• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

DIŞ BASUR TEDAVİSİ

Basurlar anal bölgede bulunan toplardamarlardır. Kirli kanı kalbe götürürler. Bu basurlar iç ve dış hemoroid diye ayrılırlar. İç hemoroidler anüsün içinde olan ve dışarıdan görünmeyen hemoroidlerdir. Bunun dışında başka bir sınıflama daha vardır. Hemoroidler 4 derecede mütalaa edilir. 1.ve 2.derece hemoroidler anüs içindedir. Dışarı çıkmazlar. Makaddan dışarı çıkan hemoroidlere dış hemoroid denir. Bunlar ayrıca 3.ve 4.derece hemoroid olarak da sınıflandırılır. Dış hemoroid tanım olarak makad bölgesinde dışarıdan gözle görülebilen ve elle fark edilebilen hemoroid memeleridir. Büyüklükleri farklıdır. Bir nohut iriliğinden bir badem iriliğine kadar büyüklükleri değişebilir.

Bu bölgede hemoroidlerin sarkıp anüs dışına çıkması buradaki bağ dokusunun zayıflamasından oluşur. 3.derece hemoroidleri hasta eliyle içeri sokabilir. Fakat 4.derece dış hemoroidler hep dışındadır. Hasta içeri koysa bile hemen dışarı çıkar.

Dış hemoroidler genelde herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Dışkılama sırasında veya taharetlenirken ele gelir. Bu durum hastaya psikolojik olarak rahatsız eder. Özellikle bayanlar ve eşcinseller bu durumdan huzursuzdur. Bayanlar estetik olarak bunu istemez. Cinsel beraberlik sırasında hem bayanlar hemde eşcinseller partnerlerinin bunu fark etmesini ilişki sırasında oraya odaklanmasını istemez.

Bunun dışında dış hemoroidlerde ağrı, kanama, kaşıntı ve ıslak makad dediğimiz iç çamaşırların kirlenmesi gibi yakınmalar olabilir. Tabi bu yakınmalar sadece dış hemoroidlerde görülmez. Onlara özgü değildir. O nedenle böyle yakınması olan dış hemoroidli hastalar bir proktoloğa görünmelidir. Dış hemoroide yandaş başka bir hastalığı olup olmadığını araştırmalıdır.

İç ve Dış Hemoroid Arasındaki Fark

İç ve dış hemoroidler arasında çeşitli farklar vardır. İç hemoroidlerde ana belirti kanamadır. Hasta dışkıyla karışık veya damla damla kan geldiğini söyler. Dış hemoroidde bu durum daha nadirdir. Hasta eline memelerin geldiğini söyler. Bazen hafif bir kaşıntı, ıslaklık hissi, yanma gibi yakınmalar olabilir.

Bazen dış hemoroidlerin içinde kan pıhtısı birikebilir. Bu durumda hastalar hiç olmayan ağrı olmaya başlar. Dış hemoroidlerin oluşumunda çevresel ve genetik faktörler etkilidir. Uzun süre kabızlık nöbetleri geçiren kişilerde veya ishal ataklarında aşırı ıkınma, şişmanlık, hamilelik, çok ağır işlerde ayakta çalışma, uzun süre oturma dış hemoroid oluşumunda etkilidir.

Dış hemoroidler çeşitli hastalıklarla karışabilir. Bunlar tromboze hemoroidler, anal hematom, makad siğilleri veya poliplerdir. Anal bölgede her yakınmada veya hasta eliyle bir şey fark ettiğinde hemen hemoroid olarak yorumlar. O nedenle mutlaka proktolog muayenesi şarttır. Tromboze hemoroidde anüs kasları hemoroid memesini boğar, kan dolaşımı olmaz. İçinde pıhtı birikir. Geçici bir durumdur ama ağrılıdır. Anal hematom aşırı ıkınmaya bağlı anüs damarlarından birinin çatlamasıyla oluşur. Cilt altında kan birikir. Buda geçicidir. Makad siğilleri (kondilomlar) cinsel yolla bulaşan virütik bir hastalıktır. Kaşıntı ön plandadır. Polipler kansere yol açabilen çeşitli büyüklükte oluşumlardır. Anüs dışına çıkmaları nadirdir. Ana belirti kanama ve akıntıdır.

Basurda İlaç veya Krem Tedavisi Etkili Mi?

Dış hemoroidde ilaç tedavisi bu basurları ortadan kaldırmaz. Belirgin bir şikayete yol açmadığından çoğu zaman hasta rahatsızlık duymadıkça tedavide gerekmez. Fakat bazen ağrı, kaşıntı ve makadda ıslaklık gibi yakınmalar olduğunda tıbbi tedavi yapılır. Bu amaçla ped, merhem ve fitil şeklinde çeşitli ilaçlar vardır. Ağrı ve kaşıntı olan makadlarda kortizon içeren merhemler kullanılır. Lokal olarak yakınmaları ortadan kaldırır. Bu arada hastalara baharatlı gıda almamaları, günlük en az 3 litre su içmeleri ve posa bırakan diyet almaları tavsiye edilir. Hastalara 10 dakikayı geçmeyen sıcak suda oturma banyoları önerilir. Hastaların uzun süre kortizon içeren merhemleri kullanmaları sakıncalıdır. Bu ilaçların uzun süre kullanılması anüs derisinde incelme, deri döküntüleri ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Hastalara toplardamarlardaki basıncı azaltacak ağızdan alınan ilaçlar verilebilir. Basınç azalınca hemoroide ait şişlikler, kanama ve ağrı azalacaktır. Hastanın bu arada kabız kalmaması ve tuvalette fazla ıkınmaması öğütlenir.

Yukarda söylendiği gibi hastaların çoğu da basurları estetik olarak istememektedir. Bunlarda cerrahi tedavi yapılır. Anal estetikte denilen bu operasyonda sarkan memeler alınır. Anüs eski görünümüne kavuşturulur.

Anal estetik operasyonu kliniğimizde yapılmaktadır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi