• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Lipom Nedir?

Halk arasında yağ bezesi denen lipomlar cilt altında oluşan iyi huylu yağ dokusu tümörleridir. Orta yaşlı erkek ve kadınlarda eşit oranda görülürler. Çok yavaş büyürler ve çevrelerinde kendilerini normal dokudan ayıran bir kapsülleri vardır.

Lipomlar orta yaş hastalığıdır. Çocuklarda görülmesi nadirdir. Lipomlar her yerde oluşabilir. Oluşumlarında genetik faktörlerin önemi fazladır. Genellikle vücudun üst kısımlarında oluşumları daha fazladır. Boyun, omuzlar sırt ve kollar en çok görülen yerlerdir. Karın içinde de lipomlara rastlanabilir. Özellikle bağırsaklar arasında oluşan lipomlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklıklarının nedeni olabilir.

Lipom Oluşumu

Oluşumunda genetik yatkınlık suçlanmasına rağmen tam oluşum nedenleri bilinmemektedir. En sık 40-60 yaşları arasında görülmektedir.Lipomlar ağrısız oluşumlardır. Cilt altında çeşitli büyüklüklerde elle çok kolay oynatılabilen üzerine basmakla kaçan oluşumlardır. Enfekte olmadıkları sürece üzerindeki ciltten bir kabartı dışında herhangi bir değişikliğe neden olmazlar. Bazı bireylerde genetik bozukluğa bağlı çok miktarda lipom kullanılabilir. Bu bireylerin vücudu patates tarlası gibidir. Bazı hastalıklarda da (cowden sendromu- gardner sendromu) bu durum görülür. Adipoza doloroza denilen hastalıklarında ise ağrılı lipomlar söz konusudur.

 

Karın içindeki lipomlar tesadüfen bulunan oluşumlardır. Başka bir nedenle yapılan US veya BT tetkitlerinde tesadüfen ortaya çıkmaktadırlar. Bunlarında herhangi bir yakınmaya yol açmadığı sürece tedavisi gerekmez.

 

Başta görülen özel bir tip yağ bezelerinin lipomla ilgisi yoktur. Bunlar kist sebase denilen yağ kistleridir. İçlerinde sebum denilen sıvı bir yağ vardır. Bu bir kapsül içindedir. Bunlarda enfenksiyon ve apseleşme görülebilir. Bunun dışında ağrısız kitlelerdir. Olduğu yerde çok yavaş büyürler.

Vücuttaki Her Şişlik Lipom mudur?

Vücutta bir şişlik farkedildiğinde mutlaka hekime muayene olmak gerekir. Çünkü bazı şişlikler bir kanser belirtisi olabilir. Yağ hücrelerinden kaynaklanan kanserlere liposarkom denir. Bunlarda büyüme hızlıdır ve serttir. Erkenden çevre dokuda yayılır. Muayene eden hekim bunu anlar ve biopsi yapılmasına karar verir.

 

Tanı genelde kolaydır. Fizik muayene ile %80-90 tanı konur. Muayene sırasında yumuşak, oynamakla hareketli, çeşitli büyüklüklerde kitleler görülür. Polpayon ağrılı değildir. Kuşkulu vakalarda mutlaka biopsiye başvurulur. Burada dikkat edilecek konu biopsi için küçük bir parça almak yerine kitlenin tamamının çıkarılması gerekir. Sonuç iyi huylu gelirse hem tanı konmuş olur, hemde hasta bu kitleden kurtulmuş olur.

 

Kuşkulu vakalarda, patoloji sonucu malign gelen vakalarda ek testler yapılır. Bunlar MR ve BT incelemeleri ve çeşitli kan incelemeleri içerir.

 

Lipomlar eğer hastayı rahatsız etmiyorsa tedavi gerekmez. Estetik olarak kötü görünen, enfekte olmuş veya hareket kusuru oluşturan lipomlar cerrahi olarak çıkarılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi