• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ

Halk arasında kıl dönmesi denilen sinüs pilonidalis kuyruk sokumu kemiği üzerinde görülür. Bunda iki gluteal kıvrım arasındaki oluğa yerleşen kılların yürüme sırasında oluşan testere hareketi ile deri içine girmesi ve burada bir yalancı kapsül oluşturarak enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Çoğunlukla uzun süre oturarak çalışanlarda görüldüğü için Jeep hastalığıda denir. Kuyruk sokumundaki cilt dokusundan içeri giren kıl, saç veya yabancı cisimler zamanla cilt altında birikir. Çevresinde yalancı bir kapsül oluşur. Bu kapsül içinde vücut sıvı biriktirir. Bu sıvı enfekte olarak apseleşir. Böyle hastalarda kuyruk sokumundaki şişlik ve şiddetli ağrı vardır. Daha sonra apse açılır ve akıntılar, o bölgede çeşitli delikler oluşur. Makatta ıslaklık ve kaşıntıya yol açar. Bu durumda klasik kıl dönmesi oluşmuştur.

Kıl Dönmesi Nerede Görülür?

Kıl dönmesi %90-95 kuyruk sokumunda görülür. Bazen nadiren göbekte, koltuk altında da görülebilir. Daha çok erkeklerde görülür.15-40 yaş arasında pik yapar. Kıl yoğunluğu fazla ve aşırı kilolularda görülme olasılığı artar. Daha çok uzun süre oturarak çalışanlarda (şoför, öğrenci vb.) sıktır. Bayanların cildi hassas olduğundan bunlarda kıl dönmesine saç teli, elbise tozları, tüyler yol açabilir.

Hastalarda makat bölgesinde pis bir koku ve akıntı mevcuttur. Kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı vardır. Bazı vakalarda kuyruk sokumunda bir veya birkaç tane delik görülebilir.

Tedavide uygun vakalarda günümüzde mikrosinüsektomi operasyonu uygulanmaktadır. Bu yöntemde hastalar aynı gün işinin başına dönebilirler. Klasik yöntemlerde nüks oranı %40’a kadar çıkarken bu yöntemde %5’i geçmez. Çok küçük bir alanda çalışılmaktadır ve hastaya verilen zarar minimumdur. Çok az doku çıkarıldığından geride ölü boşluk bırakılmamaktadır.

Kıl Dönmesi ve Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Nüks Eder mi? Ne Gibi Önlem Alınmalı?
Kıl dönmesi nüks edebilir. Hastalığın zorluk derecesine göre seçilecek tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bunda cerrahın tercübeside önemlidir.

Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır?
Operasyon sonrası hasta hemen işinin başına dönebilir. Günlük yaşamı bozulmaz.

En Belirgin Özelliği Nedir?
Oturarak çalışanlarda, şişmanlarda, çok kıllı olanlarda fazla görülür. Bunlardan sakınmak gerekir.

Kıl Dönmesinden Korunmak Mümkün mü?
En belirgin özelliği o bölgede oluşan sürekli akıntı ve ağrıdır.

Kıl Dönmesi Oluşma Riskini Arttıran Faktörler
Hijyene dikkat etmeyenlerde, fazla terleyenlerde, sürekli oturanlarda oluşma riski fazladır.

Hastalara işlem lokal anestezi altında yapılır. Bunun sonucu spiral anestezide görülen komplikasyonlar görülmez. Hastanın 5-6 saat hastanede kalması gerekmez. İdrar reaksiyonu olmadığından sonda takmaya ihtiyaç yoktur. Ayrıca klasik ameliyatlarda kullanılan hemovac drenler bunlarda kullanılmaz. Bu hastalar günlük işlerine dönebildikleri gibi ertesi günü banyolarını yapabilirler. Denize ve havuza girebilirler. Hastalara rahat oturabilmeleri için birkaç tane retansiyon sütürü konur.

Mikrosinüsektomi Yöntemiyle Tedavi

Mikrosinüsektomi için hastalara önce epilasyon yapılır. O bölge traş edilir ve lazer ile epilasyona tabi tutulur. Bu işlem bittikten sonra operasyon odasına alınır. Steril koşullarda örtüldükten sonra lokal anestezi yapılır. 5-10 dakika lokal anestezinin tutması beklenir. Sonra sinüsün olduğu bölge yaklaşık 2cm’lik bir kesiyle çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır. Sonra altta ölü boşluk kalmayacak şekilde açılan bölge içeriden itibaren tabaka tabaka kapatılır. En son cilde birkaç tane retansiyon sutürü konur ve işleme son verilir. Hasta 10 dakika sonra evine gönderilir. Hasta ertesi günü konulmuş olan pansumanı kaldırır ve operasyon yerini sabah-akşam sabunlu su ile yıkar. 10 gün sonra kontrole gelir ve bu sırada konulmuş olan retansiyon sutürleri alınır. Hasta 1 ay sonra yeniden kontrole çağırılarak herhangi bir problem olup olmadığına bakılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Kerem ASLANCAN
  Cevapla

  Merhabalar,

  Kuyruk sokumumun yaklasik 2 cm altinda dayanilmaz agri ve aci var oturamiyorum yatamiyorum 2 gundur agridan uyuyamiyorum. Ilk gun hafif bir aci hissi var idi ikinci gun fazlalasti bugun 3. Gun dayanilmaz hale geldi. Ilk 2 gun her halgi bir defirmasyon yoktu bu gun az bir deformasyon var. hafta sonu olmasindan dolayi ptesi randevu alacagim. Arastrmalarim sonucu kil donmesi sanirim.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Merhaba, evet anlattığınız belirtiler kıl dönmesini işaret ediyor. Buyrun gelin muayene edelim ondan sonra en net teşhisi verebiliriz.

 2. İ. Bslyn
  Cevapla

  Merhabalar efendim. Benimde 3 senedir kuyruk sokumunda bi ağrı var ilk sene çok şiddetliydi hastaneye gidemedim yürüyemiyordum hatta oturamıyordum bile. Şişkinliği gitgide azaldı iyileşmiştir dedim bu günlerde faZla ağrı var tekrar. Sürekli kaşınıyor ve kemik çıkmış sanki. Bende kıl dönmesidir diye düşünüyorum. Kıl dönmesi belirtisi için cildiyeye mi gidilir acaba? Cevaplarsanız sevinirim 🙂

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, randevu alabilirsiniz iletişim numaralarımızdan. Genel cerrahi ilgilenmektedir.

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Tabi, lokal anestezi ile bölge uyuşturuluyor. Operasyon esnasında bir acı hissetmezsiniz.

 3. Cevapla

  Merhabalar efendim kuyruk sokumumda çatlağa benzer bişey var ağrı gibi bir sorurunum yok sürekli skıntı geliyor krem olarak be önerirsiniz veya çaresi nedir doktora gitmeyi utanıyorum

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kuyruk sokumundaki çatlakların en büyük nedeni kıl dönmeleridir. Muayene etmek lazım. Microsinüsektomi yöntemi ile 10 dakikada hallolan bir durum. Krem etki etmez.

 4. Cevapla

  Merhabalar ben 14 yaşındayım kuyruk sokumumun altında şişlik gibi bir şey var otururken çok acıyor baktığımda bir şey göremiyorum nedir acaba ?

 5. Cevapla

  sayin doktorum ben 4 kere kil donmesinden ameliyat oldum simdi bacaklarima indi herhalde 5 kez ameliyat gerekiyor ben ameliyat olmaktan biktim bu derdin ameliyatsiz caresi varmidir tesekkur ederim

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Bazı köpek memesi vakaları kıl dönmesi olarak teşhis ediliyor. Kıl dönmesi bacaklara kadar inmez. Buyrun gelin görüşelim. Muayene sonrası detaylı bilgi verelim.

 6. Cevapla

  Merhabalar kuyruk sokumunda 1 haftadir akıntı mevcut. Akıntı durdu yalnız simdide küçük bir delik oluştu daha önce hiç başıma gelmedi malesef ama belirtilerin kıl dönmesi olduğunu söylüyorlar. Doğuda memurum o yuzden buradan net bir bilgi verirseniz ona göre operasyon için gelebilrim .

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kıl dönmesi mevcut. Sanırım. Local anestezi altında 10 dk.lık bir operasyonla ayakta hallalur.

 7. Cevapla

  Gecen yil mayis ayinda kuyruk sokumunda sislik vardi genel cerrahiye gittim apse oldugu soylendi igne vuruldu ilac icildi 1 ay sonra kıl donmesi ameliyati olabilirsin dendi 1.5 yildir ameliyat olmadim herhangi bir sislik olmadi ileride bir sıkıntı yaratir mi

 8. Cevapla

  Merhaba benim oğlumda da kıl dönmesi var doktora gittik ve normal ameliyat değilde başka bir yöntem var dedi doktor bir ilaç salgılaamıyormuş bunu devlet karşılamıyormuş sizce bu yöntem sağlığını bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız fenol tedavisi denilen yöntem. Uygun vakalarda uygulanabilir. Fakat bu yöntemde nüx oranı çok fazladır.

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi