• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

YAĞ BEZESİ (LİPOM) TEDAVİSİ

Yağ bezeleri diğer adıyla lipomlar vücutta yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. Kafa derisi hariç vücudun her yerinde görülmektedirler. Genelde estetik kusur dışında fazla bir yakınmaya neden olmaz. Fakat bazen iltihaplanarak ağrı ve kızarıklığa neden olmaktadırlar.

Büyüklükleri çok değişkendir. Çok yavaşta olsa sürekli büyürler. Birde liposarkom denen kötü huylu yağ dokusu kanseri vardır. Bunlar hızla büyürler. Oluşumunda genetik yatkınlık önemli bir yer tutar. Anne veya babasında lipom olan çocukların lipom olma olasılığı yüksektir.

Yağ hücrelerinin fazla yağ depolamasıyla oluşan tümörlerdir. Yumuşak, mobil, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezelerinin çeşitli farklı türü vardır. Cilt altında bulunan, ağrısız ve hareketli çevresinde bir kapsülle ciltte ayrılmış kitleler lipom olarak değerlendirilir. Genelde başta görülen, içinde sebum denilen bir sıvı barındıran, çevresi kapsüllü gene hareketli kistlere sebase kist denir. Bunlar bir nevi yağ kistidir. Sinir lifleri, bağ dokuları ve sinir hücrelerinden oluşan neurom’lar, bağ dokusu hücrelerinden oluşan fibromlar yine bu gurupta mütalaa edilebilir.

Vücutta Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Yağ bezelerinin çıkma nedeni hücrelerin fazla yağ depolamasıdır. Yağ bezeleri sadece cilt altında oluşmaz. Bazen eklemlerde, bağırsaklarda, sindirim sisteminde, karın boşluğunda da oluşabilir. Buralarda görülen bezelerde genelde iyi huyludur. Bağırsakta oluşanlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklarına yol açabilir.

Teşhis kolaydır. Vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler ele gelir. Büyüklükleri çok fazladır. Sayıları çok fazla olabilir. Bu kitleler muayene sırasında kolayca hareket ettirilebilir. El altından kaçabilirler. Yağ bezeleri ağrısız kitlelerdir. Muayene sırasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Fakat eğer lipom iltihaplanmış ise veya liposarkom gibi kötü huyluysa hem hareketleri kısıtlıdır hem de ağrılı kitlelerdir. Birde apselerin yaptığı şişlikler vardır. Bunlar çok ağrılıdır.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yağ bezelerinin riskleri nelerdir?
Yağ bezelerinin estetik kusur dışında iltihaplanma ve hareket kusuru yapma riskleri vardır.

Göz çevresinde neden olur?
Belli bir nedeni olmamakla birlikte, lipomlar vücudun her yerinde oluşabilir.

Kansere döner mi?
Yağ bezeleri kansere dönmezler, tamamen zararsızdırlar. Sadece estetik açıdan problem yaratırlar.

Ne zaman tedavi olunmalı?
Ne kadar küçük opere edilebilirse oluşacak iz ve estetik kusur o kadar az olur.

Ağrı Yapar mı?
Yağ bezeleri çok büyük hacime ulaşmadıkça veya iltihaplanmadıkça ağrı yapmaz.

Yapısı Nasıldır?
Yumuşak, deri altında oynatılabilen,ağrısız kitlelerdir.

Kendiniz Çıkarmaya Çalışmayın!
Yağ bezelerinin sıkılması kapsülün parçalanmasına neden olur. Buda operasyonun zor olmasına ve nükse neden olur.

Basmakla üzerindeki deri yumuşaktır ve kırmızıdır. Sıcaklık vardır. Lipoma göre daha yumuşaktır. Kafada olan şekilleri yağ kisti denilen kist sebaselerdir. Bunların bir kapsülü vardır ve içinde sebum denilen jel kıvamında bir sıvı içerirler. Lipomlardan bu yönleri ile ayrılırlar. Kafa derisinde lipom pek görülmez. Lipomlar daha çok boyun, omuz, sırt ve kollarda görülür.

Lipomlar normal koşullarda kitle dışında herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Tek sıkıntılı tarafı bazı hastalar tarafından estetik yönden istenmemesidir.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaçla veya bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Hastanın lipom olan yeri steril olarak boyanarak örtülür. Sonra lokal anestezi yapılır. Lipomun üzerine eliptik bir insizyon yapılır. Lipom çevre dokudan kapsülü ile birlikte total olarak çıkarılır. Kanama kontrolü yapılarak cilt subkütan olarak kapatılır ve ciltte steril stripler konur. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. 10 gün sonra kontrole çağırılır. Herhangi bir komplikasyon var mı diye bakılır. Çıkan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadirde olsa liposarkom olma olasılığı vardır.

Lipom ameliyatları tarafımızdan lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla alınmaktadır. Hastalar aynı gün işinin başına dönebilir. Estetik olarak onu rahatsız eden kitleden kurtulmuş olur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Mehtap Çaylak
  Cevapla

  Benim sürekli bacak arkasında ve popo bölgesinde bu yağ bezelerinden çıkıyor.bazen iltihaplı ve şiddetli olmasada ağrılı olarak çıkıyor.bunun için doktora gitmeye korkuyorum…ailemde kimsede yok bunlardan burda gittiğim doktorlar strese bağlı olarak oluştuğunu ve sürekli hareket halinde olmamı söylediler…bunlardan kurtulmak için kesin çözüm cerrahi müdehale midir ve neden oluşurlar.?Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Lokal yağ bezeleri genelde genetik yapıya bağlı gelişen bir hastalık. Bunlarda cerrahi müdahale yalnızca estetik kusur durumunda, komplikasyona neden olduğunda uygulanır. Kendi halindeki bezelere dokunmuyoruz

   • Kadir Yılmaz
    Cevapla

    Merhaba hocam benim bel bölgemde 5 ay önce fıstık büyüklüğünde yağ bezesi çıktı ondan sonra sağ bacağım kasmaya başladı sabah kalktığımda topuğun çok acı yapiyo beyin sinir cerrahına gittim fıtık yok dedi siz ne önerirsiniz hocam

    • altankaran
     Cevapla

     Şikayetlerinizin yağ bezesinden olduğunu sanmıyorum. Bir nöroloji uzmanına görünmenizi öneririm

 2. bedri yardımcı
  Cevapla

  hocam benim boynumda limon buyuklugunde uynak beze var agrısız elledigimde yumuşak oynuyor size gelmeyi düşünüyorum

   • Cevapla

    Hocam benim boynumun sağ orta kısmında ceviz büyüklüğünde lipom var. Yıllardır duruyor. Son yıllarda sağ kolda inanılmaz ağrı başladı. MR sonucları olağan. Fitik belirtisi yok. Kolda kireçlenme var. Acaba lipom boyun sinirlerine baskı yaptığından ağrı gelişmiş olabilir mi. Yani lipom sinirlere baskı yapar mı.

    • Op. Dr. Altan KARAN
     Cevapla

     Lipomun bası yapması ve oradaki sinirleri etkilemesi pek mümkün değil. Ağrıların nörolojik bir patolojiden olduğunu sanıyorum. Selamlar

 3. Cevapla

  Hocam iyi gunlervucudumu ozellikle bacak bolgesinde 25
  30 kadar irili ufakli lipoller var bir seansta tamamini aldirabiliyormuyum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklük ve eklem yerlerine uzaklığına bağlı. Muayene sonucu belli olur.

 4. Cevapla

  hocam ben yeni yağ bezesi aldırdım ben bisey sorucam doktorum bana önemli olmayan bir kist olduğunu söyledi ama patolojiye yinede yollada peki bir doktor bunu anlaya bilirmi birde doktorum meme kanseri konusunda uzman biri ama benim bu kitle göğüs aramda oluştu sadece bir yerde dağılma yoktu sizce bisey varmıdır ve bana bir krem verdi her gün batikon ve sonra krem süre bilirsin dedi ama ben hergün banyo yapıp bunu kaç kere süre bilirim bilmiyorum soramadım da bunu sizce hergün 5 saat aralıkla sürsem ve batikon kullansam zarari olurmu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Göğüs arasındaki kitleler genelde yağ bezesi dediğimiz lipomlardır. Ben vakalarda sadece batticon kullanıyorum. Merhem sürdürmüyorum. Batticonu banyo sonrası bir kez sürmeniz yeterli.

 5. Koray Ögatlar
  Cevapla

  Hocam merhaba Tekirdağda yaşıyoruz ve annemin sol el bileğinde büyük bir lipom var doktorlar sinirlere yakın olduğu için ameliyattan korkuyorlar konu hakkında yardımcı olabilir misiniz bize ? 2 kere aynı yerden ameliyatta oldu

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Oradaki şişlik büyük olasılıkla higromadır. Lipom değildir. Bir ortapedi uzmanına başvurun. Selamlar

 6. Cevapla

  Sol göğsümde var nohut kadar mamagrofide sıkıntı yok denildi ama göğsümde diğerine göre küçük alırsam gogusum öteki gibi olur mu zararı varmı

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Lipomları almanın her hangi bir zararı yoktur, kalmasının da estetik dışında bir zararı yoktur. Muayenemiz ücretsizdir. Buyrun gelin detaylı konuşalım.

 7. Cevapla

  benim biyik bolgemde küçük bir yag bezesi var. Bunu aldirirsam iz kalirmi ameliyat olmadan da gecmesi mumkunmu? simdiden tesekurler

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Görmek lazım. Belki ameliyatsız radyofrekansla alabiliriz. Randevu numaralarından iletişim kurup randevu alabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 8. Lale Özçelik
  Cevapla

  Doktor bey iyi günler dilerim. Benim 2 üst bacağımda 4 büyük ama küçük bir çok yağ bezesi var. Ayrıca kollarımda da tek tük var. Bunların ameliyetı aynı anda mı oluyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Alınabilir. Local anestezi ile yapıyoruz. Herhangi bir istirahat gerektirmez

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipom olabilir, fotoğraf atabilirsiniz whatsapp’tan veya direk randevu alıp gelin muayenelerimiz ücretsizdir.

 9. Cevapla

  Hocam sağ arka bel kaba etin orada ele gelen sert bir beze var ve bunun hemen ćevresinde kızarıklık ve iltihap oluştu.Antibiyotik kullandım iltihap gećince doktor bunu alalım dedi. Aldırmasam riski varımdır.İltihabın tekrarlama olasılığı nedir.Teşekkürler.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Orada sanıyorum bir yağ bezesi var. Tekrar iltihaplanıp apseleşebilir. Alınması gerekir.

   • Cevapla

    Merhaba bende bir soru sormak istiyorum izniniz olursa benimde sırtımda ceviz buyuklugunde lipomum vardı iltihaplandı şişti kızardı agrı yaptı doktorum alınması gerektigini soyledi fakat iltihapin gecmesini beklemeden lokal anestezi ile aldılar alınan bolgeye dikiş atılmadı bu normal midir?henhangi bir sıkıntısı olur mu?

    • altankaran
     Cevapla

     Dikiş atılmıştır. Çünkü açılan yeri kapatmak başka türlü mümkün olmaz. Gizli dikiş dediğimiz subcutan dikiş atılmıştır

 10. Canan Zuhal
  Cevapla

  Dr. Bey benim ayağımın altında ayak çukurunda bir tane vardı. Ultrasonla baktılar lipom dediler birbuçuk sene önce. Yürürken yere değmediği için rahatsız etmiyor. Ancak son aylarda yavruladı. Daha çok büyümeden kurtulmak istiyorum. Opere edilse dikiş yerleri ilerde yürürken acı, batma yapar mı?

 11. ersin akgül
  Cevapla

  merhaba hocam boyumda 2 senedir bir şişlilk farkettim gecen sene hiç agrı olmadıgından aldırmadım şimdi ise agrı var kötü huylu olmasından korkuyorum aydın didimde yaşadıgımdan söke devlet hastanesinden genel cerhadan randevu aldım agrılı olan kitleyi hemen alınabiliyormu yoksa itihaplama warsa daha sonramı alınır? bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Boyundaki kitleler çok çeşitli olabilir. Lenf bezinden tutunda tiroid nodülüne kadar farklıdır. Öncelikle muayene edip en azından bir yumuşak doku US veya MR ile araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekir. Selamlar

 12. Cevapla

  Hocam annem beyin kanaması geçirdi 2011 yılında şuan iyi sayılır… Kaşının üstünde bir yağ bezesi var ucu siyah morumsu bir duruşu var bu beze büyük ihtimal nohut büyüklüğünde ve ağrı yaptığını belirtiyor… Bu beze küçük diye doktor almamış nasıl bir yol izlemeliyim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, randevu alıp ücretsiz muayeneye gelin detaylı inceleyelim alınabilecekse alırız. Boyut sorun değil, detaylı incelemek gerekiyor. Veya whatsapp numaramıza fotoğraf atın ordan inceleyip dönüş yapalım.

 13. Cevapla

  Merhabalar hocam benimde babamın boynunda var yağ bezesi us ve mr çekildi ameliyata karar kılınmış , fakat çevreden sürekli bir red geliyor alınmasa da geçiyormuş İzmir’de iğne vurup eritmişler gibi bir sürü yorum var ameliyat dışında tedavi mümkün müdür ? Birde kan tuttuğu için babamı bütün anestezi yiyecek sizce ne yapmalı?

 14. Cevapla

  Hocam selamlar bir konuda danışmak istiyorum sol yanağımın altında bir yağ bezesi vardı boyun kısmında dün çenemin altında bir şişlik hissettim dokunduğum zaman ağrıyor bende başta yeni çıktığını düşündüm sonradan hatırladım ki beze yer değiştirmiş olabilir diye düşündüm bu mümkün mü bezeler vücutta yer değiştirir mi? Doktora gitmeliyim?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Bezeler oynayabilir fakat çok yer değiştirmez. Bir lenf bezi iltihabı olabilir. Muayene olmanızı öneririm

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Merhaba, kliniğimizde tedavi olabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bize ulaşıp randevu alırsanız aynı gün kurtulabilirsiniz.

 15. Cevapla

  Ben Aydın Merkez de oturuyorum benim alnımdada yağ bezeleri var önce hastaneye gittim oradaki estetik cerrah uzmanı bana renkli ultrason çektirdi yağ bezesi denildi ameliyat olursa dikiş izi olur dedi peki iğneyle çekilse dedim gene küçük bir kesi atılacak gene iz kalır dedi başka bir hastaneye gittim ultrason çekildi oradaki sonuçta yağ bezesi çıktı oradaki doktorlarda aynı şeyi söylediler ne yapacağımı bilmiyorum görünüş olarak kötü görünüyor, yaşlı görünmeme sebep oluyor hocam sizden tavsiye bekliyorum ne yapabilirim kötü huylu bezeye dönme ihtimali korkutuyor beni cevabı nızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Yağ bezeleri kötü huylu tümöre dönmez. Fakat cerrahi olarak alınması dışında bir çaresi yoktur.

   • Cevapla

    Göz çevresinde minik minik yağ bezileri var bunlar için ne yapmalıyım? Önceden 2 3 tane vardı şimdi 15 20 tane kadar arttı biraz 1 yıl içinde bunun için ne yapmalıyım?

 16. Cevapla

  Merhaba hocam sag boyun kismimda bir
  Sag boyun kisminda iki adet misket buyuklugunde beze var agri yok sizce kotu huylu nasil anlasilir

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri iyi huyludur, beze olup olmadığından emin olmak için whatsapptan fotoğraf atabilir veya muayeneye gelebilirsiniz.

 17. Cevapla

  İyi gunler doktor bey, goz cevremde kucuk kucuk yag butonlar var kucuklugumden bu yana ve git gide cogaliyor. Goz cevresine nasil bir mudahale yapiyorsunuz ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Geçmiş olsun, uyguladığımız radyofrekans yöntemiyle tamamen kurtulabilirsiniz.

 18. Cevapla

  Merhaba hocam

  kafamın arka sag kısmında cevizden biraz daha büyük bir şişlik var. arada agrı yapıyor. ihmal ettim biraz büyüdü cerahi müdaheleden de korkuyorum. Yağ bezesi midir?

  tesekkürler

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, yağ bezeleri kötü huylu değildir. Aynı gün yaptığımız işlem sonrası tamamen kurtulabilirsiniz. Yağ bezesi olup olmadığına görmeden bir şey demek zor. Whatsapp’tan fotoğraf atın veya muayeneye gelebilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 19. Cevapla

  Hocam merhaba, benim sırtımda sol üstte 1 cm çapında bir yağ bezesi var ve bir tana de sırtımda sağ kürek kemiğinin orda çapı 3 cm olan bir yağ bezesi daha var. 3-4 yıldır varlar ve hiç ağrı yapmamışlardı. Şimdi 3 cm çapında olanın üstünde ya sivilce çıktı veya iltihaplandı.3 gündür ağrıyor, ağrı bugün biraz azaldı ama devam ediyor. Kırmızılaştı da tabi. Hiç dokunmadım ne sıktım ne başka bişey. Ağrısı da dayanılmayacak bir durumda değil şükür ama azalsa da orta şiddette devam ediyor.Bir staj programı nedeniyle 4 haftadır yurtdışındayım. 2 hafta sonra dönmüş olacağım. Programı yarıda bırakmak istemiyorum. Programı bitirince dönüp muayene olaym istiyorum. Beklemem de bir sakınca var mı?

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Sanıyorum onlar yağ kisti. Fakat enfekte olmuşlar. Onları sıkmayın. Bir antibiotik kullanın. Türkiyeye döndüğünüzde buyrun gelin 10 dk.lık bir işlemle onları alalım. Selamlar

 20. Cevapla

  Hocam benim sağ yanağımda yağ bezesi çıktı sıktım iltihaplanma yaptı 15 20 gündür hergün iltihap akıyor plastik cerrahi antibiyotik verdi kullanıyorum hala aynı tekrar gittim ameliyat için gün verdi alalım dedi sizce ameliyat olmalı mıyım bu şekildeyken

 21. Cevapla

  Mrb doktor bey benim kaşimin üstünde yağ bezesi var ama cerraha gosterdim alamam bunu çünkü göz kapağın yukarda kalır dedi ve görüntü bozukluğu olduğu için çok rahatsizm

 22. Cevapla

  Merhaba Altan bey ;
  Benim kasiklarda yag bezeleri var cok miktarda bu bolgelere de siz bakabiliyormusunuz ?

 23. Enes Yalçın
  Cevapla

  Merhaba
  Benim ensemin sol tarafında avuç içi büyüklüğü kadar bir lipom var doktora gittiğimde benden renkli Mr istedi ancak bir ağrı kesici bende yan etkisi gösterdiği için renkli Mr değil normal Mr çektiler sonuçları aldım ancak birdaha doktora gitmek için vaktim olmadı doktor bana renkli Mr istemesinin sebebini ensemde bulunan lipomun içerisi ile bağlantısı olup olmadığını öğrenmek için diye belirtmişti ensemde bulunan sert bir lipom yumuşak bir dokusu yok çok nadir de olsa ağrı yapabiliyor benim öğrenmek istediğim husus ise alindigi taktirde aynı veya vücudumun başka bir bölgesinde tekrar çıkar mı
  Bilgilendirirseniz sevinirim

 24. Cevapla

  hocam merhaba , 10 yıldan fazla bir süredir sağ çenemde 1 cm civarında hareket eden bir beze var ne bir büyüme ne bir ağrı yapıyor. dışarıdan da hiçbir şekilde belli olmuyor. Ancak elimle kontrol ettiğimde elime geliyor. bu aralar biraz kafama taktım bir zararı olur mu diye ? Sizce ne yapmalıyım ? Saygılar.

 25. izzet ertekin
  Cevapla

  İyi günler hocam,
  Omuzumda yağ bezesi var İstanbuldayım hastane randevumu Cildiyemi, Dahiliyemi almalıyım?
  Teşekkür ederim

 26. Cevapla

  Hocam merhabalar ben zafer yaşım 19 2 yıl once göğüsümün ustunde sert bir sivilce cikmisti geçer diye bu zamana kadar hiçbirsey yapmadım buyuklugu nohuttan biraz kucuk sekilde 2 yilda bu kadar buyukluge geldi 1 ay oncede 3 tane daha kucuk kucuk yine göğüs bolgemde sert sivilce çıktı isminin lipoma tanımına cok uyuyor ameliyatsız geçme ihtimali varmıdır izmirde oturuyorum muayene olmam mı gerekir teşekkürler

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Evet muayenelerimiz ücretsizdir.
   Bize whatsapp’tan foto atın veya muayeneye gelin detaylı bilgi verelim.

 27. Cevapla

  Meraba hocam benim kulagimum arkasindada bir findiktan kucuk doku var doktora gittim kotu bisey olmadigjni soyledi ama agri yapiyor ve kulagimin kenarinda iltihap gibi bir seyin akmasina neden oluyor sizce ne olabilir

 28. Cevapla

  Yumurtalıklarda çıkan yağ bezeleri zamanla çoğalmaya başladı..ilk başta korktugum için doktora gittim yağ bezesi olduğunu söyledi..ama o günden sonra büyümeye başladı..bu estetik haricinde hayatıma bi etki edermi.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yumurtalıklardaki bezeler kistik oluşumlardır. Bir jinekoloğa başvurun.

 29. Kuzey kartal
  Cevapla

  Merhaba hocam benim karın bölgesinde deri altında ve yer yer kollarimda benim tespitim en buyugu fındık büyüklüğünde yağ bezeleri oluşmaya başladı nasıl bir tedavi uygulamamız gerekmektedir .

 30. Cevapla

  Merhaba hocam annemin kafasinda yag kisti var iki kez aldirdik ucuncuye yine cikti cok agri yapiyor ve rengi kirmizi tekrar aldirmalimiyiz patoloji sonucunda ne iyi nede kotu yaziyor kesin bir sonuc yok plastik cerrahi bize bununla yasamalisin yapacak birsey yok dedi ne yapmaliyiz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmek lazım. Bazen cerrahi operasyonlardan sonra keloid denen oluşumlar olur. Ağrı ve kaşıntı yapar. Bu ise yapacak birşey yoktur. Kendi kendine geçmesini beklemek gerekir.

 31. Cevapla

  Merhaba hocam kafamın üstünde 1 senedir takip ettiğim küçük (fındık büyüklüğünde) bir şey var ilk gittiğimde doktor yağ kist’i olabilir demişti ağrı vs yok bu sene tekrar elledim kafamda çok çok az büyümüş gibi yani aman aman artmamış acaba bu ilaç ile geçer mi geçmez ise ameliyatı çok acıtıyor mu? Sanırım lokal anestezi iğne ile uyuşturuyorlar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Evet local anestezi ile alıyoruz. Yağ kistleri çok yavaş büyür. Büyümesini farketmeyebilirsiniz.

 32. Cevapla

  hocam iyi günler vücudumda iki adet yağ bezesi var ve bunlar biraz büyüdü beni rahtasız ediyor nasıl ve hangi bölğmde bi operasyon yaptırmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Local anestezi altında alınabilir. Sanırım kist sebase denilen yağ kistleridir. Apseleşirse size sıkıntı verir.

 33. Cevapla

  merhaba hocam benim vücudumun bacak ve karın göğüs sırt bölgesi kol ve koltuk altlarında 50 den fazla var ve sürekli çoğalıyor kesi izleri rahatsız edici lokal op aldırmakla olmayacak kadar çok ve birkaç tane aldırdım görsel olarakta hoş olmayan izler oluyor bunun ile ilgili yurt içi veya dışında herhangi bir çalışma yokmu en azından yenilerinin çıkmaması için yağ oranını dengeleyici tedavi falan

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomların oluşumu genelde genetik yapıya bağlıdır. Sizi rahatsız edenleri aldırmak dışında bir tedavisi yok.

 34. Cevapla

  Merhaba , benim göz altımda kalın tabakalı küçük kabarcık şeklinde yağ bezesi var görüntü olarak rahatsız oluyorum nasıl bir tedavi yolu izlemem gerekiyor . Rica etsem bilgi verir mısınız.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek zor. İsterseniz fotoğraf gönderin whatsapp numaralarımıza

 35. Cevapla

  Merhaba hocam benimde boynuma yakin bi yerde kucuk bi beze vardi faka t son 3 gunde biraz buyudu ve agri yapmaya basladi.buyumeden once emar cekilmistim radyasyonun bi etkisi olabilir mi ? Ga da kotu bi durum teskil eder mi ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   MR çekiminde radyasyon olmaz. O büyük olasılıkla lenf bezidir. Ağrılı şişlikleri genelde iltihaba bağlıdır. Gelin muayene edelim

 36. Cevapla

  Merhaba,hocam benimde 1,5 sene önce sağ yanağımda bir yağ bezesi çıktı sert ve etrafı morarıktı 1 sene sonra felan geçmişti ama şimdi tekrar çıktı dokunduğumda acıyor ve etrafı kızarık şekilde ne yapmaliyim amrliyatsız geçmesi mümkünmü? Yada dikiş izi kalırmı? Polis olmak istediğim için suratimda dikis izi olması biraz sıkıntılı 🙁

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız kitle büyük ihtimalle yağ kistidir. Zaman zaman iltihaplanabilir. O dönemde sertleşip morarabilir. Onu ameliyatla almak gerekir. İşlem sonrası yüzünüzde dikiş izi kalır.

 37. Cevapla

  15 senedir sırtımda ilk cıktıgından cok az büyüdü düğünüm var aldırmak istiyorum hareket ettirebiliyorum ana doktor fobim var ya kötü bsyse diye bu kdr sene durdu bana hiç bi zararı yok ama cok korkuyorum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sırttaki lipomları 10 dakikalık bir operasyonla, local anestezi ile o bölgeyi uyuşturarak alıyoruz. Korkmanıza gerek yok.

 38. Cevapla

  Mrb hocam benim sağ göz kapağımda yaklaşık 8 yıldır bi kist var ağrı yok içinde oynayabiliyorda kaydırabilirum yani şişlik var ne yapılabilir?amelyatlamı alınır yoksa başka alternatif varmı?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklüğüne bağlı ya cerrahi olarak yada radyofrekansla alınabilir

 39. Cevapla

  El bilegimde yag bezesi var ameliyat olsam ne kadar sürede iyileşir ameliyat sonrası ne kadar süre elimi kullanamam ne kadar süre elimle agır bişey kaldıramam sporu ne zaman yapabilirim bilgi verirmisiniz

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   El bileğindeki şişlikler genelde higromadır. Muayene etmek lazım. Sorduğunuz soruları muayene sonucu konuşabiliriz.

 40. Cevapla

  Merhaba hocam belimde deri altında ele gelen şişlik var hamilelikte farkettim 9 10 ay oluyor Dr gittim dokundu yağ bezesi dedi Ultrason çekmedi kan tahlili aldı bobrek ciğerler temiz dedi geçen kaşnıp ağrı yaptı soğan suyu kaynatıp içtim ağrısı kesildi Çok sertte değil aşırı yumuşakta değil sizce nedir lütfen cevap verin hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Enfekte olmuş bir yağ kisti olabilir. Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Yumuşak doku US yaptırın

 41. Döndü Tamgüç
  Cevapla

  Merhaba hocam benimde gogsumun hemen ucunun yanında lipom çıktı üzerine vastirdigim zaman gogsumden süt geliyor ve acıyor ne yapmam gerekir kotuye donusurmu acaba hocam cokda korkuyorum cvp verirseniz sevinirim hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlara basınca süt gelmez. O başka bir durumdur. Görmek lazım, İletişim numaralarından iletişime geçin lütfen.

 42. Cevapla

  Merhaba Hocam! Benim sağ kaburga üstünde 2 yıldır bir şişlik var boyutu ceviz gibi felan dokunduğum zaman sert değil yumuşak ve hareket ediyor gibi bunun sebebi ne olabilir herhangi bir acı olmuyor ama yine de fikrinizi almak istedim. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyük bir ihtimalle lipom kitlesidir. Local anestezi ile 10 dk.da alınabilir. Selamlar

 43. Cevapla

  Hocam hayada sağ tarafta beze var ve ara ara çıkıyor ve patlıyor kanlı irin akiyor bu operasyon ister mi ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Hidradenit olabilir. Görmek lazım. Eğer böyleyse local anestezi altında almak lazım

 44. Cevapla

  Hocam merhaba benim 6 yaşındakı kızımin barsak ve karın bosluğunda 7 buyukluğünde yay bezesi var surekli kontrol altindayiz ultrason kan idrar bir ara 4e dusmustu yine 7 olmus nasil bir yol izlememiz gerek lütfen bilgilendirirseniz cok sevinirim cok uzuluyorum kizim surekli karnim agriyor diyor özellikle yemek yerken şimdiden çok tesekkurederim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri karın ağrısı yapmaz. Kızınızda sanıyorum çok miktarda lipom var. Yaş ilerledikçe yenileride çıkabilir. İzlemek yeterli. Yalnızca rahatsızlık verenler alınabilir.

 45. nesrin sipahi
  Cevapla

  Merhaba Doktor Bey benim önce sol kalçamda ceviz büyüklüğünde bir şişlik oluştu.Kondüsyon bisikletinden olduğunu zannettik.Giderek yumurta büyüklüğüne geldi ve dokununca ağrı yapmaya başladı.Zaman
  içinde sol dirsek ve sol bacak diz altında şişlik farkettim.Ağırlaştıkca sürekli olmasa da ağrı da yapmaya başladı.Ulturason çekildi. Sonucu şöyle:Sol kalça lateralde sol dirsek ve sol bacak superiorda kitle tanımlanan lokalizasyonlarda belirgin kapsül-kontur oluşturmaksızın yağlı dokuda hipertrofi izlenmektedir.Lipom teşhisi kondu.yağlanma olmadığı söylendi. Bu durumda ne yapmalıyım?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlar çok büyük boyutlara ulaşmadıkça veya kişiyi estetik olarak rahatsız etmedikçe almayı uygun bulmuyoruz, durumdan rahatsız iseniz muayene için buyrun gelin detaylı inceleyelim.

 46. Cevapla

  Hocam bu yağ bezeleri sistematik olarak sürekli çıkıyor. Vücut sürekli üretiyor ve her seferinde cerrahi operasyon olmaz diye düşünüyorum. Dengesiz yağ yakımından kaynaklı olarak çok fazla sivilce de çıkıyor vücudumda. Bunun için ne yapabilirim? Kaç kere cildiyeye gittim akne deyip çeşitli kremler yazıyorlar ama nafile.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Genetik yapıya bağlı bir durum. Çok fazla olan vakalarda cerrahi işlem yapmıyoruz.

 47. Cevapla

  Hocam merhaba 3 ay gibi bir zamanda kollarımda bacağımda sırtımda karnımda bir çok küçük kitleler çıktı bunlar dışardan belli olmuyor elle dokununca anlaşılıyor kitleler derinde ve hareket etmiyor sabit hafif ağrı yapıyor büyümüyor gibiler karın bölgemde çok fazla var küçük küçük elimle karnıma bastırıca hissediyorum hocam cildiyeye gittim hiç elini sürmediler genel cerraha git dediler gittim şimdide yine hiç bakmadan plastik cerraha git dediler nereye gideceğimi şaşırdım sürekli çoğalıyorlar genel cerrah lipom olabilir dedi bukadar çoğalması mümkünmü hocam

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipomlar genetik yapıya bağlı olarak çok sayıda olabilir. Görmek lazım. Çok fazla olan ve herhangi bir rahatsızlık vermeyen lipomları ellemiyoruz.

 48. Cevapla

  Hocam merhaba benim yumurtam da yağ bezesi var hareket etmeyen cinsten . Ve beni çok rahatsız ediyor . Bana yardımcı olur musunuz. Herhangi bir problem yaratır mi .

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Muayenelerimiz ücretsiz. Gelin bakalım.

 49. Cevapla

  İyi günler, kalça da çıkan yağ bezesi son iki gündür ağrımaya ve acımaya başladı. Ve kızardı. Gittiğim doktor bir krem verdi ve kendiliğinden patlayacağını söyledi. Fakat bu krem normal cildine zarar verebilirmiş bu yüzden tedirginim. Tekrar muayeneye gidip operasyonla mı alınması gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yap bezesi enfekte olmuş olabilir. Görmek lazım. Apse varsa açmak lazım.

 50. Füsun öztürk
  Cevapla

  Merhaba hocam Benim karın boşluğumda hareket halinde çok ağrılı sert ve büyüyen ve beni halsiz bırakan bir cisim var ama gittiğim bütün doktorlar bunu bulamadi ultrasonla gözükmüyor bu ne olabilir yağ bezesi olabilirmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri US’da görülür. Adele kaynaklı bir patoloji olabilir.

 51. Cevapla

  hocam iyi günler benim kafamın sol tarafında kulağın hemen üstünde 2 tane fındık gibi yağ bezesi var tuttummu sağa sola kayıyor. bir tanıdığım kafasındaki yağ bezelerini aldırmış ve 3 ay sonra vefat ettiği söylenince açıkcası bende cerrahi müdahaleden çekindim. şimdilik bekliyorum ne yapmamı önerirsiniz.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezelerinin vefatla ilgisi olmaz. Bunlar kalırlarsa giddikçe büyürler, enfekte olabilirler. Cerrahi olarak almak gerekir.

 52. Hüseyin Baytar
  Cevapla

  Doktor bey benim alnımda minik yağ bezeleri var.ve sürekli çıkmaya devam ediyor acaba ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Küçük yağ bezelerini radyofrekans ile alıyoruz. Buyrun randevu alıp gelin, tedavinizi gerçekleştirelim.

 53. Cevapla

  Mrb hocam benim kalçanın sağ tarafın yag bezesine benzer yumusak bir et parçası oluştu.tam ne olduğunu bende bilmiyorum.bu zamanla büyüdü.bunun için hangi bölüme gitmem hangi tedavi uygulamam gerekiyor

 54. Cevapla

  Merhaba,
  Boynumun sol tarafından kulak ve boyun ortasında yağ bezesi vardı aldırdım fakat amaliyatın ortalama 6. ayında ufak bir şekilde sanıyorum çıkmaya başladı. Öneriniz ne olur? Teşekkürler

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri kapsülü ile birlikte alınmazsa nüx edebiliyor. Yeniden bir cerrahi işlem gerekiyor sanırım

 55. Sema karatas
  Cevapla

  Hayırlı günler hocam benimde bir sorum olcak b nim.sirtimda kürek kemiğinin yanında yağ bezesi var bı çok Dr gösterdim ulturason falan çekildim alalım diyo drlar yağ bezesi kötü bişey değil.diyorlar bense çok korkuyorum.alindiktan sonra kötü birşeye dönerse diye ne olur bana yardımcı olun çok rica ediyorum ilk ultorasonda 4 büyüklüğünü demişlerdi şimdi iae9olmus dediler napmaliyim hocam lütfen yardımcı olun çok tsklr simdiden

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri iyi huylu tümörlerdir. Kapsülü ile birlikte alınması yeterlidir. Alınan parça zaten patolojiye gönderilip araştırılır. Aldırmanızda yarar var

 56. Cevapla

  Hocam sağ kulağımın yanın da yüzümde bi tane yag bezesi vardı tıraş olurken patladı bende sıktım 1 hafta sonra tekrar büyüdü etrafı kızardı ve ateş veriyor.ne yapmalıyım.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Yağ bezeleri kapsülü ile birlikte ameliyatla alınmalıdır. Sizdeki sanıyorum enfekte olmuş. Görmek lazım.

 57. Gülsüm golcuk
  Cevapla

  Hocam benim bacağında t1 t2 diye yazıyor 15×11 lipom kas ici çıktı büyüme yok fakat her zaman mr mi cektirmeliyim büyüme olursa alınırmı teşekürler kolay gelsin

 58. Cevapla

  Kızımın koltuk altinda 3ayri küçük yağ bezesi çıkmış ağrı yok kasinmiyor ne olabilir

 59. Ayşegül
  Cevapla

  22 yasindayim benim göz altlarımda küçük küçük yağ benzerleri var sağ gözümün altında daha çok var bunda cerrahi operasyon yaptrrsan iz kalır mı operasyondan sonra.bide tekrar edip çoğalma durumu olur mu ya da opresyondan başka çözümü varmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Küçük olanları radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alıyoruz.

 60. Cevapla

  Hocam merhaba benim sormak istedigim goz kapagimda kirpik dibimde beze var ve 1 ay icinde buyuyor gittikce agrisi sizisi yok sadece buyuyo ve cok gorunmeye basladi kirpiklerimi kaybetmeden biseyler yapilabilirmi

 61. Cevapla

  Merhaba benim de iki kolumun altında çibana benzer bisey çıktı doktor sulu yağ bezesi dedi . Başka da bisey demedi. Bisey olur mu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sulu yağ bezesi diye birşey yok. Hidradenit olabilir. Görmek lazım.

 62. Cevapla

  Merhaba! Hocam benim sağ omuz üst kısmı boynuma yakın şişlik var ortapedi ultrason da yağ bezesi dedi yıllardır var. Oynamıyo sert. Kötü huylu olabilirmi ameliyat olmam gerekirmi

 63. Cevapla

  Hocam benimde vücudumun pek çok yerinde yağ bezesi var en küçüğü fındık en büyüğü portakal kadar belki dahada büyük kalın bacağımda her ikisinde de sol göğsünün altında yani bir sürü bunlar tek serefde alınması zor gibi yani şöyle söyleyeyim hocam 40,50 tane vardır irili ufaklı bu arada kalçamdakileride yazmadım onlarda tuttuğum zaman avcumun içini dolduruyorlar bunları kaç zamana temizleriz acaba bölge bölgemi yaparsınız bir yer iyleştikten sonramı diğer tarafa geçersiniz .

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Bir seferde almak komplikasyon yönünden zararlı olabilir. Size zarar vermeyenleride almak gerekmez. Muayene etmek lazım, buyurun gelin yüzyüze konuşalım.

 64. Cevapla

  hocam 15 20 yıldır sırtımda beze var yumurta büyüklüğünde 2 haftadır hassasiyet ve etrafında hafif sert şişlik oluştu enfektemidir yoksa sarkom olabilirmi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyük ihtimalle enfekte olmuş bir lipomdur. Görmek lazım, randevu alıp gelebilirsiniz.

 65. Cevapla

  Göz çevresindeki yağ bezelerinin tedavisi de cerrahi midir? Başka şekilde tedavisi yok mudur?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Göz çevresindeki bezeler eğer uygunsa radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız alınabilir

 66. Cevapla

  Altan hocam merhaba yaklaşık 1 yıldır kafamın arka kısmında saç derisinde bazen inip bazende şişen bir beze var.
  Son 3 gündür çok sertleşti ve canım çok yanıyor üzerine yatamıyorum normalde de ağrı yapıyor dokunamıyorum nedir bu nasıl yardımcı olabilirsiniz.Saygılar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Sanıyorum başında kist sebase dediğimiz yağ kisti var. Bunlar enfekte olup apseleşirse şişer ve ağrı yapar. Bir an önce bu kisti almak lazım. Local anestezi altında yapılan 10 dk.lık bir işlem

 67. Cevapla

  Hocam omzumda sivilceden biraz büyük şişkinlik çıktı. Kızarıklık ve ağrı var. Bu hastalığın lipom olma ihtimali var mıdır? Kolumu oynattığımda ağrısı bariz hissediliyor. Yaklaşık 3.5 gündür bu durumda. Dokunduğumda sert olduğunu hissedebiliyorum. Yumru gibi bir anda çıktı ama görüntüsü o kadar da yumru değil.

 68. Cevapla

  Hocam merhaba benim sol gözümün altında 1 ay hatta daha da önce bir yağ bezesi cıktı gittikce buyudu ben de sivilce gibi patlar belki diye hafif sıktım. Ama su an cok kotu bir hal aldi. Cevresi kırmızı ortası beyaz ve acıyor . Ne yapmam gerekiyor . Bu zamanda doktora da gidemem .

 69. Cevapla

  sağ kalçanın üzerinde elime gelen ceviz büyüklüğünde bir şişlik var ve bu şişlik ortaya çıktıktan sonra belimde fıstıkta vardı ayaklarının damarlarını çektirmeye ve hareket edemeyecek kadar aşırı ağrılarım olmaya başladı acaba yağ bezesindir o bölgede görülürdü ne yapmam lazim

  • altankaran
   Cevapla

   O bölgenin MR görüntüsünü görmek lazım. MR çekildikten sonra raporunu gönderirseniz yardımcı oluruz.

 70. Cevapla

  Merhaba benim burnumun ve gözüme yakın olan tarafta 1 haftada büyüyen 1 adet yağ bezesi çıktı nasıl bir tedavi olur acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Küçükse radyofrekans yöntemi ile büyükse cerrahi olarak alınarak tedavi olabilir

 71. Cevapla

  Günaydın Hocam
  Geçen yıl mayıs ayında bir dermatoloji uzmanına çenemin sağ alr tarafindaki yağ bezesi için gittim yapılacak bir şey yok zararsızdır dedi fakat 1 haftadır bu beze şişti, kızardı ve ağrıyor bu durumda ne yapmalıyım yine cildiyeye mi yoksa cerraha mı gitmeliyim.? Sizce genel cerraha mı plastik cerraha mı gidilmeli?

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum kitle enfekte olmuş. Cerrahi olarak alınması gerekir. Gelirseniz yardımcı oluruz.

 72. Muaz kartal
  Cevapla

  Mrb hocam belimde sağ tadında subuktan yerleşimi yağ ile izoekoik solid kitle leziyonu var ultrasyonla lipom dediler kitle lin olduğu yerdegil de kolunçlarim kaburgalarim da ağrı var sancı var ağrı sancı sızıntı nin olduğu yerde de bir şişmiş

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar ağrı yapmaz. Büyük ihtimalle enfekte bir kistiniz var. Kitle alınması yakınmalarınızı ortadan kaldırır

 73. Cevapla

  Benim dudak üzerinde orta boyuta küçük bir yağ bezesi var yalnız doktorum 18 yaşına gelince alınabilir dedi. Kullandığım epilepsi ilaçlarıda yağ bezesi oluşumuna etkili midir. Bide ben bu yağ bezlerinin alınımından korkuyorum. Benim dudak üstü olduğu için acı din içinden şırıngaylamı alınır?

  • altankaran
   Cevapla

   Yaşınızı yazmamışsınız. Epilepsi ilaçlarının yağ metebolizmasına etkisini tam bilmiyorum. Bir nöroloji uznanına danışın. İğneyle lipom tedavisi yapılmaz

 74. Cevapla

  İyi günler yüzümdeki yağ bezeleri 2 yildiz söz konusu yüzümde yerleri inip tekrar şişebiliyor
  kendi kendine beyaz bazen kanamli akma yapabiliyor
  yerleri belli istedigi zaman kabarip istedigi zaman iniyolar elleme dokunma aninda agri yapiyo bazilari nedir bunun cevabi hocam anlayamadim delircem
  yaş 18

  • altankaran
   Cevapla

   Ya bir resim gönderin yada muayeneye gelin. Görmeden birşey söylemek mümkün değil.

 75. Cevapla

  Merhana benim sağ omuzumda 1 seneyi geçkin bir kitle var ilk.baslarda hafif küçük boyutlar da idi fakat şimdi dokunuyorum sert ve büyük doktora gitmiştim iyi huylu herhangi bir sakıncası olmaz alınmasa da dedi alınmadı fakat şimdi korkmaya başladım herhangi kötü bi sonuç doğurur mu kolum kesilir mi.ilerlemis işe çok korkuyorum ne yapmam lazım?

  • altankaran
   Cevapla

   Kitleler çok büyümeden, çevre dokulara zarar vermeden, iyi huylu bile olsa almak gerekir. Alınan kitlede patolojiye gönderilmeli.

 76. Cevapla

  Merhaba.Venim sağ elimin üst kısmında hareketli bir beze var.agri yok ..elimi hareket ettikçe o da hareket ediyor.dun doktora gittim kist dedi zararsız olduğunu söyledi rahatsız olursan gel alırım dedi.merak ettiğim yağ bezesi elde olur mu.yogun spor yapıyorum ve elime çok yük biniyor acaba ondan olabilir mi

  • altankaran
   Cevapla

   Elinizdeki sanıyorum yağ bezesi değil higroma dediğimiz bir kitle. Alınması gerekir

 77. Cevapla

  Selam hocam benımde sol bacakta ve sırtımda 7 tane fındık böyöklüğünde yağ vezesi var ama rahatsızlık vermiyor almama gerek varmı amelyatla aldığında izkalırmı saygılar

  • altankaran
   Cevapla

   yağ bezelerinde estetik olarak veya konumu nedeniyle sıkıntı varsa alıyoruz. Alınan yerde bir dikiş izi kalır.

 78. Cevapla

  merhaba hocam, yanağımda dışardan görünmeyen sadece dokununca hissedilen nohut büyüklüğünde,sert, ama hareket edebilen bir kitle farkettim dün . Ve bugün de boynumda kas ağrısına benzer bir ağrı başladı. Lipom mudur sebebi ?

 79. Cevapla

  Merhaba sol kasığımda beze oluştu ağrılıydı doktor antibiyotik verdi ağrılarım geçti ama hala duruyor küçülüp küçülmediğini zararlı olup olmadığını bilmiyorum bu nasıl anlaşılır yada siz bu konuda yardımcı olur musunuz teşekkürler

  • altankaran
   Cevapla

   Lenf bezindeki iltihap geçtikten sonraki bezedir muhtemelen. Ama bir yumuşak doku US çektirmenizde yarar var. Büyüme olursada o bezenin alınıp patolojiye gönderilmesi gerekir.

 80. Cevapla

  Merhaba hocam kızım diyaliz hastası dirseğinde 2 yıl oldu bir beze var biraz kızarmış ve acıdığını söylüyor salı günü aldırıcaz bir sakıncası olurmu diyaliz ve kızarması yönünden teşekkür ederim.

 81. Cevapla

  hocam 19 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır bacağımda rastgele elimle farkettiğim gözle görülemeyen sert bir kitle var . Boyutu aynı sizce kötü birşey olabilir mi? Aynı şekilde karnımda da var sertler

 82. Cevapla

  Merhaba hocam 50 yaşındayım 10 yılı aşkın süredir kafamin üstünde beze var ve patladı, içinden katı parcalar çıktı ve yarısı çıktı. Ne yapmam gerekiyor, enfeksiyon kapar mı?

  • altankaran
   Cevapla

   Baştaki yağ kistleri mutlaka kapsülü ile birlikte çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa nüx eder ve zaman zaman apseleşir.

 83. Cevapla

  Sol dirseğimin iç kısmında ve kıvrılan bölgede 28×6 mm lipom tespit edildi, kolumu katlarken hafif ağrı oluyor. Aldırmaz isem sorun olurmu, aldırır isem risklimi ?

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar çok yavaş büyüyen iyi huylu yağ kitleleridir. Hareket kusuruna yol açmıyorsa bekleyebilirsiniz

 84. Cevapla

  Merhabalar hocam, benimde yüzümde elmacık kemiklerinin üzerinde küçük küçük yağ bezeleri oluştu gittikçe çoğalıyor ne yapmam lazım

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden bir şey söylemek güç. İsterseniz 05339635445 nolu telefona bir resim gönderin

 85. Fatih & Adile
  Cevapla

  Merhabalar eşimin sol el baş parmak ucu alt kısmında (parmak izi alınan bölge) nohut tanesinden küçük bir beze var ağrı sızı yok çok bastirirsa ağrıyor zararı varmı acaba bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim başarılar dileriz

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden ne desek boş. İltihabi bir görelim, yabancı cisim reaksiyonu, fibrom gibi bir kitle olabilir. Gelin bakalım. Muayenelerimiz ücretsizdir

 86. Yağmur Güven
  Cevapla

  Merhabalar hocam..benim şikayetim sağ kaburga üzerinde sağa sola hareket eden bişey var.elimi dokununca kayıyor..cok rahatsiz edici bir agrisi yok..hafif agri diyebilirim.karın bölgesinden ultrasyon,tomogrofi cekindim temiz..bağırsaklardan bile gittim hatta kolonoskopi oldum oda temiz..bütün organlar temiz çıkıyor.çok baskı uygulanirsa bölgelerde böyle şişlikler oluşabilirmi? Ne yapmam lazım hangi bölüm ilgilenir.zaten kovid var kafalarımız allak bullak.yanıtlarsanız çok sevinirim.

  • altankaran
   Cevapla

   O bölgede lipom olabilir. Yumuşak doku US ile çıkar. Local anestezi altında bu tür kitleleri alıp patolojiye gönderiyoruz

 87. Cemal DOĞAN
  Cevapla

  Merhaba hocam,
  Benim vücudumun heryerinde var bir dönem 8,9 tane aldırdım ama sürekli elime farklı bölgelerde geliyor. Büyüklükleri ortalama nohut büyüklüğünde. Yalniz son 1 yılda göğüs kafesinin hemen altında diyafram kası bölgesinde çok fazla olustu. Ve yine sürekli kas krampları yaşıyorum. Ama son dönemlerde diyafram bölgesinde ancak 3.4 dk kendimi geriye esneterek acabildigim anı kas toplanması şeklinde kramplar oluyor. Ben lipomların o bölgede çok aşırı oluşumuna bağlıyorum (kas arasında oluşma ihtimali). Bu sebep olabilirmi? Tedavi ne önerirsiniz.
  NOT: ultrasonla devlet hastanesinde baktirdim, dr. Aşırı lipom var dedi .. Ama kramplarin sebebi olduğunu düşünmüyorum dedi..

  • altankaran
   Cevapla

   Buna lipomatozis diyoruz. Sana zarar vermeyenleri ellemenin faydası yok. Genetik yapına bağlı gelişiyor. Lipomlar kramp yapmaz. Başka bir patoloji olmalı

 88. Gökhan KILINÇ
  Cevapla

  Hocam benim babamın sağ kolunda omuz kısmına yakın bölgede çıktı 4 senedir var son 4, 5 aydır sancılı ağrısı var sağ elinde hafif uyuşma var adiyamandaki hastenelere gitti riskli bölge denildi sinirlere ve damarlara baskı yapiyormus ameliyat sonrası hafıza kaybı ve kolda his kaybı yaşarmış ne yapalım

  • altankaran
   Cevapla

   yumuşak doku MR’ı çektirip gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız

 89. Cevapla

  Hocam merhaba, benim boynumda şah damarımın hemen yanında beze var ve arada ağrı yapıyor. Aldırmak istiyorum ama şah damarının yanında olduğu için sıkıntı olacağı söyleniyor. Antalya da oturuyorum biraz korktum açıkçası. Gerçekten sıkıntılı bir durum mu?

 90. Cevapla

  Merhabalar hocam benim yağ bezem kaşlarımın ortasında fındık büyüklüğünde ameliyatın herhangj bir zorluğu olur mu iz kalır mı ?

 91. Mustafa ugurlu
  Cevapla

  Sayın hocam merhabalar sol el bilegimin iç kısmındaki tam baş parmagı n hizasında ganglion kisti diye tespit edilen kist aldırdım hemde 2 defa ilkini ortapedi doktor u 2cisini ise plastik cerrahi doktor u aldı. Plastik cerrahi doktoru kist in torbasıyla beraber alınması gerektiğini ve o şekilde aldığını söyledi ama ne yazıkki tekrarladı ve şimdi tekrar büyüdü ne yapmam lazım teşekkür ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Bu ortapedinin işi. Başka bir branşa gitmeyin. Anladığım kadarı ile nüx etmiş

 92. Gürşah Durmaz
  Cevapla

  Hocam merhabalar, sırt bölgemde ense kökünde ceviz büyüklüğünde yağ bezesi aldırdım akıntı oldu ennihayet gizli dikiş yerleri kapandı şu an hafif şişlik var bu normal midir?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar sevgiler…

 93. Cihat Gürşah Durmaz
  Cevapla

  Hocam, 9 gün önce ense kökünün sağ tarafından ceviz büyüklüğünde yağ bezesi aldırdım gizli dikiş atıldı akıntı oldu ve dikiş yerleri kapandı fakat hafif şişlik oluştu normal midir?
  Saygılar sevgiler…

 94. Cevapla

  Merhaba Hocam benim sorum bendeki liponlar tam kalbin üzerindeler biraz rahatsiz ediyor kalp üstü olunca aldırmaya korktum aldırsam acaba kalp icin sorun olurmu Hocam birde kalp ritimim de cok hızlı atiyor bu liponlardan olabilirmi hocam
  teşekkür ederim .

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomların kalp ritmi ile ilgisi yok. Lipom alınmasının kalbe zararı olmaz

 95. Cevapla

  Hocam merhaba. Annemin sol taraf sırtının alt kısmında yağ bezesi olduğunu söyledi genel cerrahi doktoru. Ağrı yaptığı için doktor bey alalım dedi. Lipomlar iltihaplı olduğunda mı ağrı yapar, bir de ağrılar cerrahi olmadan geçirilebilir mi? Ameliyatın herhangi bir riski olabilir mi, ağrılar ameliyattan sonra geçer mi?
  Teşekkür ederim..

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar yerine göre hareket sırasındada ağrı yapabilir. Ameliyatlar local anestezi altında yapılıyor. Yaklaşık 10 dk. Sürüyor.

 96. Cevapla

  Hocam merhaba,

  Dudağımın kenarında lipom var.Estetik cerrah epidermal kist olduğunu söyledi.Fakat yüzümün 3-4 yerinde daha ondan küçük ve hareketsiz oluşumlar var.Çok uzun süredir geçmiyor,derimle yapışık bir halde. Sürekli çıkıyor, cerrahi olarak aldırırsam ne kadar iz kalabilir ? Dudak bölgemdeki kistin boyutu yaklaşık 1 cm,kapsüllü tutulumu var, bazen kızarıyor ve ağrı yapıyor.Ne yapmam gerekiyor , fikir verirseniz sevinirim.

  • altankaran
   Cevapla

   Epidermal kistlerin kapsülü ile birlikte alınması gerekir. Fakat küçük olanların bazılarını RF ile ameliyatsız alabiliyoruz. Görmek lazım. Çünkü cerrahi olarak alınırsa kesin iz kalır

 97. Cevapla

  Merhaba Doktor Bey öncelikle yorumlara verdiğiniz önem için teşekkür ederim. Ben de size şikayetimi anlatmak isterim cevap verebilirseniz çok sevinirim. Kasık bölgemde, alt karın bölgemde, bel kenarlarımda elle bastırdığımda küçük oval yapıda olduğunu düşündüğüm kitleler hissediyorum. Mobil ve biraz sert gibi hissediyorum. US çektirdiğimde gözükmedi doktorum 2 ay sonra tekrar gelmemi muhtemel yağ bezesi olabileceğini söyledi. Bende biraz endişeliyim bu endişem yersiz midir, us da görülmeme nedeni ne olabilir? Teşekkür ederim.

  • altankaran
   Cevapla

   Onlar büyük bir ihtimalle lipom kitleleridir. Bazen yumuşak doku US’da görünmeyebiliyorlar. Çok endişeniz varsa bir MR çektirmenizde yarar var

 98. Cevapla

  Merhabalar,
  benim size sormak istediğim benim bebeklikten beri yağ bezelerim var. normalde herhangi bir sıkıntım olmadı ancak son 2 senedir iltihaplanıp ağrıya neden oluyor. sürekli aldırmam gerekiyor ya da doktorun iltihabı patlatıp daha çok yayılmasına neden oluyor. ben bunun çözümünü merak ediyorum. yani herhangi bir organ bunu tetikliyor mu? mesela karaciğer gibi.. olanlar için değil ama yenisi oluşmaması için, bunun çıkmasını engelleyebiliyor muyuz? yada bunun için hangi bölüme gidilmesi gerekiyor.

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum köpek memesi denen hydradenitis suppurativa hastalığınız var. Size yapılan tedavi dışında şu an için bir tedavi seçeneği ne yazıkki yok

 99. Cevapla

  Hocam merhabalar internetten takip ediyorum sizi çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz ve her soruya yanıt veriyorsunuz tikler İstanbul da ikametgah ediyorum ama sizi çok olumlu takip ediyorum
  Benim de çok 5-6 seneden beri 20 fen fazla yerimde yağ kistleri var ağrısı falan yok dokunduğum da hareket falan ediyor önceden çok kafama takmıyordum ama pandemi döneminden beri çok kafaya takmaya başladım korktum baya bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • altankaran
   Cevapla

   Öncelikle hakkımdaki düşünceleriniz için teşekkür ederim. Vücuttaki lipomlar genetik yapıya bağlı gelişen yağ kitleleridir. Normal koşullarda çok yavaş büyür ve iyi huyludur. Sizi estetik olarak rahatsız eden varsa, sizde hareket kusuru yapan varsa veya enfekte olmuşsa cerrahi olarak alınır. Diğerlerini ellemenin bir anlamı yoktur

 100. Cevapla

  Hocam merhaba benim yaşım 37 us sonuçlarına göre sağ skapula altında kosta ile kas doku arasında en kalın bölgesi 14mm çapı 60mm varan bir kitle görüldü 1 ay sonrasına mr verildi mr sonucu ise en kalın yeri 27mm çapı 90 mm ölçüldü bu kadar hızlı büyüme mümkünmüdür kötü huylu olma ihtimali varımdır patolojiye yonlendirilmedim ancak kısa süre içinde ameliyat olmam gerektiği söylendi

  • altankaran
   Cevapla

   En kısa zamanda ameliyat olmanız ve ameliyat sonrası çıkan parçanın patolojiye gitmesi gerekir

 101. Cevapla

  Merhaba doktor bey vucudumda birçok yerde lipom var benim sayabildigim 60 civarı ama bunun yaklaşık 45 -50 tanesi karın bölgesinde ama bunlar 1 cm ve altında sanıyorum en büyükleri sırtımda karacigerin alt ve ist tarafına den gelen şekilde iki tane 3 , 4 cm büyüklüğünde benim merakım bu karın bolgesindekiler bir kerede alınır mı ve hepsi için onlarca kesik atılarak mı çıkarılacak başka bir yöntem yok mu tek bi yerden girip liposaction yöntemi gibi yada daha farklı öyle çok fazla kesik olmayan bir yöntem şimdiden cevabınız için teşekkür ederim saygılarımla

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomları local anestezi altında alıyoruz. Bir seferde çok miktarda alabiliriz. Sayıyı muayene sonrası söyleyebilirim. Hepsi ayrı kesilerden alınmakta. Liposuctin ile lipom tedavisi yok. Alınan yerde küçük bir kesi izi kalacak

 102. Ahmet Rasim
  Cevapla

  Hocam merhabalar, 23 yaşındayım yaklaşık 3-4 senedir saçlarımı uzatıyorum. Bu süreç zarfında saçlı bölgem yani kafamda büyüklüğü 1cm’i bile bulmayan, sivilce kadar bir sertlik oluştu. Bu 3-4 senelik süreçte hiçbir şekilde büyüme olmadı, renk olarak bir kızarıklık, ağrı vs. söz konusu değil. Biraz araştırdığımda yağ bezesi olabileceğini düşündüm. Bana herhangi bir sıkıntı yaratmamakta, ancak benim sorum saç diplerimin hava almaması bu tip bir şeye neden olabilir mi? Ayrıca ne kadar boyutlarda olduğunda bu lipomların alınmasını öneriyorsunuz. İyi çalışmalar.

  • altankaran
   Cevapla

   Büyük ihtimalle kist sebase dediğimiz yağ kistidir. Çok yavaş büyüdüğü için size ayni ölçülerde gelebilir. İlhihaplanırsa sıkıntı verir. Bunun saç dipleriyle ilgisi yok. Local anestezi altında aldırmanızı öneririm

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi