• 0232 504 00 00
  • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
  • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

BEN ALDIKTAN SONRA İZ KALIR MI?

Benler diğer adıyla nevüs çoğu insanda görülen, estetik olarak kişilerin canlarını sıkan, bazen de varlığından hoşlanılan lekelerdir. Cilt düzeyinde veya ciltten kabarık olabilirler. Benlerin bazılarında kanser korkusu vardır. Bazıları da kişide psikolojik sorunlara yol açacak kadar estetik kusurlar yapar. Bu nedenle benlerin büyümeden erkenden alınması bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Bu konuda doktorların düşüncesi özellikle koyu renkli ve et benlerinin mutlaka alınması yönündedir. Benlerin alınmasında hastalarda çeşitli kuşkular oluşmaktadır. Hastaların en çok merak ettiği konu alındıktan sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Özellikle bayanların yüz bölgesinde görülen benlerinde bu kuşku daha fazladır.

İz kalma konusu yapan hekimin bu konudaki tecrübesine göre değişir. Bunun içinde en güvenilir yol daha önce ben aldırmış hastaların durumudur. Çeşitli internet sitelerinde klinik adı altında ben aldırma işlemi yapıldığını söylemektedirler. Bu adında klinik olan yerler başka yerlerden aldığı resimleri kendileri yapmış gibi göstermektedir. Bu konuda hasta adını ve muayenehanesini bildiği, daha önce tedavi edilmiş hastalarını gördüğü hekimlere gitmelidir.

Ben alınımı sırasında cerrahi girişim kullanılırsa iz kalması kaçınılmazdır. Cerrahi tedavi ancak kanserleşme eğilimi olan benlerde veya melenom vakalarında başvurulacak bir yöntemdir. Bunun dışında iyi huylu benlerde cerrahi tedavi gerekmez. Tarafımızdan bu tür benlerde lazer radyo frekans  (buharlaştırma) yöntemlerini kullanıyoruz.

Lazer Tedavisi:

Genelde yüzeyel, cilt seviyesindeki benlerde uygulanan bir yöntemdir. Genelde hiç iz kalmaz. Ayrıca lazerde ben tedavisi tek seansta bitmeyebilir. Tam tedavi için birkaç seans lazer uygulaması gerekebilir. Lazerde yüksek ısı ile benler ortadan kaldırılmaktadır. Ciltten kabarık benlerde başarı şansı hemen hemen hiç yoktur. Bu tür benlerde radyo frekans, buharlaştırma denilen şekil kullanılmaktadır.

Radyo Frekans Tedavisi (Buharlaştırma):

Cilt düzeyinde veya ciltten kabarık olan her tür bende gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemde radyo dalgaları ile mevcut ben ısı verilerek buharlaştırılmaktadır. Radyo frekansta aletin ucu bene dokunduğunda oluşan yüksek ısı cilt düzeyindeki ve ciltten kabarık beni buharlaştırmaktadır. Bu olayı basite indirgersek ısınmış bir metal parçasının plastiğe dokunduğunda onu eritmesi gibi düşünebiliriz. Bu buharlaştırma eylemi ben kayboluncaya kadar kademe kademe sürdürülür. Cilt ile aynı düzleme geldiğinde buharlaştırma işlemi biter. Buharlaştırma olayı bittikten sonra o bölge de yanığa bağlı olarak bir kabuklanma olur. Bu kabuk azami 2 hafta içinde kendiliğinden düşer. Sonra yerinde pembe renkli bir cilt görülür. Bu pembelik yaklaşık 2-3 ay içinde de normal cilt rengini almaktadır. Çok derin olan benlerde ilk zamanlarda ciltte minimal bir çöküklük gözlenir. Bu da kabuklanma ve pembelik döneminden sonra yaklaşık 5-6 ay içinde düzelmektedir.

Bunların dışında ben tedavisinde krioterapi denen dondurma işlemi de uygulanmaktadır. Sıvı azot ile benler -60 dereceye kadar soğutularak dondurulmaktadır. Beslenmesi bozulan cilt kısa sürede çürüyerek beni kaybeder. Bunda da işlem tek seansta bitmeyebilir. Uygulama çok derine giderse çok fazla çukurluk oluşabilir. Kamu hastanelerin de benlerde ve makad siğillerinde uygulanan bir yöntemdir. Radyo frekans tekniğine hiçbir üstünlüğü yoktur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

Comments are closed.

Hemen Ara
Yol Tarifi