• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Yağ Bezesi (Lipom) Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşumunda en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Kendisinde yağ bezesi olan hastaların araştırılırsa yakınlarında da bu tür bezelerden olduğu görülür.

 

Bunlar zamansız, kanserleşme riski olmayan, enfenksiyon dışında herhangi bir komplikasyonu olmayan iyi huylu kitlelerdir. Çevrelerinde bir kapsülü vardır. Cilt altında kolayca oynatıla bilen kitlelerdir.

 

Bunlardan genelde başta görülen ve kist sebase denilen şeklinde sebum denilen bir sıvı içeren şekli vardır. Sebum bir yağ içeriğidir. Kistin içinde bir kapsül içindeki sebum artar ve buna paralel olarak kist büyür. Vücutta görülen yağ bezelerine ise lipom denir. Bunlar iyi huylu yağ hücrelerinin oluşturduğu solid kitlelerdir. Bunlarda zaman geçtikçe gittikçe büyürler. Bazı yağ bezeleri göz etrafında ve yüzde oluşur. Bunların oluşumunda farklı nedenler söz konusudur. Genelde birkaç mm çapındadırlar. Göz kapaklarında görülen şekline tıbben ksantelazma denir. Genelde kolestrol seviyesi yüksek bireylerde gördüğümüz bir durumdur.

 

Vücutta Nerelerde Görülür?

Vücutta görülen lipomlar en çok vücudun üst yarısında görülür. Omuzlar, kollar, sırt bölgesi en sık rastlanan yerlerdir. Çeşitli büyüklüklerde olabilirler. Oluşumunda en büyük neden genetik yapıdır. Bunun dışında yüksek kolestrol, metabolik hastalıklar ve kötü beslenme sorumlu tutulabilir. Özellikle yağlı yiyecekler, et yemekleri büyümelerinde etkilidir. Lipomlar genelde hareketsiz kişilerde daha fazla görülmektedir.

 

Yağ bezesi normalde ağrısız kitlelerdir. Estetik kaygı dışında herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Eğer kitlede ağrı başlarsa kitle enfekte olmuştur veya bulunduğu yer itibari ile bir sinire bası yapmaktadır.

 

Yağ bezeleri iyi huylu kitlelerdir. Herhangi bir kanserleşme söz konusu değildir. Yağ dokusunun kanserlerine liposarkom denir. Bunlar başlangıçtan itibaren kanser olarak başlayan kitlelerdir. Eğer vücudun herhangi bir yerindeki kitle hızla büyüyorsa ve sertse, çevresindeki yapılara yapışmıssa ve yerinden oynatılamıyorsa dikkatli olunmalı ve hemen kitleden parça alınıp patolojiye gönderilmelidir. Patoloji sonucu kötü gelirse ona göre cerrahi işlem hemen uygulanmalıdır.

 

Normalde yakınmaya neden olmayan lipomlarda herhangi bir cerrahi girişim yapmak gerekmez. Estetik olarak hasta tarafından istenmeyen, sık sık enfekte olarak çeşitli komplikasyonlara yol açan, eklem yerlerinde olup hareket kısıtlılığına yol açan, kanser olduğundan kuşkulanılan kitlelerde cerrahi tedaviye başvurulur.

 

 

Tedavi lokal anestezi altında yapılır. Önce saha temizlenir. Sonra lipomun çapına uygun eliptik bir kesi yapılır ve lipom kapsülü ile birlikte çıkarılır. Yüzdeki çok küçük yağ bezelerinde radyo frekans kullanılabilir. Çıkan parça genelde patolojiye gönderilir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Merhaba hocam. Benim genital bölgesinde irili ufaklı yağ bezeleri var bunları hangi yöntemle aldırabilirim ağrısı yok estetik yönünden rahatsız oluyorum

 2. Cevapla

  Selam hocam ben 2 kez amelyat oldum fakat lipomlar oldukca cogalma başladi en cok kemik taraflarinda cikma başladi koltuk altimda oldukca buyuk meme tumörum var acaba tafsiyeniz nedir biz makedonya ulkesinden burada tedavi göremiyorum cevabinizi bekliyorum selam

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomların kesin tedavisi yok. Genetik yapıya bağlı gelişen iyi huylu kitleler. Seni rahatsız edenler cerrahi olarak alınabilir.

 3. Cevapla

  merhaba hocam ben 1 yıl önce yanağımdan lipom aldırdım ama daha büyük şekilde yeniden çıktı. Ne yapmalıyım çok korkuyorum.

  • altankaran
   Cevapla

   Lipomlar kapsülü ile birlikte çıkarılmazsa nüx edebilir. Nüx varsa yeniden opere olmanız gerekir.

 4. Cevapla

  Merahaba hocam benim koöltuk altımda bi şişkinlik var yumuşak ama sert değil lipom mudur acaba

  • altankaran
   Cevapla

   Koltuk altında çok çeşitli kitleler görülür. Muayene olup bir yumuşak doku US’nu çektirmeniz gerekir

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi