• 0232 504 00 00
 • Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir
 • Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

MAKAT SİĞİLİ NASIL ANLAŞILIR VE NASIL GEÇER?

Makat siğili diğer adıyla kondilom HPV virüsüyle bulaşan bir hastalıktır. Bir DNA virüsü olan HPV hücre içine girerek hücrenin DNA yapısını değiştirir ve kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde penis ve anüs kanserlerine yol açabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Fakat nadirde olsa klozetlerde, ortak kullanılan eşyalarda bulaşabilir.

Hastalık genelde genital ve anal bölgede görülür. Virüsün 100 farklı çeşidi vardır. Hepsinin de çeşitli derecelerde hastalık yapma potansiyeli vardır. Bulaşmada en büyük etken cinsel ilişkidir. Cildin cilde teması sonucu bulaşır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişki yaşayan erkeklerde de sık görülmektedir. Oral seksle de ağızda kondilomlar oluşabilir veya kondilomu olan hamileler doğum sırasında virüsü bebeğin ağzına bulaştırabilirler. Ciltteki kesi ve sıyrıklar virüsün girmesini kolaylaştırır. Birden fazla partneri olan kişilerde hastalık daha fazladır. Prezervatif tam koruyucu olmamaktadır. Çünkü cinsel ilişki sırasında cildin cilde teması ile virüs çok kolay bulaşabilmektedir. Cinsel ilişki dışında nadirde olsa klozetlerden de bulaşma görülebilmektedir. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün konulmadığında risk artmaktadır. Diğer bir bulaşmada ortak kullanılan havuz, banyo gibi alanlardır. Bazı insanların bağışıklık sistemi bozuk olmaktadır. Bunlarda viral enfeksiyonlar daha çok görülmektedir. Diyabetik hastalarda, HPV virüsü taşıyanlarda, kemoterapi görenlerde kondilom riski daha fazladır.

Tanı kolaydır ve gözle konabilir. Kadın ve erkekte genital bölgede veya anal bölgede deriden kabarık çeşitli renklerde fakat genelde kirli beyaz veya pembe renkte siğiller görülür. Bazı siğiller gözle görünmeyecek kadar ufak olabilir. Bunlarda hastalar kaşıntı yakınmasıyla veya eşinde siğil olduğu için başvurabilirler. Siğiller bazen çoğalarak karnabahar görünümü alabilir. Homoseksüellerde anüs içinde, kadınlarda vagina içinde de siğillere rastlanabilir. Bu nedenle muayenede mutlaka anoskopla bakarak makat içinde siğil var mı yok mu diye araştırılmalıdır.

En çok kansere tip 16 ve 18 no’lu virüsler yol açar. Virüsün inkübasyon dönemi farklıdır. Bazen aylar hatta yıllarca belirti vermeden vücutta kalabilir. Fakat hastaların en bulaşıcı olduğu dönem siğillerin olduğu dönemdir. Siğili olan hastalar tedavi bitimine kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Siğillerde diğer önemli bulgu bu bölgedeki kaşıntılardır. Bazen hasta bunları kaşıyarak hem çevreye bulaştırır, hem de kanatır. Ailesinde makat siğili olup kaşıntıyla gelen hastalar çok dikkatle muayene edilmelidir.

Makat siğilleri progtologlar tarafından tedavi edilir. Bunun için dermatoloji kliniğine de başvurulabilir. Fakat anal anatomiye daha vakıf olan progtologlara gitmek daha yerinde bir davranış olur.

Hastalık teşhis edildiğinde hemen tedavi yoluna gidilmelidir. Tedavide gecikme kondilomların çoğalmasına ve tedavinin güçleşmesine neden olur. Kondilom tedavisi hemen 1-2 seansta bitecek bir tedavi değildir. Çünkü virüs insan vücudundan hemen çıkmaz ve her zaman hastalık yapma potansiyeli vardır. Siğiller radyo frekans (buharlaştırma) veya elektro koterle yakılarak tedavi edilir. İşlem lezyonun büyüklüğüne göre lokal anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Siğiller tek tek yakılır. Hasta her ay kontrole çağırılır. Çıkan siğiller yeniden yakılır. Hasta 1 yıllık takip sonucu genelde bu hastalıktan kurtulur. Siğillerin kendi kendine geçmesi söz konusu değildir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, Onları laser-koter ile lokal anestezi altında tek tek buharlaştırıyoruz. Muayeneden sonra daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Muayeneler ücretsizdir. İletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Selamlar.

  • Cevapla

   Ben yaktiriyorum elektorkoter ile uzun bi süreç ama bağışıklığı güçlü tutun ve mutlaka kontrollere gidin çünkü hemen yayılıyor deli gibi orayı temiz tutun sık duş alın ve doktor kontrolleri ihmal etmeyin ben ilkini 8 ay once yaptırdım sonra 3 ay sonra gittim en son 5 ay sonra gittim 3 seans bitti şimdi tekrar bekleyip gidicem biyopsi alınması gerek ve bağışıklığı güçlendirmek gerek

   • Cevapla

    Merhabalar hocam benim makatımda sadece bir tane ufacık bir et parçası var çok iç tarafında değil siğil mi hemoroit mi bilmiyorum kaşıntı yok ama arada kabızlık yaşadığımda zorlanıyorum acıyor

 1. Cevapla

  Iyi günler birşey danışmak istedim emin değilim çünkü asla başka yerlerde wc alışkanlığım yoktur ama bir süre önce isim gereği pis bir yerde wc kullanmak zorunda kaldım ve anüs etrafında siyah 1 ila 2 mm arasında sivilce gibi şeyler oluştuğunu farkettim herhangi bir yanma kaşınma söz konusu değil ama şüpheleniyorum sizce bunun sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Anal bölgede kondilom dediğimiz siğil olabilir. Muayene etmek lazım. Gerekirse biopsi alırız.

 2. Cevapla

  Özellikle geceleri aşırı makata kaşıntım var ve derim soyuluyor kaşımaktan sebebi ne olabilir??

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Makad kaşıntılarının çok fazla nedeni var. Allerjik, siğiller, deri hastalıkları, parazitler, psikolojik, kötü hijyen vs. Muayene etmek gerekir. Muayenelerimiz ücretsizdir

 3. Cevapla

  Merhaba makat bölgemde et parçası gibi birşey var ama bu et parçası pürüzsüz ve karnı bahar görünümünde değil normal bir et parçası gibi fakat bu önceden var mıydı yoksa yeni mi oluştu bilmiyorum. Sizce makat siğilimi.? Şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Altan KARAN
   Cevapla

   Geçmiş olsun, görmeden bir şey demek zor, buyurun muayenelerimiz ücretsizdir. Muayene sonrası detaylı bilgi verebiliriz. Eğer uzaktaysanız whatsapp hattımızdan bizimle iletişim kurabilir fotoğraf gönderebilirsiniz.

 4. Cevapla

  Hocam makatının yanında çok küçük beyaz et parçası var. Sanki su toplamış gibi. Hafif bir kırmızılığı var. Kondilom olabilir mi sizce?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Anlattığınız kadarı ile kondilom değil. Radyofrekansla alınabilir.

 5. Cevapla

  Hocam merhaba. Yaklasik 1 aydir farkettigim, makat bolgesinde elime pürüzlü gelen dokular var. Sivilce desem degil,sigil desem degil.. Arada orda bir yanma,sicaklik hissi oluyor. Ne olabilir?

 6. Cevapla

  Makat bölgemde sigiller var solusyon kullandim gecti ama farkli bolgelerde tekrar oluştu

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilomlarda tedavi laser veya radyofrekans yöntemi ile yakmaktır. Virütik bir hastalık olduğu için hastalık bir seansda yapılan tedavi ile geçmez. Biz hastaları en az 6 ay izliyor ve tedavi ediyoruz

 7. Cevapla

  Hocam bayan olarak size bsy sormak istiyorum benim genital bölge arasinda karnıbahar gorunumlu koyu renkli et beni gibi siğil gibi bsy var yaklaşık 1 sene dir ne yapmalıyım makat değilde daha çok genital prineum a yakın yerde

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Onu radyofrekans(buharlaştırma) yöntemi ile alıp patolojiye gönderiyoruz. Local anestezi ile yapıyoruz. Toplam işlem süresi 5 dk.

 8. Cevapla

  Merhaba 1 sene önce makat çevremdeki iki siğilden ötürü doktora gittim tüm testler yapıldı hepsi negatif çıktı sonrasında bu siğilleri operasyon ile dondurdular. 1 senedir de bir daha çıkmadı. Ama devamında ne olacak korkum var. Ya hpv varsa diye korkuyorum ve bunlardan sonra rahat olabilir miyim yoksa yapmam gereken başka bir şey var mı bilmiyorum.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   O tür siğillerde nüx herzaman olabilir. Kondilom olan vakalarda artık radyofrekansla tek tek yakıyoruz. Bir tanesinide patolojiye gönderiyoruz. Hastaları en az 6 ay süre ile takip ediyoruz

 9. Cevapla

  Makat bölgemde siğil var vajina tarafına doğru biraz yayıldı, krem kullanıyorum ilk haftam bitti etkisini göremedim ne kadar sürede etkisini görürüm ya da krem geçirir mi

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilomlarda son tedavi kondilomların radyofrekansla tek tek yakılmasıdır. Belirttiğiniz krem bu aşamada pek yararlı olmaz.

 10. Cevapla

  Hocam 2 aydır makatin içinde dışında yok içinde elime et parçaları gelio ve ikisini kopardim pembemsi gibi az birşey kanadı geçti sanki 6 7 tane var gibi nedir bunlar yani kaşıntı ağrı yok şu deyince yanio

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilom olabilir. Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Gelin bakalım.

 11. Cevapla

  Makat darlığım 1 ay oldu çok canımı sıkıyor utanıyorum krem alsam geçermi ne yapmalıyım doktor bey lütfen yardim talep ediyorum.

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Makat darlığının neye bağlı geliştiği önemli. Darlığın derecesine göre farklı tedavileri var. Muayenelerimiz ücretsiz. Gelin bakalım.

 12. Cevapla

  Merhabalar 2 gün oldu duşta fark ettim makatımda bir kaç tane et beni gibi parçalar var . Bir çok siteden okudum bilgileri ve açıkçası çok korktum . Ne kadar sürede artar ne kadar büyüklüğe gelir acaba . Yorumları okudukça psikolojik mi bilmiyorum ama kazınıyor ve tuvalette kalmadığını gördüm ve regl dönemimdeyiz daha çok ilerler mi ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Regl döneminde olmanızın önemi yok, görmek lazım. Et beni dediğiniz oluşumlar kondilom olabilir ve tedavisi gerekir.

 13. Cevapla

  merhaba benim makatimda siğiller vardi doktorumun verdiği kremle bu 1 ay gibi kısa sürede geçti. vajinal yoldan bir ilişkiye girmedim ama hpv rahim ağzı kanserine neden olur mu ?

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilomlar genelde öyle merhemle geçecek bir hastalık değildir. Sık takibi gerekir. Rahim ağzı kanseri açısından bir kadın doğumcu ile görüşmeniz daha uygundur.

 14. Cevapla

  Merhaba hocam 1 ay önce devlet hastanesinde anal kondilom operasyonu geçirdim fakat tekrarladı bebkasıntılar dahada çoğaldı doktorum kontrole çağırmadı sadece dermetolije gitmem gerektiğini aşı vurulmamı söyledi ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilomlar virütik bulaşıcı bir hastalıktır. Sık takibi gerekir. Biz kondilomlu hastaları her ay çağırıp kontrol ve tedavi ediyoruz. Tedavi süremiz en az 6 ay

 15. Cevapla

  Merhaba kyk da kalıyorum ve tuvaletler çok pis maalesef maşrapayı kullanıyordum sonradan anüsümde sivilce gibi bir şey çıktı hayatımda hiç cinsel ilişki yaşamadım yani o yolla bulaşma olasılığı yok mastürbasyon gibi değişik huylarımda yok bünyem zayıf sürekli dudağımda fakan sivilce çıkar internette kanser falan yazıyo doktora gitmeye de utanıyorum acaba bu durum ney kanser mi? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim😢

 16. Cevapla

  Merhaba hocam. Makat bölgemde siğil ler var. Bunun bulaşma yolu ile ilgili şüpheler hayatımı kabusa çevirdi. Eşim benden başka kimse ile birlikte olmadığını söylüyor. Peki bu virüs benim vücuduma nasıl geçmiş olabilir. Kadın Doğumcu ve ketemdeki doktorlar açık ve net cinsellik dışında bulaşma olmaz dedi. Ben ne düşüneceğimi neye inanacağımı şaşırdım. Bana da yardımcı olur musunuz? Lütfenn n…

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Çok nadirde olsa bazen klozetten, bazen enfekte eşyalardan bulaşabiliyor. Kondilımlu vakalarda radyofrekans yöntemi ile tedavi uyguluyoruz. Tedavimiz 6 ay sürüyor. Hasta her ay geliyor. Kondilomlar tek tek tedavi ediyoruz

 17. Cevapla

  Yeriniz nerede? Anal bölgem de 2 parça et parçası gibi bişi çıktı. Başlar da ufak bir pürüzdü şimdi iki parmak arasına alabileceğim boyuta geldi. Nedir bu ve kurtulma yolu yok mu. Canımı sıkıyor 😪

  • Op. Dr. Altan Karan
   Cevapla

   Kondilom olabilir. Tedavi edilebilir bir durum. Merak etmeyin. Gelin görüşelim.
   Adres: Atatürk Cad. No: 384/5 Alsancak, İzmir

 18. Cevapla

  Merhaba bende vajina ve makat bölgesinde et parçası gibi şişlikler var acaba budamı siğildir

 19. Cevapla

  Makat dışı sigillerim var hastaneye gttim doktor hcbirsey vermedi. Kendim internettem elma sirkesini duydum faydası olur mu

  • altankaran
   Cevapla

   Olmaz. Daha kötü olur. Çünkü virütik bulaşıcı bir hastalık olduğundan hastalığı yayarsın. Tedavi olman gerekir

 20. Cevapla

  Hocam iyi günler. Daha önceden genital siğil tedavisi gördüm. Tekrar başladı tekrar tedavi gördüm. Tedavi sürecim 3.5 yıl sürdü. Şuanlık bi sıkıntı yok kendim ara ara kontrol ediyorum. Bugün makat bölgesini kontrol ederken dış kısımlarda ve çevresinde herhangi bir sorun yok . Hemoroidim vardı . Ondan kaynaklı iç kısımlara bakmam zor oldu ama elime pürüzlü bi şişlik geldi. Siğil kadar küçük değil. Parça parça değil. Parmağımı üzerinde gezdirdiğimde aralıksız bi şekilde büyük bi sertlik var . Pürüzlü oluşu siğil konusunda endişelendirdi. Ve başka hiçbiyerde yok sadece orada var. Sadece tek belirti pürüzlü oluşu başka bir belirti yok. Anüs içi veya dışında kaşıntı yok. Çevresinde var fakat öyle dayanılmaz bir kaşıntı değil.normal kaşıntı. Sizce bu siğil midir. virüsten dolayı hastaneye gidemiyorum. Rica etsem görüşlerinizi paylaşır mısınız.

  • altankaran
   Cevapla

   Görmeden birşey söylemek mümkün değil. Yarın gelin görelim. Gerekirse onu alıp patolojiye göndeririz.

 21. Cevapla

  Merhabalar, evli değilim ve cinsel ilişki yaşamıyorum; ancak nereden bulaştığını tahmin edemediğim 2019-Ekim ayından beri makat bölgemde bulunan siğiller için tedavi görmekteyim. Elektro-koter yöntemiyle yakılarak alınıyor siğiller; bu işlem 5 defa 1-2 ay bazen 10 gün süre ile uygulandı. Geçen hafta tekrar iki adet aynı yerde çıktığını gördüm. Tedavi olduğum özel hastanede cildiye polk. virüs nedeniyle işlem yapamayacağını söyledi. Siz bu süreçte nasıl bir tedavi yöntemi izliyorsunuz, bu kadar uzun sürmesi normal mi? Cinsel ilişkiye girmeme rağmen bu siğiller hiç geçmiyor psikolojik ve maddi yönden çok yıprattı bu durum. Koter işlemi için ücreti öğrenebilir miyim?
  Teşekkürler…

  • altankaran
   Cevapla

   Biz kondilomları radyofrekansla buharlaştırıyoruz. Bu işlemi her ay yapıyoruz. Yaklaşık tedavi süresi 6 ay sürüyor. Bir 6 ayda kontrolde kalıyorsunuz. Virütik bir hastalık olduğu için tedavi uzun sürüyor. Tedavi ücreti muayene sonrası yaygınlık miktarına göre değişiyor. Gelin bakalım. Muayenelerimiz ücretsizdir

 22. Cevapla

  Merhabalar, makat bölgemde siğiller var 2 ay önce yaktırdım daha fazla çıktılar şuan. Yaktırmak mesele değil ama yaktırdıktan sonra büyük tuvalette çok acı çekiyorum. Bu acıyı önlemek için ne yapmam gerek?

  • altankaran
   Cevapla

   Kondilom vakaları HPV virusunun yaptığı bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Biz lokal anestezi altında ve radyofrekans yöntemi ile buharlaştırarak tedavi ediyoruz. Kondilomlar bir anda değil yaklaşık 6 aylık bir sürede sıra ile tedavi ediliyorlar. Bu nedenle ağrı minimumdur. Gelin yüz yüze daha etraflı konuşalım

 23. Ercan babaoğlu
  Cevapla

  Merhaba ben özel hastaneye gittim makat bölgesinde siğiller var ve iyi ilerlemiş dediler ameliyat dediler ama tekrar çıkma ihtimali olur dediler doğru mudur sizxd

  • altankaran
   Cevapla

   Makat siğillerinde ameliyatsız RF ile buharlaştırma yöntemi uyguluyoruz. Gelin muayene ederek anlatalım

 24. Didem Doğan
  Cevapla

  Merhaba hocam makat bölgemde küçük et parçası gibi bir doku mevcut . Bir tane ve et beni gibi falan değil iki parmak arasına gelmeyecek derecede küçük ancak dokunduğumda ucunu kağıt köşesi gibi hareket ettirebiliyorum. Olgunluk olarak kendi bedenimi tanımaya başladığımdan beri mevcut ancak bir sıkıntı olabileceğini düşünmedim. Bugüne kadar da kaşıntı yanma çoğalma vs gibi durumlar söz konusu olmadı. Hiç bir cinsel ilişki de yaşamadım. Sizce anormal bi durum söz konusu olabilir mi?

  • altankaran
   Cevapla

   Anal bölgedeki oluşumlar çok çeşitli olabilir. Cinsel ilişkiye girilmese bile cildin cilde teması ile kondilom bulaşabilir. Bu tür oluşumları radyofrekansla lokal anestezi altında yaklaşık 10 dk.lık bir işlemle alıp patolojiye gönderiyoruz. Hem tanı konuyor. Hemde tedavi oluyorsunuz

 25. Cevapla

  Merhaba hocam,

  23 yaşındayım 2020 temmuz ayında makatımda çok küçük siğil fark ettim ve hastahaneye gittim çok küçük daha sonra gel dendi. Aradan zaman geçti ve çoğaldılar tekrar gittiğimde ise bir ilaç verdiler yaklaşık 2 aydır kullanıyorum gözle görünmüyorlar artık. Ancak son iki haftadır boğaz ağrım, ateşim ve boğazımda kızarıklık var. Dün aynada baktım bademciğimin üst kısmında bir şişkinlik gördüm bunun HPVye bağlı bir şişkinlik olması mümkün mü?

  • altankaran
   Cevapla

   Oral bir ilişki olmadığı sürece ağızda HPV görmüyoruz. Yalnız genital bölgedeki siğillerin RF ile yakılması gerekir. Yoksa giddikçe artar ve tedavisi zorlaşır.

 26. Cevapla

  Bnmde parmaklarimda var 4 tane yaklasik bir sene olucak dagilmiyor ama gitmiyorda ilaç doktorlar sayesinde deri cozeltici ama isre yaramiyor bn bundan baska turlu nasil kurtula bilirim

  • altankaran
   Cevapla

   El ve ayaklardaki siğiller virütik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Onları radyofrekans yöntemi ile yakıyoruz

 27. Hüseyin ARSLAN
  Cevapla

  Hocam Öncelikle Hayırlı Huzurlu mutlu Akşamlar Diliyorum. Ben 55yaşın emekliyim. 1988 yılında ilk defa Antalya Kemer de bir otelde çalışmaya başladım, bu şimdiki oturma Tuvaletlerini orada kullanmaya başladım. Sanırım büyük bir ihtimal orada kullandığım tuvaletten bulaştı. O yıldan beri Makatımda kaşıntı, Yanma oluyordu uzun zaman utuncımdan Doktora gidemedim en dayanamadım Doktora gittim elle muayene etti kremler falan kaşıntı, yanma birkaçgün geçiyor yine aynı herneyse daha baika birkaç Doktora daha gittim yine kremler. Enson Ağustos 2021 Muğla Dalamanda Aile Hekimine şikayetimi anlattım yine kremler, fitil falan yine geçmedi. Acı biber sürmüş gibi yanıyor, ve makatım kaşınıyor.

  • altankaran
   Cevapla

   Yanmalarınız fissüre bağlı olabilir. Fakat fissürde pek kaşıntı olmaz. Muayene olmanız gerekiyor

 28. Cevapla

  Merhaba hocam benimde uzun zamandr makat bölgesinde 1 tane et parçası gibi et var basur mu yoksa et sigili mi bilmiyorum. Tedavisi var mı yada neden oluyor bazen kaşıntı ve lavaboya gidince yanma oluyor.

 29. Ayse yuksel
  Cevapla

  Hocam merhaba. 3 sene once normal doğum yaptım. Doğumdan bikac ay sonra anal bölgemin kenarında çok minik et parçası gibi bisey farkettim. Hatta sivilce zannettim oynadım kopardım. Bir daha da olmadı. Kesin hpv var diyebilir miyiz. Korkmalı miyim

  • altankaran
   Cevapla

   Şu anda varsa onu alıp patolojiye göndermekte yarar var. Kitlenin olduğu yeride RF ile yakmak gerekir

 30. Cevapla

  Makat bölgesinde siğil gibi bir şey fark ettim zararı var mı acaba ama herhangi bir rahatsızlık vermiyor iki ay bir süre var rahatsız edici bir şey yok

  • altankaran
   Cevapla

   Makadda görülen siğillerin bir kısmı H P V virusunun yaptığı ve cinsel yolla bulaşan siğillerdir. RF ile yakılması gerekir. Yoksa çoğalırlar. Tedavisi güçleşir

 31. Mehmet veysi
  Cevapla

  İyi akşamlar hocam ben yaklaşık üç ay önce aşırı makat ağrısından genel cerrahiye gittim ben de anal apse var dediler ve biraz ilaç verip geçecek dediler daha sonra apse patladı ve geçti gerçekten son bir aydır makatımda küçük bir et Beni gibi bir meme var tam makat ağzında bu ne olabilir hocam ben urfa’da oturuyorum teşekkürler

 32. Cevapla

  Merhaba hocam
  Makatta ve çevresinde koyu renk et beni gibi siğiller var birde makattin hemem disinda belirgin şekilde ele gelen meme gibi şişlik oldu yumask gibi ama sert
  Ağrı ve kaşıntı var
  kanamalar oluyor en küçük zorlanmada bile kanama oluyor
  Birde sürekli sümüksü sıvı geliyor bu durumda Wc ihtiyacım olmasada wc ihtiyacım varmış gibi oluyor wc de üzün süre kalmak zorunda kalıyorum
  Tekekkur ederim

  • altankaran
   Cevapla

   Sanıyorum kondilomlarınız var. Onların RF ile yakılması, ayrıca bir tanesininde patolojiye tip tayini için gönderilmesi lazım

 33. Cevapla

  Merhaba ben 23 yaşındayım, genel cerrahi doktoruna muayene oldum, ışıkla ve parmakla muayene etti, anal çatlak ve hemoroid olduğunu söyledi. Çatlak için hap verdi ancak hemoroid için bir ilaç vermedi. Tuvalete oturduğumda elime şişlikler geliyor. Çok önceden 4 sene kadar öncesinde yaşanmış bir anal seks öyküsüne bağlı hpv kaynaklı hücre değişimi söz konusu olsa doktor anlar mıydı parmakla muayene ile, yoksa kesin hemoroid midir?

  • altankaran
   Cevapla

   HPV virusunun yaptığı kondilomlarla hemoroid karışmaz. Çok kolay gözle ayırt edilir. Merak etmeyin

 34. Cevapla

  Merhaba hocam genital bölgede siğil vardı baya çoğaldı ve bütün genital bolgeyi sardı üç sefer yaktırdım gene çıktı ve sonra genel cerrah ameliyatla aldı daha yara izlerim iylesmedi 20 gün oldu ama gene siğiller cogal maya başladı ne yapmam gerek

  • altankaran
   Cevapla

   Kondilomlar sürekli tedavisi gereken bir hastalıktır. Bize hastalar heray geliyor. Çıkan siğilleri tek tek RF ile yakıyoruz. Tam iyileşme ve takip yaklaşık 1 yıl sürüyor. Bu arada eşinizede bakmak lazım

 35. Cevapla

  Bobrek nakli ameliyatı oldum bundan 4 ay önce.
  Ve ameliyatımdan iki hafta sonra makatimda kasintilar olmaya başladı ciddiye almadım daha sonra bir iki siğil çıkmaya başladı ve onuda ciddiye almdim 2.ayin sonunda çoğalmaya başladılar ve şuan bildiğiniz heryerinde var hem makatimin hem özel bölgemde ama makatimdakiler oldukça büyük ve heryerde varlar
  Acısıda gittikçe artıyor idrrarimi yaparken bile şiddetli yanma var nedir acaba tam olarak

  • altankaran
   Cevapla

   Kondilom olabilir. Böbrek nakline bağlı immünosupressiv ilaç alıyorsanız oda bunları artırmış olabilir. Bunların radyofrekans ile yakılması gerekir

 36. Cevapla

  Merhaba ben Transexüel bir insanım ve anal bölgde küçük bir et parçası ve yanlarında çok küçük ama dokunulunca hissedilen benek benek et psrçaları çıktı ve bu 4 5 aydır var daha önce böyle bişeyim yoktu bağışıklık sistemim çok düşük bu kimden neyden böyle oldu bilmiyprum geçmedi çogu zaman kaşıntı yapıyor aksini ilişki sırasında anal temizliği yaptığım halde böyle bişi hiç başıma gelmemişti ama bu olduktan sonra dışkı geliyor bu olabilirmi bu hastalık bunu yaparmı gerçekten ilişki hayatım bitti yani bunu artık istemiyorum bunun için hangi bölümden randevu alabilirim

  • altankaran
   Cevapla

   Gelirseniz o parçaları radyofrekansla alıp bir tanesinide patolojiye göndeririz. Çıkan sonuca göre tedaviyi yönlendiririz. 0533 9635445

 37. Cevapla

  Merhaba hocam. Ben istanbuldan eşcinsel bir erkek hastanızım. Bir yıl önce hpv kapmışım, yeni fark ettik hep hemorid sanıyordum baktırdım ki anüs siğillerim car çook fazla soğun değiller, hpv tiplendirmem yapıldı ve tip6 tip82 çıktı. Şuan kanser değilimdir dimi? Doktorlarım şuan öyle bir durum yok diyor. Tip82 beni çok korkutuyor. Makat siğillerim var düzenli cerrahi ile aldırıyorum, yaktırıyorumda sık tekrarlıyor… Size sorum şu; Anal yolla pasif rolde bir ilişki yaşayamam şuan biliyorum; fakat penisim yani ön bölgem üroloji doktorum tarafından muayne edildi kendisi penisimi kullanarak ilişki yaşayabilceğimi tertemiz olduğunu söyledi fakat genel cerrah doktorum hiç bir şekilde şuan yaşama bulaştırırsın dedi. Ne yapıcağıma şaşırdım. Bu durumde ne yapabilirim? Penisimle de ilişki yaşasam bulaş olur mu? Üroloji doktorum uzun yıllardır benim genel takibimi yapıyordu, hpv ordada olsa şimdiye kadar siğil olurdu penisinde dedi ama işte genel cerrahım da bulaştırırsın yaşama dedi… Ne yapmalıyım? Bana akıl verirseniz çok sevinirim doktor bey size güvendiğim için yazmak istedim.

  • altankaran
   Cevapla

   Hpv virusunun bulaşması için cildin cilde teması gerekir. Penis yoluyla yapacağınız bir ilişki sırasında partner’ınıza bulaştırma olasılığınız her zaman var. Önde kondilom olmaması önemli değil. Düzenli tedavi olursanız kanser olma olasılığı hemen hemen yok gibi

 38. Cevapla

  Makat siğili olan biriyle ilişki yaşadım orasını görünce birlikteliği sonlandırdım. Virüs bana bulaşmış mıdır, bulaştıysa nasıl bir tedavi izleyebilirim, bulaşmadıysa önlemi alınabilir mi?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim….

  • altankaran
   Cevapla

   Anal ilişkiye girdiyseniz bulaşma olabilir. Bulaşmada cildin cilde teması önemlidir. Siğiller çıkarsa onları radyofrekansla yakmak gerekir.

   • Cevapla

    Hocam merhaba hocam bana dört ay önce hiv pozitif tehşisi konuldu ilaçlarimi ilk ay aldım herşey normal ilerliyor fakat üç ay önce makat bölgesinde açık pembemsi bir kan geldi pek umursamadım yaklaşık bir haftadir makat bölgesi ile penis arasındaki bulgede şişik var oturmam kalkmam yürümemi bile etkiliyor kaşıntı yok sadece acı var bu ne olabilir

    • altankaran
     Cevapla

     Bilemiyorum görmek lazım. Gerekirsede şişlikten biopsi yapıp patolojiye göndermek gerekir

 39. Cevapla

  Bir kaç ay önce makatta ıslaklık hissetmeye başladım yakın zamanda da kaşıntı başladı ama kaşıntı makatın içinden farkettim ki sivilcemsi şeyler var ve onlar kaşınıyor hpv olabilir mi

  • altankaran
   Cevapla

   Olabilir. Muayene olmanız gerekir. Kondilomsada radyofrekans ile onların alınması gerekir

Yorum Yaz

Hemen Ara
Yol Tarifi