• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Kıl Dönmesi Belirtileri

Özellikle erkeklerde görülen ve kıl, saç veya yabancı bir maddenin cilt altına yerleşmesiyle oluşan bir durumdur. Bunu yüzde görülen ve kılın cilt içine doğru büyümesi ile oluşan batıklarla karıştırmamak gerekir.

15-30 yaşları arasında sıktır ve en çok kuyruk sokumunda görülür. Bunun dışında kasıklarda, koltuk altlarında da görülebilir. Erkenden tedavi edilmezse hastalık ilerler ve çok komplike bir hal alabilir. Uzun yıllar devam etmesi kronik tahrişe bağlı bazı cilt kanserlerine yol açabilir.

Vücuttan kopan kıl, saç veya bir giysi ipliği gluteuslar arasındaki olukta terle yapışır. Sonra yürürken oluşan testere hareketi ile bunlar cilt içine girmeye başlar. Bu dönemden sonra bu kıllar artık vücut için yabancı bir cisimdir. Burada reaksiyona neden olur. O bölgede yabancı bir kapsül oluşur ve içinde sıvı birikir. Bu sıvı arttıkça hasta o bölgede bir şişlik, bir dolgunluk hissetmeye başlar. Otururken o bölgede bir rahatsızlık duymaya başlar. Bir süre sonra bu sıvı kendine bir yol bulur ve bir delikten akmaya başlar.

Kıl Dönmesi Ağrı Yapar mı?

Bu dönemde şişlik azalır fakat sürekli bir akıntı vardır. Hastanın iç çamaşırları sürekli kirlenir. Bu sıvı bazen açılamaz, şişlik artar ve bir şekilde enfekte olarak apseleşir. Bu dönemde hastada şiddetli ağrı vardır. Hasta oturamaz, yürümesi bile ağrılıdır. Acil müdahale gerekir. Hastada apseye bağlı ateş, halsizlik yakınmaları da olabilir. Apse drene edilirse kısa sürede ağrı kaybolur. Sıvının veya apsenin boşalmasına bağlı her seferinde başka bir delik ( sinüs ağzı ) oluşabilir. Muayene sırasında hastada birkaç tane delik görülebilir. Hastalığın süresi uzadıkça oluşan delikler artabilir. Bazen bu sıvı cilt altında çeşitli yönlere doğru dağılabilir. Bu durumda olay komplike hale gelir.

Hastalarda en başta akıntı ızdırap vericidir. Hastaların iç çamaşırlarında sürekli ıslaklık vardır. Hoş olmayan bir koku hastayı ve çevresini rahatsız eder. Hasta otururken ağrı duyar. O bölgede bazen kaşıntılarda olabilir.

Kıl Dönmesinde Kuşkulu Vakalar

Kuşkulu vakalarda yumuşak doku US tetkiki yapılabilir. Bunun da doku içindeki sıvı koleksiyonu varsa apse ve sinüs yolu tam olarak görülür. Tedavi ona göre planlanır. Çoğu vakada tanı kolaydır. Diz-dirsek pozisyonunda iki gluteal kıvrım arasında ve kuyruk sokumu üzerinde sinüs delikleri görülebilir. Apseli vakalarda apse üzerine basmakla hasta çok şiddetli ağrı duyar. Üzerindeki deri sıcaktır ve incedir.

Tedavi kişiye göre değişir. Hastalığın erken dönemlerinde mikrosinüsektomi seçkin tedavidir. Lokal anestezi altında yapılır. Önce lazerle o bölgenin epilasyonu yapılır. Sonra saha hazırlandıktan sonra lokal anestezi yapılır. Sinüs yolu mikrosinüsektomi yöntemi ile yalancı kapsülü ile birlikte çıkarılır. Yaklaşık 10 dakika süren kısa bir işlemdir. İşlem sonrası hasta hemen işinin başına dönebilir. İş ve güç kaybı oluşturamaz.

Daha komplike vakalarda cerrahın bu konuda tecrübesi önemlidir. Çeşitli tekniklerle hastalıklı doku çıkarılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi