• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

Hemoroide Ne İyi Gelir?

İki ayak üzerinde yürüyen canlılarda görülen hemoroide iyi gelen çok çeşitli gıdalar ve önlemler vardır. Dört ayak üzerinde yürüyen canlılarda hemoroid oluşmaz. Bunda anüs çevresinde basınç oluşumu etkilidir.

Hemoroid tedavisinden önce kullanılabilecek doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri önerilmiştir. Günlük alınan gıdalarda yapılacak ufak değişikliklerle buradaki damarların şişmesi önlenebilir. Kabızlık ortadan kaldırılabilir.

Basur tedavisinde ilk yapılacak işlem posa bırakan bir diyet rejimine girmektir. Özellikle sebze yemekleri diyete eklenmelidir. 3 öğün yemekte 1 öğün mutlaka sebze yemeklerine ayrılmalıdır. Bu arada meyve bol tüketilmeli, yemek sırasında salata mutlaka olmalıdır. Bir diğer konu günlük alınan su miktarıdır. Biz hastamıza günde en az 3 litre su içmelerini öneriyoruz. Çünkü su sindirim sisteminin çalışması için elzemdir. Vücutta suyun önemli bir bölümü kalın bağırsaklar tarafından emilir. Alınan su miktarı az olursa vücut dışkıdaki suyun fazlasını çeker ve kabızlık oluşur. Bu kabızlıkta hemoroid oluşumunda en önemli faktördür. Gün içinde fazla miktarda kahve ve çay tüketilmesi suyun yerine geçmez. Hatta tam tersi bu alışkanlık kabızlığa yol açabilir. Bu listenin içinde içeriğinde kafein olan kola ve diğer asitli içeceklerde dahildir.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun!

Hızlı ve işlenmiş gıdalar, fast food tarzı yiyecekler yine kabızlık oluşumunu kolaylaştıran gıdalardandır. Kabızlık konusunda bazı doğal çayların yararı olabilir. Hemoroid oluşumunda en etkili faktör oluşan anal spazmdır. Ilık suda oturma banyoları bu anal spazmı kırmada çok etkilidir. Sabah- akşam 10 dakika süre ile yapılacak oturma banyoları anüs çevresindeki kaslarda gevşemeye yol açar. Bu gevşeme buradaki dolaşımı rahatlatır ve hemoroid oluşumunu önler. Oturma banyosu sonrası içinde anestezik madde içeren bir takım merhemlerin kullanılması yine bir rahatlık sağlayan faktördür. Bu amaçla aloe vera jeli’de kullanılabilir.

Hemoroid oluşumundan kaçınmada diğer bir faktör günlük yapılacak egzersizlerdir. Kişinin yaşına ve sosyal durumuna bağlı olarak yürüyüşler yapılabilir. Bunlar hem sindirim sisteminin normal çalışmasını sağlar hem de vücudun zinde olmasını sağlar. Gün boyu oturarak çalışanların özellikle dikkat etmesi gereken bir diğer konudur. Bunu yapma şansı olmayan kişiler en azından çalışırken saat başı ayağa kalkıp şöyle bir dolaşması bile iyi gelecektir.

Hemoroidlerin en çok görüldüğü bölgenin başında Güney-doğu Anadolu gelir. Bunda beslenme şeklinin çok önemi vardır. Özellikle baharatlı gıdaların fazla tüketilmesi, acının hemen hemen her yemekte yenmesi hemoroid oluşumunu tetiklemektedir. Acı bu bölgedeki damarlarda genişlemelere yol açmaktadır. Genişlemiş damarlar yastıkçık görevlerini yapamazlar. Küçük bir kabızlık durumunda kolayca kanarlar ve dışarı çıkarlar. Acılı yiyeceklerden bu nedenle uzak durmak gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

 1. Cevapla

  Lütfen yardım edin fethiyeden yazıyorum şişlik var motoro ve koltuğa oturamıyordum dr hemoroit teşhisi koydu ama ben çok olkol kullanıyorum bu hemoroide sıkıntımı lütfen bana dönün yorumlarınıza çok ihtiyacım var saygılar

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Hemoroidin tipine göre yapılacak tedavi değişmektedir. Sizde sanıyorum tromboze hemoroid var. Buyrun gelin hemen tedavi edelim

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi