• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

MAKAT SİĞİLİ NASIL ANLAŞILIR VE NASIL GEÇER?

Makat siğili diğer adıyla kondilom HPV virüsüyle bulaşan bir hastalıktır. Bir DNA virüsü olan HPV hücre içine girerek hücrenin DNA yapısını değiştirir ve kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde penis ve anüs kanserlerine yol açabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Fakat nadirde olsa klozetlerde, ortak kullanılan eşyalarda bulaşabilir.

Hastalık genelde genital ve anal bölgede görülür. Virüsün 100 farklı çeşidi vardır. Hepsinin de çeşitli derecelerde hastalık yapma potansiyeli vardır. Bulaşmada en büyük etken cinsel ilişkidir. Cildin cilde teması sonucu bulaşır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişki yaşayan erkeklerde de sık görülmektedir. Oral seksle de ağızda kondilomlar oluşabilir veya kondilomu olan hamileler doğum sırasında virüsü bebeğin ağzına bulaştırabilirler. Ciltteki kesi ve sıyrıklar virüsün girmesini kolaylaştırır. Birden fazla partneri olan kişilerde hastalık daha fazladır. Prezervatif tam koruyucu olmamaktadır. Çünkü cinsel ilişki sırasında cildin cilde teması ile virüs çok kolay bulaşabilmektedir. Cinsel ilişki dışında nadirde olsa klozetlerden de bulaşma görülebilmektedir. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün konulmadığında risk artmaktadır. Diğer bir bulaşmada ortak kullanılan havuz, banyo gibi alanlardır. Bazı insanların bağışıklık sistemi bozuk olmaktadır. Bunlarda viral enfeksiyonlar daha çok görülmektedir. Diyabetik hastalarda, HPV virüsü taşıyanlarda, kemoterapi görenlerde kondilom riski daha fazladır.

Tanı kolaydır ve gözle konabilir. Kadın ve erkekte genital bölgede veya anal bölgede deriden kabarık çeşitli renklerde fakat genelde kirli beyaz veya pembe renkte siğiller görülür. Bazı siğiller gözle görünmeyecek kadar ufak olabilir. Bunlarda hastalar kaşıntı yakınmasıyla veya eşinde siğil olduğu için başvurabilirler. Siğiller bazen çoğalarak karnabahar görünümü alabilir. Homoseksüellerde anüs içinde, kadınlarda vagina içinde de siğillere rastlanabilir. Bu nedenle muayenede mutlaka anoskopla bakarak makat içinde siğil var mı yok mu diye araştırılmalıdır.

En çok kansere tip 16 ve 18 no’lu virüsler yol açar. Virüsün inkübasyon dönemi farklıdır. Bazen aylar hatta yıllarca belirti vermeden vücutta kalabilir. Fakat hastaların en bulaşıcı olduğu dönem siğillerin olduğu dönemdir. Siğili olan hastalar tedavi bitimine kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Siğillerde diğer önemli bulgu bu bölgedeki kaşıntılardır. Bazen hasta bunları kaşıyarak hem çevreye bulaştırır, hem de kanatır. Ailesinde makat siğili olup kaşıntıyla gelen hastalar çok dikkatle muayene edilmelidir.

Makat siğilleri progtologlar tarafından tedavi edilir. Bunun için dermatoloji kliniğine de başvurulabilir. Fakat anal anatomiye daha vakıf olan progtologlara gitmek daha yerinde bir davranış olur.

Hastalık teşhis edildiğinde hemen tedavi yoluna gidilmelidir. Tedavide gecikme kondilomların çoğalmasına ve tedavinin güçleşmesine neden olur. Kondilom tedavisi hemen 1-2 seansta bitecek bir tedavi değildir. Çünkü virüs insan vücudundan hemen çıkmaz ve her zaman hastalık yapma potansiyeli vardır. Siğiller radyo frekans (buharlaştırma) veya elektro koterle yakılarak tedavi edilir. İşlem lezyonun büyüklüğüne göre lokal anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Siğiller tek tek yakılır. Hasta her ay kontrole çağırılır. Çıkan siğiller yeniden yakılır. Hasta 1 yıllık takip sonucu genelde bu hastalıktan kurtulur. Siğillerin kendi kendine geçmesi söz konusu değildir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, Onları laser-koter ile lokal anestezi altında tek tek buharlaştırıyoruz. Muayeneden sonra daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Muayeneler ücretsizdir. İletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Selamlar.

 1. Cevapla

  Iyi günler birşey danışmak istedim emin değilim çünkü asla başka yerlerde wc alışkanlığım yoktur ama bir süre önce isim gereği pis bir yerde wc kullanmak zorunda kaldım ve anüs etrafında siyah 1 ila 2 mm arasında sivilce gibi şeyler oluştuğunu farkettim herhangi bir yanma kaşınma söz konusu değil ama şüpheleniyorum sizce bunun sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Anal bölgede kondilom dediğimiz siğil olabilir. Muayene etmek lazım. Gerekirse biopsi alırız.

 2. Cevapla

  Özellikle geceleri aşırı makata kaşıntım var ve derim soyuluyor kaşımaktan sebebi ne olabilir??

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Makad kaşıntılarının çok fazla nedeni var. Allerjik, siğiller, deri hastalıkları, parazitler, psikolojik, kötü hijyen vs. Muayene etmek gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir

 3. Cevapla

  Merhaba makat bölgemde et parçası gibi birşey var ama bu et parçası pürüzsüz ve karnı bahar görünümünde değil normal bir et parçası gibi fakat bu önceden var mıydı yoksa yeni mi oluştu bilmiyorum. Sizce makat siğilimi.? Şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, görmeden bir şey demek zor, buyurun muayenelerimiz ücretsizdir. Muayene sonrası detaylı bilgi verebiliriz. Eğer uzaktaysanız whatsapp hattımızdan bizimle iletişim kurabilir fotoğraf gönderebilirsiniz.

 4. Cevapla

  Hocam makatının yanında çok küçük beyaz et parçası var. Sanki su toplamış gibi. Hafif bir kırmızılığı var. Kondilom olabilir mi sizce?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız kadarı ile kondilom değil. Radyofrekansla alınabilir.

 5. Cevapla

  Hocam merhaba. Yaklasik 1 aydir farkettigim, makat bolgesinde elime pürüzlü gelen dokular var. Sivilce desem degil,sigil desem degil.. Arada orda bir yanma,sicaklik hissi oluyor. Ne olabilir?

 6. Cevapla

  Makat bölgemde sigiller var solusyon kullandim gecti ama farkli bolgelerde tekrar oluştu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilomlarda tedavi laser veya radyofrekans yöntemi ile yakmaktır. Virütik bir hastalık olduğu için hastalık bir seansda yapılan tedavi ile geçmez. Biz hastaları en az 6 ay izliyor ve tedavi ediyoruz

Yorum Yaz

2017 - Tüm Hakları Saklıdır. | Dijital Ajansı: Diji Seo

Hemen Ara
Yol Tarifi