Onları sıkmayın. Bir antibiotik kullanın. Türkiyeye döndüğünüzde buyrun gelin 10 dk.lık bir işlemle onları alalım. Selamlar

 20. Cevapla

  Hocam benim sağ yanağımda yağ bezesi çıktı sıktım iltihaplanma yaptı 15 20 gündür hergün iltihap akıyor plastik cerrahi antibiyotik verdi kullanıyorum hala aynı tekrar gittim ameliyat için gün verdi alalım dedi sizce ameliyat olmalı mıyım bu şekildeyken

 21. Cevapla

  Mrb doktor bey benim kaşimin üstünde yağ bezesi var ama cerraha gosterdim alamam bunu çünkü göz kapağın yukarda kalır dedi ve görüntü bozukluğu olduğu için çok rahatsizm

 22. Cevapla

  Merhaba Altan bey ;
  Benim kasiklarda yag bezeleri var cok miktarda bu bolgelere de siz bakabiliyormusunuz ?

 23. Enes Yalçın
  Cevapla

  Merhaba
  Benim ensemin sol tarafında avuç içi büyüklüğü kadar bir lipom var doktora gittiğimde benden renkli Mr istedi ancak bir ağrı kesici bende yan etkisi gösterdiği için renkli Mr değil normal Mr çektiler sonuçları aldım ancak birdaha doktora gitmek için vaktim olmadı doktor bana renkli Mr istemesinin sebebini ensemde bulunan lipomun içerisi ile bağlantısı olup olmadığını öğrenmek için diye belirtmişti ensemde bulunan sert bir lipom yumuşak bir dokusu yok çok nadir de olsa ağrı yapabiliyor benim öğrenmek istediğim husus ise alindigi taktirde aynı veya vücudumun başka bir bölgesinde tekrar çıkar mı
  Bilgilendirirseniz sevinirim

 24. Cevapla

  hocam merhaba , 10 yıldan fazla bir süredir sağ çenemde 1 cm civarında hareket eden bir beze var ne bir büyüme ne bir ağrı yapıyor. dışarıdan da hiçbir şekilde belli olmuyor. Ancak elimle kontrol ettiğimde elime geliyor. bu aralar biraz kafama taktım bir zararı olur mu diye ? Sizce ne yapmalıyım ? Saygılar.

 25. izzet ertekin
  Cevapla

  İyi günler hocam,
  Omuzumda yağ bezesi var İstanbuldayım hastane randevumu Cildiyemi, Dahiliyemi almalıyım?
  Teşekkür ederim

 26. Cevapla

  Hocam merhabalar ben zafer yaşım 19 2 yıl once göğüsümün ustunde sert bir sivilce cikmisti geçer diye bu zamana kadar hiçbirsey yapmadım buyuklugu nohuttan biraz kucuk sekilde 2 yilda bu kadar buyukluge geldi 1 ay oncede 3 tane daha kucuk kucuk yine göğüs bolgemde sert sivilce çıktı isminin lipoma tanımına cok uyuyor ameliyatsız geçme ihtimali varmıdır izmirde oturuyorum muayene olmam mı gerekir teşekkürler

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Evet muayenelerimiz ücretsizdir.
   Bize whatsapp’tan foto atın veya muayeneye gelin detaylı bilgi verelim.

 27. Cevapla

  Meraba hocam benim kulagimum arkasindada bir findiktan kucuk doku var doktora gittim kotu bisey olmadigjni soyledi ama agri yapiyor ve kulagimin kenarinda iltihap gibi bir seyin akmasina neden oluyor sizce ne olabilir

 28. Cevapla

  Yumurtalıklarda çıkan yağ bezeleri zamanla çoğalmaya başladı..ilk başta korktugum için doktora gittim yağ bezesi olduğunu söyledi..ama o günden sonra büyümeye başladı..bu estetik haricinde hayatıma bi etki edermi.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yumurtalıklardaki bezeler kistik oluşumlardır. Bir jinekoloğa başvurun.

 29. Kuzey kartal
  Cevapla

  Merhaba hocam benim karın bölgesinde deri altında ve yer yer kollarimda benim tespitim en buyugu fındık büyüklüğünde yağ bezeleri oluşmaya başladı nasıl bir tedavi uygulamamız gerekmektedir .

 30. Cevapla

  Merhaba hocam annemin kafasinda yag kisti var iki kez aldirdik ucuncuye yine cikti cok agri yapiyor ve rengi kirmizi tekrar aldirmalimiyiz patoloji sonucunda ne iyi nede kotu yaziyor kesin bir sonuc yok plastik cerrahi bize bununla yasamalisin yapacak birsey yok dedi ne yapmaliyiz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmek lazım. Bazen cerrahi operasyonlardan sonra keloid denen oluşumlar olur. Ağrı ve kaşıntı yapar. Bu ise yapacak birşey yoktur. Kendi kendine geçmesini beklemek gerekir.

 31. Cevapla

  Merhaba hocam kafamın üstünde 1 senedir takip ettiğim küçük (fındık büyüklüğünde) bir şey var ilk gittiğimde doktor yağ kist’i olabilir demişti ağrı vs yok bu sene tekrar elledim kafamda çok çok az büyümüş gibi yani aman aman artmamış acaba bu ilaç ile geçer mi geçmez ise ameliyatı çok acıtıyor mu? Sanırım lokal anestezi iğne ile uyuşturuyorlar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Evet local anestezi ile alıyoruz. Yağ kistleri çok yavaş büyür. Büyümesini farketmeyebilirsiniz.

 32. Cevapla

  hocam iyi günler vücudumda iki adet yağ bezesi var ve bunlar biraz büyüdü beni rahtasız ediyor nasıl ve hangi bölğmde bi operasyon yaptırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Local anestezi altında alınabilir. Sanırım kist sebase denilen yağ kistleridir. Apseleşirse size sıkıntı verir.

 33. Cevapla

  merhaba hocam benim vücudumun bacak ve karın göğüs sırt bölgesi kol ve koltuk altlarında 50 den fazla var ve sürekli çoğalıyor kesi izleri rahatsız edici lokal op aldırmakla olmayacak kadar çok ve birkaç tane aldırdım görsel olarakta hoş olmayan izler oluyor bunun ile ilgili yurt içi veya dışında herhangi bir çalışma yokmu en azından yenilerinin çıkmaması için yağ oranını dengeleyici tedavi falan

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomların oluşumu genelde genetik yapıya bağlıdır. Sizi rahatsız edenleri aldırmak dışında bir tedavisi yok.

 34. Cevapla

  Merhaba , benim göz altımda kalın tabakalı küçük kabarcık şeklinde yağ bezesi var görüntü olarak rahatsız oluyorum nasıl bir tedavi yolu izlemem gerekiyor . Rica etsem bilgi verir mısınız.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek zor. İsterseniz fotoğraf gönderin whatsapp numaralarımıza

 35. Cevapla

  Merhaba hocam benimde boynuma yakin bi yerde kucuk bi beze vardi faka t son 3 gunde biraz buyudu ve agri yapmaya basladi.buyumeden once emar cekilmistim radyasyonun bi etkisi olabilir mi ? Ga da kotu bi durum teskil eder mi ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   MR çekiminde radyasyon olmaz. O büyük olasılıkla lenf bezidir. Ağrılı şişlikleri genelde iltihaba bağlıdır. Gelin muayene edelim

 36. Cevapla

  Merhaba,hocam benimde 1,5 sene önce sağ yanağımda bir yağ bezesi çıktı sert ve etrafı morarıktı 1 sene sonra felan geçmişti ama şimdi tekrar çıktı dokunduğumda acıyor ve etrafı kızarık şekilde ne yapmaliyim amrliyatsız geçmesi mümkünmü? Yada dikiş izi kalırmı? Polis olmak istediğim için suratimda dikis izi olması biraz sıkıntılı 🙁

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız kitle büyük ihtimalle yağ kistidir. Zaman zaman iltihaplanabilir. O dönemde sertleşip morarabilir. Onu ameliyatla almak gerekir. İşlem sonrası yüzünüzde dikiş izi kalır.

 37. Cevapla

  15 senedir sırtımda ilk cıktıgından cok az büyüdü düğünüm var aldırmak istiyorum hareket ettirebiliyorum ana doktor fobim var ya kötü bsyse diye bu kdr sene durdu bana hiç bi zararı yok ama cok korkuyorum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sırttaki lipomları 10 dakikalık bir operasyonla, local anestezi ile o bölgeyi uyuşturarak alıyoruz. Korkmanıza gerek yok.

 38. Cevapla

  Mrb hocam benim sağ göz kapağımda yaklaşık 8 yıldır bi kist var ağrı yok içinde oynayabiliyorda kaydırabilirum yani şişlik var ne yapılabilir?amelyatlamı alınır yoksa başka alternatif varmı?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklüğüne bağlı ya cerrahi olarak yada radyofrekansla alınabilir

 39. Cevapla

  El bilegimde yag bezesi var ameliyat olsam ne kadar sürede iyileşir ameliyat sonrası ne kadar süre elimi kullanamam ne kadar süre elimle agır bişey kaldıramam sporu ne zaman yapabilirim bilgi verirmisiniz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   El bileğindeki şişlikler genelde higromadır. Muayene etmek lazım. Sorduğunuz soruları muayene sonucu konuşabiliriz.

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi