• 0232 407 19 54
 • Atatürk Cad. No: 384/10 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

YAĞ BEZESİ (LİPOM) TEDAVİSİ

Yağ bezeleri diğer adıyla lipomlar vücutta yağ hücrelerinin oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. Kafa derisi hariç vücudun her yerinde görülmektedirler. Genelde estetik kusur dışında fazla bir yakınmaya neden olmaz. Fakat bazen iltihaplanarak ağrı ve kızarıklığa neden olmaktadırlar.

Büyüklükleri çok değişkendir. Çok yavaşta olsa sürekli büyürler. Birde liposarkom denen kötü huylu yağ dokusu kanseri vardır. Bunlar hızla büyürler. Oluşumunda genetik yatkınlık önemli bir yer tutar. Anne veya babasında lipom olan çocukların lipom olma olasılığı yüksektir.

Yağ hücrelerinin fazla yağ depolamasıyla oluşan tümörlerdir. Yumuşak, mobil, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezelerinin çeşitli farklı türü vardır. Cilt altında bulunan, ağrısız ve hareketli çevresinde bir kapsülle ciltte ayrılmış kitleler lipom olarak değerlendirilir. Genelde başta görülen, içinde sebum denilen bir sıvı barındıran, çevresi kapsüllü gene hareketli kistlere sebase kist denir. Bunlar bir nevi yağ kistidir. Sinir lifleri, bağ dokuları ve sinir hücrelerinden oluşan neurom’lar, bağ dokusu hücrelerinden oluşan fibromlar yine bu gurupta mütalaa edilebilir.

Vücutta Yağ Bezesi Neden Çıkar?

Yağ bezelerinin çıkma nedeni hücrelerin fazla yağ depolamasıdır. Yağ bezeleri sadece cilt altında oluşmaz. Bazen eklemlerde, bağırsaklarda, sindirim sisteminde, karın boşluğunda da oluşabilir. Buralarda görülen bezelerde genelde iyi huyludur. Bağırsakta oluşanlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklarına yol açabilir.

Teşhis kolaydır. Vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler ele gelir. Büyüklükleri çok fazladır. Sayıları çok fazla olabilir. Bu kitleler muayene sırasında kolayca hareket ettirilebilir. El altından kaçabilirler. Yağ bezeleri ağrısız kitlelerdir. Muayene sırasında hasta herhangi bir ağrı duymaz. Fakat eğer lipom iltihaplanmış ise veya liposarkom gibi kötü huyluysa hem hareketleri kısıtlıdır hem de ağrılı kitlelerdir. Birde apselerin yaptığı şişlikler vardır. Bunlar çok ağrılıdır.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yağ bezelerinin riskleri nelerdir?
Yağ bezelerinin estetik kusur dışında iltihaplanma ve hareket kusuru yapma riskleri vardır.

Göz çevresinde neden olur?
Belli bir nedeni olmamakla birlikte, lipomlar vücudun her yerinde oluşabilir.

Kansere döner mi?
Yağ bezeleri kansere dönmezler, tamamen zararsızdırlar. Sadece estetik açıdan problem yaratırlar.

Ne zaman tedavi olunmalı?
Ne kadar küçük opere edilebilirse oluşacak iz ve estetik kusur o kadar az olur.

Ağrı Yapar mı?
Yağ bezeleri çok büyük hacime ulaşmadıkça veya iltihaplanmadıkça ağrı yapmaz.

Yapısı Nasıldır?
Yumuşak, deri altında oynatılabilen,ağrısız kitlelerdir.

Kendiniz Çıkarmaya Çalışmayın!
Yağ bezelerinin sıkılması kapsülün parçalanmasına neden olur. Buda operasyonun zor olmasına ve nükse neden olur.

Basmakla üzerindeki deri yumuşaktır ve kırmızıdır. Sıcaklık vardır. Lipoma göre daha yumuşaktır. Kafada olan şekilleri yağ kisti denilen kist sebaselerdir. Bunların bir kapsülü vardır ve içinde sebum denilen jel kıvamında bir sıvı içerirler. Lipomlardan bu yönleri ile ayrılırlar. Kafa derisinde lipom pek görülmez. Lipomlar daha çok boyun, omuz, sırt ve kollarda görülür.

Lipomlar normal koşullarda kitle dışında herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Tek sıkıntılı tarafı bazı hastalar tarafından estetik yönden istenmemesidir.

Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaçla veya bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Hastanın lipom olan yeri steril olarak boyanarak örtülür. Sonra lokal anestezi yapılır. Lipomun üzerine eliptik bir insizyon yapılır. Lipom çevre dokudan kapsülü ile birlikte total olarak çıkarılır. Kanama kontrolü yapılarak cilt subkütan olarak kapatılır ve ciltte steril stripler konur. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. 10 gün sonra kontrole çağırılır. Herhangi bir komplikasyon var mı diye bakılır. Çıkan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadirde olsa liposarkom olma olasılığı vardır.

Lipom ameliyatları tarafımızdan lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla alınmaktadır. Hastalar aynı gün işinin başına dönebilir. Estetik olarak onu rahatsız eden kitleden kurtulmuş olur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 407 19 54
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Mehtap Çaylak
  Cevapla

  Benim sürekli bacak arkasında ve popo bölgesinde bu yağ bezelerinden çıkıyor.bazen iltihaplı ve şiddetli olmasada ağrılı olarak çıkıyor.bunun için doktora gitmeye korkuyorum…ailemde kimsede yok bunlardan burda gittiğim doktorlar strese bağlı olarak oluştuğunu ve sürekli hareket halinde olmamı söylediler…bunlardan kurtulmak için kesin çözüm cerrahi müdehale midir ve neden oluşurlar.?Teşekkür ederim.

  • Cevapla

   Lokal yağ bezeleri genelde genetik yapıya bağlı gelişen bir hastalık. Bunlarda cerrahi müdahale yalnızca estetik kusur durumunda, komplikasyona neden olduğunda uygulanır. Kendi halindeki bezelere dokunmuyoruz

 2. bedri yardımcı
  Cevapla

  hocam benim boynumda limon buyuklugunde uynak beze var agrısız elledigimde yumuşak oynuyor size gelmeyi düşünüyorum

 3. Cevapla

  Hocam iyi gunlervucudumu ozellikle bacak bolgesinde 25
  30 kadar irili ufakli lipoller var bir seansta tamamini aldirabiliyormuyum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Büyüklük ve eklem yerlerine uzaklığına bağlı. Muayene sonucu belli olur.

 4. Cevapla

  hocam ben yeni yağ bezesi aldırdım ben bisey sorucam doktorum bana önemli olmayan bir kist olduğunu söyledi ama patolojiye yinede yollada peki bir doktor bunu anlaya bilirmi birde doktorum meme kanseri konusunda uzman biri ama benim bu kitle göğüs aramda oluştu sadece bir yerde dağılma yoktu sizce bisey varmıdır ve bana bir krem verdi her gün batikon ve sonra krem süre bilirsin dedi ama ben hergün banyo yapıp bunu kaç kere süre bilirim bilmiyorum soramadım da bunu sizce hergün 5 saat aralıkla sürsem ve batikon kullansam zarari olurmu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Göğüs arasındaki kitleler genelde yağ bezesi dediğimiz lipomlardır. Ben vakalarda sadece batticon kullanıyorum. Merhem sürdürmüyorum. Batticonu banyo sonrası bir kez sürmeniz yeterli.

 5. Koray Ögatlar
  Cevapla

  Hocam merhaba Tekirdağda yaşıyoruz ve annemin sol el bileğinde büyük bir lipom var doktorlar sinirlere yakın olduğu için ameliyattan korkuyorlar konu hakkında yardımcı olabilir misiniz bize ? 2 kere aynı yerden ameliyatta oldu

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Oradaki şişlik büyük olasılıkla higromadır. Lipom değildir. Bir ortapedi uzmanına başvurun. Selamlar

 6. Cevapla

  Sol göğsümde var nohut kadar mamagrofide sıkıntı yok denildi ama göğsümde diğerine göre küçük alırsam gogusum öteki gibi olur mu zararı varmı

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Lipomları almanın her hangi bir zararı yoktur, kalmasının da estetik dışında bir zararı yoktur. Muayenemiz ücretsizdir. Buyrun gelin detaylı konuşalım.

 7. Cevapla

  benim biyik bolgemde küçük bir yag bezesi var. Bunu aldirirsam iz kalirmi ameliyat olmadan da gecmesi mumkunmu? simdiden tesekurler

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Görmek lazım. Belki ameliyatsız radyofrekansla alabiliriz. Randevu numaralarından iletişim kurup randevu alabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

 8. Lale Özçelik
  Cevapla

  Doktor bey iyi günler dilerim. Benim 2 üst bacağımda 4 büyük ama küçük bir çok yağ bezesi var. Ayrıca kollarımda da tek tük var. Bunların ameliyetı aynı anda mı oluyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Alınabilir. Local anestezi ile yapıyoruz. Herhangi bir istirahat gerektirmez

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Lipom olabilir, fotoğraf atabilirsiniz whatsapp’tan veya direk randevu alıp gelin muayenelerimiz ücretsizdir.

 9. Cevapla

  Hocam sağ arka bel kaba etin orada ele gelen sert bir beze var ve bunun hemen ćevresinde kızarıklık ve iltihap oluştu.Antibiyotik kullandım iltihap gećince doktor bunu alalım dedi. Aldırmasam riski varımdır.İltihabın tekrarlama olasılığı nedir.Teşekkürler.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Orada sanıyorum bir yağ bezesi var. Tekrar iltihaplanıp apseleşebilir. Alınması gerekir.

 10. Canan Zuhal
  Cevapla

  Dr. Bey benim ayağımın altında ayak çukurunda bir tane vardı. Ultrasonla baktılar lipom dediler birbuçuk sene önce. Yürürken yere değmediği için rahatsız etmiyor. Ancak son aylarda yavruladı. Daha çok büyümeden kurtulmak istiyorum. Opere edilse dikiş yerleri ilerde yürürken acı, batma yapar mı?

 11. ersin akgül
  Cevapla

  merhaba hocam boyumda 2 senedir bir şişlilk farkettim gecen sene hiç agrı olmadıgından aldırmadım şimdi ise agrı var kötü huylu olmasından korkuyorum aydın didimde yaşadıgımdan söke devlet hastanesinden genel cerhadan randevu aldım agrılı olan kitleyi hemen alınabiliyormu yoksa itihaplama warsa daha sonramı alınır? bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Boyundaki kitleler çok çeşitli olabilir. Lenf bezinden tutunda tiroid nodülüne kadar farklıdır. Öncelikle muayene edip en azından bir yumuşak doku US veya MR ile araştırmak, ondan sonra ameliyata karar vermek gerekir. Selamlar

 12. Cevapla

  Hocam annem beyin kanaması geçirdi 2011 yılında şuan iyi sayılır… Kaşının üstünde bir yağ bezesi var ucu siyah morumsu bir duruşu var bu beze büyük ihtimal nohut büyüklüğünde ve ağrı yaptığını belirtiyor… Bu beze küçük diye doktor almamış nasıl bir yol izlemeliyim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, randevu alıp ücretsiz muayeneye gelin detaylı inceleyelim alınabilecekse alırız. Boyut sorun değil, detaylı incelemek gerekiyor. Veya whatsapp numaramıza fotoğraf atın ordan inceleyip dönüş yapalım.

 13. Cevapla

  Merhabalar hocam benimde babamın boynunda var yağ bezesi us ve mr çekildi ameliyata karar kılınmış , fakat çevreden sürekli bir red geliyor alınmasa da geçiyormuş İzmir’de iğne vurup eritmişler gibi bir sürü yorum var ameliyat dışında tedavi mümkün müdür ? Birde kan tuttuğu için babamı bütün anestezi yiyecek sizce ne yapmalı?

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi