• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Anüsten dışarı çıkan memelerin çoğu hastanın en büyük sorunudur. Bunların ele gelmesi zaman zaman kanama yapması, bazen içinin pıhtı dolması şiddetli ağrı yapması, kaşıntı ve ishal ıslak makata yol açması nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Umursamamazlık, utanma duygusu gibi nedenlerle proktolojiye başvurma gecikir. Buda hemoroidin ilerlemesine, belirtilerin artmasına tedavinin zorlaşmasına neden olur. Oysa erken dönemde gelen hastaların çoğu bu durumu ameliyatsız bazı yöntemlerle atlatabilmektedir.

Hemoroidlerin Derecesi

Hemoroid belirtileri hemoroidin derecesine göre değişir. Tabi bu derecelendirme seçilecek tedavi yönteminide belirler pratik olarak genelde hemoroidler 4 dereceye ayrılır 1. ve 2. derece hemoroidler anüs içinde olan ve anüs dışına çıkmayan hemoroidlerdir. Bunlarda tek belirti kanamadır hasta dışkılama sırasında ve sonrasında parlak kırmızı renkte dışkı ile karışık veya dışkılama sonrası damla damla bir kanamadan söz eder. Hemoroid kanamaları daima parlak kırmızı renkte ve taze kanamalardır. Eğer kanama koyu renkteyse, beraberinde hastada halsizlik, zayıflama gibi yakınmalar varsa ailede kanser öyküsü varsa bu hastada tedavi öncesi mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır.

1.ve 2. derece iç hemoroidlerde kanama dışına başkaca bir yakınma genelde görülmez. 3. derece hemoroidler zaman zaman dışarı çıkan hemoroidlerdir.genelde dışkılama sonrası dışarı çıkarlar ve hasta dışkılama sonrası bunları eliyle içeri iter. 4. derece hemoroidler ise tamamen dışarıda olan hemoroidlerdir. 3. ve 4. derece hemoroidlerde dış hemoroidlerde denir. Bunlarda da asıl belirti kanamadır. Kanama dışında ağrı, kaşıntı yakınmaları olabilir.

Hemoroid (Basur) Memesi

Hastaların çoğu ele gelen memelerden yakınır. Makatda da sürekli bir ıslaklık vardır. Bu hastanın iç çamaşırlarını kirletir. Kanama 4. derece hemoroidlerde dışkılama dışında da görülebilir.

Bazı vakalarda hemoroid memelerinde birinde trombüs toplanabilir.  Ani gelişen bir durumda aşırı ıkınma, çok acılı bir yemekten sonra, kabızlık veya ishal sonrası görülebilen bir durumdur. Hastanın şiddetli ağrısı vardır. Anüsün dış  kısmında nohut gibi sert, simsiyah üzerine basmakla  ağrılı bir kitle görülür. acil bir durumda müdahale edilmediyse ağrılı bir dönem uzun sürebilir veya enfekte olabilir.

Hemoroid muayenesi genelde diz dirsek pozisyonunda ve tercihen proktoloji masasında yapılmalıdır. 1. ve 2. derece hemoroidler yapılan bir anoskop muayenesi ile görülür. Kanamalı vakalarda bu pozisyonda lazerle kanama durdurulabilir. 3. ve 4. derece hemoroidler çıplak  gözle görülen hemoroidlerdir. Bunlarda da tedavi hemoroidin derecesine göre hastanın durumuna göre değişir. Bu pozisyonda yapılacak bir rektal tuşe ile bir kanser veya yandaş bir hastalıkta teşhis edilebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi