• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

ANAL HASTALIKLARDA BİTKİSEL ÇÖZÜM

 • Hemoroid: Bunlar anüs ve çevresindeki kirli kanı taşıyan damarlardır. Bunların şişmesi, varisleşmesi ve anüsten dışarı çıkmasına hemoroid denir. Bunlar bacaklarda görülen varislerin anal bölgedeki şeklidir. Bazen içlerine kan pıhtısı birikir. Çok ağrılı olan bu duruma tromboze hemoroid denir. Hemoroid nedeni ile acil servislere yapılan müracaatların %99’u bu nedenle olmaktadır.

Basurlarda ana belirti kanamadır. Bu durum hemoroidin derecesine, yerine göre değişir. Dışkıya bulaşık olabildiği gibi tuvalet sırasında damla damlada gelebilir. Bu kanama uzun zaman devam edecek olursa hastada anemi denen kansızlığa yol açabilir.

Hastalar çoğu kez bir proktoloğa gitmek yerine çeşitli bitkisel alternatifleri denemektedirler. Fakat bunların bilimsel değeri çok sınırlıdır. Kimileri havuç yapraklarının kaynatılıp suyunun içilmesini önermekte, kimileri ise akşamları anal bölgeye, hemoroidlerin üzerine soğuk ince rendelenmiş havuç uygulamasını önermektedir.

Bir başka makalede basur üzerine saf zeytinyağı emdirilmiş pamuk konulmasını önermektedirler. Hastalardan gece yatmadan önce incir, mürdüm eriği ve kayısı tüketmeleri veya bunların çayını içmeleri istenmektedir. Bu bitkiler oluşan kabızlığı bir nebze azalttığından kısmen yararlı olabilir. Kabızlık hemoroid ve diğer makad hastalıklarının oluşumunda baş faktörlerden biridir.

Ahududu, böğürtlen, kambu çayının damar büzücü etkisi vardır. Hemoroid tedavisi sonrasında yardımcı olarak kullanılabilir.

Hastaların çok sık sorduğu ve halk arasında çok bilinen çoğu kişinin kullandığı sarı kantaron yağı vardır. Sarı kantaron, halk arasındaki adı ile kılıç otu bitkisi çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirdiği, damar büzücü etkisi ile hemoroidin iyileşmesini sağladığı söylenmektedir. Bir parça pamuğa sarı kantaron yağı emdirilir ve hafif fitil şeklinde anal bölgeye uygulanır. Her gün pamuk değiştirilerek ortalama 1 ay devam edilir.

 • Anal Fissür ( Makat Çatlağı): Hastalarda cam kesiği şiddetli ağrı ve yanmaya neden olan anüsün arka tarafında görülen yırtıklardır. Müzmin kabızlık çeken kişilerde en çok görülür. Sert dışkı anüsten çıkarken yırtılmalara yol açar. Ayrıca aşırı ishallerde buna yol açabilir.

Ana belirti hastalarda dışkılamadan sonra görülen yanma ve ağrıdır. Bazen de peçeteye kırmızı parlak bir kan bulaşabilir.

Bu hastalarda da ilk olarak her derde deva olarak görülen zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, balmumu ile karıştırılır ve çatlak bölgesine sürülür. Bu amaçla aleovera adlı bitkinin yaprakları da kullanılmaktadır. Bunun dışında ayrıca karakafes adlı bitki, Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keten tohumu önerenler vardır.

Şu durum göz önünde tutulmalıdır. Gerek hemoroid de, gerekse anal fissürde tedavi tıbbi tedavidir. Her ikisinde de kişinin müzmin kabızlığının ortadan kaldırılması esastır. Bunun için günlük su tüketiminin en az 3-3.5 litre olması gerekir. Bunda ölçü her hastaya söylediğimiz gibi idrar rengidir. İdrarın rengi beyaz olmalıdır. Sarı bir idrar vücuda giren suyun az olduğunu gösterir.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu posa bırakan diyete önem verilmesidir. Bu amaçla bitkisel besinlere ağırlık verilmelidir. Günümüzde fast-food tarzı gıdalarla beslenme kabızlığın en önemli nedenidir. Posa bırakan bir diyet sorunu %50 oranında çözer.

Ayrıca hastalar baharatlı gıdalardan uzak durmalıdır. Özellikle acılı bir diyet o bölgedeki damarlarda genişleme yaparak hemoroidlerin azmasına neden olur.

Yukarıda anlatılan bitkisel tedbirler ancak uygulanacak tıbbi ve cerrahi tedaviye yardımcı olarak başvurulabilir. Fakat günümüzde bu bitkilerden daha etkili ilaçlar vardır. Benim hastalara önerim kulaktan dolma bilgilerle tedavi olmaya kalkmasınlar. Mutlaka bir proktoloğa görünsünler. Kliniğimizde muayeneler ücretsizdir. Gelip gönül rahatlığı ile muayene olabilirler.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

All Categories:

Yorumlar

 1. Cevapla

  İyi akşamlar ben ülseratif kolit hastasıyım bağırsağın 100/30 iltihap tutmuş bunun tamamen geçmesi ve tedavisi varmı bir ömür boyu ilaç kullanamam

  • altankaran
   Cevapla

   Merhaba, aşağıdaki Randevu ve İletişim numaralarımızdan bize ulaşır mısınız?

   0232 504 00 00
   0533 963 54 45

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi