• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

MAKAD ÇATLAĞINDA TEDAVİ ÇEŞİTLERİ

Ağrısı nedeniyle insanları bezdiren bir durumdur. Fissür anal, halk arasındaki adıyla makad çatlağı anüs derisinin arka kısmında kuyruk sokumu kemiğinin önünde oluşan yırtıklardır. Çatlakların uzunluğu ve derinliği hastaya göre, hatta aynı hastada farklı zamanlarda değişiklik gösterir. Büyük çoğunluğu anüsün arka orta hattında yerleşir. Akut anal fissürler kısa süreli,  yüzeyel yaralardır. Bebekler dâhil her insanda kabızlık veya diyare ataklarından sonra görülürler. Proktolojik pozisyon denen diz-dirsek pozisyonunda muayenede çatlak bir bistürü ile çizilmiş gibidir. Çatlak çok derin değildir. Çevresinde kronik enfeksiyon bulgusu taşımaz. Uygun ilaç tedavisiyle 4-6 haftada iyileşir. Herhangi ek bir tedavi ve işlem gerekmez.

Asıl tedavi edilmesi gerekenler bu yazınında konusu olanlar kronik anal fissürler, çatlaklardır. Bunlar derin ve inatçı yaralarıdır. Tipik olarak tabanında internal sfinkter denen anüs çevresindeki iç kasların lifleri izlenir. Çatlağın çevresi kronik iltihap nedeniyle biraz kabarıktır. Bu iltihabi kabarıklık bazı hastalarda skin tag (deri çıkıntısı) şeklinde bir cilt plisine neden olabilir. Bazen elle muayenede anüs içinde de bir çıkıntı hissedilir. Yine klasik tanımlamalara göre 6-8 haftadan daha uzun süren ağrı belirtisi kronik fissürlerde görülür. Birde crohn, AİDS, kanser ve tüberküloz gibi hastalıklarla birlikte görülen fissürler mevcuttur. Bunlar çoğunlukla anüsün yan tarafında (saat olarak 3 ve 9 hizalarında) yerleşir ve genellikle ağrısızdır.

Kronik fissür tedavisinde çeşitli ajanlar kullanılmaktadır. Bunlar:

1-GLİSERİL TRİNİTRAT(NİTROGLİSERİN): Bu ajan artmış olan internal sfinkterdeki anal basıncı azaltarak etki gösterir. Bu bölgedeki kanlanmayı da artırır. Anal bölgedeki spazmın azalması ile fissürün iyileşmesi kolaylaşır. Hastaya günde 2 kez ( örneğin sabah dışkılama ve sıcak su banyosu / kurulama sonrası ve gece uyumadan önce ) bir mercimek tanesi hacminde kremin serçe parmağı ile anal bölgeye (anal kanala girmeden) uygulanması önerilir.

Nitrogliserin uygulaması anüs kaslarında herhangi bir hasar oluşturmaz ve tersine etki yaratır. En kötü yan etkisi, kan dolaşımına geçerek muhtemelen damar duvarında gevşeme oluşturması sonucu hastalarda şiddetli baş ağrısı yapmasıdır. Bu durum genellikle hastalarda %20-25 oranında görülmektedir. Fakat baş ağrısı genellikle kısa sürelidir ve ağrı kesicilere cevap verir. Kısa sürede geçer. İlacın en azından ikinci dozu gece uyumadan önce uygulanırsa ağrının hissedilmesi azalır.

Yapılan klinik çalışmalar nitrogliserinli ilaçların fissürü iyileştirmesinde dolgu ve LİS ameliyatına göre daha az etkili göstermiştir.

2-DOLGU(BOTÜLİNUM TOXİNİ/İNJEKSİYONU):

Anüsün iç kısmındaki kaslarda aylarca süren bir paraziye neden olmakta ve bu süreçte anal kanal basıncını düşürerek fissürün iyileşmesini sağlamaktadır. Dolgu etkisi yapıldıktan sonra yaklaşık 6 ay sürer. Dolgu enjeksiyonlarının bilinen sistemik yan etkisi yoktur. Genelde enjekte edilen adelede etkili bir ilaçtır. Uygulamada hastanın proktolojik masada konforlu bir pozisyonda olması önemlidir. Dolgu ilacı soğuk zincirle gelen bir ilaçtır. Uygulamadan önce hemen hazırlanıp hastaya enjekte edilmelidir. İlacın sulandırılması serum fizyolojik ile yapılır. Serum fizyolojik ile enjeksiyonun ağrılı olması nedeniyle ve ayrıca fissüre bağlı ağrı nedeniyle dolgu enjeksiyonunda önce  mutlaka lokal anestezi uygulanmalıdır. Genelde insülin enjektörü ve iğnesi kullanılır. Hastaya uygulamanın hiçbir riski olmadığı ve yaklaşık 2-3 dakika süreceği söylenmelidir. Hastaya işlemin lokal anestezi altında yapılacağı ve hiçbir ağrı duymayacağı ve sakin olması istenmelidir. Özel bir saha temizliğine gerek yoktur. Anüs içi kaslar tuşe ile kontrol edilerek 2 ve ya 3 ayrı yerden 100 ünite dolgu uygulanır. Enjeksiyon sırasında herhangi bir tedbir ya da kısıtlamaya gerek kalmaz.

Kronik anal fissür tedavisinde artık dünya da kabul edilen yöntem ilk aşamada mutlaka dolgu enjeksiyonu olmalıdır.

Ameliyat nüx ya da ilaç tedavilerinin etkili olmadığı vakalarda denenmelidir. Dolgu enjeksiyonun hastanın tıbbi tedaviyi uyguladığı durumlarda %90-95 başarı sağladığı görülmüştür.

3-CERRAHİ TEDAVİ ( LİS AMELİYATI):

Hasta yine diz-dirsek pozisyonunda proktoloji masasına yatırılır. İnsülin iğnesi ile lokal anestezi yapılır. Sonra anüs kenarından yapılan bir kesi ile anüsün içindeki kas ortaya çıkarılır. Bundan sonra bu kas koterle kesilir. 1 saatlik bir gözlem sonrası hasta gönderilir. Hastaya posalı diyet, düzenli dışkılama ve dışkılama sonrası oturma banyosu önerileri ayrıntılı anlatılır.

Cerrahi tedavinin zorlukları, maliyeti ve komplikasyonları nedeniyle ilk olarak dolgu tedavisi denenmelidir. Dolgu tedavisinde cerrahi tedavide bazen görülen gaz kaçırma, büyük abdest kaçırma gibi komplikasyonlar görülmez. Hasta hemen işine dönebilir. Bir proktolog tarafından yapılırsa %90-95 başarı oranı vardır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi