• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Hemoroid (Basur) Kremi İle Tedavi Mümkün mü?

Hemoroidal hastalık buradaki damarların genişlemesi, varisleşmesi ile oluşan bir durumdur. Erken evrede yakalanan hastalık durumlarında bazı konservatif tedbirlerin ve bazı ilaçların faydası olmaktadır. Bu daha çok 1. ve 2.derece hemoroid dediğimiz tek belirtisi kanama olan vakalarda bazen yararlı bir yöntemdir. 3. ve 4.derece hemoroidlerde ise mutlaka yandaş ofis tedavileri veya cerrahi tedavi gerekmektedir. Tabi bu arada günümüzde internet ortamında çok çeşitli hemoroid kremi, kaşıntı kremi diye adlandırılan ilaçlar satılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onayı olmayan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Merdiven altında yapılan ve hiçbir kontrolü olmayan bu merhemler faydadan çok zarar vermektedir.

1. ve 2.derece hemoroid dediğimiz iç hemoroidlerde dışa çıkan bir meme yoktur. Hastanın çoğu zaman tek yakınması zaman zaman olan kanamalardır. Diz-dirsek pozisyonunda yapılan muayenelerde çoğu kez kanayan damar görülür. Bu vakalarda en iyi tedavi kanayan damar üzerine yapılacak ofis tedavisidir. Bunlar o damarın ya lazer ile çöktürülmesi ya da band ligasyon dediğimiz yöntemle o damarın bağlanmasıdır. 3. ve 4. derece hemoroidler dışarı çıkan hemoroidlerdir. Bunlarda kanama dışında ağrı, kaşıntı, ıslaklık, ele meme gelmesi gibi yakınmalar bulunur. Bu dış hemoroidlerde ilaç tedavisi belirtileri ortadan kaldırılabilir. Fakat tedavi edici değildir.

Hemoroid İlacı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunun içinde kullanılacak ilacın mutlaka Sağlık Bakanlığı izni olması gerekir. Bu izin yoksa o ilacı kesinlikle kullanmamalıdır. İnternette anüs de ağrı,kanama ve özellikle kaşıntı için içeriği belli olmayan bir sürü ürün pazarlanmaktadır. Bu ürünlerin içeriğinde özellikle kaşıntıya iyi gelen bilimsel maddeler var denmektedir. Bunların kullanılması çoğu zaman faydadan çok zarar vermektedir.

3.ve 4.derece hemoroidlerde uygun vakalarda THD denilen yöntem kullanılmaktadır. Bunda hemoroidlere kan götüren atardamarlar doppler denilen bir alet yardımı ile bulunup tek tek bağlanır. Hastalığın düzelmesi 1,5-2 ayı bulmaktadır. Çok dışarıda olan ve içeri girmeyen hemoroid pakelerinde ise cerrahi tedavi yapılmaktadır.

Hemoroidde ilaç tedavisi yapılan ofis tedavilerine yardımcı olarak kullanılabilir. Bu amaçla hastaların kabız kalması önlenirken içinde anestezik madde içeren kremlerin sonradan kullanılması yarar sağlayabilir. Tabi bu hastaların acı yememeleri, günlük en az 3 litre su içmeleri, günlük aktivitelerini artırması istenir. Merhemler tercihen oturma banyoları sonrası uygulanır. Sabah-akşam 10 dakikayı geçmeyen oturma banyoları anal sfinkterlerin gevşemesini sağlar. Bundan sonra kurulanıp merhemler sürülür. Fakat bu merhemlerin mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve bir proktolog tarafından reçeteye yazılmış olması gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

  1. Umarjan KARLYÝEW
    Cevapla

    Hemoroid tedavisi için Randevu istiyorum çok çok çok Acıyor ve Her Tuvalet de kanama var korkuyorum Yardamci olursanız sevinirim 🙏🙏🙏🙏🙏

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi