• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Yağ Bezeleri (Lipomlar) Nerelerde Görülür?

Lipomlar genelde vücudun her yerinde görülebilen, çeşitli büyüklerlede iyi huylu kitlelerdir. En çok deri altında yuvalanırlar. Ama karın içinde, kasların arasında çeşitli yerlerde görülebilirler. Yağ bezelerinin çevresinde bir kapsül vardır. Bu kapsül sayesinde yağ bezesi üsteki deriye yapışmaz. Deri üzerinde basmakla kolayca oynar ve parmak altından kaçar. Genelde bunlar ağrısız ve yumuşak kıvamdadırlar.

 

Vücuttaki diğer hücreler gibi yağ hücreleride büyüyüp, çoğalır. Kişinin genetik yapısına bağlı olarak bazı yerlerde bu hücreler aşırı çoğalır. ve yumrular oluşturur.

Lipomlar genelde 30 yaşından sonra farkedilmeye başlarlar. Çocuklarda lipom görülmesi çok nadirdir. Eğer bu bezeler enfekte olursa ağrılı  kitleler halini alır. O mobil halleri kaybolur. Sert deriye tixe bir görünüme bürünürler.

Vücudun Neresinde Gözükürler?

Yağ bezeleri en çok vücudun üst kısımlarda görülür. Boyun, omuz, gövdenin üst kısmı, sırt, kollar en sık görüldüğü yerlerdir. Bunun dışında kasların arasında, karın boşluğunda sindirim sistemi organlarında, memelerde hatta kalpte bile görülebilir. Bağırsak çevresindeki tümörlerin yaklaşık %15-20’sini lipomlar oluşturmaktadır.

Lipom oluşumunda suçlanan en büyük neden kalıtsal faktörlerdir. Lipomları olan hastalar araştırılırsa mutlaka ebeveynlerinde de lipom olduğu görülür. Bazı yayınlara göre 12. kromozom bu konuda suçlanmıştır. Bunun dışında beslenme düzeni, kişinin çeşitli metabolik hastalıkları lipom oluşumunu tetiklemektedir. Özellikle kolestrol ve trigliserid yüksekliği olan bireylerde lipom oluşumu daha fazla olmaktadır.

 

Vücuttaki her bezeyi yağ bezesi olarak düşünülmemelidir. Başta görülen kist sebaseler bir çeşit yağ kistleridir. Yağ dokusunda gelişen hapis liposarkomlar başlangıçta lipom gibi görülebilir. Sinirlerde köken olan nörofibromlar, epidermoid kistler, kaslarda gelişen leiomyomlar yine lipomlarla karışan kitlelerdir. Apselerde yine cilt altında şişlik oluşturur. Fakat bunlar ağrılıdır. Akut gelişir ve üzerindeki deri kırmızı ve ağrılıdır. Hastada ateşte yapabilir.Çoğu kez acilen boşaltılması gerekir.

Muayene Nasıl Olmalıdır?

Yağ bezelerinin tanısında genelde fizik muayene yeterlidir. Karın içindeki lipomlar çoğu kez tesadüfen farkedilirler. Kuşkulu vakalarda yumuşak doku US yapılmalıdır. Tanı konulamayan vakalarda biopsiye başvurulur.

 

Herhangi bir yakınmaya neden olmayan lipomların tedavileri gereksizdir. Lipomların estetik olarak rahatsızlık vermesi, yapılan biopsinin malign gelmesi, karın içindeki lipomların kanama veya bağırsak tıkanıklığına neden olması, kas içindeki lipomların hareket kusuru yapması durumunda cerrahi tedaviye başvurulur. Hiç bir yakınmaya neden olmayan fakat çapı 5cm’yi geçmiş lipomlarda da cerrahi tedavi yapılmalıdır. Memede yer alan ve mammografide kuşkulu kitle imajı veren lipomlarda çıkarılmalıdır.

 

Cerrahi işlem lokal anestezi altında yapılır. 5-10 dakikalık bir işlemdir. Herhangi bir iş ve güç kaybına neden olmaz.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

  1. Kiymetboztuna
    Cevapla

    Koltuk altımda oynak bir yumru var. Çok korkuyorum sağ meme ca dan dolayı alındı . 13 yıl oldu.. yağ bezesimidir acaba yeni carkettim bayram sonrası doktora gideceğim..

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi